Zobacz pełną wersję : [Focus 1998-2004] Regeneracja sprezarki klimatyzacji-Uszczelniacz

mjprzem
13-12-2011, 21:22
Majac troche wolnego czasu postanowilem zrobic cos pozytecznego ;)

Najczestsza przyczyna uszkodzen ukladow klimatyzacji sa rozstrzelnienia a jednyna rzecz z tym zwiazana ktora moze zuzyc sie w klimatyzacji to uszczelniacz walka sprezarki klimatyzacji.

Wymiana takiego uszczelniacza moze byc bardziej latwa lub trudna w zaleznosci od wersji sprezarki. Za to w sprezarce FS10 ford popularnej chyba w wiekszosci samochodow forda taka wymiana moze byc nawet bardzo latwa- nie wymaga rozbierania sprezarki i p zdemontowaniu sprezarki moze zajac lacznie do 10-15 minut

Jesli olej w sprezarce jest czysty a klimatyzacja dzialala poprawnie po nabiciu to niema sensu rozbierac sprezarki jesli problemem jest tylko sam uszczelniacz.

Opis uszczelniacza i fotki ponizej.
E9SH-19D778-AAB....pierwsza literka "A" ma dwie kreski pozime.

Uszczelniacz mozna zdemontowac w dwojaki sposob.za pomoca specjalnego przyrzadu...tak wiem odrazu rodzi sie pytanie skad go wziasc ;)

LUB ;) za pomoca sprezarki powietrznej i cisnienia kilku barow.
Dodatkowo potrzebne sa male cienkie dlugie plasko-szczypce lub cienki dlugi sciagacz do pierscieni Segera. Zadne specjalne narzedzia.

Gdyby ktos musial jednak rozkrecac sprezarke to:
-unikac rozdzielania korpucow cylinderkow z tloczkami aby nie zmieniac polozenia dopasowanych do siebie tloczkow z uszczelnieniami.
-zaznaczyc wzajemne polozenie czesci przed rozebraniem aby mozliwie nie zamieniac stronami kadlubow cylinderkow.

Ps. moje fotki pokazuja zdemontowana przykladowa sprezarke FS10 tylko dla przejrzystosci i pokazania istotnych informacji.
nie moge zalaczyc wiecej fotek z uszczelniaczem ... wiec narazie pozostanie tyle, jesli ktos bedzie potrzebowal to bedzie wiecej.
Srednica walka sprezarki w miejscu uszczelniacza to fi 13,5 mm a srednica zew. uszczelniacza to fi 23mm

a tutaj mozna znalezc uszczelniacz w komplecie lub pojedynczo.
http://www.e-sklep-laser-sinex.pl/pl/p/ZESTAW-USZCZELNIAJACY-do-Kompresora-FORD-FS10-Uszczelki-do-Auto-Klimatyzacji-Uszczelnianie-Sprezarek-w-Samochodach/1553

miko1972
08-01-2012, 17:46
Czekam na wspomniane fotki!

mjprzem
08-01-2012, 18:01
Jesli czegos nienapisze tutaj to moge napisac w drugim takim samym temacie
"Sprężarka klimatyzacji - prosta regeneracja"
http://www.focusklubpolska.pl/showthread.php?p=658514

Ale pozwole sobie temat skopiowac.

Istotne informacje
-wydajnosc sprawnego układu klimatyzacji zalezy scisle od poprawnej ilości nabitego czynnika ( ford focus mk1 R134a ).
-czystosc oleju-czysty olej swiadczy o stanie technicznym sprezarki-jesli olej jest czysty niema najmniejszych podstaw aby podejrzewac ze cokolwieg zlego dzieje sie ze sprezarką.
-przy rozstrzelnianiu ukladu klimatyzacji nalezy uwazac...zanim zaczniemy cokolwiek rozkrecac dobrze byloby wszystko umyc, a do spuszczania cisnienia sa zaworki...najlepiej uzywac gornego zaworku.
-przy odlaczaniu przewodow cisnieniowych sprezarki olej zbieramy do czystego pojemniczka.
Srednio okolo polowy calego oleju z ukladu klimatyzacji powinna znajdowac sie w sprezarce...
ale tutaj odwoluje do TISa -tam jest opisane ile oleju nalezy dolac w zaleznosci od tego ile oleju spuscimy ze sprezarki.
-Po odlaczeniu przewodow cisnieniowych nalezy je zabezpieczyc aby zapobiec przedostawaniu sie wilgoci i zanieczyszczen do wnetrza ukladu klimatyzacji w samochodzie.
Najlepiej zabezpieczyc je jakimis szczelnymi koreczkami ale mozna innymi.
-Nalezy tez zwrocic uwage na to ktora strona sprezarki-ktore otworki sa strona niskiego cisnienia a ktore wysokiego...od wysokiego cisnienia przewody ida w kierunku chlodnicy-skraplacza ukladu klimatyzacji.
-Po zabezpieczeniu przewodow..dopiero sciagamy sprezarke..uwazamy aby sie nie oblac resztkami oleju bo moze byc ich jeszcze sporo
-calu olej spuszczamy ze sprezarki....mozna pomagac obracajac walkiem sprezarki...-powinien przepompowywac sie ze strony niskiego do wysokiego cisnienia jesli malby cos w sobie jeszcze pomiedzy tloczkami. Kierunek obroty w sprężarce ford FS-10 niema znaczenia dla kierunku pompowania.

