Zobacz pełną wersję : [Mondeo 2007-2014] Powershift od kiedy była montowana


Strony : [1] 2

conci1
27-03-2011, 18:56
Witam,
jestem użytkownikiem focusa 1.8 tdci z 2003 r. i planuję się przesiąść na coś nowszego. Z racji tego, że na a6 lub outbacka mnie nie stać (może kiedyś będzie:)) postanowiłem pozostać przy fordzie. Wybór padł na nowe mondeo, rocznik 2007/2008, 2.0 tdci, diesel.
Czy skrzynia powershift była montowana w modneo przed 2010 r.? Chciałbym automat i z tego co czytałem to powershift działa dobrze, ale niestety nie znalazłem egzemplarzy z interesującego mnie rocznika ze skrzynia 2.0.

pozdrawiam
kuba

Ramzik
30-03-2011, 09:02
Skrzynia ta pojawiła się w 2009 roku ale chyba - na szerszą skalę - zaczęła być montowana w 2010 roku
Sam mam powershift w Kudze i jak pytałem o automat w 2009 roku to jeszcze go nie było - w 2010 roku już był dostępny - przynajmniej w Kudze
Być może w Mondeo był montowany już w 2009 roku

pse
11-10-2011, 22:54
Skrzynia ta pojawiła się w 2009 roku ale chyba - na szerszą skalę - zaczęła być montowana w 2010 roku
Sam mam powershift w Kudze i jak pytałem o automat w 2009 roku to jeszcze go nie było - w 2010 roku już był dostępny - przynajmniej w Kudze
Być może w Mondeo był montowany już w 2009 roku

Czy możesz kolego napisać coś o tej skrzyni jako jej użytkownik? Chodzi o to jak się sprawuje, jak zmienia biegi, czy jest bezawaryjna. Bardzo chciałbym zakupić TDCI 163KM z tą skrzynią pod kątem wygody oraz holowania przyczepy kempingowej i ciekaw jestem każdej opinii. Nie mam wielkiego doświadczenia z automatami, ledwie co przejechane kilkaset kilometrów w BMW 318d z automatem. W tymże BMW dla mnie rewelacja. Jechałem też kiedyś VW Tiguan z DSG i też super. Gadanie, że Poweshift nie dorasta do pięt DSG traktuję jak puste paplanie. Liczą się prawdziwe opinie ludzi, którzy mają do czynienia ze sprzętem, dlatego mam nadzieję usłyszeć opinię zadowolonego lub nie użytkownika skrzyni Powershift. Z góry dziękuję za poświęcony czas.

Ramzik
12-10-2011, 08:23
Jak dla mnie Powershift jest rewelacyjny - jest to skrzynia dwusprzęgłowa więc w porównaniu do starszych automatów to bajka i jak dla mnie rewelacja oraz niesamowita wygoda. Obecnie mam przejechane niecałe 20 tys. więc trudno mówić o jakiejś awaryjności - do tej pory działa bez zarzutu. Biegi zmienia bardzo szybko i płynnie co powoduje, że autko rewelacyjnie się zbiera i przyspiesza, przy wyprzedzaniu, czy też gwałtownym przyspieszaniu bardzo szybko redukuje bieg na niższy. :)Jedyne do czego mogę się przyczepić to ruszanie od zera z jedynki - wszystko jest ok jak się rusza normalnie - ale jak chcę się szybko zebrać z miejsca i "wciskam gaz do dechy" to występuje takie krótkie opóźnienie w reakcji, ale jak ruszy to już "zwija asfalt" :wink:
Z przyczepą nigdy nie jechałem więc nie mogę się wypowiedzieć.
Skrzynia ma również tryb sportowy co tak naprawdę charakteryzuje się dłuższym trzymaniem poszczególnych biegów i dociąganiem do wyższych obrotów - co daje wyczuwalnie lepsze przyspieszenie. Poza tym istnieje również możliwość samodzielnej zmiany biegów.
Według mnie Powershift jest jak najbardziej warty polecenia.8)

jacekzom
25-10-2011, 09:50
Potwierdzam, ta skrzynia jest super. Prawie nie odbiega od DSG, jedynie na niskich biegach można by znaleźć coś na minus w porównaniu to VW.
Szczególnie pasuje do mocnych benzyn 2.0 Ecoboost, ale tu akurat nie ma innego wyboru i chyba słusznie.

Hal.9k
10-02-2012, 21:00
Trochę czasu minęło, ale może komuś kupującemu używkę i przeszukującemu forum się przyda, więc moje "trzy grosze" ;):

Być może w Mondeo był montowany już w 2009 roku
Ja mam Mondeo z drugiej połowy 2009 i automat to jeszcze Durashift.

ale jak chcę się szybko zebrać z miejsca i "wciskam gaz do dechy" to występuje takie krótkie opóźnienie w reakcji, ale jak ruszy to już "zwija asfalt"
W Durashifcie ten sam efekt. Zastanawiałem się, czy to nie kwestia raczej charakterystyki silnika (2.0 tdci jest mułowaty dopóki nie wejdzie na 1500, a ciągnie naprawdę dobrze tak od ok 1800 rpm), niż skrzyni. No ale jeśli jednak skrzyni, to dziwi, że nie poprawili w Powershifcie. :|

tedi_k
27-02-2012, 22:08
Koledzy, pamiętajcie proszę, że Powershift to jest zwykła skrzynia mechaniczna (a dokładniej 2 połówki skrzyń mechanicznych) ze sterowaniem automatycznym. Czyli jest "zwykła" jedynka, dwójka, trójka itd. Nie ma więc co się "przymulać" w skrzyni. Może się tylko "przymulać" silnik (a dokładniej brak turbo na niskich obrotach). Czyli Powershift niewinny, a kolega Hal.9k ma rację co do silnika...

Ramzik
02-03-2012, 14:59
Koledzy, pamiętajcie proszę, że Powershift to jest zwykła skrzynia mechaniczna (a dokładniej 2 połówki skrzyń mechanicznych) ze sterowaniem automatycznym. Czyli jest "zwykła" jedynka, dwójka, trójka itd. Nie ma więc co się "przymulać" w skrzyni. Może się tylko "przymulać" silnik (a dokładniej brak turbo na niskich obrotach). Czyli Powershift niewinny, a kolega Hal.9k ma rację co do silnika...

Nie do końca,
Opóźnieniu o którym pisałem przy starcie z miejsca niestety, moim zdaniem, winna jest skrzynia tzn. po wciśnięciu gazu jest chwila opóźnienia w zwolnieniu sprzęgła (pomijając przymulanie silnika na pierwszym biegu).

Jeżeli już to skrzynia Powershift funkcjonuje jak dwie równolegle działające mechaniczne skrzynie biegów, a nie dwie połówki skrzyń mechanicznych. :-)

tedi_k
07-03-2012, 20:43
Ja u siebie nie obserwuję żadnego opóźnienia w ruszaniu.
Występuje opóźnienie przy przełączeniu z R na D (z wstecznego na jazdę do przodu), ale ono jest oczywiste: bieg wsteczny jest na tym samym sprzęgle co jedynka i potrzebny jest standardowy czas na wysprzęglenie i przełączenie biegu. Wydaje mi się, że tak jest we wszytskich skrzyniach dwusprzęgłowych (wsteczny i jedynka chyba zawsze są na tym samym wałku).
Co do połówek: dwie połówki w tym sensie, że "połowa" z biegami nieparzystymi (1,3,5) oraz wstecznym ma swoje sprzęgło a "połowa" parzysta (2,4,6) ma drugie. Czyli nie "dwie" skrzynie a "dwie" połówki skrzyń. Połówki nie są oczywiście dosłowne a w cudzysłowach...

Dostępny w wielu miejscach popularny opis naszej skrzyni:
http://autokult.pl/2011/03/17/volvoford-powershift-skrzynie-biegow

bartekd
07-03-2012, 21:07
W temacie opóźnień przy ruszaniu: jak dla mnie skrzynia potrafi bardzo łagodnie i płynnie ruszać, jak również nie ma najmniejszego problemu od razu depnąć po gazie i potrafi wystartować od razu z kopyta (silnik wchodzi od razu na wysokie obroty i moment dostępny dla skrzyni jest ogromny, więc sprzęgło może dość szybko zasprzęglać). Ale przy takim ostrym ruszeniu potrafi szarpnąć przy przełączeniu na 2 i 3. No ale widocznie program tak ma, że przy mocnym wciśnięciu gazu mamy krótki czas przełączenia kosztem komfortu.

Jednak mnie drażni często to, że jeśli toczę się (bardzo wolno, skrzynia wówczas rozsprzęgla się) i wtedy dodam gazu, to w takim momencie auto zbiera się wieki. Nawet jak mocno depnąć to silnik nie wchodzi szybciej na obroty (czuć blokadę elektroniczną, po prostu nie da się uzyskać mocy). Widać tu inżynierowie wybrali program zachowaczy, aby nie spalić sprzęgła. To drażni gdy czasem bez zatrzymania trzeba szybko odjechać (np. na skrzyżowaniu). Innymi słowy lepiej skrzyżowania pokonywać tak jakby przepisowo ze znakiem Stop.

Ale ogólnie skrzynia jest komfortowa, polecam. Aczkolwiek z tego co się orientuję po innych wątkach, to warto uaktualnić program sterujący skrzynią, bo w każdej kolejnej wersji skrzynia sprawuje się lepiej.

kicaj
08-03-2012, 07:54
Jeżeli już to skrzynia Powershift funkcjonuje jak dwie równolegle działające mechaniczne skrzynie biegów, a nie dwie połówki skrzyń mechanicznych. :-)
no chyba jednak 2 połówki -w dodatku uzupełniające się bo jedna ma biegi parzyste a druga nieparzyste... ale to tylko kwestia semantyki
Ale ogólnie skrzynia jest komfortowa, polecam. Aczkolwiek z tego co się orientuję po innych wątkach, to warto uaktualnić program sterujący skrzynią, bo w każdej kolejnej wersji skrzynia sprawuje się lepiej.
a można wiedzieć skąd to wiesz?
ja na razie miałem tylko sposobność porównania DSG i PS w dieslach jako pasażer - żadnej różnicy nie czułem...

tedi_k
10-04-2012, 14:48
....


Ale ogólnie skrzynia jest komfortowa, polecam. Aczkolwiek z tego co się orientuję po innych wątkach, to warto uaktualnić program sterujący skrzynią, bo w każdej kolejnej wersji skrzynia sprawuje się lepiej.

a można wiedzieć skąd to wiesz?
ja na razie miałem tylko sposobność porównania DSG i PS w dieslach jako pasażer - żadnej różnicy nie czułem...

Witam,

Miałem trochę kłopotów z moją skrzynią Powershift (w C-maxie 2.0 TDCi) i dwukrotnie w serwisie koledzy jedynie "trapili" się nieco, że nie mają komunikacji z tą skrzynią. Jak widziałem z jaką nabożnością podchodzili do obsługi skrzyni (jednak jest ona relatywnie rzadko spotykana...), postanowiłem sprawy wziąć w swoje ręce i pójść tropem owego uaktualnienia oprogramowania skrzyni.

Sprawa okazała się faktycznie prawdziwa - w kalibracjach IDSa jest nowa wersja oprogramowania skrzyni (przynajmniej dla mojej skrzyni z lipca 2008 ). Po jej własnoręcznym zainstalowaniu (mam VCMa i IDSa) mam dwa spostrzeżenia:
1) nie dziwię się mechanikom w ASO i nieASO, że się za te upgradey nie zabierają - mnóstwo problemów, choć jak się to robi starannie i czyta komunikaty ze zrozumienie, to w końcu musi się udać...
2) upgrade w moim przypadku był bardzo celowy - skrzynia moim zdaniem chodzi zdecydowanie bardziej płynnie. Upgrade zrobiłem dzisiaj i przejechałem jedynie kilkadziesiąt kilometrów, ale daje się to zauważyć od razu. Dodatkowym bonusem jest, że po aktualizacji w położeniu M mam teraz tryb sportowy S!!! Tryb S na zaktualizowanym programie chodzi bardzo fajnie - zdecydowanie szybciej "odjeżdża" od kick downu!!!
Płynniejsza jazda skrzyni po aktualizacji może być skutkiem konieczności wykonania procedury adaptacji sprzęgła w skrzyni - wymusza to procedura aktualizacji oprogramowania. I tu pojawia się wieczny problem - a dlaczegóż to mechanicy nie wiedzą, że np. co 50 tys. warto by wykonać taką procedurę serwisową (adaptacji sprzęgła)? Przecież sprzęgło się zużywa... Nic nie trzeba szczególnego robić, trwa 10 minut a zaszkodzić raczej nie ma prawa...

Reasumując - jak ktoś ma okazję i silną wolę, to ja osobiście namawiam do zmuszania mechaników do wykonania reprogramowania modułów PCM (silnika - też to zrobiłem u siebie...) oraz TCM (skrzyni biegów).

Ostatecznie czy pomogło to na mój problem (skrzynia bardzo sporadycznie wyświetlała mi błąd przy rozpoczynaniu jazdy od cofania w trakcie przełączania z R na D - trzeba wtedy było jak w Windowsach zgasić silnik i ponownie odpalić...) dowiem się po dłuższej obserwacji. Ale i tak na razie jestem zadowolony z decyzji wykonania upgrade PCM i TCM.

kicaj
10-04-2012, 15:41
Dodatkowym bonusem jest, że po aktualizacji w położeniu M mam teraz tryb sportowy S!!! Tryb S na zaktualizowanym programie chodzi bardzo fajnie - zdecydowanie szybciej "odjeżdża" od kick downu!!!
znaczy sie w trybie M masz od razu S a w trybie S jakiś Super S??

tedi_k
10-04-2012, 18:30
znaczy sie w trybie M masz od razu S a w trybie S jakiś Super S??

Może jakieś zdjąćko selektora wyboru trybu jazdy podesłać??? Kolega nie widział nigdy, że selektory w tym samym miejscu mają albo "S" albo "M"??? Ja mam napisane "M" i do dzisiaj po przełożeniu w prawą stronę miałem tryb manual. Po upgrade o dziwo nadal mam napisane na selektorze "M" (jakoś samo się nie zmieniło...g:P), ale już po przestawieniu manetki w to położenie skrzynia działa w trybie "sport" i na zegarach wyświetla się literka "S"... Do trybu manual przechodzi dopiero po użyciu "+" albo "-"... Czy teraz już wystarczająco jasno, kolego "kicaj"??? ;)

Dużo ważniejsze wyjaśnienie:
Plik oprogramowania skrzyni jaki wskazał w moim przypadku IDS datowany jest na 14.02.2011 - czyli jest relatywnie świerzy... Posiadacze skrzyń Powershift wyprodukowanych przed tą datą mogą się zainstalowaniem tej aktualizacji poważnie zainteresować... Dla ponadstandardowo dociekliwych - w moim przypadku został wskazany plik AM51-7J104-AD.ZIP z katalogu kalibracji.

kicaj
11-04-2012, 15:02
Czy teraz już wystarczająco jasno, kolego "kicaj"???

wystarczająco - nie jeździłem nigdy automatem, wiec nie wiem jak to działa (no poza 2ma przypadkami jako pasażer z DSG i Powershift)Kolega nie widział nigdy
no właśnie nie widział...

kurcza, nie rozumiem - jak się przestawi w tryb M (w prawo od D) to jak się zmieniają biegi bez ruszania selektora? to wtedy działa jak normalnie w trybie D ale w wersji S?

tedi_k
11-04-2012, 18:08
Tak właśnie. Pozycja selektora (np. z literką "M") w przypadku fordowskich skrzyć Powershift jest to praktycznie pozycja przełącznika elektrycznego (odpowiedni styk informacyjny dla komputerowego sterowania skrzynią). Co z taki sygnałem zrobi sterowanie to jego sprawa: może skrzynię ustawić w tryb "manual" albo "sport": skrzyni jest wszystko jedno, bo mechanicznie pozycja selektora dla mechanizmu skrzyni biegów nie ma żadnego znaczenia...

