Zobacz pełną wersję : [Mondeo 1993-1996] Jak stworzyć podgrzewaną przednią szybę?


kundziel
01-06-2011, 06:38
Witam!

Panowie i Panie :D Mam taki o to mały problemik.. Mam podgrzewaną przednią szybkę.. i zawsze mnie zastanawiało gdzie jest włącznik od podgrzewania :D W końcu miałem chwilkę i zdjąłem podszybie.. okazało się, że wiązka elektryczna do szyby kończy się lub jak kto woli zaczyna na kostkach przy szybie - jedna z lewej jedna z prawej, a reszty wiązki brakuje... Poprzedni właściciel widocznie miał dużo kaski i kupił grzaną szybę dla szpanu i efektów wizualnych:D ale zapomniał, że przydałoby się ją podłączyć...

Tak więc, moje pytanie brzmi? Czy ktoś miał coś podobnego lub bawił się w swap na grzaną szybkę?

karloss
01-06-2011, 07:38
Ja bym zaczął od przeanalizowania schematu elektrycznego i rozkładu przekaźników i bezpieczników w skrzynkach, żeby sprawdzić czego brakuje. Nie wiem jak w MK1, ale w MK3 podgrzewanie podzielone jest na 2 części + 2 bezpieczniki. Sprawdź w instrukcji gdzie na konsoli przewidziano włącznik podgrzewania szyby lub czy nie jest ona załączana np. razem z lusterkami. Będziesz mógł wówczas ocenić jaki procent instalacji masz lub będziesz musiał dorobić:)

1olek
01-06-2011, 07:41
i uzyj szukajki bo duzo wyczytasz

kundziel
01-06-2011, 08:11
z tego co wiem to dużo rzeczy mi brakuje.. jak wyczytałem z innych tematów to przednia szyba włącza się razem z podgrzewaniem spryskiwaczy, lusterka i tylna jest oddzielnie. Spryskiwacze mam również grzane.. tyle, że również brakuje kabli..może ma ktoś z Was grzaną szybkę i mógłby zrobić kilka fotek instalacji, kostek, przekaźników i włącznika ?

Marek
01-06-2011, 09:50
A skąd wiesz,że twoja szyba nadal działa.Bolączką tych szyb jest przepalanie się drucików w niej zatopionych.Na początek sprawdź czy jest do czego wiązkę kombinować.

No chyba,że jest nowa.

włącznik:
http://allegro.pl/mondeo-przelacznik-wlacznik-ogrzewanie-szyby-szyb-i1598999079.html

kundziel
01-06-2011, 12:00
tego właśnie nie wiem czy działa, jedno wiem, że jest nie orginalnai chyba nigdy nie była podłączana... Jak myślicie opłaca się tym zajmować?

karloss
01-06-2011, 12:28
Wg mnie nie warto, serio:)
Jak teraz chcesz sprawdzić działanie tego podgrzewania?
Zainwestuj w skrobaczkę i płyn zimowy, wiecznie tym autem i tak nie będziesz jeździć:]

kundziel
01-06-2011, 13:05
Mam nawet dwie skrobaczki :D jedna dla mnie druga dla mojej dziewczyny :D na płynie też nie oszczędzam.. tylko strasznie nie lubię jak czegoś w aucie brakuje... albo jest coś więcej niż było a nie działa... takie zboczenie zawodowe-lakieruje auta i tak jakoś mam te zboczenie na punkcie aut :D

Dłubek
01-06-2011, 14:06
Krótko i na temat - aby uruchomić grzaną szybę potrzeba włącznika, przekaźnika czasowego, wtyczek lub gniazd, schemat, trochę przewodu i czas na podłączenie. Jest to dosyć prosta sprawa i wg mnie warto zrobić jeśli będziesz jeździł tym autkiem przez co najmniej następną zimę. Zdjęć instalacji nie zrobię, gdyż i tak niewiele widać. Mam fabrycznie i przewody od szyby i sprysków łączą się z całą wiązką.

Podaj maila to podeślę schemat, sam ocenisz czy warto się w to bawić.

Dodam, że oryginalnie szyba grzeje tylko wtedy, gdy silnik pracuje i jest ładowanie.

newpolish
01-06-2011, 16:22
Podaj maila to podeślę schemat, sam ocenisz czy warto się w to bawić.
Oj podaj proszę na forum gdyż u siebie w foce też chciałbym założyć bo mi szyba pękła i chyba grzaną wstawię. A na spryskiwacze (grzane też chcę dołożyć) podałeś też 12V czy mniej?

Dłubek
02-06-2011, 11:49
Schemat jest w PDF-ie i nie wiem jak go tu wstawić. Na spryskach jest bodajże 12V, ale nigdy nie sprawdzałem, instalacja jest fabryczna u mnie.

sebinek
03-06-2011, 15:16
a jak sprawdzić czy spryski są podgrzewane?

Marek
03-06-2011, 15:29
Podnosisz maskę i patrzysz czy do sprysków dochodzą kabelki.

mateusz29201
12-08-2011, 21:40
Witam Panów i Panie.
Kolego Dłubek mógłbyś mi podesłać schemat na pocztę mateusz2920@wp.pl , bo ja u siebie mam grzana przednią szybę i kable są doprowadzone. Pamiętam, że kiedyś sprawdzałem czy działa to włączyłem, ale samochód mi zaczął gasnąć więc musiałem to wyłączyć i tak jeszcze bez grzania, a to jak wiecie jest uciążliwe jak nie ma kto wytrzeć szyby podczas jazdy. Mam w swoim mondku sporo braków. Jutro bym podesłał zdjęcia to może mi podpowiecie od czego są niektóre kostki.Pozdrawiam