Zobacz pełną wersję : [Focus 1998-2004] Szyba elektryczna się nie zamyka


irokez25
28-02-2011, 17:17
Witojcie koledzy
Pomóżcie proszę bo zimno na dworze,jeździć trzeba a mam problem z szybą elektryczną przednią lewą od kierowcy w moim Focusie z 2002 roku.
Normalnie się ona otwiera i działa tak jak powinno ale jak chce ja zamknąć to wogóle nie reaguje i stoi w miejscu. O co chodzi? Co się stało czy już ktoś miał podobny problem ze swoim autem??? Czy mogę sam to naprawić???
Dodam tylko,że wcześniej jakieś dwa miesiące temu zamykała się ale na raty, musiałem kilkanaście razy próbować. A teraz wogóle nic stoi w miejscu.
Przed chwilą rozebrałem całe drzwi,wyczyściłem styki popróbowałem jeszcze i dalej nic. Czy jak podczepie auto pod komputer u mechanika to pokaże co się dzieje nie tak???
Proszę pomóżcie koledzy
Pozdrawiam

nostress_pz
28-02-2011, 19:03
jeśli wcześniej pracowała na raty to trzeba było wtedy szukać przyczyny, a nie czekać aż spadnie całkiem :)
Ja bym na twoim miejscu zaczął od wymiany przycisku - styki przeczyściłeś, ale może już są wyrobione

irokez25
28-02-2011, 19:21
wcześniej tego nie robiłem bo myślałem,że to przez te duże mrozy tak fiksuje.ale teraz okazało się, że jednak się myliłem.
A nie idzie jakoś sprawdzić czy są wyrobione? Normalnie mi klikają jak je wciskam

monek_focus
28-02-2011, 19:50
Rozbierałeś ten przełącznik od szyb ? jeśli nie to może spróbuj go rozebrać (nie powinieneś mieć problemu) i przetrzyj te malutkie metalowe blaszki papierem ściernym a następnie w miejscu gdzie ta blaszka idzie zalej płytkę przełącznika WD-40. Mi zawsze taki zabieg pomagał jak szwankował mi przycisk ;). Gorzej jest jak szwankuje przycisk w dół, bo on nie ma blaszki. To samo jest w przełączniku na 4 ele szyby - jeśli masz 4 ele szyby to nic nie zdziałasz, w tym przełączniku nie ma blaszek wogóle. Aha i trzeba uważać żeby tych blaszek nie pogubić.

I jeszcze jedno - w przełączniku na dwie szyby nie ma co się zepsuć (nie licząc przycisku "na dół" kierowcy) także jak szwankuje to ten "zabieg" powinien pomóc. Mi raz przycisk od strony pasażera coraz słabiej podnosił szybę, aż w końcu przestał podnosić i zaczęło się z niego dymić :D Myślałem że będę musiał już zmieniać ale rozebrałem go, przeczyściłem i zalałem WD - śmiga bez żadnego problemu do dzisiaj ;)

AdamKon
28-02-2011, 20:39
A jak ten przycisk wymontować (drzwi od strony pasażera)? Trzeba ściągać tapicerkę?
Rozbierałeś ten przełącznik od szyb ? jeśli nie to może spróbuj go rozebrać (nie powinieneś mieć problemu) i przetrzyj te malutkie metalowe blaszki papierem ściernym a następnie w miejscu gdzie ta blaszka idzie zalej płytkę przełącznika WD-40. Mi zawsze taki zabieg pomagał jak szwankował mi przycisk ;). Gorzej jest jak szwankuje przycisk w dół, bo on nie ma blaszki. To samo jest w przełączniku na 4 ele szyby - jeśli masz 4 ele szyby to nic nie zdziałasz, w tym przełączniku nie ma blaszek wogóle. Aha i trzeba uważać żeby tych blaszek nie pogubić.

I jeszcze jedno - w przełączniku na dwie szyby nie ma co się zepsuć (nie licząc przycisku "na dół" kierowcy) także jak szwankuje to ten "zabieg" powinien pomóc. Mi raz przycisk od strony pasażera coraz słabiej podnosił szybę, aż w końcu przestał podnosić i zaczęło się z niego dymić :D Myślałem że będę musiał już zmieniać ale rozebrałem go, przeczyściłem i zalałem WD - śmiga bez żadnego problemu do dzisiaj ;)

monek_focus
01-03-2011, 05:54
A jak ten przycisk wymontować (drzwi od strony pasażera)? Trzeba ściągać tapicerkę?