Za moje wykrzykniki przepraszam - po prostu nie przyszło mi do głowy, że pisząc na forum można było nie widzieć na oczy przedmiotu danego tematu...

leszeklb
26-04-2012, 11:19
Mam pytanie troche inne. Czy serwis tych skrzyń, chodzi mi o okresowe przeglądy sprawia, że są znacząco droższe niż zwykłe przeglądy, czy też nie wymagają one okresowej obsługi typu wymiana/uzupełnienie płynu?

kuba_del
26-04-2012, 19:40
ogolnie skrzynia bardzo fajna,u mnie tez gdy wciskam gaz do dechy na pierwszym biegu jest male opoznienie na starcie,pozniej juz super,2-3 razy rowniez na pierwszym biegu jak chcialem zrobic sprint na ulicy to skrzynia miala jakby mala zawieche przy zmianie na bieg drugi,ale tak jak pisze pedal w podlodze na maxa ,nastepne biegi bardzo plynnie i bez problemow ;)

Rob^
26-04-2012, 20:37
ogolnie skrzynia bardzo fajna,u mnie tez gdy wciskam gaz do dechy na pierwszym biegu jest male opoznienie na starcie,pozniej juz super,2-3 razy rowniez na pierwszym biegu jak chcialem zrobic sprint na ulicy to skrzynia miala jakby mala zawieche przy zmianie na bieg drugi,ale tak jak pisze pedal w podlodze na maxa ,nastepne biegi bardzo plynnie i bez problemow ;)

Potwierdzam ... dokładnie tak jest u mnie.
Jak walnę pedał w podłogę to jest małe opóźnienie zanim się zerwie, a po zmianie z 1 na 2 występuje lekkie szarpnięcie.
Przy "normalnym" ;) ruszaniu autko z tą skrzynią biegów zachowuje się jak MELEX ;) ... naciskasz pedał a ono bardzo płynnie przyśpiesza.
O fakcie zmiany biegu informuje obrotomierz ;)

bartekd
27-04-2012, 01:29
Już wypowiadałem się na tym forum odnośnie tej skrzyni - w pełni rację mają ci, którzy twierdzą, że dobry automat to jak klima w aucie - kto już raz miał przyjemność to mieć, temu ciężko sobie wyobrazić kolejne auto bez.

A ja jestem ciekaw, podobnie jak leszeklb, jak wygląda bieżący serwis tych skrzyń w ASO (bo poza ASO to pewnie jeszcze zbyt nowy wynalazek). No i ciekaw też jestem, jakie przebiegi PowerShifty mają u szanownych kolegów forumowiczów, którzy dużo jeżdżą:?:

kuba_del
28-04-2012, 15:49
bartekd przelatalismy juz 38 tys km jak narazie bez problemow,podobno skrzynia jest bezobslugowa-tak twierdzi ASO,nie ma zadnego bagnetu zeby olej sprawdzic,ja osobiscie zastanawiam sie nad wymiana oleju w skrzyni bo na bank nie zaszkodzi,a koledzy z forum tez doradzaja zeby wymieniac przy przebiegu 40-60 tys km ,wiec zobaczymy jak to bedzie ,jeszcze troche musze poczytac i zasiegnac opinii tu i tam ;) i wtedy podejme decyzje.W Polsce w ASO taka usluga kosztuje okolo 1000 PLN

Rob^
28-04-2012, 16:00
Mój ma 43kkm i jeszcze jeździ ;)
btw ... miałem kiedyś Mecia 190 w automacie i coś mnie podkusiło żeby wymienić olej w skrzyni mimo że kilka osób mówiło że tego się nie robi.
Podejrzewam że coś skopali przy wymianie bo straciłem 1kę na 2-3 miesiące. :D
Stary olej był "na oko" idealnie czysty mimo że autko miało grubo ponad 100kkm.

kuba_del
28-04-2012, 16:25
no wlasnie ,jedni doradzaja inni odradzaja wymiane ,pamietam ,ze moj sasiad wymienial zawsze w omedze i naprawde dlugo mu pojezdzila bez zadnego stekniecia ,tak jak pisalem musze jeszcze troche lekcji odrobic w tym temacie i zdecyduje co robic ;) pozdro

tedi_k
28-04-2012, 22:34
Witam,

Mój MPS6 przeszedł właśnie przez 100.000km. Przy tym przebiegu wymieniłem olej po raz pierwszy, bo wcześniej przy ok. 85.000km dolewałem oleju i było widać, że ten w skrzyni jest już dość mocno przepracowany.

Operację robiłem nie w ASO a w serwisie niezależnym Ford-Sławek w Katowicach. Trzeba pamiętać, że można robić poza ASO (jeśli jest się po gwarancji), ale musi to być dobry serwis z dostępem do eTisa, gdyż obsługa robiona jest w oparciu o informacje i procedury opublikowane tamże (jak kolega wyżej zauważył, te skrzynie nie są powszechne...).

Co to potrzeby wymiany oleju w skrzyni MPS6 - skrzynie z "mokrym" sprzęgłem moim zdaniem wymagają wymiany tak mniej więcej co 60-80tys. km (oczywiście wymiana przy 100tys. tak jak w moim przypadku to też jeszcze nie tragedia… Choć przy tych moich 100tys. olej już był mocno czarny i filtr oleju też brudny). Instrukcja twierdzi, że skrzynia jest "bezobsługowa", ale procedura wymiany oleju jest w eTisie opublikowana i sama czynność nie jest trudna. Tak więc widać tu tę drobną sprzeczność...
Ja osobiście nie znam odradzających wymianę oleju i nie bardzo wyobrażam sobie w czym wymiana mogła by zaszkodzić? :roll:

Olej wymienia się tylko i wyłącznie na fordowski olej dedykowany do tych skrzyń (według specyfikacji WSS-M2C936-A) :568: - jest on masakrycznie drogi: ok. 70zł za litr a potrzebne jest 6 litrów. Warto więc poszukać oleju w bańce 5l, bo wówczas praktycznie ten 6-ty litr mamy gratis (taka jest różnica ceny oleju w bańce 5l i w pojemnikach litrowych). Nie należy dać się zbyć, że nie mogą znaleźć kodu na bańkę 5l tego oleju - kod istnieje i cały zakup wychodzi taniej...

Widziałem olej Castrol Transmax DUAL (jak twierdzi Castrol - spełniający specyfikację Forda WSS-M2C936-A) w cenie po ok. 45zł za 1litr, ale nie odważyłem się go zastosować.

Przy wymianie oleju wymienia się także filtr oleju (FINIS 1589089) - też masakrycznie drogi: ponad 100zł za mały filtr w obudowie!

Tak więc oryginalny olej z oryginalnym filtrem to wydatek rzędu 520zł, robocizna mnie wyniosła 125zł. Czyli poza ASO, ale zgodnie z procedurami Forda, zmieściłem całą operację w 650zł! (ASO wołało ode mnie 1100zł z materiałami, a więc udało mi się oszczędzić co najmniej 400zł).

Oczywiście po wymianie oleju nic się nie zmienia – przecież po wymianie oleju w silniku też nikt jeszcze chyba nie stwierdził różnicy w jego pracy! :619:

Na koniec dodam - skrzynia po tych 100.000km chodzi jak nowa! Żadnych zacięć, dziwnych odgłosów czy innych objawów. Jest to na prawdę kawał porządnego mechanizmu!
Tak jak pisałem we wcześniejszych postach - w przypadku C-maxów i FF2 z tą skrzynią, zalecam wymianę oprogramowania skrzyni na to z lutego 2011 (jeśli jest to skrzynia z wcześniejszego okresu) - u mnie uzyskany w ten sposób tryb "S" (którego wcześniej nie miałem) sprawuje się rewelacyjnie! Ustąpiły też sygnalizowane przez mnie w poprzednich postach, sporadyczne błędy skrzyni!
Nie wiem jak się ma sprawa w Mondeo z tą kalibracją (dość łatwo sprawdzić przy podłączeniu do IDSa)...

Jak będą jeszcze jakieś pytania w tej sprawie – chętnie odpowiem.

Rob^
28-04-2012, 22:47
Mój MPS6 przeszedł właśnie przez 100.000km. Przy tym przebiegu wymieniłem olej po raz pierwszy, ...
I właśnie dla takich informacji warto czytać forum FCP :!::!::!::!:
:D

bartekd
29-04-2012, 01:26
tedi_k -> dzięki za tak wyczerpujący opis. Miło wiedzieć, że w pewnym sensie "mój" serwis miał już z tą skrzynią kontakt.

Co do oficjalnego stanowiska Ford'a i naszych kochanych ASO odnośnie wymiany oleju w automatach, to ciekaw jestem jak podchodzą do tego np. przy rozszerzonej gwarancji na 150.000 tudzież Gwarancji 12? Akurat ten komponent podlega jednej i drugiej gwarancji. Jeśli wymiana oleju byłaby tak istotna dla zachowania dobrej kondycji skrzyni, to pewnie kazaliby wymieniać (w końcu i tak na koszt użytkownika). Choć być może mają już przygotowaną gotową procedurę na wypadek awarii (w stylu - za dużo Pan jeździł po mieście, w korkach, itp, lub też uznają, że skrzynia jest zespolona ze sprzęgłem, a sprzęgło jest elementem eksploatacyjnym, więc i skrzynia się zużywa, etc .... )

kuba_del
29-06-2012, 16:16
jade jeszcze do Chorwacji i po powrocie bede wymienial,szacuje ,ze bede mial okolo 48-50 tys.km. przebiegu ,takze w polowie sierpnia lecimy do Polski i wymiana oleju w skrzyni,wymiana klockow hamulcowych przod i tyl i moze cos jeszcze sobie znajde hehe,jak juz bede w PL to jak najwiecej trzeba zrobic bo jednak robocizna w Niemczech kilkukrotnie drozsza....poprosze jeszcze o pomoc .szukam warsztatu gdzie wyciagaja male wgniecenia w karoserii takim badylem ,bede w okolicach Zielonej Gory ,moze byc tez Nowy Tomysl,moze byc tez Lodz bo tak bede smigal miedzy tymi miastami...pozdrowionka;)

BIBI1503
03-08-2012, 16:34
W ogóle nie czuje się zmiany biegów w Powershift'cie. Atomat poprzedniej generacji trochę szarpie przy zmianie biegów, więc znajdź model z automatem Powershift. 200KM jest niedostepne z Powershift - tylko ze 'starym' automatem.

kuba_del
29-08-2012, 10:10
ruszylo sie w temacie zmiany oleju w powershift,wczesniej uparcie wszedzie gdzie tylko dzwonilem panowie twierdzili ,ze w tych skrzyniach oleju sie nie wymienia ,skrzynia bezobslugowa....teraz gdy dowiadywalem sie o cene 3-go przegladu czyli 60 tys. km. okazalo sie ,ze przeglad obejmuje tez wymiane oleju w skrzyni gdyz jest ona konieczna wlasnie co 60 tys. km.Nie wiem coz to sie narobilo ,ze Ford zmienil zdanie na ten temat...pozdro:p

kicaj
29-08-2012, 12:48
może ford polska czyta też nasze forum?

Zoltyy
29-08-2012, 20:08
Mnie tez ostatnio odpowiedzialo ASO, ze wymiana oleju po 60 tys km.
Co do wrazen (po raptem kilku dniach jezdzenia) z silnikiem benzynowym:
a. w trybie D wyczuwalne opoznienie przy redukcji i wsprzeglaniu przy ruszaniu: chyba oprogramowanie oszczedza sprzegla i robi to powoli.
b. w trybie D skrzynia wg mnie trzyma silnik na zbyt niskich obrotach (1500-1600 obr/min), nawet przy jezdzie pod gore. Chyba ekologia kosztem trwalosci napedu i zdrowia silnika.
c. Z racji b. silnik zachowuje sie jak "wykastrowany" z mocy - chwile trwa zanim wejdzie na obroty na ktorych turbo zaczyna pompowac, przy wymuszeniu redukcji z kolei zwloka ze wzgledu na to co pisalem w punkcie a.
d. Wszystko zmienia sie na lepsze w trybie S - silnik trzyma blizej 2000 obr/min, nie meczy sie pod gore, turbo w pogotowiu wiec nie wymagana jest redukcja (poza kick-downem)
e. Raz zdarzylo mi sie przy ruszaniu, ze skrzynia zapomniala wrzucic "1" - obroty w gore, ale auto nie ruszylo.

Na razie uczucia mam mieszane - doceniam wygode w miescie, ale nie podoba mi sie ta wymuszona ekologia i powolnosc zmian biegow. Tyle ze przesiadlem sie z manuala i jest to moj pierwszy "automat".

Rob^
29-08-2012, 20:18
Na razie uczucia mam mieszane - doceniam wygode w miescie, ale nie podoba mi sie ta wymuszona ekologia i powolnosc zmian biegow. Tyle ze przesiadlem sie z manuala i jest to moj pierwszy "automat".
To co napisałeś zwykle odczuwa każdy kto nigdy nie jeździł automatami.
Mój mundek to moje 2gie auto z automatyczną skrzynią ale miałem przyjemność jeździć jeszcze kilkoma od czasu do czasu.
Do tego trzeba się przyzwyczaić ... najlepiej najzwyczajniej w świecie zapomnij o tym że auto zmienia biegi i jedź ... :)
Po pewnym czasie czasie przyzwyczaisz się i docenisz zalety PowerShift`a.
:D

Zoltyy
30-08-2012, 02:32
Zalety widze i czuje (najbardziej moja lewa stopa i prawa reka). Natomiast nie bardzo podoba mi sie to wymuszone trzymanie silnika na minimalnych obrotach - meczenie napedu pod obciazeniem. Tak jak napisalem - rozwiazanie jest proste - jedno machniecie wajcha w prawo - tryb S.
BTW - przy wszystkich wadach ktore wymienilem, elastycznosc jest rewelacyjna - wystarczy lekko puknac pedal gazu przed kick-downem i spasc o dwa biegi... miod malina.
A tak przy okazji - nie przetestowalem, nie chcac katowac swiezego silnika - czy w trybie manualnym PS sam przerzuca na wyzszy bieg po dojsciu do maksymalnych obrotow? (O ile dobrze zauwazylem to redukuje przy minimalnych obrotach).

Rob^
30-08-2012, 06:59
nie robi tego ... :)
W trybie "manualnym" zmieni na niższy bieg jeśli stwierdzi że będzie mu "lepiej" na takim.
Nie da się zrobić tak aby jechać 60km/h na 6ce , nacisnąć gaz do spodu i sprawdzić jak będzie przyśpieszał :) Automat wrzuci przy tej prędkości pewno 3kę i tak zostanie , nie zmieni biegu na wyższy utrzymując silnik na maksymalnych obrotach.
:)

kapode
30-08-2012, 16:38
Jak to nie ? U mnie na manualnym jak dojdzie do końca, to zmienia bieg na kolejny.

Rob^
30-08-2012, 18:56
Jak to nie ? U mnie na manualnym jak dojdzie do końca, to zmienia bieg na kolejny.

No a u mnie nie ... na niższy zmieni sam jeśli obroty spadną lub za mocno nacisnę na pedał gazu ... ale na wyższy nie zmienia.
:)

Zoltyy
30-08-2012, 20:22
Biorac pod uwage wasze wypowiedzi nie pozostaje mi nic innego tylko dotrzec ten karawan, przelaczyc sie na manual, wcisnac gaz w podloge i poczekac na czerwone pole obrotomierza...

Rob^: Moze probowales na 6 biegu? ;)

Rob^
30-08-2012, 20:27
... Moze probowales na 6 biegu? ;)
:)
Jestem pewien tego co mówię mój Mundek nie zmienia biegu w trybie S na wyższy.

goodi
30-08-2012, 21:44
:)
Jestem pewien tego co mówię mój Mundek nie zmienia biegu w trybie S na wyższy.

