Zobacz pełną wersję : Polaczenie szeregowe i rownolegle, a glosniki w aucie?


Remikm
25-01-2006, 22:53
Witam

Czy jest jakas roznica w dzwieku przy polaczeniu glosnikow w aucie szeregowo i rownolegle (Woofer+tweeter), bo niby te glosniki sa basowe a prawie wcale nie odtwarzaja basu ,teraz mam podlaczone rownolegle i nie wiem czy to dobrze.

Dzieki i pozdrawiam.

Bauma
26-01-2006, 11:49
Czy jest jakas roznica w dzwieku przy polaczeniu glosnikow w aucie szeregowo i rownolegle
roznica jest. takie zabiegi sie robi najczesciej przy subach kiedy np chce sie zejsc z 4 ohmow na 2 lub 1. im mniej ohmow tym wieksza moc ale to ma tez odbicie na jakosci.


(Woofer+tweeter), bo niby te glosniki sa basowe a prawie wcale nie odtwarzaja basu ,teraz mam podlaczone rownolegle i nie wiem czy to dobrze
mozesz wytlumaczyc dokladniej bo nie rozumiem. "woofer i tweeter" masz system?

Remikm
26-01-2006, 18:20
Witam Tak jest to system ale zwrotnica jest taka najprostsza w postaci kondensatora na (+) i podlaczylem te glosniki + do + , - do - i slyszalem ze przy takim podlaczeniu zmniejsza sie impedancja z 4 na 2Ohmy i nie wiem czy to dobrze i czy cos sie nie popali .

sory za takie pytania ale ja jestem zupelnie zielony w tym temacie.

Bauma
26-01-2006, 19:46
nie bylo instrukcji? masz problem z podlaczeniem glosnikow do zwrotnicy?? czy systemu do radia??

Remikm
26-01-2006, 22:27
no wlasnie problem w tym ze w tych glosnikach nie ma takiej tradycyjnej zwrotnicy 2 lub 3 droznej tylko jest takie male "cos" na przewodzie plusowym, a jako takiej instrukcji podlaczenia nie bylo i podlaczylem to rownolegle i obawiam sie teraz ze moze mi sie spalic koncowka w radiu, z powodu zmniejszenia impedancji.

[ Dodano: 2006-01-26, 23:28 ]
raczej z podlaczeniem systemu do radia

Bauma
27-01-2006, 00:11
nie wiem jak to wyglada :evil: http://slave.e-edukacja.pl/~drzepsuj/hi ... /projp.htm (http://slave.e-edukacja.pl/~drzepsuj/hiend/xover/projp/projp.htm) moze tutaj cos znajdziesz. ale proponuje zadzwonic do jakiej firmy car audio i tam napewno powiedza bez problemu albo do sklepu gdzie kupiles. swoja droga lepiej takich nie kupuj na przyszlosc albo jak bedziesz mial okazje to je zmien.

jesli dobrze to zrozumialem to Ty masz zwrotnice na tweeterze i zwrotnice na srednim to tak jakbys mial dwa osobne glosniki to podlacz szeregowo dla bezpieczenstwa dopoki nie upewnisz sie w car audio.
nie chce ryzykowac konkretnej odp bo nie wiem a jeden tel i bedziesz wiedzial :)

Remikm
27-01-2006, 19:11
nie wiem czy dobrze zrozumiales , glosnik sredni podlaczony jest z wysokim rownolegle i na przewodzie plusowym ktory laczy te dwa glosniki jest jakis kondensator (chyba) , i nic wiecej nie ma zadnych zwrotnic, niczego

kupilem to w sklepie ze sprzetem car-audio i za namowa sprzedawcy ,ale martwi mnie tylko to
ze przy polaczeniach rownoleglych zmniejsza sie wypadkowa impedancjia i czy to mi nie spali koncowki w radiu?

i czym ewentualnie zaradzic ,moze zastosowac jakas zwrotnice?

Bauma
27-01-2006, 20:28
jesli dobrze zrozumialem to to wyglada tak:
tweeter od niego kable(na kablach pomiedzy nimi male "cos" podejrzewam ze to wlasnie jakas prosta zwrotnica) do sredniotonowego i od sredniotonowego kable do podlaczenia w radiu lub wzmacniaczu. rozumiem ze glosniki sa juz fabrycznie polaczone tym kablem (jak masz w domu kolumne 2drozna to jak ja rozkerecisz to chyba masz to samo) jak byly rozdzielone to gorzej. jesli byly juz polaczone to tylko podlacz pod radio i bedzie dobrze.

przydala by sie fotka jak to wyglada jesli sa rozlaczone. o ile pamiec mnie nie myli to wlasnie w kolumnach jest to samo polaczenie jak opisujesz dlatego bedzie mozna na tym sie wzorowac. jak nie masz 2droznej to daj znac to rozbiore swoja.

Remikm
28-01-2006, 00:02
glosniki nie byly fabrycznie polaczone razem ,kupilem je osobno i polaczylem wedlug zalecen sprzedajacego ,postaram sie zrobic fotke jutro to sie odezwe

Bauma
28-01-2006, 11:50
rozkrecilem kolumne :) wysokotonowy jest polaczony ze srednim:
z tweetera + do + sredniego (pomiedzy jest wlasnie jak przypuszczam malutka zwrotnica) i chyba ona zmienia polaryzacje bo do niej wchodzi kolor + a wychodzi kolor -
z tweetera - do - sredniego
ze sredniego +do + w radiu i - ze sredniego do - w radiu

czyli nic nie zmieniaj lacz +z+ i -z- jesli tak tez powiedzial sprzedawca to nie masz sie czym martwic :)

Remikm
30-01-2006, 17:26
nie robilem juz fotki ,bo pytalem tez znajomego i mowil ze tak jest ok

dzieki za cierpliwosc:)

MDMcapital
07-01-2007, 15:25
Ale jaja :-)
Panowie to było bodajrze w 7-mej klasie szkoły podstawowej.
Głośniki zawsze podłącza się równolegle (jeden kanał), przy czym niezbędna jest tzw. zwrotnica (to coś takiego co posiada cewki - zwoje drutu- i kondensatory).
Oczywiście paranoją jest podłączanie w nieskończoność np trzech takich samych głosników.
Jeśli podłązcamy np. zestawy dwu lub trzy drożne (drzwi i półka lub drzwi jednej strony) należy je podłączyć w szereg - zmniejszanie wynikowej rezystancji aby zwiększyć moc to nieporozumienie
1 Ohm to już zwarcie !!!