Nie trzeba ściągać tapicerki, wystarczy zdjąć tą obwódkę klamki w której znajduje się przycisk (jest ona przymocowana na jedną śrubkę w wnęce klamki, śrubka jest zasłonięta zaśtepką - trzeba ją zdjąć przy pomocy cieńkiego, płaskiego śrubokręta). Jak juz zdejmiesz tą obwódkę i odepniesz przycisk od kabli to wystarczy go przycisnąć palcem od strony gdzie idą kable i powinien wyjść z tej obwódki.

irokez25
01-03-2011, 11:12
Dzieki wielkie koledo monek_focus za radę i wskazówki.
Zaraz biorę się za ten "zabieg" tak jak napisałeś. Jestem pozytywnej myśli i mam nadzieje,że to pomoże. Jak już będę po to napiszę jak mi poszło...

irokez25
01-03-2011, 17:21
Właśnie skończyłem bawić się i składać przednie lewe drzwi od mojego Focusa.
Zrobiłem tak jak radził kolega poniżej.
Przeczyściłem blaszki papierem ściernym a później popsikałem WD40 gdzie trzeba i działa wszystko oki :razz:.
Powtórzyłem tą czynność kilka razy dla świętego spokoju w każdym przycisku i mam nadzieję,że wszystko będzie służyło jak należy i na bardzo długi czas.
Pozdrowienia

krzysk80
04-03-2011, 17:13
Witam dzieki za podpowiedz umnie przednia szyba pasazera na mrozie nie opuszcze sie jak temperatura jest od 0 i cieplej jest ok . na mrozie cisza. Jak przeczyszcze wszystko papierem i wd40 opisze reakcje . Dzieki

AdamKon
05-03-2011, 15:51
A jak rozebrać sam przycisk? Konkretnie wyciągnąłem ten od strony pasażera (nie chciał podnosić szyby w górę). Czy ściąga się tą część żółtą czy raczej trzeba z góry ściągnąć część ruchomą (którą się przyciska palcem :-) ?

monek_focus
05-03-2011, 18:36
Musisz oddzielić część żółtą od czarnej (czarną trzeba podważyć cieńkim śrubokrętem z obu stron i powinna wyjść)

AdamKon
05-03-2011, 19:44
Kurcze, a może ja mam jakąś trochę inną wersję tego przełącznika (2004 rok)? Nie mogą tego ściągnąć a boję się, że połamię bo już niewiele brakowało..No nic, powalczę jeszcze

YY_73
17-03-2011, 07:25
Hej hej
U mnie szyba pasażera się nie otwiera ani przyciskiem od strony kierowcy ani od strony pasażera. Czyżby szwankował przycisk w dół równolegle z dwóch stron? Może być że usterka jest gdzieś dalej bliżej szyby ... Przeczyściłbym styki mimo to, ale nie ma blaszek jak rozumię. Jest w ogóle sens to otwierac? Proszę o sugestie. Pozdro.


Rozbierałeś ten przełącznik od szyb ? jeśli nie to może spróbuj go rozebrać (nie powinieneś mieć problemu) i przetrzyj te malutkie metalowe blaszki papierem ściernym a następnie w miejscu gdzie ta blaszka idzie zalej płytkę przełącznika WD-40. Mi zawsze taki zabieg pomagał jak szwankował mi przycisk ;). Gorzej jest jak szwankuje przycisk w dół, bo on nie ma blaszki. To samo jest w przełączniku na 4 ele szyby - jeśli masz 4 ele szyby to nic nie zdziałasz, w tym przełączniku nie ma blaszek wogóle. Aha i trzeba uważać żeby tych blaszek nie pogubić.