Aż z ciekawości sprawdzę to jutro u siebie w dłuższej trasie. Dla mnie tryb S to automatyczny S, a manual to manual, który powinien być zależny ode mnie.

kapode
30-08-2012, 22:12
Mam wrażenie że nigdy nie wykorzystaliście swoich 240 km do końca :P

Rob^
30-08-2012, 22:19
Mam wrażenie że nigdy nie wykorzystaliście swoich 240 km do końca :P

Czemu tak twierdzisz ? :D

Zoltyy
30-08-2012, 23:33
A propos nie wykorzystania 240 KM:

Przyznaje - jeszcze nie, bo szkoda mi bylo swiezego silnika (tak jak pisalem 1000 km nakrecone). Z jednej strony nie chcialbym zeby mi automat podbijal biegi w trybie manual w niespodziewanych momentach, a z drugiej moglby to robic przy dojsciu do 50 obrotow ponizej "odciecia" - tak dla zdrowia silnika.
Przekonac sie bede mogl dopiero pod koniec wrzesnia kiedy wroce w domowe pielesze.

Rob^
31-08-2012, 17:11
Mój mundek tak robi na jedynce w trybie S:
http://www.youtube.com/watch?v=5ELHNav0gmM
:)

adam131
01-09-2012, 01:03
Zoltyy ty nie kombinuj (każdy na początku robi próby, a to z S, a to z małym lub dużym gazem itp) tylko depnij porządnie do dechy parę razy, później spróbuj delikatnie i poznasz jakie cudo masz w aucie.

goodi
01-09-2012, 05:25
No i mogę już potwierdzić. W trybie manualnym (nie S) po wejściu na czerwone pole obrotów i żyłowaniu kilka sekund skrzynia zmienia bieg na wyższy. Przy zwolnieniu na wysokim biegu do małej prędkości i próbie nagłego przyspieszenia skrzynia obniża bieg. Przy spokojnej jeździe w trybie manualnym komputer nie ingeruje w ustawione ręcznie biegi.

Zoltyy
01-09-2012, 06:05
Dzieki goodi.
OT: Wczesnie wstajesz.

Rob^
01-09-2012, 07:25
No i mogę już potwierdzić. W trybie manualnym (nie S) po wejściu na czerwone pole obrotów i żyłowaniu kilka sekund skrzynia zmienia bieg na wyższy. ...
Ile to jest kilka sekund ? na moim filmiku przez 5 sekund było na max obroty i nie zmienił biegu ;)

kapode
01-09-2012, 16:32
W takim razie mamy jakiś inny soft w skrzyniach.

Bez dotykania wajchy
http://www.youtube.com/watch?v=C3Tje56P5ss

goodi
01-09-2012, 16:58
Ile to jest kilka sekund ? na moim filmiku przez 5 sekund było na max obroty i nie zmienił biegu ;)

Właśnie jakieś 5 sekund, chociaż tego aż tak dokładnie nie mierzyłem.

Wczesnie wstajesz.

Wcześnie zjeżdżam z całonocnej trasy :)

W takim razie mamy jakiś inny soft w skrzyniach.

Całkiem możliwe. Nie miałem za bardzo możliwości nagrywania zegarów w czasie jazdy, żeby pokazać, jak zachowuje się moja skrzynia. Spróbuję gdzieś w bliższej trasie nagrać filmik i wrzucić dla porównania. Zresztą ja testowałem skrzynię na poziomie trzeciego biegu. Szybkiego startu z jedynki nie robiłem, bo by mnie zagryźli na autostradzie za takie numery. Możliwe, że przy ostrym starcie z postoju miałbym tak samo, jak Ty.

kapode
01-09-2012, 17:23
Na każdym biegu tak jest, nie tylko ze startu.

Rob^
01-09-2012, 18:00
Czyli przy najbliższej wizycie w serwisie trzeba będzie ich przymusić do upgrade oprogramowania skrzyni biegów na nowsze ;)
Z tego co pisze kolega tedi_k zmiana softu była 14.02.2011 czyli autka wcześniejsze od tej daty mogą działać inaczej :)
Ale numer :)

goodi
01-09-2012, 20:54
Czyli przy najbliższej wizycie w serwisie trzeba będzie ich przymusić do upgrade oprogramowania skrzyni biegów na nowsze

Pewnie nie zaszkodzi, o ile zechcą to zrobić. Ale nie wiem, czy to do końca coś da. Kapode i ja powinniśmy mieć teoretycznie podobny soft, bo auta są zbliżone w dacie produkcji, a mimo to skrzynie zachowują się trochę odmiennie. No chyba, że LXS z założenia różnił się od S.

Rob^
05-09-2012, 20:46
W takim razie mamy jakiś inny soft w skrzyniach.

Bez dotykania wajchy
http://www.youtube.com/watch?v=C3Tje56P5ss

Wg moich obserwacji PowerShift ma 3 tryby.
1) Tryb "D" - jazda "normalna". Na wyświetlaczu literka "D"
2) Tryb "S" - jazda "sportowa", podstawowa różnica do trybu "D" to utrzymywanie obrotów na wyższym poziomie ok 3000. Na wyświetlaczu literka "S"
3) Tryb "ręczny" - Dźwignia w położeniu "S" ale można nią zmieniać biegi samemu popychając ją w przód lub w tył wedle uznania. Automat sam zmieni bieg na niższy przy spadku obrotów silnika. Na wyświetlaczu mamy numer wybranego biegu. Automat sam nie zmienia biegu przy dojściu do obrotów maksymalnych.

WAŻNE ! - Przełączenie w tryb "ręczny" robi się tak że po przesunięciu dźwigni w tryb "S" popychamy ją w przód lub w tył. Powrót do trybu "S" z trybu "ręcznego" można uzyskać przełączając dźwignię w tryb "D" i wracając na "S".

Nie wiem jak można uzyskać takie coś jak na Twoim filmie.
W S-Maxie z 2012r skrzynia PowerShift zachowuje się tak samo jak w moim Mondeo.

goodi
05-09-2012, 20:52
U kapode to i tak szybko zmienia biegi na ręcznym.

Rob^
05-09-2012, 20:58
U kapode to i tak szybko zmienia biegi na ręcznym.

No i właśnie to mnie dziwi .... Skoro tak jest to jak działa u niego tryb S ? i czym się różni od manualnej zmiany biegów ?
No i najważniejsze jak na wyświetlaczy sygnalizowany jest tryb "S" i tryb "ręczny" ?
Z tego co się dowiedziałem w dwóch różnych ASO to skrzynia PowerShift ma działać tak jak w moim poprzednim poście.

Zoltyy
05-09-2012, 21:39
Ten tryb reczny u kapode zachowuje sie jak S (poza tym ze wyswietla aktualny bieg) - nie dochodzi do czerwonego pola, zadnego przytrzymania na wysokich obrotach (nawet dwu sekundowego).
U mnie na pewno doszedlem do czerwonego pola i conajmniej pol, a moze sekunde silnik trzymala ten sam bieg na wysokich obrotach - potem sam przerzucilem na wyzszy.

Rob^
05-09-2012, 21:46
...U mnie na pewno doszedlem do czerwonego pola i conajmniej pol, a moze sekunde silnik trzymala ten sam bieg na wysokich obrotach - potem sam przerzucilem na wyzszy.
... w takim razie nawet sam FORD nie wie jak to ma działać ;)
Jak byś dał radę zrobić film jak to wygląda u Ciebie to im nie odpuszczę i będę nękał ASO aż mi zrobią tak żeby w trybie "ręcznym" zmieniał bieg na wyższy po dobiciu do maksymalnych obrotów ;)
Ważne aby było na nim widać że nikt nie zmienia biegów ręką ... :)

Zoltyy
05-09-2012, 22:11
a. no wlasnie napisalem, ze sam zmienilem na wyzszy... wiec nie wiem czy skrzynia sama u mnie przerzuca czy nie
b. do konca wrzesnia siedze w Nigerii, wiec filmik bedzie mozliwy dopiero w pazdzierniku
c. moze jakis dealer w twojej okolicy ma PS? Mozna sie przejechac i sprobowac - w razie czego.

Rob^
05-09-2012, 22:17
a. no wlasnie napisalem, ze sam zmienilem na wyzszy... wiec nie wiem czy skrzynia sama u mnie przerzuca czy nie
Sorry faktycznie ... nie doczytałem ... na usprawiedliwienie mam to że się po dzisiejszym dniu czuję się jak przysłowiowy "koń po westernie". :D
b. do konca wrzesnia siedze w Nigerii, wiec filmik bedzie mozliwy dopie"ro w pazdzierniku
uuuu SUPER ... lubię "daaaaalekie podróże" :)
c. moze jakis dealer w twojej okolicy ma PS? Mozna sie przejechac i sprobowac - w razie czego.
Właśnie dzisiaj przycisnąłem jednego dealera w okolicy i S-Max z PowerShift z 2012r zachowuje się jak moje Mondeo.

Zoltyy
05-09-2012, 22:45
Te "podroze" to co drugi miesiac - taka praca: "wakacje pod bandera" ;)

Z tego wniosek, ze ktos ma cos nie tak z oprogramowaniem skrzyni, albo z przelacznikiem trybu i skrzynia mimo machania "+" i "-" pozostaje w trybie S.
Tzn zmienia biegi manualnie, ale tryb S jest nadal aktywny....
W sumie nie glupie, ale nie o to chodzi. Mnie sie marzy wyswietlanie aktualnego biegu obok trybu pracy skrzyni - np D3, S5... ale oczywiscie Convers+ jest zbyt maly zeby inzynierowie Forda mogli to zmiescic, nie mowiac o tym ze trzeba na to wpasc (vide schowanie odczytu temperatury gleboko w menu i wyciagniecie go na wierzch po roku).

kapode
12-09-2012, 14:06
Pytanie jak powinno być zgodnie z założeniami producenta....

tedi_k
14-09-2012, 22:03
Dzisiaj - specjalnie dla Kolegów:one: - pobawiłem się trybem manualnym.
Jak Koledzy zauważyli mam PowerShifta po własnoręcznym upgrade softu, a więc z trybem "S".

Po pierwsze - "w dół" zawsze zrzuca przy zmniejszaniu prędkości zawsze w pełni automatycznie.

Po drugie - "w górę" przerzuca w pełni automatycznie moim zdaniem tylko przy w miarę spokojnej, "normalnej" jeździe - wówczas zachowuje się analogicznie jak "S" (tzn. przerzuca "w górę" na wysokich obrotach). Natomiast jak się mocno wdepnie (coś w rodzaju "kick down"), to nie przerzuca i pozwala przejść obrotom silnika na czerwone pole.

Powyższe odpowiada mniej więcej opisowi zachowania trybu manual z instrukcji obsługi samochodu (nie ma tam tylko informacji o tym, że można wkręcić silnik na "czerwone pole", jak się zdecydowanie wdepnie gaz...).

Zoltyy
14-09-2012, 22:33
Dzieki za sprawdzenie. Za dwa tygodnie pocwicze...

kicaj
15-09-2012, 08:39
miałem możliwość przetestować na trasie mondeo 160PS z powershiftem.
szczerze żadna rewelacja ;)
ale do tematu
przechodząc do pozycji drive mam na wyświetlaczu D, po przejściu w tryb sportowy S
w trybie S dochodzi do czerwonego pola i zmienia bieg, w trybie manualnym nie udało mi się spowodować wrzucenia wyższego biegu na 1nce - dochodzi do czerwonego pola i wyje... natomiast przy hamowaniu zrzuca biegi.
auto nowe (tegoroczne) z converse+ (kolorowym) ze wskazaniem temperatury na wyświetlaczu. Brak wskazań sygnału z czujników parkowania

tedi_k
16-09-2012, 22:58
miałem możliwość przetestować na trasie mondeo 160PS z powershiftem.
szczerze żadna rewelacja ;)


A czego konkretnie się kolega spodziewał? Ja jeździłem rok Audi Q5 z S-tronic i poza tym, że tam było 7biegów i napęd na 4 koła a w moim obecym C-maxie jest w PowerShifcie 6biegów nie stwierdzam dokładnie żadnej różnicy...

A co do zmiany biegów w manualu - tak jak napisałem wcześniej - ciągnął kolega w górę gaz delikatnie?

kicaj
17-09-2012, 10:10
niczego się nie spodziewałem, natomiast czasem w necie można znaleźć opisy jaka to cudowna skrzynia jest...
w życiu nie jeździłem automatem, poza 2ma testami aut (508 163KM i i40 136KM) więc mogę jedynie odnosić się do tych skrzyń. O ile hyundai szarpie i jest ogólnie mułem to zwykła skrzynia w peugeocie działa równie sympatycznie co w fordzie. Dla mnie do zwykłej jazdy wystarczy...
Jedyna uwaga taka że w trybie D Powershift ma czasem, w korku, problemy z ruszeniem pod górkę - wynika to chyba ze zbyt wcześnie zmienionego biegu i trzymania niskich obrotów - pomaga przejście w tryb S.
A i dodam że na trasie 800km gdzie jechałem gdzie się dało 180-200, + sporo korków + jeden objazd górkami spalanie wyszlo 7,1l/100km więc bardzo fajnie...

Rob^
17-09-2012, 10:35
...na trasie 800km gdzie jechałem gdzie się dało 180-200, + sporo korków + jeden objazd górkami spalanie wyszlo 7,1l/100km więc bardzo fajnie...
Coś kolegę chyba za bardzo poniosło ... przy takiej prędkości chyba nie da się uzyskać takiego spalania.
Przy 130-140 owszem :D

kicaj
17-09-2012, 11:10
nie, nie poniosło mnie... napisałem że tam gdzie się dało to cisłem, reszta zgodnie z rozsądkiem i przepisami. średnia prędkość to ok 80-100km/h

Rob^
17-09-2012, 11:11
nie, nie poniosło mnie... napisałem że tam gdzie się dało to cisłem, reszta zgodnie z rozsądkiem i przepisami. średnia prędkość to ok 80-100km/h
O tak się zgodzę :D ... zrozumiałem ze przy 180-200km/h pali 7L :)

kicaj
17-09-2012, 13:36
nie, o tyle u mnie było trudno sprawdzić jakie jest chwilowe spalanie, o ile nie wiem jakie przekłamanie ma komputer pokładowy + jazda po górkach...
wiem że średnie spalanie na kompie było 7.4 z dystrybutora 7.1, średnie spalanie przy prędkości 180 (tempomat) wahało się od 7 do 10... tak pi razy drzwi...

Rob^
17-09-2012, 14:05
U mnie przy 180 (ma tyle można maksymalnie ustawić tempomat) ok 10.5L/100km wychodziło :D

kicaj
17-09-2012, 15:32
U mnie przy 180 (ma tyle można maksymalnie ustawić tempomat) ok 10.5L/100km wychodziło :D

nawet nie probowałem tempomatu ustawiać na wyższe wartości ;)
a spalanie - cięzko było przy takiej prędkości obserwować wskazania spalania ;) zamiast drogi (było dość tłoczno)

tedi_k
17-09-2012, 20:49
niczego się nie spodziewałem, natomiast czasem w necie można znaleźć opisy jaka to cudowna skrzynia jest...


No bo skrzynie dwusprzęgłowe (DSG - S-tronic, PowerShift...) są "cudowne". Prostota skrzyni manualnej (bo to de facto jest skrzynia zbudowana identycznie jak manual) z rewelacyjnym pomysłem dodania 2 sprzęgieł powoduje, iż podejmuję się zrobić koledze test na odgadywanie kiedy skrzynia zmieniła bieg. Jestem prawie w 100% pewien, że kolega nie ma szans tego quizu przejść bezbłędnie.:diabelek:
To jest faktycznie kawał dobrego mechanizmu a tzw. "klasyczne" automaty z ich mechantroniką odchodza po prostu do lamusa (tylko nie w USA...).

Jedyna uwaga taka że w trybie D Powershift ma czasem, w korku, problemy z ruszeniem pod górkę - wynika to chyba ze zbyt wcześnie zmienionego biegu i trzymania niskich obrotów - pomaga przejście w tryb S.

