Zobacz pełną wersję : Czujnik temperatury cieczy - fiesta 1,3 EFI Endura - gdzie?


stefan5
07-02-2006, 08:41
Witam
Mam pytanie odnośnie silnika w fieście 1,3 EFI Endura 60KM. Mianowicie - gdzie znajduje się czujnik temperatury cieczy (ten który idzie na deskę). Szukałem w innych postach i wciąż nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wskazówka od temperatury na desce czasami tylko dotyka literki N, niezależnie od tego czy jest zima czy lato. Nawet mechanik w warsztacie nie wiedział gdzie jest ten czujnik.
Czy jest możliwe że ten typ silnika ma tylko jeden czujnik temperatury cieczy, który idzie na komputer a z komputera dopiero na deskę?.

abit
09-02-2006, 17:58
tak wg mnie to masz walnięty termostat.
a z doświadczenia własnego to piszę, a się przedtem naczytałem tyle o tym że oczy miałem czerwone, ale...było warto - zrobiłem to sam.
.
pzdr

stefan5
20-02-2006, 16:47
Dzięki za odpowiedź. Rzeczywiście - wymieniłem termostat i wskazówka drgnęła - chyba jest OK. Wskazówka jest pomiędzy literami O a R. :)))
Chciałem też zmienić ten czujnik ale jest dosyć drogi - ok. 80 złotych (zielony z dwoma przewodami - zamontowany na wężu gumowym za silnikiem). Zamienników chyba nie ma.
Pozdrawiam

Transportowiec
25-02-2006, 09:21
Jeżeli ktoś mógłby podać jeszcze bardziej dokładne położenie tego czujnika w 1.3 to byłbym bardzo wdzięczny bo ja ciągle go nie umiem zlokalizować.

[ Dodano: 2006-03-03, 15:10 ]
Ponawiam prośbę o pomoc w zlokalizowaniu tego czujnika

[ Dodano: 2006-03-07, 15:01 ]
Ciągle nie umiem go znaleźć :oops: - pomocy :571:

Jani_B
20-11-2006, 10:03
Witam.
Mam Fiestę z 98r. 1,3 endura od 2 tygodni.
Czy ktoś już znalazł ten czujnik temperatury?
U mnie na liczniku wskazówka temperatury wogóle nie działa, więc pewnie czujnik padł.
Chyba ze moze inna przyczyna, ale auto chodzi ok.
Co robić???

Pozdrawiam

ciaastus
20-11-2006, 16:29
No więc sprawa jest trochę złożona. Przerabialem to. :fcp2
Mianowicie znalazłem dwa czujniki:
-jeden to ten, który daje sygnał na komputer ECU. No i nie byłoby w tym nic dziwnego, ale po jego np. odłączeniu prawie natychmiast załacza się wentylator. :fcp15
Ten czujnik jest wkręcony w kolektor ssący, stojąc przed otwartą machą to po lewej stronie, od dołu, od strony kabiny. Prawie go nie widać i nawet trudno tam z góry rękę wsadzić.
- Drugi (ponoć ten od wentylatora :fcp2 ) jest między silnikiem a kabiną (tzn. jeszcze w komorze silnika) na wężu wodnym od elektrozaworu nagrzewnicy do bloku (chyba, już nie pamiętam).
- drążyłem ten temat i nikt nie odpowiedział mi na tym forum czy jest jeszcze trzeci (taki specjalny co na deskę daje) i go nie znalazłem. Być może któryś z tych dwóch to robi???

[ Dodano: 2006-11-20, 17:31 ]
Tak sobie myślę, że może to ECU załącza wentylator??? A ten czujnik na wężu jest właśnie na deskę?
Poprubójcie. :fcp1

JoeMix
20-11-2006, 17:26
-jeden to ten, który daje sygnał na komputer ECU. No i nie byłoby w tym nic dziwnego, ale po jego np. odłączeniu prawie natychmiast załacza się wentylator. :fcp15 Tak sobie myślę, że może to ECU załącza wentylator??Tak by to włąśnie wygladało... jeśli zdjecie przewodu powoduej zalaczenie wentylatora to by wychodziło na to ze Ford sprytnie to zrobił, w razie awari przewodu 9np. zerwanie, spadnie złączka) itp... silnik traktowany jest jako gorący i załączany jest wentylator - trudniej o przegrzanie...

A ten drugi to jeśli jest to czujnik jedno przewodowy to proponuję na wlączonym zapłonie zdjac złaczke z czujnika... jeśłi zasada jest taka sama jak z tym pierwszym czujnikiem toi temperatura (znaczy wskazówka) powinna szybko polecieć na MAX... a jak nie to jest jak we wszystkich autach i proponuję na chwile dotknąc przewodem do masy... powinna wskazówka soię ruszyć...