I jeszcze jedno - w przełączniku na dwie szyby nie ma co się zepsuć (nie licząc przycisku "na dół" kierowcy) także jak szwankuje to ten "zabieg" powinien pomóc. Mi raz przycisk od strony pasażera coraz słabiej podnosił szybę, aż w końcu przestał podnosić i zaczęło się z niego dymić :D Myślałem że będę musiał już zmieniać ale rozebrałem go, przeczyściłem i zalałem WD - śmiga bez żadnego problemu do dzisiaj ;)

monek_focus
17-03-2011, 14:54
Blaszki nie ma tylko w przycisku na dół szyby kierowcy (jak masz dwie elektryczne szyby). We wszystkich pozostałych przyciskach są blaszki. Z tego co rozumiem piszesz, że wogóle nie reaguje Ci szyba pasażera ? może kostka przycisku po stronie pasażera się odpięła (mało prawdopodobne, ale zdarza się - sam tak raz miałem) jeśli ta kostka się odepnie to żaden przycisk odpowiedzialny za tą szybę nie będzie reagował.

YY_73
18-03-2011, 09:49
Monek :) dzieki za ekspresowa reakcje.
Jeszcze pytanko. Zeby sie tam dostac, wyczytalem w poprzednich postach, należy odkrecic srubke pod zaslepka w obudowie klamki wewnetrznej ... hmmm ... na pewno? to chyba zdejmę caly ten "panel" w ktorym jest przycisk ... Musze tam pogrzebac, bo pytam a jeszcze nie sprobowalem :)

Widze, ze zagladasz na forum, wiec jakbym nie dawał rady to sie odezwe.

Dzieki jeszcze raz.
Pozdro.

monek_focus
21-03-2011, 18:16
Monek :) dzieki za ekspresowa reakcje.
Jeszcze pytanko. Zeby sie tam dostac, wyczytalem w poprzednich postach, należy odkrecic srubke pod zaslepka w obudowie klamki wewnetrznej ... hmmm ... na pewno? to chyba zdejmę caly ten "panel" w ktorym jest przycisk ... Musze tam pogrzebac, bo pytam a jeszcze nie sprobowalem :)

Widze, ze zagladasz na forum, wiec jakbym nie dawał rady to sie odezwe.

Dzieki jeszcze raz.
Pozdro.

Tak na pewno, nie trzeba ściągać całej tapicerki drzwi. We wnęce wewnętrznej klamki jest zaślepka a pod nią śrubka którą zależy odkręcić. Następnie plastik który jest wokół klamki (w którym jest przycisk) trzeba wyjąć. Jest on poza tą śrubką przymocowany zatrzaskami ale wystarczy pociągnąć klamkę jakbyć chciał otworzyć drzwi i trochę pokombinować aby ten plastik wyjąć.

tekkno
17-10-2012, 22:56
To moj pierwszy post na forum.
Przy okazji witam wszystkich.
Moja "foka" to MKI kombi 1.8 TDDI z 2000 roku.
Samochod zakupiony po raz pierwszy w Polsce do korporacji. Jestem jego 4-tym wlascicielem. Nie ma perfekcyjnego wygladu, ale jest zdrowy mechanicznie.

A w temacie, przy uzyciu przelacznika w przednich drzwiach pasazera, szyba tych drzwi sie otwiera bez problemu, ale sie nie zamyka.
Jednak bez problemu otwieram i zamykam ta szybe przycieskiem w drzwiach kierowcy.
Czyli silniczek w drzwiach pasazera pracuje poprawnie.

Przeczytalem forumowe porady na ten temat i pierwszy sprawdzilem przelacznik w dzwiach pasazera.
Zanim go rozebralem, potestowalem go miernikiem (sygnal dzwiekowy gdy jest polaczenie).
Pozniej rozebralem przycisk, dokladnie obejzalem i przeanalizowalem przeznaczenie stykow.
Przycisk "na oko" jest w bardzo dobrym stanie i elektrycznie pracuje poprawnie.
Miernikiem sprawdzilem polaczenia w obu stanach przelacznika (opuszczanie/zamykanie), wciskajac blaszki. Wszystko dziala poprawnie, a blaszki i styki sa czyste, niezasniedziale, nie nadpalone.

Zlozylem przelacznik ponownie w calosc.
Kostka z wiazki w drzwiach takze jest w idealnym stanie. Drzwi nie maja zadnych oznak uszkodzen.