Nie wiem pod jakie wzniesienie występowały te problemy, ale jak się żyje w górzystym terenie, to warto dodać - dostępny w Mondeo - "dodatek" do PowerShifta - system "Hill hold" - blokowanie staczania się z góry i wspomaganie ruszania pod górę.

kicaj
17-09-2012, 21:08
ż podejmuję się zrobić koledze test na odgadywanie kiedy skrzynia zmieniła bieg. Jestem prawie w 100% pewien, że kolega nie ma szans tego quizu przejść bezbłędnie.
rzadko się zakładam ale tym razem z chęcią - tylko od razu mówie - nie po szarpnięciu ale po dzwięku... ;) ja po prostu słucham auto i wiem co się dzieje z autem ;)

żeby się wytłumaczyć - nie czułem po prostu różnicy pomiędzy nowym Aifinem a powershiftem
Nie wiem pod jakie wzniesienie występowały te problemy, ale jak się żyje w górzystym terenie, to warto dodać - dostępny w Mondeo - "dodatek" do PowerShifta - system "Hill hold" - blokowanie staczania się z góry i wspomaganie ruszania pod górę.
raczej mi to nie grozi ;) ale dzięki za sugestię;)

Rob^
17-09-2012, 21:10
... to warto dodać - dostępny w Mondeo - "dodatek" do PowerShifta - system "Hill hold" - blokowanie staczania się z góry i wspomaganie ruszania pod górę.

Potwierdzam bardzo fajny system i bardzo sprytnie działa :D

goodi
17-09-2012, 21:13
rzadko się zakładam ale tym razem z chęcią - tylko od razu mówie - nie po szarpnięciu ale po dzwięku... ja po prostu słucham auto i wiem co się dzieje z autem

Chwała Ci za to, bo nie każdy umie silnik i auto słuchać. Ale ja też mogę pójść o zakład, że przy lekko włączonej muzyce (wystarczy lekko) nawet dźwięku nie wyłapiesz ;) Oczywiście przy delikatnej jeździe, bo przy odrobinę sportowym zacięciu silnik słychać dużo wyraźniej.

bartekd
18-09-2012, 00:47
A mi ostatnio w wolnej jeździe w korku na Zakopiance pod górkę, po puszczeniu zupełnie gazu, zamiast płynnie, powolutku się wtaczać do góry, auto dostawało czkawki (skrzynia mniejwięcej co pół sekundy rozsprzęglała i zasprzęglała). Delikatne dodanie gazu i było ok, ale mimo wszystko dziwne że elektronika jakoś inaczej sobie z tym nie poradziła. Większa górka - jest ok, mniejsza - też jest ok.

Co do zmiany biegów to ja wiem kiedy, ale na którym biegu jadę, tego za nic nie wiem (pomijam zwykłe przyspieszanie po ruszeniu, bo wtedy można policzyć).

kicaj
18-09-2012, 07:57
Chwała Ci za to, bo nie każdy umie silnik i auto słuchać. Ale ja też mogę pójść o zakład, że przy lekko włączonej muzyce (wystarczy lekko) nawet dźwięku nie wyłapiesz
i to jest moje przekleństwo - wyłapię... ;)

Rob^
18-09-2012, 08:03
Koledzy ... po to mamy najlepsze automaciki na rynku aby całkowicie olać to na którym biegu jedziemy ;) zresztą ... po co komu ta wiedza ? :D
W trakcie jazdy są ciekawsze rzeczy do robienia niż liczenie biegów :D

kicaj
18-09-2012, 09:45
no i jeszcze by nie gasły podczas ruszania ;)

tedi_k
18-09-2012, 20:29
no i jeszcze by nie gasły podczas ruszania ;)

Ale się uparłeś :? Jeżdżę rok i ani razu mi nie zgasł samochód przy ruszaniu - czy to pod górkę, czy z górki czy na równym:D
Z tym mondziakiem mogło coś być nie tak - w końcu nim zajmowało się ASO jak zrozumiałem:D:D

Rob^
18-09-2012, 21:13
Znalazłem w necie filmik Mondeo z PowerShift w trybie S http://www.youtube.com/watch?v=J6vOk0dnqPQ
Cały czas jest S na wyświetlaczu.
edit: i jeszcze jeden: http://www.youtube.com/watch?v=Z8qCwEj_t0M

kicaj
19-09-2012, 05:17
pisalem ze automat jest dobry przeciwko gaszeniu (zduszeniu) auta podczas ruszania - istotny warunek dla cczesci piekniejszej polowy kierowcow

tedi_k
19-09-2012, 13:13
Znalazłem w necie filmik Mondeo z PowerShift w trybie S

Ale przecież jak się jedzie na S to oczywiście, że jest S na zegarach... Dyskutowaliśmy tutaj jak się zachowuje tryb manualny...

Bump: istotny warunek dla cczesci piekniejszej polowy kierowcow

Sorki! Zrozumiałem, że nie możesz mu zapomnieć kłopotów z ruszaniem pod góre. Nie chciałem urazić Ciebie jako dobrego kierowcy!!!

kicaj
19-09-2012, 13:29
tedi - wcale mnie nie uraziłeś - po prostu nie wyraziłem się jednoznacznie...
więc sprostowałem ;)

jeśli dobrze pamiętam to były chyba 2 wersje oprogramowania różniły sie przejściem w tryb sportowy, czy jakoś tak...

Rob^
19-09-2012, 14:33
Ale przecież jak się jedzie na S to oczywiście, że jest S na zegarach... Dyskutowaliśmy tutaj jak się zachowuje tryb manualny..
Zabrakło cytatu ... :)
Bez dotykania wajchy http://www.youtube.com/watch?v=C3Tje56P5ss

Szukam potwierdzenie że PowerShift może się zachowywać tak jak pisze kolega kapode.

ASO naciągnąłem na 4 godziny "testów" :) i stwierdzili że się nie da zrobić tak aby w S pokazywało biegi :(
Byłem przy "czynnościach" .. szukali softów dzwonili "do centrali" i kicha .. Na koniec stwierdzili że NIE DA SIĘ.
Chyba poproszę o to na piśmie :D

goodi
19-09-2012, 19:02
Szukam potwierdzenie że PowerShift może się zachowywać tak jak pisze kolega kapode.


Jak tylko trochę się wypogodzi, nagram film u siebie. Mamy z kapode zbliżone daty produkcji, identyczne silniki, a do tego u mnie też jest sprawdzone, że system samodzielnie zmienia biegi. Jedyna różnica to występujące u mnie opóźnienie w przełączaniu biegów.

tedi_k
19-09-2012, 22:08
ASO naciągnąłem na 4 godziny "testów" :) i stwierdzili że się nie da zrobić tak aby w S pokazywało biegi :(


No ale to nie jest "S" pokazujący biegi tylko tryb "manual"...
ASO nie wiedziało jak wrzucić tryb manual??:shock:
Jak napisałem w mojej relacji z testów u mnie też da się tak jechać, aby w trybie manualnym sam wrzucał biegi w górę - czyli jest nas większość:D.
Da się także tak jechać, aby biegów w górę sam nie przerzucał - czyli u mnie funkcjonalność jest najbardziej pełna:p
Jak by co to też mogę nagrać film...

goodi
22-09-2012, 20:04
Po dzisiejszych testach zmuszony jestem odrobinę zmienić zeznania. Otóż Wysoki Sądzie:

1. Przy wciśniętym mocno, ale nie do dechy, pedale gazu, skrzynia piłuje na jednym biegu i ani myśli go zmieniać.
2. Przy wdepnięciu do dechy, pomimo trybu manual skrzynia sama zmienia biegi. Delikatne opóźnienie (coś jakby zawahanie) odczuwa się wyłącznie przy zmianie z biegu 1 na 2. Pozostałe biegi zmienia jak w trybie S.

W obu przypadkach na czerwone pole nie wchodzi. Jak wcześniej udało mi się wskoczyć na to pole - nie mam pojęcia.

Podobnie zachowuje się przy próbie przyspieszenia z małej prędkości na wysokim biegu. Delikatne przyspieszanie powoduje jazdę na niskich obrotach i stopniowe przyspieszanie, mocne depnięcie redukuje bieg i zryw do przodu. Trzy z powyższych sytuacji spróbuję wrzucić na filmie, bo dzisiaj do nagrałem. Muszę to tylko odrobinkę obrobić.

Wniosek: każdy z nas powinien mieć podobne możliwości w swoim bolidzie. Wygląda na to, że wszystko jest kwestią umiejętnego operowania pedałem gazu.

tedi_k
22-09-2012, 21:07
każdy z nas powinien mieć podobne możliwości w swoim bolidzie. Wygląda na to, że wszystko jest kwestią umiejętnego operowania pedałem gazu.

Po dodatkowych testach jestem dokładnie tego samego zdania.

Zoltyy
02-10-2012, 16:11
Wróciłem za kierownicę i oczywiście pobawiłem się na tyle na ile da się pobawić w mieście:

rzeczywiście raz zdarzyło mi się że silnik wył na wysokich obrotach, ale skrzynia nie wrzuciła wyższego biegu - pedał nie w podłodze i jazda z lekkiej góry. Acha - wtedy obroty dobiły do czerwonego pola.
Pod górkę była zmiana na wyższy bieg w okolicy chyba 5500 -5800 obr. (nie przyjrzałem się dokładnie bo musiałem patrzeć w lusterka żeby widzieć kogo wyprzedzam ;) )

Edyta: W trybie manualnym działa "kick-down".

kuba_del
30-10-2012, 07:49
mam problem ze skrzynia biegow..w ciagu 2 lat uzytkowania zdazylo sie kilkakrotnie ,ze skrzynia sie zawieszala na 1-2 sekundy glownie na pierwszym biegu..w piatek zostal wgrany nowy program ,wymiana oleju i dzisiaj zawiecha na wyzszym biegu ,wyskoczyl komunikat polaczony z pipajacym sygnalem dysfunkcja skrzyni biegow.Mam pytanko czy ktos z Was tez mial taki problem i co moze byc przyczyna,pytam poniewaz podczas kazdego podpiecia pod komputer nic nigdy nie znaleziono a za 2 miesiace konczy mi sie gwarancja wiec chcialbym byc madrzejszy gdy zglosze problem w serwisie..prosze o podpowiedzi..sprawa jest powazna -nie usmiecha mi sie wywalac kilka tysiecy na naprawy gdy juz uplynie okres gwarancji..gwarancja 12 czy jak sie ona tam nazywa nie wchodzi w gre poniewaz dotyczy samochodow zarejestrowanych na terenie Polski a FORD Niemcy nie prowadzi takiej akcji..wykupienie normalnej gwarancji na dalsze 2 lata 1400 euro ...dzieki za kazda pomoc..pozdro:)

Sebastekatowice
09-11-2012, 13:33
ja też jestem bardzo zadowolony ze skrzyni powershift, super automat mam kolegę ma paska z dsg i moim skromnym zdanie skrzynie są porównywalne, dsg jest troszkę szybsza.

Kaczmarczyk Jacek
30-11-2012, 04:38
Od niedawna jezdze Mondeo z silnikiem Ecoboost 2.0 benzyna i ze skrzynia powershift. Podczas jazdy w automacie przy danej predkosci np.60km/h, kiedy delikatnie chce przyspieszyc aby utrzymac dana predkosc, pojawia sie charakterystyczny odglos przeciazonego silnika (tzw"buczenie silnika" jak przy probie przyspieszania na zbyt wysokim biegu). Dopiero mocniejsze wcisniecie pedalu gazu, powoduje redukcje na nizszy bieg i autko normalnie przyspiesza, dziwny odglos przeciazenia ustaje. Poniewaz pierwszy raz mam do czynienia z automatem, prosze bardziej doswiadczonych uzytkownikow o informacje czy opisane zachowanie skrzyni jest prawidlowe czy moze cos jest nie tak?

Zoltyy
30-11-2012, 07:05
Mam podobnie w S-maxie, skrzynia stara sie trzymax minimalne obroty silnika (mz zbyt niskie) stad najmniejsza proba przyspieszenia to najpierw katowanie silnika, a po chwili redukcja.Z tego samego powodu mocniejsze depniecie powoduje fantastyczna sekunde opoznienia zanim skrzynia zrzuci dwa biegi i dopieeo potem zaczyna sie przyspieszanie.
To efekt walki Forda o minimalizacje spalania/emisji - w koncu nie ma norm wymagajacych aby silnik wytrzymal iles tys km, wiec mozna to zrobic kosztem jego trwalosci. W wielu sytuacjach uzywam trybu S, w ktorym skrzynia trzyma silnik blizej 2000 obr/min co mz jest zdrowsze dla silnika.
Pytales czy to prawidlowe zachowanie skrzyni - mz nieprawidlowe, ale celowo zaprogramowane przez Forda. TTTM

Kaczmarczyk Jacek
30-11-2012, 07:43
Dzieki za info - wlasnie zaczalem uzywac czesciej trybu S. Faktycznie, Ford kosztem silnika (czyli takze naszym kosztem) chce utrzymac podane normy spalania ;) Uwazam ze warto jednak zadbac o silnik uzywajac czesciej trybu S pomimo nieco wiekszego zuzycia paliwa :>

Rob^
30-11-2012, 09:22
Aż z ciekawości sprawdzę to jutro u siebie w dłuższej trasie. Dla mnie tryb S to automatyczny S, a manual to manual, który powinien być zależny ode mnie.
No tak ... źle napisałem ;)
Skrzynia PowerShift w trybie S oczywiście biegi zmienia w górę i w dół ... jedyna różnica w stosunku do D to to że utrzymuje obroty powyżej 2000.
W trynie manualnym ... czyli po przełączeniu w pozycję S i ruchu dźwigni w przód/tył zmienia bieg na niższy ale na wyższy nie ... dochodzi do odcinki i tak trzyma :)

goodi
30-11-2012, 12:16
dochodzi do odcinki i tak trzyma

Nie do końca. Jak masz niedociśnięty do dechy pedał gazu, to tak trzyma. Ale spróbuj depnąć w podłogę i potrzymaj go tak chwilkę. U mnie w takiej sytuacji zmienia bieg samoczynnie.

Pozdrawiam

Rob^
30-11-2012, 12:21
hmm Ja u siebie mnie nie umiem zrobić tak żeby zmienił na wyższy ... a próbowałem to kilka razy bo czytałem już gdzieś że niektórzy mają tak jak piszesz ;)
http://www.youtube.com/watch?v=5ELHNav0gmM

sebala
30-11-2012, 15:12
Jeśli już zacząłeś zmieniać biegi manualnie w trybie S to wtedy redukuje tylko w dół.

Rob^
30-11-2012, 15:17
Jeśli już zacząłeś zmieniać biegi manualnie w trybie S to wtedy redukuje tylko w dół.
I chyba właśnie problem z określeniem kiedy w PowerShift mamy "tryb manualny" jest problemem różnic w opiniach czy zmienia sam biegi czy nie ;)
Dla mnie tryb manualny jest wtedy gdy przesunę dźwignię w prawo z pozycji D na S i zmienię bieg w górę czy w dół :)
Po samym przesunięciu dźwigni mamy tryb S gdzie zmienia biegi "normalnie" :)

kapode
30-11-2012, 15:18
Panowie już to przecież przerabialiśmy w innym wątku. U mnie zmienia w górę i w dół SAMA nawet w manualnym przy dojściu do końca.

http://www.youtube.com/watch?v=C3Tje56P5ss
Wajchy nie dotykam.

