Zobacz pełną wersję : [Mondeo 2000-2007] Nie działająca klimatyzacja


krysti
13-06-2012, 12:51
Witam

Posiadam Mondeo z silnikiem benzynowym 2.0. Auto jest z 2001 roku.
W tym roku pojawił mi się problem z działaniem klimatyzacji.
Klima normalnie działała ( automat i ręczna ), w pewnym momencie zamiast zimnego powietrza, zaczęło lecieć gorące powietrze.
Przeszukałem forum pod kątem problemów z działaniem klimy i wykonałem następujące czynności:
-wymontowałem podkładkę przy kole na pasku klinowym ( strasznie malutka ta podkładka )
- sprawdziłem wszystkie bezpieczniki.

W chwili obecnej klimatyzacja nadal nie działa. Teraz to nawet nie ma żadnej reakcji dmuchawy w aucie. Wcześniej przy włączeniu dmuchawy na maksymalne obroty i załączeniu ręcznej klimy dmuchawa dodatkowo zwiększała obroty ( mocniej dmuchała ).

Czy w obecnych objawach pozostaje jeszcze mi coś co mogę sam sprawdzić i szukać problemu, czy pozostaje już tylko wizyta u mechanika?

Aha klima w tym roku była nabijana i sprawadzana pod kątem szczelności. dodam, iż po nabiciu klimy wszystko działało.

Awaria klimatyzacji nastąpiła w upalny dzień w centrum w korku - jeżeli ta informacja pomaga.

Pozdrawiam

kicaj
13-06-2012, 15:58
z tego co piszesz to masz automat - zrobiles samodiagnoze klimy? wyszly jakies bledy? (jak nie to na forum jest opis)
jesli nie ma efektu podwyzszonych obrotow przy temp Low przy wlaczeniu to oznacza ze kompresor sie nie zalacza a to moze oznaczac jakis czujnik, brak cisnienia lub problem z samym kompresorem.
w nastepnej kolejnosc to sprawdzenie stanu gazu (a nuz jakas nieszczelnosc) - ostatnio, mam nadzieje, dodali kontrast UV?
a jak to ni nie da to do fachuty od klimy...

krysti
13-06-2012, 18:21
Zrobilem ten test klimy i wyskoczył błąd 12 42 - z tego co wyczytałem jest to błąd recyrkulacji powietrza w kabinie.

Co do szczelności to była ona sprawdzana przy nabijaniu i zaraz po tym jak nastapiła awaria, byłem drugi raz sprawdzić szczelność. wszystko wyszło ok.

Hmm...co dalej kolego?

Maniack___1211
13-06-2012, 18:29
A moze to wina tego słynnego panelu climatronica z białą ikonką nawiewu na szyby. Ona ma jakiś błąd w sofcie, i juz kilka osób kupowało panel climatronica z pomarańczowym przyciskiem z napisem max.

krysti
13-06-2012, 20:36
Słyszałem, że ten panel jest awaryjny, ale po nabiciu klimy wszystko działało.

A czy jest jakaś możliwość sprawdzenia samemu tego panelu pod kątem awarii?

Maniack___1211
14-06-2012, 17:57
Jedynie błedy na panelu, ale mi tez na starym wyskakiwały błędy jakiegoś silnika zmiany nawiewu czy cos takieggo, oraz cały czas leciało ciepłe powietrze, po wymianie wszystko jest ok.

krysti
17-07-2012, 09:18
Witam

Trochę późno odpisuje, ale były drobne problemy natury "rodzinnej".
Jak się okazało w moim przypadku problem tkwi w sprężarce klimy. To ona jest winna nie działaniu klimy. Po wielu "testach" okazało się, iż to ona "wypuszcza" czynnik podczas działania/pracy klimy. I tutaj się pojawia pytanie. Lepiej sprężarke naprawiać czy kupić używkę np z allegro.

Jak myślicie?

Koszt naprawy to na dzień dobry 250-300zł.

Pozdrawiam