Przygotowanie do demotazu uszczelniacza.
-Zanim cokolwiek zrobimy zaznacze ze nie dotykamy - nie odkrecamy 4 srubek od obudowy sprężarki .
-Otwory od sprezarki maja byc zabezpieczone przed dostawaniem sie smieci do srodka.

http://www.pl.image-share.com/upload/85/166m.jpg
-odkrecamy srube mocyjaca tarcze sprzegla sprezaki klimatyzacji-sruba normalna-gwint prawo stronny.

Ta fotka...
http://www.pl.image-share.com/upload/85/169m.jpg
przedstawia zdemontowana tarcze z drugiej strony oraz pokazana podkładkę dystansową usuwana w celu zmniejszenia luzu szczeliny sprzęgła klimatyzacji. Podkładka dystansowa jest do wyrzucenia jesli luz wykracza poza granice podane przez producenta (chyba 0,3~0,8 mm powinno byc dla FS10)

W celu sciagniecia tarczy podwazamy ja delikatnie z kilku ston jednoczesnie cienkim płaskim śrubokrętem uwazajac aby nie uszkodzic spreżynek tarczki sprzegła.

http://www.pl.image-share.com/upload/85/168m.jpg
Ta fotka pokazuje ktory segerek nalezy sciagnac aby odbezpieczyc uszczelniacz wałka sprężarki klimatyzacji.
Po sciagnieciu segerka nalezy oczyscic staranie przestrzen pomiedzy walkiem sprezarki a obudową walka sprezarki.
Zwrocic uwagę na to jakie szczypce mam do sciągniecia segerka.

Po dokladnym oczyszczeniu przestrzeni pomiedzy wałkiem i obudową mozemy przystapic do wyciagania usczelniacza.

Do tego potrzeba....
2 osoby do pomocy
-sprezarki lub dobrej noznej pompki do roweru.
-wezykow gumowych ktore wytrzymaja cisnienie kilku barow.

Sprezarke ustawiamy na podlazu i podlaczamy do otworu niskiego cisnienia w sprezarce wezyk z cisnieniem a otwor wylotowy sprezarki zatykamy zaslepką lub palcem.

Wysokie cisnienie -kilku barow-powinno sprawic ze usczelniacz wyskoczy z obudowy..i uwaga..jesli chcemy go pozniej znalezc to nalezy naprzeciwko otworu umiescic jakies szmaty aby go wylapac.

Jesli usczelniacz niechcialby wyskoczyc to mozna pod cisnieniem postukiwac go plaskim srubowkretem -tak aby go nie zniszczyc ale aby go poluzowac.

po wyciagnieciu uszczelniacza sprawdzamy czy niema kakichs pozostalosci zanieczyszczen i zakladamy nowy uszczelniacz.

Przed zalozeniem sprezarki do samochodu sprawdzamy jeszcze pod cisnieniem kilku barow -normalnie wiekszego cisnienia tam niema-
czy nowo zalozony uszczelniacz jest calkowicie szczelny.

W tym celu nalezy postawis sprezarke pionowo a otwor zalac np. wodą aby ewentualnie zauważyć przeciek po wydostających sie pęcherzykach-bąbelkach powietrza.

Jesli wszystko jest Ok zalewamy sprężarkę wlasciwą ilością oleju -poprzez otwor niskiego cisnienia.
Jesli olej sie niebedzie chcial zmiescic to krecimy wałkiem sprezarki za pomocą sprzegła.