Rob^
17-01-2013, 09:09
Mnie tez ostatnio odpowiedzialo ASO, ze wymiana oleju po 60 tys km.
Właśnie mnie też niedawno ASO uświadomiło że po 60kkm trzeba wymienić olej w skrzyni PowerShift.
Niedługo mnie to czeka bo zbliżam się do tej granicy :)

tedi_k
17-01-2013, 21:54
Właśnie mnie też niedawno ASO uświadomiło że po 60kkm trzeba wymienić olej w skrzyni PowerShift.
Niedługo mnie to czeka bo zbliżam się do tej granicy :)

Zwracam uwagę na ceny materiałów w ASO i w sklepie internetowym...
http://forum.fordclubpolska.org/showpost.php?p=1821571&postcount=24

Rob^
17-01-2013, 22:04
Zwracam uwagę na ceny materiałów w ASO i w sklepie internetowym...
http://forum.fordclubpolska.org/showpost.php?p=1821571&postcount=24

Już sprawdzałem ceny w sklepie forda .. nie omieszkam przed wymianą się potargować troszku :)

KrisSzy
30-05-2013, 21:05
W moim dzieciowozie z PowerShiftem zaczyna się coś dziać nie tak:

Objawy:

- przy normalnej spokojnej jeździe (nie pełzaniu w korku i nie przy wciskaniu pedału na maxa) auto szarpie przy zmianie biegu np 1-2, 2-3.
- na postoju gdy pedał hamulca jest wcisnięty tak, że auto stoi pewnie ale hamulec nie jest do końca wciśnięty w podłogę w aucie pojawiają się co kilka sekund drgania jakby skrzynia usiłowała włączyć 1-kę i ruszyć.
- sporadycznie przy próbie przyśpieszania z niskich obrotów pojawia się stukanie podobne do stukania zaworów.
- przy zdjeciu nogi z gazu auto zwalnia i redukuje biegi szarpiąc

Według ASO w aucie ostatnia aktualna wersja SW dla skrzyni i silnika.
Przebieg auta ok 32 tys KM

Ponieważ specjaliści w ASO traktują mnie jakbym mówił o promach kosmicznych czy ktoś może mi polecić w Wawie warsztat który skrzynię mi naprawi / wyreguluje ?

Pozdrawiam

K

misiekxyz
02-06-2013, 14:38
http://www.autojozefow.pl/pl

grodek75
02-06-2013, 20:39
http://www.autojozefow.pl/pl

No tu akurat bym nie był aż takim optymistą.
Auto Józefów jest dobry w temacie starych skrzyń hydrokinetycznych, względnie Multitronica, ale PowerShifta bym do nich nie zaprowadził.
Zwłaszcza, że goście mają przykry zwyczaj stawiania standardowych diagnoz, często nie mających nic wspólnego z rzeczywistością.
W wypadku mojej skrzyni (Durashift AWF21 lub TF81sc jak kto woli) receptą na wszystko co dzieje się ze skrzynią jest w Auto Józefów wymiana sterownika za 4 tysiące. A jak to nie pomoże to na wszelki wypadek jeszcze sprzęgło hydrokinetyczne i słynny kosz 6 biegu. A na koniec po wydaniu prawie 10 tysięcy okazuje się, że wystarczyłby nowy software...
Pomijam kwestię, że są aroganccy i traktują klientów totalnie "z góry" na zasadzie "my jesteśmy szpenie, a ty leszczu płać i płacz".
Proponowałbym raczej Midparts lub dręczenie dealera aż do skutku.
O ile pewne szarpania w każdej skrzyni automatycznej skrzyni mogą się zdarzać o tyle stuki w żadnym wypadku.

midisso2010
09-06-2013, 12:09
Witam

mam pytanie jak wychodzi spalanie przy powershifcie?
Ktos z kolegów monitoruje jak mu to wychodzi?

Rob^
09-06-2013, 12:10
U mnie tak -> http://www.motostat.pl/member/vehicles/stats/id/44097

Zoltyy
09-06-2013, 13:11
U mnie miedzy 12.8 a 14.5 l/100 km

tedi_k
11-06-2013, 22:25
Nogę mam ciężką dość, C-max też nie jest jakoś istotnie lżejszy od MND4 na przykład (choć od S-maxa oczywiście znacznie...), na moim zachipowanym silniczku nie przekraczam średnio 8,5l/100. Jak jadę do Wawy i z powrotem (ok. 130km/h oraz sporo "rwanej" jazdy) to robię trase ok. 630km na ok. 50 litrach. Czyli wychodzi trochę poniżej 8l/100.
Konkretnie dziś (12.06) do Warszawy, po Warszawie i z powrotem do Katowic - łącznie 670km, zatankowane 51l (średnia 7,6l/100km).

makakk
03-07-2013, 22:48
sory mistrzowie mi zaczal szarpac wchodzic w tryb awaryjny ,po rozlozeniu szkrzyni walniety mechatronik i 2 mas koszt 15 tys masakra
co to bentlej???

Yakac
03-07-2013, 23:05
daj spokój, kup skrzynie używaną i nie szalej :)

midisso2010
10-10-2013, 14:58
Ma ktoś namiar na dobry warszatat gdzie można wymienić olej w powershifcie, wawa lub okolice?
I druga sprawa, namiar na warsztat naprawiający pompy oleju wysokiego ciśnienia?

lukaszcarserwis
29-01-2014, 10:48
Witam serdecznie czy ktos z was posiada instrukcje wymiany oleju w powershift??

Rob^
29-01-2014, 11:22
Łukasz w ASO zapłaciłem za wymianę oleju w PowerShift około 800zł

Yakac
03-02-2014, 08:55
Dzwoniłem do dwóch ASO i w promocji cena za wymianę oleju i filtra z robocizną lekko przekraczała 800zł czyli nie najgorzej.
Pewnie można taniej ale po co...

tedi_k
03-02-2014, 20:09
Koledzy z ASO liczą w cenie olej - po cenach z "dodatkową marżą"... Można sobie spokojnie ze sobą przywieźć 6l oleju oraz filtr i wyjdzie sumarycznie pewnie ze 150zł taniej...

Yakac
18-07-2014, 23:36
Witam. Własnie jestm po wymianie oleju w skrzyni Powershift. Za całość w ASO zapłaciłem po kulturalnych negocjacjach 690zł !
Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony poziomem obsługi no i ceną oczywiście. Szczerze mówiąc nastawiałem się na więcej o conajmniej 100zł.
Oczywiście po wymianie nie widzę różnicy, czyli wszystko poszło dobrze :)
Zamiast szukać po jakichś dziwnych "szpecach" proponuję posiadaczom Powershiftów ponegocjować w ASO.
Pozdro!

tedi_k
19-07-2014, 17:53
...Zamiast szukać po jakichś dziwnych "szpecach" proponuję posiadaczom Powershiftów ponegocjować w ASO.
...

Nigdy nikomu nie proponowałem "szpeców" - proponowałem zawsze poszukać "niezależnego serwisu Ford" robiącego dokładnie wg tych samych procedur co ASO (mają dostęp do etis) tyle, że stosownie taniej...

Yakac
20-07-2014, 20:15
Jasne tylko weź go znaleź. Np. w mojej okolicy jak pytam o Powershift to robią takie oczy...
Do DSG znalazłem kogoś, ale tutaj jakoś nie mogłem więc wolałem nie ryzykować żeby ktoś się uczył na moim aucie. A wogóle tedi_k to nie było do ciebie. Peace :)

Andrzkow
23-07-2014, 07:32
Witam Kolegów "po aucie", to mój pierwszy wpis, choć 8-my ford. Uczę się czytając kolejne tematy. Mojemu mondeo stuka właśnie 150 tyś. i widzę, że niezbędna jest wymiana oleju w skrzyni (nie wiem, czy wcześniej było to robione). To mój pierwszy "stały" automat i jestem bardzo zadowolony. Mam tylko jeszcze pytanie: czy jazda na N ma jakiś wpływ na trwałość omawianej skrzyni? Dużo hamuję też silnikiem przechodząc na S. Wdzięczny będę za podzielenie się opiniami.

Bump: Witam Kolegów "po aucie", to mój pierwszy wpis, choć 8-my ford. Uczę się czytając kolejne tematy. Mojemu mondeo stuka właśnie 150 tyś. i widzę, że niezbędna jest wymiana oleju w skrzyni (nie wiem, czy wcześniej było to robione). To mój pierwszy "stały" automat i jestem bardzo zadowolony. Mam tylko jeszcze pytanie: czy jazda na N ma jakiś wpływ na trwałość omawianej skrzyni? Dużo hamuję też silnikiem przechodząc na S. Wdzięczny będę za podzielenie się opiniami.

siwy05
23-07-2014, 12:03
Witam Kolegów "po aucie", to mój pierwszy wpis, choć 8-my ford. Uczę się czytając kolejne tematy. Mojemu mondeo stuka właśnie 150 tyś. i widzę, że niezbędna jest wymiana oleju w skrzyni (nie wiem, czy wcześniej było to robione). To mój pierwszy "stały" automat i jestem bardzo zadowolony. Mam tylko jeszcze pytanie: czy jazda na N ma jakiś wpływ na trwałość omawianej skrzyni? Dużo hamuję też silnikiem przechodząc na S. Wdzięczny będę za podzielenie się opiniami.


Automat jest od tego, żeby ustawić na D i nie kombinować

raf12
02-09-2014, 21:20
mój mondek ma 107tyś km przejechane z czego ja zrobiłem nim całe 3 tyś km kilka minusów tej skrzyni
trzymanie silnika przez skrzynie na zbyt niskich obrotach,
jak podjeżdża pod górkę to zamiast trzymać go wyżej to daje mu 1.500 obr i po chwili redukcja i znowu 1.500 (i tak w kółko)
przy prędkości lekko poniżej 80 km/h zmiana z 5/6 bieg skrzynia buczy i jak by jechała na sprzęgle (takie dziwne wysprzęglanie i zapinanie biegu)

pytanko moje czy po wgraniu nowego softu do skrzyni, trzyma silnik na wyższych obrotach?
jaki jest koszt wgrania?
czy poza aso też się da ?

tedi_k
02-09-2014, 21:30
Się da jak się powie skąd się jest...
Poprawi się po update jak skrzynia sprawna i nie poprawi się jak zespół hydrauliczny "ma coś pod czaszką"...
Generalni PS jeździ na niższych obrotach, ale to w dieslu tylko zaleta... PS liczy ile momentu obrotowego potrzebuje do płynnej jazdy i dobiera obroty silnika do zapotrzebowania na moment obrotowy.

Jak się chce jeździć na wysokich obrotach to trzeba sobie kupić Hondę w benzynie... Zaczyna jeździć tak koło 6k obr/min...

orion512
02-09-2014, 21:35
czy poza aso też się da ?

da się.

pytanko moje czy po wgraniu nowego softu do skrzyni, trzyma silnik na wyższych obrotach?

raczej nie. bardziej bym powiedział że obroty się jeszcze obniżą.
wiesz taka tendencja do ecodrivingu.
u mnie po update 2 wrzuca znacznie poniżej 1500

Bump:
Jak się chce jeździć na wysokich obrotach to trzeba sobie kupić Hondę w benzynie... Zaczyna jeździć tak koło 6k obr/min...

można jeszcze wrzucić tryb sportowy
taniej wyjdzie :D

raf12
02-09-2014, 21:51
jak jedzie po równym to 1.5tyś nie jest złe ale jak jest górka to mógłby do wyżej trzymać bo co chwile przełącza biegi

warsztaty mnie interesują na terenie woj śląskiego

Zoltyy
02-09-2014, 22:15
Pozostaje tryb Sport - wtedy ciut wyzej trzyma. Na pocieszenie dodam ze w benzynowym EB tez potrafi trzymac ponize 1500 obr/min (ekstremalnie to 1350 obr/min). Czekanie az zrzuci o trzy biegi zeby wyprzedzic - odbiera cala frajde z tego silnika.

mayak
04-09-2014, 07:55
Pozostaje tryb Sport
albo ciut wzmocnić maszynownie - masz wersję 203 czy 240?

Zoltyy
04-09-2014, 19:50
Z Powershiftem i malutka "suszarka" wiele nie da sie wyciagnac (Heko ma w ST chyba 270 PS) - seryjnie mam 240 PS. Z racji tego oprogramowania skrzyni (czyt. minimalizowania obrotow) musialbym chipowac tak zeby podniesc moment juz przy powiedzmy 1500 obr/min zeby skrzynia nie musiala redukowac. To byloby zabojstwo dla zespolu przeniesiania napedu, poza tym - moze skrzynia I tak chcialaby redukowac czyli nadal tracilbym czas na zrzucenie biegow.
Poczekam az Heko zabierze sie za chip-tuning Powershiftow ;)

tedi_k
04-09-2014, 20:28
...Czekanie az zrzuci o trzy biegi zeby wyprzedzic - odbiera cala frajde z tego silnika.

Warto rozumieć jak to działa. To jest skrzynia 2 sprzęgłowa: na pierwszym sprzęgle są biegi R, 1, 3, 5 a na drugim sprzęgle 2, 4, 6. Skrzynia ma zawsze "zapięte" 2 biegi - ten na którym jedzie i "przygotowany" bieg na drugim sprzęgle/wałku. Jeśli jedziemy na "6", to na drugim sprzęgle gotowy jest bieg "5". Jeśli gwałtownie wciśniemy i z jakichś powodów musi zredukować aż do "3" (do "4" nie zredukuje nigdy, bo "4" jest na tym samym sprzęgle co "6"...), to najpierw musi na tym drugim wałku zmienić z gotowej "5" na oczekiwaną "3"... Czasem warto o tym wiedzieć, że potrafi sprawniej zmieniać "6", "5", "4" itp. jak trochę mniej gwałtownie "wdepniemy"... Bo te biegi zawsze są już gotowe na moment potrzeby przełączenia i zwłokę wprowadza jedynie zmiana sprzęgieł (a to jakieś 0,1 sek...).

Jako ciekawostkę podam jakie biegi są zapięte e poszczególnych pozycjach wybieraka: "P" - zapięte są biegi "R" i "2", pozycja "N" - zapięte są biegi "1" i "2". Najciekawsze jest co się dzieje jak stoimy na "D" z wciśniętym hamulcem: otóż zapięte są wtedy biegi "R" i"2" oraz moment obrotowy silnika ograniczony jest do 5Nm.
Jak widać przełączanie na "N" w czasie stania na światłach nie jest złym pomysłem, ale komu by się chciało...:lol:

orion512
04-09-2014, 21:01
ale komu by się chciało...:lol:

Szczerze mówiąc ja tak przeważnie robię. Ale jak wspomniałem o tym kiedyś to zostałem delikatnie mówiąc objechany, że to zarzyna skrzynię.
Bo podobno na N wyłączane jest ciśnienie oleju. I że niby takie ciągłe włączanie oraz wyłączanie tego ciśnienia (pompy) nie służy skrzyni.
Z drugiej strony stanie 5 minut na światłach z wciśniętym hamulcem grzeje olej. Nie wiem co jest lepsze.

mayak
04-09-2014, 22:33
Poczekam az Heko zabierze sie za chip-tuning Powershiftow
a masz zaktualizowany silnik i PowerShifta do najnowszej fabrycznej wersji softu?
240tka ma chyba najnowszą kalibrację AZB (taką wgrywałem do kilku 203ek), oznaczenia softu PSa nie znam na pamięć, ale IDS zna :D

Zoltyy
05-09-2014, 01:11
>tedi k: dzieki za obszerne informacje - szczegolnie te o biegach zapinanych podczas stania na swiatlach. Sam stojac nie przerzucam na N, ale na chwile przed ruszeniem puszczam hamulec zwykle pomaga...
Co do zmian biegow - plena zgoda - o dwa biegi nie da sie zrzucic od razu (dlatego pisalem o trzech), tyle ze czekanie az skrzynia na drugim walku wyrzuci "5" I przygotuje do zasprzeglenia "3" troche trwa. To sa autentyczne zmiany przy gwaltownym wyprzedzaniu od 80 km/h benzynowym silnikiem. MZ obroty sa utrzymywane za nisko - wiele razy mialem sytuacje kiedy chcialem delikatnie przyspieszyc I bez redukcji sie nie obylo - pewnie dlatego ze program nastawil sie na jak najnizszy moment wymagany do tego toczenia.
>mayak: chyba rok temu wgrywalem wszystko - pewnie jest juz cos nowszego.

mayak
05-09-2014, 08:26
podłącz elma i Forscanem odczytach, ewentualnie można po VINie w Etisie sprawdzić

frytek1986
20-01-2015, 13:10
Panowie, zastanawiam sie nad kupnem sprowadzanego mondeo (diesel 140koni) z powershiftem z przebiegiem 180tys (czy oryginlanym - nie jestem w 100% pewien). Czy jest czego się obawiać? Na początek powinienem wymienić olej w takiej skrzyni? Pewnie jeszcze nie wiadomo jaka jest jej żywotność (za młoda)?