W czym szukac dalej przyczyny problemu ?

tekkno
18-10-2012, 07:01
Z ostatniej chwili.
Wczoraj w domu wykluczylem problem z przelacznikiem i bylem pewny ze to nie jego wina, bo polaczenia dzialaly poprawnie zaraz po rozebraniu go na czesci.
Kiedy rozebralem ten przelacznik, troche sie nim pobawilem klikajac blaszki.
Dzisiaj rano podlaczylem przelacznik do kostki ... i :) ... szyba sie otwiera i zamyka.
Ale czasem musze mocniej docisnac.

A jednak powtarza sie temat z nie kontaktujacymi blaszkami.

Problem rozwiazany.

ruudipl
17-11-2012, 22:30
witajcie koledzy forumowicze w moim fikusie prad nie dochodzi do przelacznikow szyb bezpieczniki sa ok fakt sprawdzone na zaroweczke prad jest. na krotko podlaczony zasilaniem z zapalniczki zapalily sie swiatelka od przelacznikow ale za malo mocy aby cos ruszylo. gdzie szukac awarji? pozdrawiam ruudipl

fordfsmk1
17-08-2013, 19:14
Pierwszy mój post, więc Witam Was serdecznie!

Miałem ten sam problem, co autor tego wątku (przełącznik od strony pasażera nagle przestał działać). Zastosowałem poradę użytkownika monek focus i przełącznik zaczął działać z powrotem, ale pojawił się inny problem. Przestał działać przełącznik od strony kierowcy otwierający/zamykający szybę od strony pasażera (chociaż wcześniej normalnie działał). Odłączyłem i podłączyłem wszystko raz jeszcze (myślałem, że coś źle złożyłem/wpiąłem), ale bez skutku. Jakieś sugestie?

moor
17-08-2013, 20:27
też mam ten sam problem napisałem post 3 tygodnie temu (http://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=18720) ale nikt nie odpisał a ja dalej nie rozwiązałem problemu.. chyba zostanie to rebusem :-)

czerwony91
31-08-2013, 22:59
Witam
Ja w tym scenariuszu mam zupełnie inaczej rowniez chodzi o szybe przednia pasazera sam w sobie przycisk funkcjonuje otwierac otwiera ale gdy chce szybe zamknąc ona sie otwiera zamiast zamykac.
W czym tkwi problem?

Piters_L35
18-09-2013, 19:16
Właśnie wróciłem z pokładu pojazdu - zmarznięty, ale szczęśliwy, że ja :diabelek:

Szyba pasażera działała tylko z panelu kierowcy (elektryka tylko z przodu). Na stół poleciał przycisk pasażera - styki wyczyściłem, przy okazji nieco połamałem plastik obudowy przełącznika :p wróciłem do autka, podłączyłem, szybę opuściłem i.... i tak została.

Ponieważ nie jestem elektrykiem a zostawienie autka z otwartą szybą na mojej dzielnicy nie jest mądre siedziałem i męczyłem temat. Tapicerka spadła, obmacałem silnik szyby i zaczęły się kombinacje z podpinaniem na krótko. Bezskutecznie. Dioda w przycisku się świeciła co oznaczało wg mnie, że napięcie jest - i tu tkwił błąd w myśleniu.

Po którymś tam rozbłysku iskier ;) pyknęło w skrzynce bezpieczników. Po wsadzeniu nowego całość chodzi jak powinna - wychodzi więc na to, że nadpalony nie dawał tyle prądu ile potrzeba na ruszenie silniczka. jeśli się nadal mylę proszę o wyprostowanie!

Krótko: krok 1: przełącznik. krok 2: bezpiecznik.

Pozdrawiam i powodzenia!

Sokool4
24-01-2014, 22:42
Cześć, Czołem!