UWAGA po nabiciu i przed urucomieniem sprezarki nalezy poobracac ręką ałek sprezarki aby olej w spreżarce rozprzestrzenił sie po ukladzie..a uruchomienie sprezarki wykonywac wyłącznie na wolnych obrotach silnika.

Jesli ktos bedzie chcial wiecej to niech pisze.
No i powodzenia ;)

miko1972
08-01-2012, 18:42
WOW!!!
Spora lektura więc pomalutku wezmę się za jej czytanie i późniejsze stosowanie:)

Wielkie dzięki dla "majprzem"!!!

mjprzem
25-05-2012, 12:18
Zalanczam fotki ze sprezarki typu scroll np. z focus a FVS 090 Ford (lub TRV090 bo niepamietam nazwy dokladnie)
najczesciej padajacych uszczelek w sprezarce ktore w miare w malo inwazyjny sposob mozna wymienic samemu.

Ostatnia -fotka od tylu to fotka zaworka z mieszkiem ktory reguluje wydajnosc sprezarki w zaleznosci od cisnienia w ukladzie-czyli jezeli jest zbyt mala ilosc czynnika to sprezarka moze slabo pompowac.

rysiak
26-05-2012, 11:21
Climatronic,od jakiegoś czasu słabo schładza.Po sprawdzeniu instalacji trzeba było dobić ok.200gr.Wszystko działa dobrze,sprężarka się załącza, pracuje tak jak trzeba ,ale tylko chłodzi do ok.17-18C.PO ustawieniu na LO nic się nie zmienia ,cały czas pracuje na wysokich obrotach nawiewu i temp.jest taka sama.Czy porady wymienione we postach wyżej coś poradzą,czy też wymiana sprężarki?

mjprzem
26-05-2012, 21:16
zacznij od sprawdzenia tego kiedy zawor niskiego cisnienia wylacza sprezarke i czy nadal nie jest za malo czynnika.

ps. o jakich poradach myslisz?

sprawdz jak zachowuje sie sprzeglo sprezarki kiedy silnik jest ustawiony na 1500rpm-czy sprezarka sie rozłącza?

rysiak
29-05-2012, 16:02
Sprężarka cały czas jest włączona i nie następuje jej rozłączenie.Dzisiaj byłem w serwisie klimy,(serwis polecany w moim mieście)i diagnoza-sprężarka do wymiany,jest za mało wydajna.
mjprzem-czy coś da się jeszcze samemu coś zrobić,czy trzeba kupić na alle,tylko jaką używkę ,czy po regeneracji?

mjprzem
29-05-2012, 17:33
przedewszytkim sprezarka scroll to nie sprezarka tloczkowa i tam jest wazna ilosc oleju.

Proponuje zlac caly olej ze sprezarki-i sprawdzic ile oleju bylo-a jezeli bylo za malo to nastepnie zalac sprezarke wlasciwa iloscia oleju(dopiolnowac aby to byl PAG46).

Inna sprawa to czy zlany olej ze sprezarki jest czysty?

Jezeli to taki polecany serwis w twoim miescie to dlaczego nie zaproponowali tego typu sprawdzenia w pierwszej kolejnosci?

po drugie w sprezarkach tego typu znajduja sie zawory obnizajace wydajnosc sprezarki..bo zazwyczaj scrolle sa bardzo dobrze wydajne... spytaj sie czy wiedza co to jest zawor regulacyjny w scrollu i jak dziala...albo przy jakim cisnieniu sie otwiera lub zamyka i co sie wowczas dziac powinno...jeli niewiedza to tez niemoga stwierdzic ani sprawdzic czy sprezarka jest rzeczywiscie zuzyta.
Na zakonczenie-sprezarka scroll moze byc slabo wydajna jesli w ukladzie jest zbyt niskie cisnienie.
Zbyt niskie cisnienie jest wowczas kiedy brakuje czynnika lub oleju albo jednego i drugiego-a dodatkowo olej jest bardzo istotny w sprezarkach tego typu.
ps. w tej sprezarce jest korek-spust oleju-a nowy olej mozna podac od tylu korkiem lub wejsciem do sprezarki

rysiak
30-05-2012, 10:22
Klimatyzacja została podłączona pod maszynke i została uruchomiona procedura .
Czynnik był w normie ,a olej jest chyba dozowany przez urządzenie.Tak było za pierwszym razem 3 tyg.temu ,jak i teraz.Następnie został przeprowadzony test ciśnieniowy(wszystko było wykonane przez to urządzenie)i taki otrzymałem werdykt.
A,chyba wiesz jak się rozmawia z takimi fachowcami ,jak chcesz być mądrzejszy od nich to odpowiedz jest -to zrób pan to sobie sam.