Jaca1
21-01-2015, 09:37
Olej trzeba wymieniac co 60 tys, wiec jesli nie masz 100% pewnosci ze przy 180 tys byl wymieniony - to nalezy zaczac od wymiany. Niestety ok 1000PLN musisz przygotowac na wymiane oleju.

KrisSzy
21-01-2015, 10:05
Lepiej wymienić po zakupie niż kupować nową skrzynię.

wildthink
21-01-2015, 11:00
frytek1986 masz na Śląsku kilka niezależnych serwisów forda. 3 znam osobiście lub z relacji znajomych: w Zabrzu i 2 w Mikołowie. Ja robiłem rozrząd i wymianę oleju w PS w Mikołowie. Zastrzeżeń nie mam.

Shogun78
21-01-2015, 17:26
a czy w powershift jest funkcja launch control (http://premiummoto.pl/08/04/technologia-launch-control-co-to-jest-i-jak-dziala) ?

KrisSzy
21-01-2015, 17:30
Tak ;-)

Trzymasz hamulec w podłodze, naciskasz gaz do oporu i puszczasz hamulec.

Eeeee = żartowałem nie rób tego jak lubisz swoją skrzynię.....

Shogun78
21-01-2015, 17:35
Nie mam powershifta więc bez obaw ;), pytałem z ciekawości. Szkoda że nie ma.

Lza
09-09-2015, 09:17
Chciałbym nieco odświeżyć temat, a w zasadzie zadać takie samo pytanie, które już padło i padła też odpowiedź, ale te posty mają już ponad 3 lata. Od tamtego czasu doświadczeń i kilometrów przybyło.

Jakie przebiegi 'nalataliście' swoimi powerShiftami?
Czy jakieś usterki są powszechne?
Czy poza wymianami oleju za około 800-1100zł, co około 60000km są jakieś dodatkowe koszty?

mszh725
09-09-2015, 21:39
U mnie jak na razie jest wszystko ok. Kupiłem jak miał 186 tys, od razu zmieniłem olej na RAVENOL, przy 192 tys dobiłem do 400Nm, teraz mam 195 tys i wszystko śmiga.

wildthink
13-09-2015, 10:53
MK4 2.0 tdci, kupiony przy przebiegu 162000km, od razu wymieniony olej i filtr w skrzyni. Obecnie ma 177000km, po drodze update z 140KM na 163KM i adaptacja skrzyni przy okazji. Na razie żadnych problemów i dodatkowych kosztów. Przełącza gładko.

horolezec
13-09-2015, 13:30
U mnie 100 000 km, na 60 000 była wymiana oleju w ASO, niedługo kolejna. Poza szarpaniem na zimnym silniku przy przełączaniu z 1 na 2, wszystko OK. Po drodze była zmiana ze 140 koni na 163 u Mayaka oraz adaptacja skrzyni, która wyraźnie poprawiła jej zachowanie przy ruszaniu (brak szarpania).

Yakac
13-09-2015, 20:13
U mnie dopiero 70tys. Przy ok 60 tys. wymiana oleju i filtra w skrzyni oraz update softu skrzyni, adaptacja sprzegiel i moc 140-->163KM. Chodzi jedwabiście póki co :)

wrzoch
16-09-2015, 17:09
Żaden z Was koledzy Yakac ani wildthink nie wymienialiście filtra w skrzyni, tylko filtr na skrzyni. W Powershift są dwa - wewnętrzny, który aby wymienić trzeba skrzynię rozebrać (czyli przy naprawie/remoncie) i zewnętrzny - ten się akurat wymienia razem z olejem.

W Mondeo akurat ładowali Powershifta MPS6/DCT450 z mokrymi sprzęgłami. Do Focusów i Fiest ładowali DPS6/DCT250 (z suchymi, chociaż czasem wbrew konstruktorom sprzęgła robiły się mokre). W Stanach była wielka chryja o to, bo dość dużo aut cierpiało na ten problem, ale jak mówię, to nie dotyczyło Mondeo.

Skrzynie były dość często modernizowane (pytanie czy przez błędy konstrukcyjne, czy to dobra wola ulepszania dobrego produktu). Do mojego C-Maxa jest już dostępna skrzynia w wersji L jeśli nie nowszej, o L wiem, mam w wersji F (2010) a wprowadzona została w 2008 roku do oferty. To jest tylko wersja konkretnego modelu skrzyni. Modeli też jest kilkanaście i w większości NIE SĄ ZAMIENNE. Nawet części składowe tych skrzyń pomiędzy modelami nie są zamienne. Mechatroniki jest klika różnych rodzajów i za cholerę to do siebie nie pasuje.

Także jak się coś skopie to się robi bardzo kolorowo, więc polecam się dokładnie przyjrzeć właśnie jej.

mayak
16-09-2015, 18:37
Focusy tez miewały skrzynie DCT450
Rodzaj zamontowanej skrzyni zależy od modelu silnika: DCT250 jest do 250Nm więc psuje do małych silników (1.0eb i 1.6Pb n/a).

Lza
17-09-2015, 12:42
wrzoch, O tym nie wiedziałem, byłem przekonany że skrzynia powershift jest jedna.
Tak naprawdę to będę kupował Tourneo Connect, no ale w PL to rzadki samochód, a z automatem to bardzo, bardzo rzadki. (być może kilka sztuk po naszym kraju jeździ). Więc dowiedzieć się czegokolwiek nie sposób.

fido
15-10-2015, 12:26
Pytanie z innej beczki.
Mam świeżo kupionego MK4 z powershitem, czy jest możliwość ruszenia gałki od zmiany gdy auto nie jest uruchomione. Jak wygląda sprawa holowania takiego w momencie kiedy nie można uruchomić silnika.

slawek-kali
15-10-2015, 12:30
https://www.facebook.com/permalink.php?id=254384751363648&story_fbid=648712218597564

wrzoch
15-10-2015, 14:18
W instrukcji szukaj. Ten prostokącik, co wygląda jak guzik, którego nie da się wcisnąć, w rogu podstawy lewarka. Da się go (podobno) podważyć i wtedy zwalniana jest blokada, która uniemożliwia włączenie biegu innego niż P, bez odpalania silnika (na przykład N).

Poczytaj w instrukcji dokładnie, tam powinno być wszystko opisane co wolno a czego nie wolno.

fido
20-10-2015, 12:43
Czy podczas jazdy można zmienić przełożenie z D na S i na manual czy nie i odwrotnie z S na D?

stingerA6
20-10-2015, 12:44
Można

mayak
20-10-2015, 12:52
z ciekawostek:
jak 1.5 tygodnia temu sprawdzałem aktualizacje w Etisie to miałem najnowszy soft PowerShifta, natomiast jak tam zajrzałem wczoraj to okazało się, że jest dostępna aktualizacja - czyli w najnowszym IDSie (wer. 97.04) jest nowszy soft do mojej skrzyni

Jak tylko będę go miał i pojeżdżę to napiszę czy coś się zmieniło :)

fido
20-10-2015, 12:54
Można

Oczywiście bez uszkodzenie czegokolwiek ?

stingerA6
20-10-2015, 12:56
No tak. Przecież tryb sportowy ma np. pomagać w wyprzedzania. Więc bez paniki.

KrisSzy
20-10-2015, 13:24
z ciekawostek:
jak 1.5 tygodnia temu sprawdzałem aktualizacje w Etisie to miałem najnowszy soft PowerShifta, natomiast jak tam zajrzałem wczoraj to okazało się, że jest dostępna aktualizacja - czyli w najnowszym IDSie (wer. 97.04) jest nowszy soft do mojej skrzyni

Jak tylko będę go miał i pojeżdżę to napiszę czy coś się zmieniło :)

To kiedy mam przyjechać Mondeło żony ? ;-)

Yakac
24-10-2015, 17:39
mayak - da się samemu sprawdzić jaki mamy soft Powershift? np w teście zegarów lub jakimś interfejsem?

mayak
24-10-2015, 18:21
Elm327 + forscan

orion512
24-10-2015, 19:26
samemu sprawdzić jaki mamy soft Powershift

W forscanie po połączeniu się z pojazdem przejdź na zakładkę konfiguracja.
Tam na liście szukaj TCM
Ewentualnie odczytaj moduł TCM elmconfigiem

mayak
27-10-2015, 11:30
Yakac - przypomnij mi swój vin to może uda mi się odszukać jaki soft PowerShifta wtedy był wgrany

Yakac
29-10-2015, 10:23
Cześć Mayak - zapodaję VIN WF0SXXGBWSBK54622
Skrzynka chodzi jak ta lala ogólnie od czasu "operacji update" :)

PS. Mayak - fajnie, że masz PS to teraz będziesz na sobie testował co i jak i zalecenia nabiorą mocy :) Jak uznasz, że nowy soft coś istotnie zmienia to znów się pojawię. Pozdro

kolopeter
29-10-2015, 11:27
updatow juz kilka bylo , a najczesciej pomagala adaptacja.
Czy wgrywales ten najnowszy najnowszy update z tego roku, o ktorym pisal Mayak?

michał1986
01-11-2015, 19:54
Witam. Ford mondeo mk4 kombi 2011 rok 2,0 TDCi 140km szkrzynia automatyczna 6 biegowa power shift. Nie widzi 4 biegu... 1,2,3 elegancko wskakuje a 4 omija ale to czasami jest ze wskoczy.. i podczas wolnej jazdy jak puszcze gaz to auto hamujae i wydobywa sie dzwięk w stylu tarcia. wie ktos co to może być? W ogóle jakie sa koszty regeneracji tej szkrzyni?ktoś coś doradzi?

mayak
01-11-2015, 20:34
naprawa to pewno kupa kasy, ale najpierw wskazane zrobić diagnostykę, może aktualizację softu i adaptację i olej
kiedy był wymieniany olej?

gizmo8
03-11-2015, 08:21
Witam, panowie, mam pytanko odnośnie PS, czy to normalne co zauważyłem.
Chodzi o ruszanie z miejsca z trybie D, ruszanie baaaardzo lekkie nie sprawia problemu, ale troche mocniejsze wciśnięcie gazu powoduje wzrost obrotów i nagły strzał ze sprzęgła.
Nie wiem czy nie jest to związane z tym co tedi_k napisał pare stron wcześniej, że skrzynia w trybie D czeka na 2 biegu.
Czy adaptacja "adaptacja widełek wybieraka" oraz "adaptacja sprzęgieł" może coś pomóc? Czy zabieg ten wypadało by robić co pare lat czy tylko w przypadku problemów?
Dodatkowo zauważyłem, że skrzynia nie zmienia zbyt szybko biegów w porównaniu do innego smaxa którym jechałem ostatnio.

mayak
03-11-2015, 08:30
Pojedź do tedi na adaptację i będzie lepiej ;)

kolopeter
03-11-2015, 19:07
gizmo8, moze zacznij od wgrania najnowszego softu, a dopiero ewentualna adaptacje.
pewnie czytales troszke watkow o PS , wiec moze ci sie rzucilo w oczy ,ze wlasnie najnowsze softy do skrzyni szybciej zmieniaja biegi i szybciej reaguja ze startu.
Kiedys ludzie narzekali na opoznienie wlasnie przy starcie "ze swiatel" u ciebie mozliwe ,ze cos takiego wystepuje. i tak jak pisalem : update softu a pozniej adaptacja.
Mozesz to takze zrobic w ASO. kiedys tez do nich pojechalem zanim zaczalem sam sie bawic autem i zaplacilem ze 300 zl.
Niestety cala operacja troszke trwa. Jesli miales juz updaty wgrywane, to probuj samej adaptacji .

michał1986
03-11-2015, 20:28
mayak- kupa kasy to mniej więcej? własnie nie wiem kiedy był olej wymieniony dopiero co zakupiłem auto, koleś zataił .komputer pokazał błąd P074C:00-68-TCM

P074C- nie można włączyć 4 biegu

Bump: mayak- kupa kasy to mniej więcej? własnie nie wiem kiedy był olej wymieniony dopiero co zakupiłem auto, koleś zataił .komputer pokazał błąd P074C:00-68-TCM

P074C- nie można włączyć 4 biegu

orion512
04-11-2015, 00:53
ale troche mocniejsze wciśnięcie gazu powoduje wzrost obrotów i nagły strzał ze sprzęgła

Update softu i adaptacje powinny pomóc

Dodatkowo zauważyłem, że skrzynia nie zmienia zbyt szybko biegów w porównaniu do innego smaxa którym jechałem ostatnio

Różne wersje softu zmienały biegi przy innych obrotach. Być może o to Ci chodzi.

czy nie jest to związane z tym co tedi_k napisał pare stron wcześniej, że skrzynia w trybie D czeka na 2 biegu.

Jeśli będziesz u Tadeusza robił adaptacje to można wgrać od razu modyfikację do converse+ (o ile posiadasz) z pokazywaniem biegów.
Wtedy rozwiejesz wszelkie wątpliwości z którego biegu rusza :)

gizmo8
04-11-2015, 07:09
No to wszystko jasne, czekam, aż tedi_k odpowie na PW. Oczywiście ująłem tam aktualizację softu heheh

Maro37
04-11-2015, 10:16
http://ford.auto.pl/olej-automatycznej-skrzyni-biegow-ford-p-1447.html
olej do powershifta

paciej
15-12-2015, 20:37
Witam wszystkich,
chciałbym zrobić u siebie w FF2 aktualizacje softu oraz adaptacje PS. Czy możecie polecić kogoś z moich okolic(Szczecin), kto jest w stanie to zrobić? Za wszelkie sugestie z góry dzięki.

kolopeter
15-12-2015, 22:52
pewnie wielu ,ale jakos nikt sie nie chwali z okolicy. ogolnie jakby bylo lato , to bym ci aktualizacje zrobil tak dla towarzystwa i rozrywki, ale nie jest :) . zapytaj na podforum zachodniopomorskim tych co zarabiaja na takich rzeczach, moze ktos sie zglosi. a jak nie, to jedz do ASO, tez ci to zrobia tyle ,ze za pieniazki, okolo 300 zl. moze mniej, jak powiesz ,ze chcesz tylko i wylacznie : silnik i skrzynie + adaptacja.

paciej
16-12-2015, 05:44
Dzięki za podpowiedź. W tym ASO to u nas tak nie do końca są chętni.

kolopeter
16-12-2015, 08:16
Bo update zajmuje dużo czasu. Ja swego czasu czekałem ze 3 h. Robiłem to w aso przy rondzie hakena

paciej
16-12-2015, 18:00
Jeszcze mam jedno pytanie, kolega Mayak napisał, że Forscanem, można odczytać wersję softu. Czy to co jest na zdjęciu przedstawia jaką wersję posiadam?

jarek1406
19-12-2015, 22:07
Wczoraj zrobiłem adaptację swojej skrzyni - wszystkim użytkownikom polecam. Mój Powershift nie zastanawia się już pół sekundy czy ruszyć i bardzo płynnie zmienia biegi. Wszystkim kolegom polecam.

juri2069
20-12-2015, 08:57
Po adaptacji tak jest , ale ( obym się mylił w Twoim przypadku ) często po adaptacji wszystko wraca do poprzedniego stanu po niedługim czasie. Daj znać za 2-3 tys km :)

jarek1406
21-12-2015, 20:30
Po adaptacji tak jest , ale ( obym się mylił w Twoim przypadku ) często po adaptacji wszystko wraca do poprzedniego stanu po niedługim czasie. Daj znać za 2-3 tys km :)

Do Nowego Roku powinienem tyle zrobić - na razie przejechałem jedno tankowanie do pełna i jest ok.. Ale na pewno dam znać. Nie wiem czy poprawnie zrobiłem adaptację - po czasie przeczytałem wpisy kolegów na forum, że powinienem zrobić na rozgrzanych olejach - niestety zrobiłem na zimno, tuż po starcie, mimo to jest ok. ale napiszę o wrażeniach po przejechaniu paru zbiorników.

mayak
21-12-2015, 21:04
adaptacja nie wystartuje zanim temp. silnika nie osiągnie 65 st.

a to znikanie efektów adaptacji po 2-3tys. to bajka

gizmo8
22-12-2015, 08:59
U mnie występowało lekkie szarpanie przy ruszaniu, tzn podczas w miare dynamicznego startu następowało jakbyt zbyt gwałtowne wysprzęglenie, koła potrafiły przymielić, po adaptacji u kolegi Tadeusza wszystko było cacy, ale po paru tys. powróciło to. Kwestia przyzwyczajenia, jednak coś jest na rzeczy z tym powracaniem stanu po adaptacji.

