Zobacz pełną wersję : [Mondeo 2000-2007] Gaśnie w czacie jazdy, kłopot z odpaleniem


Migo
25-05-2012, 19:21
Witam,

Mondeo mk3 1.8B

Krótka historia

Po przejechaniu około 250km bez problemów, odstawiłem samochód do garażu i rano już go nie zapaliłem, objawy były takie jakby akumulator był słaby (reset zegarów zero reakcji) po dwóch dnia stania odpalił bez problemów. Tak było przez około 3 dni, kolejnym objawem było niewielkie szarpniecie (dławienie) w zakresie około 1400-1500 obrotów przy zmianie z biegu "1" na "2" na "3" ale nie było to bardzo uciążliwe. Niestety dziś po przejechaniu około 8km zapaliła się kontrolka ABSu na około 30 sekund, kontrolka zgasła i padły wszystkie zegary a następnie w czasie jazdy silnik zgasł. Auto znów miało podobny problem z odpaleniem po dwóch próbach odpuściłem (było tylko tykanie, zero reakcji silnika) po około 20 minutach, auto odpaliło bez żadnego problemu. Po przejechaniu około 6km sytuacja się powtórzyła. Auto zostało dopiero odpalone "z kabli" od drugiego auta, po pracował na wolnych obrotach około 2 minut i zgasł.

Akumulator nowy kupiony w styczniu

sbozecki
25-05-2012, 19:32
podejzewam brak ladowania sprawdz alternator mozliwe ze sie konczy ja tak mialem u siebie sprawdz miernikiem ladowanie alumulatora czy jest caly cas czy z przerwami

Migo
25-05-2012, 20:24
Niestety chciałem zrobić tak jak mi doradziłeś ale nie dałem rady. Jak auto już odpaliłem od kabli to zanim zdążyłem sprawdzić, silnik zaczął spadać z obrotów i zgasł (pracował około 15-20 sekund)

horm
26-05-2012, 07:34
Masz problem z elektryką. Objaw wskazuje na alternator. Generalnie tracisz zasilanie w czasie jazdy..... jeśli tryka i zapala się konteolka ABS to znaczy że nie ma zasilania. Jedż do elektryka.

Migo
26-05-2012, 09:35
Koledzy dziś po naładowaniu akumulatora odpaliłem bez problemu i zdążyłem sprawdzić miernikiem ładowanie, chyba macie racje alternator lub elektryka. Miernik pokazywał 12,04V a po włączeniu świateł nawiewu spada do 11,85 a z tego co wiem to chyba powinno być coś około 14,4V.

Po zewnętrznych oględzinach alternatora zauważyłem ze jest ochlapany/ubrudzony smarem w dolnej części jego obudowy, prawdopodobnie z półosi która jest poniżej

sbozecki
26-05-2012, 16:33
alternator do wymiany ale przed zakupem nowego wymontuj jeszcze ten i sprawdz szczotki i oczywiscie wyczesc go z tego smaru ,mazidla , bo tez moze byc przyczyna braku ladowania . wymontowanie nie jest trudne i skomplikowane w 10-15 min i masz go na wierzchu

Migo
26-05-2012, 18:35
Alternator wymontowany bez większych problemów, niestety więcej chyba nie jestem w stanie sprawdzić, umówiłem się do specjalisty od alternatorów na poniedziałek. Odkręciłem obudowę ale niestety nie wiem czy ten alternator ma szczotki czy zostało to jakoś inaczej rozwiązane, na oko wygląda dobrze nie śmierdzi spalenizna.

sbozecki
26-05-2012, 19:15
sa sa szczotki pod plastikowym dekielkiem przytulone sa do centralnego czpienia walka do szczotki umieszczone sa w plastikowej obudowie i doprowadzone sa 2 przewody poszukaj znajdziesz.kiedys w innym aucie mialem tez alternator osmarowany i brudny i wlasnie na szczotki polecialo i walek przez co ladowanie bylo bardzo slabe albo wcale zanikalo

ja mam altka do mondeo mk3 ale 2.0 tdci nie wiem czy by ci pasowal

jareczek1980
26-05-2012, 21:08
weż sprawdź akumulator, bo od tego trzeba zacząć!
załóż jakiś używany, bo na 90% to on jest winny a nie pół auta chcesz wymienić

Migo
27-05-2012, 08:17
weż sprawdź akumulator, bo od tego trzeba zacząć!
załóż jakiś używany, bo na 90% to on jest winny a nie pół auta chcesz wymienić

Zakładałem dwa akumulatory i niestety na żadnym nie było ładowania wiec przypuszczam ze to alternator albo przewód gdzieś się poluzował. Nie chce już ryzykować, jeździć na innym akumulatorze i czekać aż znów mi braknie prądu w aucie (hamulców, wspomagania, świateł itp.)

Migo
18-06-2012, 08:06
Alternator wymieniony ładuje książkowo zero problemów ;)

Teraz mam pytanie jakie zadanie spełnia to łożysko (rolka która jest na osi alternatora) a dokładnie chodzi mi o to dlaczego jest na jednych alternatorach tak jakby sprzęgło w tej rolce a na innych jego nie ma ?

volcia
18-06-2012, 08:38
witam ja też mam problem z aku po sprawdzeniu wszystkiego amperami okazuje sie że nie ma ładowania w dodatku ten olej...

najlepiej zaczać od prostych rzeczy tj. pozbyć sie tego oleju i poczekać na reakcje, wczoraj wariowały mi kontrolki tylko muzy brakowało jakaś masakra...

kto zna jakiś program dobry do forda cugar?

pzdr....g:D

Migo
30-07-2012, 07:06
Sprawa zakończona skończyły sie szczotki w alternatorze po wymianie wszystko śmiga jak należy :) dzięki za porady

kesio1
04-08-2012, 21:57
Witam. Ja mam podobny problem tyle tylko że wymieniłem alternator oraz akumulator i problem naprawił się na jakieś kilka dni dopóki nie włączyłem klimatyzacji która daje ciepłym powietrzem oraz sprawia że dzieje się tak z samochodem jak kolega wyżej to przedstawił.W alternatorze były także zużyte szczotki oraz ślizgi.