mjprzem
30-05-2012, 13:25
Ja dokladnie to znam..
teraz osobiscie sam mam sprzet wiec nie musze sie nikogo prosic-tymbardziej ze sam sobie zrobie lepiej i wleje napewno wlasciwy olej a nie to co ktos ma na półce.
Ale tez raz jak bylem nabic samochod u fachwców a wiedziałem ze mam dobra sprezarkę..a nabili mi 720g... choc powinni nabic 750 a pozniej pojechalem nastepnego dnia i grzecznie poprosilem o dobicie-bez zadnego wymadrzania sie -to tak jakbym jakas afere zrobil ze Co to Oni nie są ze Oni wiedza jak ma byc...
a ja tylko grzecznie poprosilem o dobicie.

W koncu sie juz "..." zdenerwowalem i powiedzialem -zaplacilem prosze mi dobic tyle co ja chce (a chcialem wiecej niz potrzeba-bo stwierdzilem ze dobije po cisnieniu). najlepsze jest to ze "wielki PAN fachowiec " powiedzial mi ze mi gwarancji nie daje na nabicie..to go wysmialem i mu powiedzialem ze mam daleko "..." jego gwarancje bo gdyby cos sie stalo i tak by powiedzial ze on tylko nabil...ale co mi z jego gwarancji jak dopiero po moich nerwach i drugim dobiciu klima zaczęła porzadnie działac jak nowa.

Prawda jest taka-nieda sie dac gwaranci na bicie i dzialanie klimatyzacji a juz napewno na szczelnosc. A fachowcy ktorzy mowia ze napewno bedzie dobrze -najwyrazniej niemaja bladego pojecia o zasadzie dzialania klimatyzacji.
Fachowcy ktorzy mowia ze co 1-2 lata potrzeba jezdzic na dobijanie czynnika tez nie mają pojecia lub naciągają klientow w taki sposób.

ar2r
30-05-2012, 15:49
Fachowcy ktorzy mowia ze co 1-2 lata potrzeba jezdzic na dobijanie czynnika tez nie mają pojecia lub naciągają klientow w taki sposób.
mjprzem
to może napisz w skrócie jak powinno przebiegać prawidłowe nabice klimy i na co zwracać uwagę podczas tej operacji.

mjprzem
31-05-2012, 07:25
napewno nie nalezy nabijac mniej jak zaleca producent..a zauwazylem duzo osob tak wlasnie nabija...wiadomo bo taniej.

Dodatkowo lepiej jest nabic 10~15% wiecej szczegolnie w sprezarkach scrolla z regulowaną wydajnoscia ktore zmniejszaja swoja wydajnosc gdy zaczuna brakowac cisnienia w ukladzie.
Oleju nigdy niewiadomo ile jest dokladnie i to jest problem.
Ale nalezy pamietac ze wyznacznikiem dla dzialania klimatyzacji sa czujniki cisnienia ktore działają po cisnieniu w ukladzie a nie po ilosci czynnika-dlatego warto kontrolowac cisnienie w zaleznosci od temperatury oraz to w jaki sposób pracuje sprezarka i w jakich cyklach sie zalacza i rozłącza.

W miare szczelna klimatyzacja powinna spokojnie wytrzymac kilka latek bez dobijania...pomijam kwestie odgrzybiania bo to juz sprawa indywidualna.

ponadto w zimie w ukladzie moze robic sie podcisnienie-szczegolnie duze im zimniej i im mniej czynnika w ukladzie sie znajduje.