PS czy u Was podczas mocnego ruszenia z użyciem kontroli trakcji (bez niej tak sie nie dzieje) i dość szybkiego odpuszczenia gazu (tak jakbym chciał bardzo szybko przyspieszyć do 40km/h i pozostać przy tej prędkośći) skrzynia trzyma dość wysokie obroty przez kilka chwil na niższym biegu, dopiero po chwili reflektuje się że, że już nie ma potrzeby i daje wyższy bieg.
Normalne to?

juri2069
22-12-2015, 15:00
Skoro u mnie po adaptacji było idealnie , auto jechało jakby nie zmieniało biegów , tak delikatnie , a ledwie wróciłem ze stolicy , pojeździłem po miejscu i jest to samo to chyba to nie bajka.
Oczywiście nie nazywam tego szarpaniem ani niczym co mnie przeszkadza, ale z powrotem czuć zmiany niższych biegów - czyli dokładnie to co było przed adaptacja :one:
No chyba , że śnię :diabel2:
O tych powracających objawach po adaptacji czytałem również na tym forum - ktoś się wypowiadał

Czekam , podobno ma być jakiś nowy soft do PS , jeśli nie poprawi to na pewno nie zaszkodzi

Bobson
22-12-2015, 16:16
U mnie zaobserwowałem dziwny dźwięk przy zmianie biegów najczęściej z 1 na 2 i z 2 na 3 taki jakby gwizd, świst coś takiego.
Nie występuje to za każdym razem przezwanie jak jadę delikatnie.
Ktoś się spotkał z czymś takim?

orion512
22-12-2015, 16:19
Czy coś takiego jak tutaj?

http://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?p=2501973

Bobson
22-12-2015, 16:30
Czytałem tego posta, ale u mnie bardziej jakby świst powietrza coś w tym stylu, a nie skrzypienie.
Czy pojawił się jakiś najnowszy soft do PS?

tedi_k
22-12-2015, 22:44
Dla MND4 pojawił się z października bodajże tego roku.

Bobson
23-12-2015, 08:58
Ktoś robił aktualizacje?
Jakieś zmiany na lepsze :)?

jarek1406
23-01-2016, 00:22
Po adaptacji tak jest , ale ( obym się mylił w Twoim przypadku ) często po adaptacji wszystko wraca do poprzedniego stanu po niedługim czasie. Daj znać za 2-3 tys km :)
Niestety miałeś rację przejechanie 3kkm zajęło miesiąc - śniegło i zmroziło - to i jeżdżę mniej - ale skrzynia wróciła do normy - tzn. zmiany biegów wyczuwalne i z opóźnieniem - zrobię teraz prawidłową adaptację na rozgrzanym silniku - napiszę po następnych kilku tysiącach co się dzieje.

hand-ball
24-01-2016, 17:44
PS czy u Was podczas mocnego ruszenia z użyciem kontroli trakcji (bez niej tak sie nie dzieje) i dość szybkiego odpuszczenia gazu (tak jakbym chciał bardzo szybko przyspieszyć do 40km/h i pozostać przy tej prędkośći) skrzynia trzyma dość wysokie obroty przez kilka chwil na niższym biegu, dopiero po chwili reflektuje się że, że już nie ma potrzeby i daje wyższy bieg.
Normalne to?

Gizmo u mnie podobne objawy, przy 40 i tak samo przy 80 lekko pofaluje jak utrzymuje stala predkosc tzn. zastanawia sie czy zmienic bieg i pochwili zmienia. Identyczna sytuacja. Poradziles sobie z tym??

juri2069
24-01-2016, 19:28
czy u Was podczas mocnego ruszenia z użyciem kontroli trakcji (bez niej tak sie nie dzieje) i dość szybkiego odpuszczenia gazu (tak jakbym chciał bardzo szybko przyspieszyć do 40km/h i pozostać przy tej prędkośći) skrzynia trzyma dość wysokie obroty przez kilka chwil na niższym biegu, dopiero po chwili reflektuje się że, że już nie ma potrzeby i daje wyższy bieg.

Tak samo i u mnie :)

hand-ball
24-01-2016, 22:43
Czyli moze tak ma byc :) hehe, jak jest zimny silnik to tego nie ma, wszystko smoga idealnie. Zauwazam to dopiero w trasie. Chociaz dzisiaj wylaczylem radio i miwszalem biegami to slychac jak wrzucam d i r, takie jderzenie metaliczne.

juri2069
24-01-2016, 22:53
Tak jest bo to działa na zasadzie - jak jedziesz z górki i auto hamuje silnikiem to wskakuje czasami bieg niżej , wiadomo , aby troche silnik dohamował , no a jak np wciśniesz do spodu gaz i się rozpędzisz np na 2 biegu i puścisz nogę z gazu to skrzynia czuje podobnie jakbyś chciał hamować silnikiem i zanim " zaczai" to mija chwilka i wtedy wskakuje bieg wyżej.
Na wyższych biegach jest mniejsze obciążenie i aż tak mocno tego nie czuć

gizmo8
25-01-2016, 11:52
Gizmo u mnie podobne objawy, przy 40 i tak samo przy 80 lekko pofaluje jak utrzymuje stala predkosc tzn. zastanawia sie czy zmienic bieg i pochwili zmienia. Identyczna sytuacja. Poradziles sobie z tym??

Nie, jest jak jest, wydaje mi się, że tak ma być, że to taka przypadłość ASB...

mszh725
25-01-2016, 12:13
Chyba tak ma być,bo u mnie też tak jest. Zrobiłem niedawno adaptację i wgrałem najnowszy soft u mayak-a i przed i po jest tak samo, więc chyba po prostu chyba tak PS jest zaprogramowany.

hand-ball
25-01-2016, 15:23
No troche mnie koledzy uspokoiliscie, dzieki wielkie :) Bylem dzisiaj w serwisie i zadzwonili do Niemiec gdzie byl serwisowany moj Maxymilian zanim go kupilem i tamtejszy serwis potwierdzil regularne wymiany oleju, tak wiec jestem duzo, duzo spokojniejszy. Proponowali mi rowniez sprawdzenie skrzyni i wgranie nowego softu, jezeli takowy wyszdl w cenie 200 zl. Do kolegi Mayaka jak i TediegoK mam duuuuzooo kilometrow, chociaz wolalbym aby ktorys z nich to zrobil razem z adaptacja. Serwis wytrzeszczyl oczy jak wspomnialem o adaptacji, ale chyba bede zmuszony wrzucic chociaz nowszy soft...

juri2069
25-01-2016, 15:46
Skoro wszystko gra na cacy w skrzyni to się nie pali abyś wydawał 200 zł w ASO , a może gdzieś koło wakacji będziesz w pobliżu wspomnianych kolegów to podskoczysz. :)

Bobson
25-01-2016, 15:50
U mnie wyczuwalne zmiany z 1 na 2 i z 2 na 3. Poza tym wszystko gra i gładko zmienia biegi.
Od ostatniej wymiany oleju przejechałem ok 3 tys. km.
Chyba będę musiał się skontaktować z tedi_k w celu wgrania najnowszego softu i adaptacji, ale to może przy okazji zmiany z 140-163 za jakiś czas :619:

wrzoch
25-01-2016, 16:00
Serwis wytrzeszczyl oczy jak wspomnialem o adaptacji, ale chyba bede zmuszony wrzucic chociaz nowszy soft...

Update softu wymusza adaptację zespołu sprzęgieł i widełek wybieraka. Inaczej IDS tego nie puści. Czyli w tej cenie 200PLN będziesz miał adaptację.

hand-ball
25-01-2016, 19:00
Wrzoch mowisz powaznie?? Czyli oni nie wiedza, ze tak to nazywamy :) Robia adptacje jako zwyczajna procedure?? A czy ktos sie orientuje kiedy wyszedl najnowszy soft??

orion512
25-01-2016, 23:48
Update softu wymusza adaptację zespołu sprzęgieł i widełek wybieraka

Nie do końca to jest prawdą, a na pewno nie w każdym przypadku. Widziałem kilka przypadków gdzie była tylko sugestia aby zrobić jeśli potrzeba.
W przypadku jej nie zrobienia nic się nie działo.

Stosunkowo niedawno w etisie pojawiła mi się informacja o nowym sofcie do powershifta.
Ale wedle maksymy "szewc bez butów chodzi" nigdy nie miałem czasu przysiąść do tego tematu.
Ale ponieważ ostatnio byłem coraz mniej zadowolony z pracy mojej skrzyni w końcu się zmobilizowałem i dzisiaj dokonałem ogrania.

Poziom kalibracji został podniesiony z AG91-7Z369-AL do AM
Oczywiście do tego obie adaptacje.

No i powiem wam, że skrzynia po tym zabiegu jeszcze nigdy nie chodziła tak ładnie jak teraz. Oczywiście ciekawe na jak długo :)

Po poprzednim update (z fabrycznego do AL) pospadały obroty przy których włączały się kolejne biegi. Dwójka to wskakiwała praktycznie od razu po ruszeniu przy 1000-1200 obrotów co mnie trochę na początku irytowało. Od czasu do czasu zdarzały się też szarpnięcia kiedy delikatnie puszczałem nogę z gazu i widocznie trafiałem na moment kiedy skrzynia chciała zmienić bieg.

Po ostatnim update ku mojej radości dwójka wskakuje wyraźnie wyżej. Na jedynce dociąga co najmniej do 1500 obrotów.
Trójka wskakuje przy 2000. Poszarpywania również nie zaobserwowałem.
Pojeździmy dłużej to zobaczymy czy się nie pojawi.
Generalnie warto było poświęcić wieczór i teraz cieszyć się aksamitną pracą skrzyni :)

mayak
27-01-2016, 13:12
też zrobiłem (1.5 mies. temu) upgrade z AG91-7Z369-AL do AM ale odczuwam różnicy - przed zmianą nie było źle, tyle że mam 57kkm i lżejsza budę ;)

orion512
27-01-2016, 14:52
Faktycznie pewnie dlatego. Mój prawdopodobnie powoli zaczyna zbliżać się do 200k więc skrzynia jest już trochę spracowana.
Tak czy inaczej jeżdżę już 3 dzień i samochodu normalnie nie poznaję :)

kolopeter
27-01-2016, 16:21
Robiłeś idsem czy ucdsem, bo u mnie od roku żadnego nowego softu nie pokazuje a auto mam z tego samego rocznik.
Edit.
Pewnie dlatego że soft o którym piszecie był już w 2014 dostępny.
A już myślałem że jest coś nowego

fido
05-03-2016, 19:20
Koledzy jestem po wymianie oleju i filtra w skrzyni, czy teraz koniecznie trzeba robić adaptację i czy jest np. sens wgrywania nowego softu ? Jeśli tak to co nowego wnosi soft.

stingerA6
05-03-2016, 19:44
Zależy jaki masz obecnie (czy był już aktualizowany) co do adaptacji to nie jest konieczna, ale może poprawić płynność pracy skrzyni.

fido
05-03-2016, 19:55
Oj to nie wiem jak jest aktualnie soft wgrany i nie wiem czy cokolwiek było wgrywane bo sprowadzone. Czy mogę to jakoś sprawdzić czy raczej nie ma szans w normalnych warunkach.

orion512
05-03-2016, 19:59
Jeśli nie narzekasz na pracę skrzyni biegów i spełnia ona twoje oczekiwania, pracuje płynnie to nic nie musisz robić.

Ogranie nowego softu (a jeśli nigdy tego nie robiłeś to na pewno jest nowszy) wzykle porawia pracę skrzyni.
Czasem wyeliminowane są poszarpywania, zmieniają się obroty przy jakich przełączane są begi itp.
Adaptacja poprawia płynność przełączania.

fido
05-03-2016, 20:02
Jak na razie nie narzekam bo wcześniej nie miałem automatu, auto nie dawno kupiłem. Wydaje mi się że po wymianie oleju troszkę lepiej chodzi skrzynia ale sam nie wiem. Co do softu tak jak pisałem nie wiem czy coś było robione i nie mam jak to sprawdzić bo auto sprowadzane.

kris_one
22-03-2016, 19:37
Wczoraj moje Mondeo MK4 '11 przebieg 141k km wylądowało na lawecie w ASO.
Generalnie autem dało się jeździć, jednak doradca serwisowy stwierdził, że lepiej wezwać lawetę, aby nic więcej się nie uszkodziło.
Objawy:
- przy otwartym szyberdachu, słyszalne stuknięcie/ pisko-stuknięcie (nie wiem jak to opisać) podczas zmiany niskich biegów w górę 1-2-3, objaw pojawił się w zeszłym tygodniu, około czwartku, byłem umówiony na dziś w ASO na diagnostykę.
- w niedzielę - pojawiły się nowe objawy - przy płynnym, spokojnym ruszaniu autem zaczęło "rzucać/trząść" po zmianie z pierwszego na drugi bieg - zdarzenie jednokrotne
- podczas zmiany z 1 na 2 bieg nie wskoczył od razu a dopiero w momencie, kiedy obroty sięgnęły ok 4000, nie mogłem praktycznie nic zrobić, jak tylko trzymać pedał gazu, gdyż włączałem się na drogę szybkiego ruchu.

Auto stoi drugi dzień w ASO, z tego co mi wiadomo na godzinę 15 nic przy nim nie robili. Diagnostyka i naprawa wg serwisu mają być pokryte przez Gwarancję 12.

Zobaczymy, jak się to potoczy.

fido
22-03-2016, 19:58
Ok kolega straszy aż mi się ciepło zrobiło jak to przeczytałem.

gofer85
23-03-2016, 21:06
Witam, to ja dorzucę swoje "3 grosze". Mam sprowadzany MK4 FL Ecoboost 203km, to mój pierwszy automat i puki co przejechałem ok. 23k km. Wymiana oleju w skrzyni po 115k km (oczywiście oryginalny Motorcraft). Skrzynia chodzi dobrze i moim zdaniem szybko (czytałem, że DSG jest szybsze ale nie miałem okazji porównać). Dwie moje uwagi do zachowania skrzyni:

1. przy przechodzeniu 1-2 często szarpie - mam wrażenie, że objaw ustępuje po dłuższej jeździe

2. Miałem raz przygodę, że po uruchomieniu silnika włączyłęm sekwencję i nie mogłęm ruszyć - gaz mogłem nawet w podłogę a samochodem tylko lekko szarpnęło do przodu i obroty prawie się nie podniosły. Zmieniłem na "D" i to samo. Po zgaszeniu silnika i ponownym zapłonie wszystko wróciło do normy i puki co problem się nie powtórzył ale po tym jak usłyszałem w ASO ile kosztuje regeneracja lub nowa skrzynia (odpowiednio 20k i 28k zł) to ciśnienie mi się podniosło.

