Zobacz pełną wersję : [Mondeo 2007-2014] Parktronic nie działa kod blędu B1B48


nikita33
05-06-2012, 18:43
Witam Szanowni Państwo niestety odświeżam kotleta , bo nigdzie na forum nie znalazłem odpowiedzi. Otóz sprawa wygląda tak - autko już takie kupiłem i nie zwracałem na to uwagi że to nie działa . Mam czujniki z przodu i z tyłu samochód z 10.2007 czyli z początku produkcji. Dioda z włącznikiem (ta przy ESP na tablicy) mruga 6 razy jest jeden długi pisk i nic po prostu nic. Ponieważ już trochę się tego uzbierało postanowiłem zrobić z tym porządek . Pojechałem na komputer i wyskoczył błąd/usterka B1B48 - lewy tylny zewnętrzny sensor - faktycznie wymontowałem go i okazało się że jest rozlazły( metalowy element oddzielił się od obudowy , zamówiłem przyszedł nowy wymieniłem i dalej to samo (nie wiem co jest grane), czy trzeba wykasować błędy na kompie ???


Proszę o pomoc - tylko proszę nie pisać jedź do serwisu oni to zrobią, bo nie o taką pomoc mi chodzi

P.S. jest to pierwszy z 2 problemów do rozwiązania (drugi to zapalająca się z nikąd i nagle kontrolka airbag - komputer wskazał bład w obszarze fotela pasażera, też nie mogę dojść o co chodzi)
A jak się komuś zapali kontrolka esp to mogę coś doradzić i opowiedzieć o niefachowości ASO. Klimę już też przerabiałem skończyło się na wymianie chłodnicy.

Cezary73
02-04-2013, 18:34
nikita33 udało Ci się coś zrobić z tym czujnikiem parkowania? Bo ja mam dokładnie to samo, też wymieniłem czujnik i dalej to samo się dzieje.

Misialek21
02-04-2013, 18:40
Panowie wrocilem godzine temu z serwisu forda, mialem ten sam problem, po podpieciu pod komputer pokazalo sie cos i wywnioskowali ze czujniki sa ok a wiazka jest uszkodzona (skorodowana jak to nazwali ) , potrzebne byly 5 przewodow po 247 zł kazdy do wymiany ale zasugerowali ze ich pan super elektryk zrobi i poprostu uzyl temokurczki i kawalka kabla i zrobil to w 20 min za 220 zł.... czyli poprostu trzeba wjechac na kanal i przepatrzec przewody ktore ida do czujnikow i zobaczyc jak wygladaja, lub jechac na komputer i wymienic czujnik jessli jest uszkodzony...

kryzys
02-04-2013, 18:51
Mam to samo tylko że z przednim narożnym czujnikiem, w 2 serwisach jak pytałem to mówili że po wymianie czujnika raczej trzeba wykasować błąd - ale dodali że nie jest to normą, czyli jak ktoś ma szczęście to wymieni czujnik i bez kasowania błędu będzie wszystko ładnie pikać.

Czy jak odłączycie od wiązki sam uszkodzony czujnik to działa parktronik? ewentualnie całą wiązkę przednią lub tylną z uszkodzonym czujnikiem.

Cezary73
02-04-2013, 20:21
Misialek21 powiedz mi czy komputer w ASO pokaże która to wiązka, bo komputer u mechanika posiadającego oprogramowanie z licencję ale nie fordowskie pokazuje tylko błąd czujnika.

Misialek21
03-04-2013, 07:44
Niemam pojecia bo nie widzialem wykazu bledow ale patrzylem w poczekalni przez ta szybe i widzialem ze podpieli pod komputer posiedzial chwile w aucie wysiadl i poszedl do serwisu i gosc mnei poprosil i poinformowal co jest grane, takze chyba pokazalo ze cos jest nie tak bo pod auto napewno nie zagladal....

tedi_k
03-04-2013, 08:36
...czy komputer w ASO pokaże która to wiązka, bo komputer u mechanika posiadającego oprogramowanie z licencję ale nie fordowskie pokazuje tylko błąd czujnika.

Komputer w ASO ma możliwości podobne - pokazuje kody błędów albo animację pracy czujników (jeśli system działa). Kwestia interpretacji błędów i znajomości budowy wiązki. Np. w obu wiązkach (i przedniej i tylnej) zasilanie oraz masa do wszystkich 4 czujników doprowadzone są wspólnym przewodem i rozdzielone dopiero w wiązce zderzaka. Tak więc jak nie działają wszystkie 4 czujniki wiadomo, że cos nie tak z wiązką główną albo złączem wiązek albo wiązką zderzaka. Komputer w tym przypadku jest bez szans, aby zajrzeć która wiązka konkretnie padła. Jak mechanik parę razy już to robił - to "na czuja" wskazuje wiązkę. Potem w razie czego będzie mówił, że "nie tylko wiązka ale jeszcze i czujnik"...;)
Jeśli nie działa 1 czujnik, to program wskazuje konkretnie który i wtedy szukanie w wiązkach jest raczej bez sensu - trzeba wymieniać czujnik.
Animacja pracy czujników z kolei przydatna jest jak system cały czas wykazuje przeszkodę - wtedy na animacji widać wyraźnie, który czujnik działa, ale cały czas jest wzbudzony.