Podcisnienie w ukladzie przyspiesza rozsczelnianie ukladu albowiem w zimie uklad robi sie raz cieply a raz zimny i wowczas uszczelki zaczynaja byc odpuchane i przyciagane i moga pojawiac sie nieszczelnosci przez to.

maol
31-05-2012, 10:07
Podczas poważnego napełniania powinna być również wykonana próba ciśnieniowa (na próżni). I wtedy każda nieszczelność jeszcze PRZED nabiciem powinna się ujawnić...

mjprzem
31-05-2012, 10:16
proznia nie sluzy tyle co do ustalenia szczelnosc lecz do odzyskania wody z ukladu.
proznia nie daje gwarancji na to ze uklad bedzie szczelny. jezeli uklad jest na nowo napelniany to zawsze potrzeba zrobic proznie...mozliwie jak najglebsza i potrzymac uklad troche na niej aby resztki wody odparowaly i wyszly z ukladu.

rysiak
31-05-2012, 11:13
To co ja mam robić,sprężarkę wymienić?Czy da się samemu naprawić.

mjprzem
31-05-2012, 12:00
pamietasz jakie bylo wysokie i niskie cisnienie w czasie pracy sprezarki? w jakiej temperaturze byl test robiony?
oraz jakie bylo cisnienie po wyrownaniu?
teraz jedyne co mozesz sprawdzic to ile jest oleju w sprezarce-obok kola z paskiem klinowym jest na samym dole sruba spustowa oleju ze sprezarki. zlej caly olej-zobacz w jakim jest stani i ile bylo oleju w srodku. Tylko nie spuszczaj oleju jak masz cisnienie w klimatyzacji.

rysiak
31-05-2012, 12:29
Wypompować czynnik z układu,spuścić olej.Zalać nowy ,tylko ile i którędy zalać.
A, jak już bym robił,to może lepiej wyjąć spręzarkę i sprawdzić jaki jest jej stan w środku.
Tylko nie wiem czy będę w stanie okreslić jej kondycje.Dostęp do maszyny z czynnikiem mam darmowy,jest w warsztacie mech.w którym pracuje syn.

ar2r
31-05-2012, 13:57
szczegolnie w sprezarkach scrolla z regulowaną wydajnoscia
mjprzem
Czy mam przez to rozumieć,że w FF MKI były różne typy sprężarek?
A jeżeli tak,to jak poznać,który typ sprężarki mam w swoim aucie?

mjprzem
01-06-2012, 07:09
sprezarki byly takie same.

w sprezarce od strony kolka pasowego jest jedna sruba-najbardziej odstajaca do dolu.
ta sruba moze wygladac jak reszta do skrecania korpusu ale jest to korek spustowy oleju ze sprezarki.

przy okazji nalezy sprawdzic szczeline sprzegla sprezarki-jesli bedzie za duza i slizga sie sprzeglo to sprezarka tez pompowac nie bedzie.

spuscisz olej-i sprawdzisz jego czystosc..a pewnie bedzie czysty.
zapewne bedzie czysty...a jesli nie-to sprezarka do wymiany+osuszacz+moze i dysza rozprezna.
Jesli czysty to nastepnie otworem wlotowym nalezy nalac wlasciwa ilosc oleju-tyle co powinno byc.

na fotce strzałka do spuszczania oleju a na walku sprezarki jest podkladka regulacyjna ktora sie wyciąga do regulacji szczeliny.

atomics
05-07-2012, 14:45
Panowie w zeszłym roku nabiłem klimę (mroziła aż miło 3 miesiące) zauważyłem wyciek oleju na sprężarce, doczytałem wasz temat i zakupiłem zestaw regeneracyjny, gdyż nie wiadomo w jakim stanie używka przyjdzie, jednak dziś byłem na kanale dawno nie włączałem klimy i po załączeniu dzieją się dziwne rzeczy (klima delikatnie chłodzi) kompresor "strzela" jakby to było związane z jego obrotem bo dźwięk regularnie się powtarza, po "strzale" następuje chwilowe falowanie obrotów, w tym wypadku nie wiem czy wymiana uszczelniacza plus kilku uszczelek w zestawu chyba mija się z celem? czy też może być to związane z brakiem oleju w samej sprężarce? szukać używki czy robić swoją?

mjprzem
06-07-2012, 07:37
to szczelanie to prawdopodobnie zalaczanie i rozlaczanie sie sprzegla sprezarki. popatrz na kolko od sprezarki co sie dzieje jak sztrzela.

ps. a w ktorym miejscu masz wyciek?

i skad nabyles uszczelniacze do sprezarki Ford scroll ? i za ile?

co do decyzji-robic swoja czy uzywka-to masz wszystko opisane.