Jeżeli skrzynia jest rozgrzana to zmienia biegi praktycznie niewyczuwalnie nawet przy mocnym dociśnięciu gazu. Moim zdaniem tryb "D" za szybko zmienia biegi co niepotrzebnie zwiększa spalnie dlatego jężdżę na trybie sekwencji gdzie sam mam kontrolę nad zmianą biegów.

kris_one
Jestem bardzo ciekaw wyników diagnozy. Takie skrzynie niestety są drogie w serwisowaniu jeżeli coś już się zepsuje a po tamtej przygodzie, obawia się powtórki.

mayak
23-03-2016, 21:56
Na szarpanie pomaga adaptacja skrzyni, kilka razy robiłem to z powodzeniem

kris_one
23-03-2016, 22:59
U mnie dzisiaj telefon z ASO.
"Przejechaliśmy autem 70 km i żadnych problemów ze skrzynią nie stwierdzono. Może Pan podjechać na jazdę próbną".
Pojechałem - przejechałem chwilę z doradcą - dosłownie 200m od ASO jest parking MAKRO. Tam spokojnie kilka razu ruszyłem, zatrzymałem auto i ewidentnie słychać "dźwięk (którego być nie powinno)" przy zmianie 1-2-3. Powrót do ASO, jeszcze jeden przejazd z dyrektorem technicznym, który jeździł autem. Jak poprzednio podjazd na parking, i przekazanie o co chodzi.
Niestety w trakcie jazdy nie było problemów z niedzieli z szarpaniem i obrotami, ale w sumie przejechałem z 2km więc to nie musiało wystąpić. Samochód został w ASO do dalszej weryfikacji.
Będę informował na bieżąco jak wygląda sprawa.

Koszty na dzień dzisiejszy:
- przedłużenie wynajmu Nissana Quashaquai o 1 dobę, który na 2 doby był gratis (Ford pomoc) - jutro muszę mieć dostępne auto - 160 PLN netto.

fido
31-03-2016, 05:24
orion512 jak możesz odblokuj skrzynkę :-)

kris_one
01-04-2016, 21:40
Ciąg dalszy ....
Panowie stwierdzili, że będą demontować półosie, przeguby i jeszcze nie wiadomo co.
"Doradca serwisowy" (dla mnie osoba kompletnie pozbawiona kompetencji) stwierdził, że rezerwuje dwa dni pracy mechanika, ale muszę się liczyć z ewentualnymi kosztami, jeśli znajdą coś do wymiany. Na moje pytanie, co jeśli wystawią mi fakturę na 2-3k PLN a po wyjeździe w aucie się nic nie zmieni, szanowny Pan nie odpowiedział...
Po tym, auto z serwisu zabrałem.

W poniedziałek jestem umówiony w Multeximie w Katowicach.
Dzisiaj odczytałem błędy Forscanem i mam błąd P0715 opisywany już tutaj.

Podsumowując w mojej ocenie ASO Szumilas w Sosnowcu nadaje się tylko i wyłącznie do wymiany oleju. Co prawda uważam, że jest tam jeden kompetentny człowiek, jednak reszta pozostawia wiele do życzenia...

CDN.

KrisSzy
02-04-2016, 10:49
To standardowa zagrywka aso: "będziemy szukać do skutku za pana pieniądze" nie chcą przyjąć w zleceniu "naprawy" tylko "wymiana i diagnostyka" zero odpowiedzialności z ich strony za nietrafną diagnozę.

kris_one
02-04-2016, 12:52
Dzisiaj miałem "okazję" zarejestrować FORScanem problem skrzyni.
Widać pięknie - jak w trakcie jazdy rozjeżdżają się obroty silnika i prędkość obrotowa wałka wejściowego przekładni.
Cała sytuacja miała miejsce podczas płynnego przyspieszania:
- prędkość 50 km/h
- pedał przyspieszenia wciśnięty na ok 30%.
W "szczytowym" momencie różnice są znaczne - screen w załączniku.

Teraz przynajmniej mam niezbity dowód, że coś się dzieje ze skrzynią poza błędem.

KrisSzy
02-04-2016, 15:51
Dopóki nie masz dokumentacji forda która mówi że takie zjawisko nie może/nie powinno występować (trzeba pokazać im palcem) to będą twierdzić że wszystko ok. Ja dopóki nie pokazałem w service manualu że można wykonać kalibrację skrzyni to dealer forda twierdził że to tylko w fabryce raz na żywot skrzyni i że takiej procedury serwisowej nie ma.

kris_one
02-04-2016, 17:08
Bez przesady... Nikt nie jest w stanie mi powiedzieć, że auto działające prawidłowo może jechać na 4 biegu 50 km/h przy 3000 obrotów i nie przyspieszać ...
Widać pięknie jak rosną obroty silnika a prędkość stoi w miejscu.
Dopiero całkowite odpuszczenie gazu i "poczekanie" aż obroty spadną do ok 1500 a następnie ponowne wciśnięcie przyspieszenia daje efekty w postaci zwiększania prędkości.
Ja uważam, że takie zachowanie jest niebezpieczne ale jako, że nie miałem wcześniej dowodów na jego występowanie mogli próbować mnie zbyć - stało się to dosłownie kilka razy, w ciągu ostatnich 2 tygodni.

KrisSzy
02-04-2016, 17:24
Możecie iść do sądu, powołacie biegłych i już za 2 lata i 20 tys pln później wyznaczą wam pierwszą rozprawę. Masz rację, pytanie czy coś u dilera wywalczysz. Polska to niestety nie USA.

kris_one
26-07-2016, 11:35
Trochę czasu minęło - ale problem praktycznie przestał występować.
Pojawił się ponownie w poniedziałek - tydzień temu razem z informacją na wyświetlaczu - Skrzynia biegów ogranicz. funkcj. - albo coś podobne.
Auto odstawione do Multeximu w Katowicach. Obecnie jest już akceptacja naprawy ze strony ubezpieczyciela - Ford12 i czekamy na części.
Do wymiany czujnik w skrzyni - przy okazji wymiana oleju i filtra - całość wycenione na 4k PLN.

juri2069
26-07-2016, 11:42
To drogi ten czujnik , skoro olej 1000 zł , robocizna nie wiem ale podobnie no i zostaje 2 tys?

kolopeter
26-07-2016, 11:44
Ale to ze strony ubezpieczyciela. Dla nich zawsze jest drożej...

Wysłane z mojego HTC One_M8 przy użyciu Tapatalka

wrzoch
26-07-2016, 12:11
Wymaga zdjęcia, rozłożenia, złożenia i założenia z powrotem skrzyni.

Teraz już wiesz skąd?

juri2069
26-07-2016, 12:14
Raczej interesowała mnie cena czujnika a nie robocizny

kris_one
26-07-2016, 13:37
Z tego co mi wiadomo trzeba skrzynie rozbierać - stąd też taka cena.
Jak będę widział dokładny kosztorys, to dam znać ile poszczególne pozycje kosztują.
Z tego co mi wiadomo jeden z Kolegów robić ten czujnik w innym serwisie i koszty też były między 3 a 4k PLN - więc to raczej standard.

kris_one
31-07-2016, 09:21
Auto odebrane wczoraj.
Całość trwała prawie dwa tygodnie z tym, że ja nie naciskałem na przyspieszenie naprawy. Miałem nowego Focusa jako auto zastępcze - więc wolałem aby zrobił to sprawdzony mechanik.
Skrzynia działa obecnie bez zarzutu - wydaje mi się, że płynniej zmienia biegi, ale może być to tylko moje subiektywne odczucie.
Dostałem protokół na którym są 23 pozycje jeśli chodzi o części zamienne: czujnik, olej, śrubki, nakrętki, uszczelniacze, etc...

Przy okazji wymieniłem uszczelniacz wału korbowego między skrzynią a silnikiem.

Podsumowując, jeśli komuś PowerShift "wysprzęgla" i ma błąd czujnika wałka wejściowego - to da się to naprawić :)

Lza
01-08-2016, 11:58
Z postów krążących dotychczas na tym forum wynikało, że PS jest nienaprawialny i wymieniają w całości. (co mi się wydawało absurdem, ale prawdopodobnym). Dobrze wiedzieć, że tak nie jest. W sumie, dobrze też wykupić gwarancję. :)

kris_one
01-08-2016, 12:40
Z tego co mi wiadomo w PS są dwa elementy wymienialne:
- sprzęgła
- czujnik prędkości wałka wejściowego

nabuchodonozor
01-08-2016, 16:36
najlepiej to powiedzieć . że się nie naprawia, nie wymienia tylko wyrzucić i dać nową za górę szmalcu, ale są jeszcze na tym świecie mądrzy ludzie co potrafią zrobić użytek z mózgu...
tu przykład :D
https://www.youtube.com/watch?v=yZma5D0Xzs8

kris_one
01-08-2016, 16:54
Kwestia tylko na ile taka naprawa jest skuteczna i trwała.
Problemem przy PS jest brak części a jednak rzeźbienie do mnie nie przemawia - muszę być pewny auta a nie jeździć z przeświadczeniem, że chyba jest OK.

Oczywiście fajnie jeśli gość potrafi dobrze zrobić skrzynię i skrzynia po naprawie przejedzie 100kkm.

nabuchodonozor
01-08-2016, 18:52
muszę być pewny auta

pewne są na tym świecie tylko dwie rzeczy..., i na pewno PS do nich nie należy, a pare osób na tym forum "świeci" przykładem, że PS potrafi się zepsuć nawet nowy... :)

Lza
01-08-2016, 19:07
Jeszcze jest kwestia opłacalności, może Dymitri, kóry w swoim garażu pod Płoskirowem liczy sobie 1 hrywnę/godzinę poświęci miesiąc i zrobi skrzynię, ale w naszym ASO nowa skrzynia może wyjść taniej niż 160 roboczogodzin po 106,09zł/h ...

kris_one
01-08-2016, 20:33
pewne są na tym świecie tylko dwie rzeczy..., i na pewno PS do nich nie należy, a pare osób na tym forum "świeci" przykładem, że PS potrafi się zepsuć nawet nowy...
Oczywiście masz rację.
Tylko jakoś bardziej do mnie przemawia naprawa/wymiana w ASO niż u Dymitra.
Na szczęście żyjemy w wolnym kraju i każdy może robić to co chce.

Obyśmy nie musieli naprawiać w ogóle naszych PS.

Pozdrowionka

nabuchodonozor
01-08-2016, 20:48
Jeszcze jest kwestia opłacalności, może Dymitri, kóry w swoim garażu pod Płoskirowem liczy sobie 1 hrywnę/godzinę poświęci miesiąc i zrobi skrzynię, ale w naszym ASO nowa skrzynia może wyjść taniej niż 160 roboczogodzin po 106,09zł/h ...

dzięki za cenną uwagę z której jasno wynika, że matematyka nie jest twoją mocną stroną...

Raelag
06-10-2016, 19:13
Witam,
Przy zmianie biegu z P na R nastąpiła szarpnięcie skrzyni. Przy przełączaniu na D i ruszeniu po chwili przy około 10-20km/h zapaliła sie kontrola trakcji przy prędkości 30km/h zapaliły sie oznaczenia serwis plus awaria skrzyni biegów. Skrzynia blokuje sie na 3 biegu. Wpada w tryb awaryjny.Brak mocy auto przyspiesza do 50km/h . Przy wyłączeniu i włączeniu ponownie samochodu brak jest błędów. Niestety przy zmianie biegów z P na D przy wstecznym szarpie skrzynia tak jakby nie był wciśnięty hamulec nożny. Przebieg samochodu to 176tys km. Olej wymieniany w zeszłym roku. Co może być przyczyna nagłej awarii?

przemo_1981
06-10-2016, 19:41
Tu nie ma co gdybać, wpierw sprawdzić błędy na kompie a później zostaje serwis

ps. Temat powinien być poruszony w dziale ze skrzyniami automatycznymi

Speedo
06-10-2016, 21:31
w temacie powershift, w profilu 2008, ktoś pokleił ten temat bez sensu czy jak?

Raelag
06-10-2016, 22:15
Proszę o przeniesienie mojego pytania do odpowiedniego działu.

Pawel
16-06-2017, 19:11
Witam.
Proste pytanie. Chcę kupić Mondeo z polskiego salonu, ma przebieg 230 tyś km, serwisowany do końca w jednym ASO Forda. Czekam na potwierdzenie zapisów z książki. Samochód ma skrzynię powershift i ona właśnie budzi moje największe obawy. Czy nie okaże się za chwilę, że muszę majątek zainwestować w jej naprawę. Czy w ASO w trakcie przeglądów wymieniają również olej w skrzyni czy jak klient nie poprosi (nie upomnie się) to tego nie zrobią?
Dzięki za pomoc.

slawek-kali
16-06-2017, 19:12
Chyba jak nie zaplaci ;)

wrzoch
16-06-2017, 19:53
Wymiana oleju co 60kkm wg Forda, zaleca się skrócić ten okres.

Używane chodzą po ok 3,5-5kPLN

Remont to koszt do 9kPLN
Komplet sprzęgła jakieś 5kPLN
Fabrycznie regenerowana 16kPLN
Fabrycznie nowa ok 21kPLN

Koszt wymiany oleju w zależności od oleju i warsztatu 500 - 1000PLN

230kkm, pytanie jak tym ktoś jeździł i dbał.
Sprawdź zachowanie na zimnym silniku, pod obciążeniem i przy delikatnym traktowaniu.

bartol435
27-07-2017, 12:45
Witam, chciałbym zapytać , bo widziałem , że jakiś czas temu ktoś miał dokładnie taki sam problem jak ja lecz w sumie nie zostało to wyjaśnione i czy może ktoś się już z tym spotkał i wie co jest do zrobienia. Problem jest taki , iż w moim mondeo mk4 2011 2.0 tdci w powershift , przestał wrzucać 4 bieg nie widzi go tylko omija odrazu i bez względu czy w trybie D czy tym manualnym nie da sie 4 wrzucic.

dominik107
27-07-2017, 20:39
Witam, chciałbym zapytać , bo widziałem , że jakiś czas temu ktoś miał dokładnie taki sam problem jak ja lecz w sumie nie zostało to wyjaśnione i czy może ktoś się już z tym spotkał i wie co jest do zrobienia. Problem jest taki , iż w moim mondeo mk4 2011 2.0 tdci w powershift , przestał wrzucać 4 bieg nie widzi go tylko omija odrazu i bez względu czy w trybie D czy tym manualnym nie da sie 4 wrzucic.

Ja miałem taki problem tyle że u mnie nie było 4 i 6 dodatkowo. I w sumie to niewiem czy to prawda ale podobno łożyska na wałku parzystych biegów padły. Ja dałem skrzynie do naprawy ale teraz sam niewiem co bym zrobił. Po naprawie pojawiły się usterki których wcześniej nie było i wydałem 8 tyś a skrzynia nie chodzi tak jakbym chciał.

bartol435
28-07-2017, 09:41
[QUOTE=dominik107;2836487]Ja miałem taki problem tyle że u mnie nie było 4 i 6 dodatkowo. I w sumie to niewiem czy to prawda ale podobno łożyska na wałku parzystych biegów padły. Ja dałem skrzynie do naprawy ale teraz sam niewiem co bym zrobił. Po naprawie pojawiły się usterki których wcześniej nie było i wydałem 8 tyś a skrzynia nie chodzi tak jakbym chciał.[/QUOTE


Możesz mi powiedzieć w jakim serwisie robiłeś tą skrzynie ?]

dominik107
30-07-2017, 15:59
Możesz mi powiedzieć w jakim serwisie robiłeś tą skrzynie ?]


ASB PALKA mysłowice. Nie polecam zdecydowanie. We wtorek prawdopodobnie pojade do innego serwisu gdzie po rozmowie telefonicznej stwierdzą co dokładnie zostało źle robione i wtedy będę miał argumenty jak z tamtymi gadać. Bo teraz twierdzą że skrzynia jest jak nówka tylko chodzi gorzej niż zanim ją naprawili