Cezary73
03-04-2013, 20:03
Ile kosztuje diagnostyka komputerowa w ASO?

tedi_k
03-04-2013, 23:51
Ile kosztuje diagnostyka komputerowa w ASO?

W tym koło mnie czy tym koło Ciebie?;)
Na poważnie - zadzwoń do pobliskich i wypytaj.

Cezary73
12-04-2013, 11:08
Byłem w serwisie Forda podłączyli kompa i powiedzieli, że to kabel do tylnego lewego czujnika jest uszkodzony. Czy można to jakoś naprawić, czy trzeba całą wiązkę wymienić.

Cezary73
23-04-2013, 19:32
Problem rozwiązany przerwany był jeden z przewodów w wiązce. Mechanik wyjął wiązkę ze zderzaka i okazało się, że jeden z przewodów jest przerwany. połączył go i działa jak należy.

twtaurus
14-05-2013, 21:22
Pochwal się kolego ile Cię to kosztowało. Kilka stówek popłynąłeś, czy mechanik tylko na flaszkę wziął?

rafael
28-01-2014, 15:38
witam kolegów i mam pytanie odnośnie właśnie parktronika a mianowicie u mnie ostatnio jest tak że przód pika ale jak włącze wsteczny to mam ciągły sygnał na brzęczku z tyłu(oczywiście)i jak wsteczny wyłączony to cały czas to samo a gaśnie jak już szybciej jadę.czy możecie coś doradzić?zaznaczam że brzęczyk z tyłu jest nowy.dzięki i pozdrawiam

mm32
28-01-2014, 20:27
Któryś z tylnych czujników widzi cały czas przeszkodę po mimo tego że jej nie ma,czyli jest uszkodzony.

tedi_k
28-01-2014, 21:50
Któryś z tylnych czujników widzi cały czas przeszkodę po mimo tego że jej nie ma,czyli jest uszkodzony.

Albo jest pokryty lodem po prostu... Kolega nic nie napisał. czy je wyczyścił... A "nowy brzęczyk" to dla mnie ciekawostka - Zdołał paść? Rzadki przypadek...

mm32
28-01-2014, 21:54
Przyjąłem,że kolega sprawdził podstawowe rzeczy zanim zasiadł do klawiatury :)

tedi_k
28-01-2014, 21:58
Z powodu tej wzmianki o brzęczyku mam spore wątpliwości co do owego wstępnego sprawdzenia...:diabelek: Może się mylę...:wink:

rafael
29-01-2014, 09:48
witajcie koledzy jak już wspomniałem brzęczyk mam nowy bo stary jak się okazało spalony i parktronik nie działał wcale aż do teraz a było dobrze bez kasowania błędu a teraz to wyskoczyło że cały czas brzęczyk słychać.muszę to zobaczyć a jeśli nic nie wyjdzie to pojadę na komputer.dzięki i pozdrawiam

flymaciej
29-01-2014, 11:27
Ktoś z Was Koledzy przerabiał zakup nowej wiązki? Jaki koszt?
Lub naprawa to gdzie i za ile ? Bo widzę że temat parktronik to niekończąca się opowieść u mnie już drugi czujnik tej zimy w grudniu tylny prawy w styczniu przedni lewy zewnętrzny co jest ten typ tak ma czy ja mam pecha może te czujniki można jakimś domowym sposobem naprawić lub wzmocnić ?? Jakieś rady - doświadczenia ktoś ma przerabiał ten kłopot?

Masio
05-04-2014, 10:00
Witam
Ja też mam problem z czujnikami byłem w ASO powiedzieli mi że uszkodzony jest prawy tylny wewnętrzny czujnik lub uszkodzona wiązka.Zabrałem się za sprawdzenie wiązki i na każdym przewodzie przepływ był czyli wiązka ok zakupiłem 2 czujniki wymieniłem ale niema żadnych zmian wiec wnioskuje ze trzeba wykasować błąd.Pytanie czy ktoś z was musiał po wymianie czujnika kasować błąd czy to tylko teza.

mm32
05-04-2014, 15:39
To,że przepływ był to jeszcze nic nie oznacza,wiązka może dobrze nie łączyć.U mnie nie trzeba było kasować błędów,wystarczyło zrestartować moduł parktronica,przy pomocy bezpiecznika.

terragady
21-09-2020, 21:14
Koledzy, z doświadczenia gdzie wiązka od przedniego prawego zew może być walnięta? Pokazuje właśnie taki błąd i zamieniłem z lewego (tam ciężko się dostać od światła bo zbiornik spryskiwaczy jest ale się udało) i dalej pokazuje ten sam błąd więc raczej czujnik jest ok. Sprawdzałem kostkę od tego co jest pod lampa ale była ok, wiązki tej krokiej od czujnika do kostki nie dałem rady wyjąć bo tam jest taki klips co trzyma ale wydawała się ok. Gdzie szukać problemu?