aby zrobic swoja w zaleznosci od miejsca wycieku portrzeba jej troche odpowiednią ilosc czasu poswiecic,
dlatego jest sie nad czym zastanowic ale dopiero jak sie wie skad olej wycieka....a ty tego nie napisales.

atomics
06-07-2012, 08:06
wyciek jakby od wewnątrz ze strony kółka i dlatego uszczelniacz wybrałem do wymiany nie wiem czy słusznie. Uszczelniacz wzięty od fs10 w sumie nawet dokładnie się nie dopytałem czy podejdzie do scrolla, koszt 90 zł z wysyłką. Jak strzela to kółka na setną sekundy jakby się odłączało i następuje spadek obrotów (falowanie) i wraca do normy.

mjprzem
06-07-2012, 09:03
Najpierw upewnij sie dokladnie skad wycieka.
co do tego strzelania to nadal niewiem czy to sprzeglo od klimy?

atomics
06-07-2012, 18:20
myślisz że może być to związane z brakiem oleju? no i czy może przez przypadek dysponujesz wiedzą czy ten uszczelniacz podejdzie?

mjprzem
07-07-2012, 04:13
jesli chodzi o uszczelniacz to jest bardzo prawdopodobne ze nie podejdzie....musialbym rozwalic starą obudowe....tylko ze jest ona w miare dobra.,,i mi troszke szkoda sie do tego uszczelniacza dostac tymbardziej ze dojscie do niego jest naprawde nienormalne...i zapewne i tak nie wymienisz go.

Ale raczej wycieki nie robily sie nie od uszczelniacza wałka ale od obudowy sprezarki -oringa duzego....dziwne ale takich jest duzo przypadków...wiec radze sie jeszcze upewnic!!!!

PS. do tej sprezarki scrola to nawet nie moglem znalezc byle oringa...i dlatego sie pytalem skad kupiles uszczelniacz bo jak sie pytalem o czesci to niebardzo ktos cos mial do tego.

Jedyny plus tych sprezarek to taki ze walek jest obustronnie lozyskowany wiec nieda sie skrzywic i uszkodzic uszczelniacza walka-dlatego pewnie sa one tak niezawodne.

zeberko
07-07-2012, 10:53
U mnie też olej wycieka na łączeniu przedniej obudowy a sprężarką.
Czeka mnie wymiana oringów.
Jeśli uszkodzony był by uszczelniacz to olej ze sprężarki rozchlapany jest w okolicy paska wielorowkowego.
U mnie wyciek wygląda tak
http://imageshack.us/photo/my-images/543/20120524114707.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/27/20120524114717.jpg/

atomics
07-07-2012, 14:33
nie zdawałem sobie sprawy z budowy kompresora, faktycznie u mnie też w okolicach tego miejsca wycieka, no a jaki tam oring kupić i czy jest w ogóle gdzieś dostępny? bo na chwilę obecną kupiłem tylko to http://www.e-sklep-laser-sinex.pl/pl/p/ZESTAW-USZCZELNIAJACY-do-Kompresora-FORD-FS10-Uszczelki-do-Auto-Klimatyzacji-Uszczelnianie-Sprezarek-w-Samochodach/1553 już widać że niepotrzebnie! wychodzi że może trzeba wymienić ten duży oring zna ktoś może wymiary?

mjprzem
10-07-2012, 19:29
Oring obudowy sprezarki ford focus mk1

wymiar zewnetrzny obudowy 114,5mm

wymiar wewnetrzny obudowy 112mm

szerokosc rowka 2,1mm

proponowany oring

112x2

atomics
11-07-2012, 07:01
fajnie dzięki wielkie dziś jadę kupić, olej mam no i rozbieranie!!! jakieś wskazówki co do rozbiórki do pierwszy raz grzebie przy sprężarce?

mjprzem
11-07-2012, 07:34
Wskazowek mogloby byc naprawde bardzo duzo!!!!
jak bedziesz mial pytanie to pisz.

Wskazowki takie:
-nie pogub kulek od lozyska w sprezarce i nie sciagaj slimaków..uwazaj bo slimak ten co sie obraca moze sam wypasc!!!!
-mozesz zalozyc stary uszczelniacz i moze tez na nim bedzie dzialac..ale jak chcesz kupic nowy to pamietaj ze to ma byc do R134A czyli nie taki zwykly oring do wody.

oczyszc dokladnie podkladki blaszane regulacyjne i powierzchnie przylegania korpusów sprezarki. Tam jest wazne aby zachowac dokladne odleglosci slimakow sprezarki.