Mam dość mały, no, ale uciążliwy problem, chodzi o to że w panelu w drzwiach kierowcy mogę normalnie otworzyć szybę pasażera, ale nie mogę już jej zamknąć. Jeśli chcę ją zamknąć muszę się wygiąć i zamknąć przełącznikiem od strony pasażera, czyli szyba działa, ale nie reaguje na zamykanie z panelu od strony kierowcy (mam nadzieje że nie napisałem zbyt chaotycznie.) Szyba kierowcy działa normalnie bez problemów, szyba pasażera tez, ale jeżeli obsługuje się ją z przycisków od strony pasażera. Od kierowcy już nie ma tak łatwo. :<

kubaw20055
25-01-2014, 07:38
Możliwe, że problem leży w stykach przełącznika na drzwiach kierowcy - trzeba rozebrać przełącznik, przeczyścić i sprawdzić czy działa ;)

Xteame
12-05-2016, 14:46
Cześć, mam problem z szybą przednią pasażera, a mianowicie, przed wczoraj rano się otwierała, później jak wyszedłem z pracy, i jak chciałem przewietrzyć samochód, to nie dało się jej odsunąć, ani przełącznikiem od strony kierowcy ani od strony pasażera, wczoraj szyba cały dzień nie działała, natomiast dzisiaj rano, jak jechałem do pracy, szyba zaczęła normalnie działać jakby nigdy nic się nie stało, a gdy znowu dzisiaj wychodziłem z pracy szyba ponownie nie działała. Bezpieczniki oraz kostka w drzwiach są okej, gdzie dalej mogę szukać przyczyny ?

wojtekn
12-05-2016, 15:13
Proszę poprawić tytuł tematu.

Poradnik, czyli jak pisać zgodnie z zasadami panującymi na tym forum

http://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=145988

gentle
21-12-2016, 18:01
Witam, tym razem ja mam problem. Nie działało zamykanie drzwi pasażera, zastosowałem Wasze rady, przeczyściłem przyciski i potraktowałem wd40 i pomogło na chwilę, tzn. ze 2 razy opuściłem i zamknąłem, potem otworzyło się do połowy, chciałem zamknąć, poszedł mały minimalny dymek od przełącznika od pasażera i koniec. Szyba stoi do połowy otwarta.
Sprawdziłem bezpieczniki, są ok.
Jakieś rady?
Myślę aby rozebrać boczek ale nie wiem co trzyma na środku, tzn. rozkręciłem wszystkie śruby wokół a na środku coś trzyma! Ktoś pomoże?

Jester
22-12-2016, 18:57
Śruba w uchwycie - płaskim wkrętakiem wyciągnij zaślepkę i zobaczysz śrubę. Poszukaj na pobliskim auto złomie używanego wyłącznika i mechanizmu. Z reguły przyjmują zwroty.

miroslaw123
04-01-2019, 21:38
Panowie, dzięki za uratowanie du***py! Dziś na przeglądzie diagnosta otworzył szybę od kierowcy ale ta bestia już nie chciała się zamknąć. Szybki rajd po mechanikach wpiątek o 20 i słyszałem opowieści o kosztach rzędu 300-500zł. Na szczęście jest forum, i choć śnieg mi sypał na głowę zaoszczędziłem kilka zł, no i nie boję się że w nocy ktoś postanowi zobaczyć co mam w samochodzie!

Fronczesko
05-07-2019, 15:39
Witam serdecznie. Posiadam forda Focusa mk1 z 99roku w wersji ghia. Moim problemem jest brak możliwości otwarcia szyby pasażera przełącznikiem od strony kierowcy. Od strony pasażera przyciski działają poprawnie. Od strony kierowcy mogę tą szybę tylko zamknąć. Oba przyciski "gora/dół" zamykają ją. Po zakupie samochodu znalazłem stary przełącznik w bagażniku. Podłączyłem go, aby sprawdzić jego działanie. W tym przypadku cala prawa strona otwierania szyb nie działa, natomiast można je tylko zamknąć (po otwarciu ich przez pasażerów). Szukalem podobnych postów, niestety każdy problem dotyczył całkowitego braku możliwość otwierania i zamykania szyb. Rozwiązaniem problemu była wymiana przełącznika. U mnie natomiast każda szybę można zamknąć (Po otwarciu ich przez pasażera). Wskazuje to na jakieś zwarcie układu ? Czy ktoś miał taki problem i potrafiłby mnie nakierować jak mogę to sprawdzić? Dodam, że rozmontowałem przełącznik, przetarłem styki i zamontowałem ponownie. Proszę o pomoc.

Dominikkumos81
19-10-2019, 14:39
Mi wczoraj działały a dziś już nie, żadnej reakcji, nic nie słychać. Może to być bezpiecznik?