Jak bedziesz chcial fotki z demontazu to pisz maila na priv.

Jak bys niewiedzial jak zlozyc to spokojnie nie panikuj..wszystko Ci wytlumacze tylko nie zawsze odpisuje w ciagu 1 dnia.

ar2r
12-07-2012, 13:41
jeszcze raz podepnę się pod temat...
mjprzem...w miejscu zaznaczonym na zdjęciu jest łączenie.Wiesz może jakie tam jest uszczelnienie?Akurat w tym miejscu ubywa czynnik.Czy z wymianą tego uszczelniacza wiąże się ponowne nabijanie klimy?
Pzdr.

mjprzem
12-07-2012, 14:37
niepamietam jakie to uszczelnienie..moze tylko oring ale napewno musisz po tym ponownie nabic klimatyzacje...chyba ze ci odessaja czynnik i nabija z powrotem..ale jak juz ci duzo ucieklo to tak jakbys odnowa nabijal.

Dodatek dla kolegi zalesio

Na lozysku jest napis: NACHI czyli chyba producent

Rozmiar łożyska to
35x50x20
średnica wewnętrzna x zewnętrzna x szerokość

krukilis
29-07-2013, 19:26
Moja klimatyzacja zaczyna chlodzic dopiero przy wiekszych obrotach, w miescie przy wolniejszej i spokojniejszej jezdzie klimatyzacja umiera i ledwo co chlodzi :( Co moze byc przyczyna??

miko1972
29-07-2013, 20:04
Moja klimatyzacja zaczyna chlodzic dopiero przy wiekszych obrotach, w miescie przy wolniejszej i spokojniejszej jezdzie klimatyzacja umiera i ledwo co chlodzi :( Co moze byc przyczyna??

Zakładając, że jest medium w obiegu to wina będzie po stronie mało wydajnej sprężarki.

mjprzem
30-07-2013, 07:28
moze tak byc, a moze tez tak byc ze masz slabo chlodzaca chlodnice-i moze lepiej sie chlodzi jak jedziesz-jezeli chlodnica nie oddaje ciepla to i klima nie bedzie chlodzila.

mortyr
09-02-2014, 10:03
Jak już tak rozmawiacie o tych sprężarkach to ja mam też mały problem. Kupiłem focusa mk1 rok temu i dopiero teraz zobaczyłem że nie ma tej podkładki dystansowej bo nawet nie wiedziałem że coś tam takiego jest. I cały czas mi chdziła bo była dokręcona do rolki i kiedy byłem u mechanika to gadał mi że to musi być coś z odskokiem sprzęgiełka to z tym sie zgodze, ale chodziło mu o to że niby ten bolec na którym sie wszystko trzyma i dokręca to że niby to całe chodzi i odbija ciśnieniem ten bolec, i to mówił że sie zacieło. Teraz tak patrze że tam jest podkładka tylko nie moge jej znaleść nigdzie w sklepie czy możesz dać mi wymiary jaka ona jest i dokładnie gdzie ona wchodzi?? bardzo prosze o pomoc bo już sie z tym borykam prawie rok.

mjprzem
10-02-2014, 14:04
bo mozna ja zrobic ze zwyklaej blachy lub podkladki a grubosc to cos okolo 0,8~1mm tak mi sie wydaje
http://forum.fordclubpolska.org/attachment.php?attachmentid=39937&d=1361481559
widac ja obok sciagnietej tarczy sprzegla -3 czesc od prawej

mortyr
10-02-2014, 15:40
Dzięki wielkie a jeszcze jedno pytanie co sie tyczy turba bo mam taką sprawe tam że kiedy jest zimne auto turbo rwie jak oszalałe ale jak już sie zagrzeje to już tego doładowania nie ma u mechaników to niby że EGR zapchany kiedy kupiłem preparat do czyszczenia EGR to tak czy siak jest tak samo kumpel który mi robi auto non stop to mówi że może to łopatki turba sa już sklejone bardzo i nie dają rady sie ruszyć. Czy to to?? (Sory że tu dałem to pytanie ale mam nadzieje że nikt sie nie obrazi że tu)

mjprzem
12-02-2014, 09:17
nie to nie lopatki bo to nie takie turbo jest. predzej masz zatkany intercooler smieciami-oczysc go lub cos z czujnikiem temp. od chlodnicy IC, lub moze jakas dziurka w wydechu.
egr zaslep bo on niczemu nie sluzy-ale w tym temacie juz wiecej o tym nie dyskutujmy.

mortyr
12-02-2014, 09:30
Dobra to specjalnie założe temat i wszystko mi wytłumaczysz ok??

nuberus
03-10-2014, 13:42
Witam,

Trochę z innej beczki...
Jakieś 2 miesiące temu wyjąłem podkładkę, bo sprzęgło sprężarki w ogóle nie "łapało". Wszystko pięknie działało do dzisiaj...
Znowu nie łapie. Elektromagnes widać, że działa.
To możliwe, by ów zabieg z wyciągnięciem podkładki, pomógł tylko na tak krótki czas? Czy może ze sprężarką jest coś nie tak, a ostatecznym skutkiem jej niedomagania jest szybkie wycieranie tarczy sprzęgła?

salom
03-10-2014, 14:07
Jest to możliwe, a może masz za słaby prąd w instalacji, alternator może słabo ładuje, lub akumulator już nie najlepszy, lub elektromagnes łapie, ale słabo i nie dociska dobrze tej ażurowej metalowej tarczki sprzęgła, lub jest ona już tak wytarta, że nie trzyma.
Po prostu słabo dociska elektromagnes tą tarczkę, a musi być ona dociskana tą samą siłą przez cały czas, jak pracuje sprężarka.

nuberus
04-10-2014, 14:24
Niesprawność instalacji wykluczam. Zakładam, że elektromagnes może "słabo łapać" tylko w przypadku, gdy z instalacją jest coś nie tak.
Pozostaje więc tarcza sprzęgła. Myślałem tylko, że usuniecie podkładki to niejako naprawa, a nie tymczasowa fuszerka:P. Tym bardziej, że nikt nie "skarżył" się, by zaraz po tym zabiegu problem powracał.

Ostatecznie, tarcza, to nie majątek... Dzięki koledze mjprzem, który podał namiary na sklep:
http://www.e-sklep-laser-sinex.pl/pl/p/Tarcza-sprzegla-do-FORD-SCROLL-czesci-zamienne-do-sprezarki%2C-naprawa-kompresora-klimatyzacji/3450

Dzięki za błyskawiczną odpowiedź!

Bump: Jeszcze jedna kwestia mnie interesuje...

Odkąd mam to autko (5 lat), nic z klimatyzacją nie robiłem. Czy coś zaś robił poprzedni właściciel, nie mam pojęcia.
Chłodzenie (jak już sprężarka pracuje :P) powiedziałbym, że jest wystarczające nawet w gorące dni.

Warto odwiedzać "na zaś" jakiś serwis klimatyzacji?

Piszecie, że przy Scroll'u bardzo ważna jest ilość i stan oleju...

W serwisach w ogóle jest to sprawdzane?

mjprzem
06-10-2014, 07:46
niewiem czy pisalem jak sprawdzic czy sie tarcza slizga.

musisz zalaczyc tarcze-elektromagnes z akumulatora na krotko np.
i zaznaczyc połozenie tarcz wzgledem siebie np. rysami lub kropkami z farby-spreja.

nastepnie odpalasz silnik -wlaczasz klime, choc juz jest wlaczona ;)

i po zgaszeniu sprawdzasz co sie zmieniło. musisz to sprawdzic na roznych obrotach silnika.

nuberus
10-10-2014, 22:29
"Średnio" u mnie z dostępem do kanału, więc pewnie dopiero latem temperatura zmusi mnie do działania... A w zasadzie szukania kanału;)

Wracając do tematu... W chwili obecnej, nie mam nawet czego sprawdzać. Sprężarka bez względu na obroty nie pracuje. Podczas włączania klimatyzacji widać, że tarcza sprzęgła zbliża się do koła pasowego sprężarki (chyba tak to można nazwać), lecz nie zaczyna obracać się razem z nim.

Jak będę miał nową tarczę, sprawdzę to, o czym pisałeś mjprzem. Faktycznie, ślizganie się tarczy mogło bardzo szybko "zjechać" to, co "zyskałem" po usunięciu podkładki.

Teraz pytanie, może nieco na wyrost...

Czym może być spowodowane ślizganie się tarczy?

salom
11-10-2014, 07:50
Za dużym odstępem jednej tarczki od drugiej, słabą siłą elektromagnesu.