Zobacz pełną wersję : [Mondeo 2000-2007] Olej silnikowy ale jaki

Strony : 1 [2] 3 4

ace2.1
08-10-2008, 06:11
Dokladnie ilu posiadaczy tyle wnioskow na temat oleju, napewno nie zaszkodzisz jak wlejesz lepszy olej niz gorszy :) jeden z tu obecnych leje Lotosa i jest zadowolony tak samo jak polowa posiadaczy zenskiej czesci malych fiatow :)

Pawel
08-10-2008, 06:39
Witam

Czytam, czytam i czytam i kazdy co innego.

Kupilem MKIII i nie wiem jaki olej był lany wczesniej, więc jaki teraz najlepiej i bezpieczniej zalac 5w30 czy 5w50 ? Mondek ma prawie 110kkm.

Bezpiecznie zalać taki, jaki jest w instrukcji. :fcp4 Zalej 5W-30 Forda. A tak BTW to faktycznie, kazdy user ma swoje zdanie na temat "jedynie słusznego" oleju. :fcp2

blink
14-10-2008, 09:50
To i ja się poradzę: Kupiłem MKIII TDDI z przebiegiem 121kkm. Sprzedający powiedział że zalany był olej TEXACO 10W40. Czy mogę teraz bezpiecznie zmienić olej na 5w30?

Ma ktoś jakąś radę?

blink
20-10-2008, 16:34
Ktoś doradzi?

Fietkus3000
29-10-2008, 18:31
Ja mam Pytanko ale chyba mam odpowiedź otóż kupiłem MK# z przebiegiem 150 tyś benzynę DURATEC 125KM i nie wiem jaki olej był lany ale myślę że dobrze będzie zalać preferowany jakikolwiek olej o symbolice 5W30 i będzie gitara.

Myślę nad następującym olejem CASTROL GTX magnatec. Czy dobrze planuje??

Schem
30-10-2008, 10:31
TUTAJ (http://www.qpower.com/doc/PDS_HorsePower.pdf) jeszcze jeden baaardzo ciekawy olej :fcp2
Quaker State Q power 5W-30
ACEA A5, API SM/CF i do tego HTHS równe 3.
I do kupienia w Polsce (http://www.motosklep.net/pokaz_produkt.php?idprod=246) :fcp26

a*c*e*2.3
30-10-2008, 16:25
Właśnie z niecierpliwością czekam na ten olej, ktory zakupil mi HEKO. Serdeczne dzieki jeszcze raz HEKO!

Fietkus3000
31-10-2008, 07:47
Quaker State Q power 5W-30 dobry jest to fakt ale jednak kupiłem MAGNATECA i jest ok łatwiej odpala

A co myślicie o ceramizerze do oleju ?? podobno pomaga a jak wy myślicie??

a*c*e*2.3
31-10-2008, 17:36
Trzymam się zdala od Castrola bleeeeee :(

Kowalu
01-11-2008, 08:45
Nie wiem co ty masz do tego oleju ale jezdze własnie na EDGE i złego słowa powiedziec nie moge. Fakt ze jest troche drogi i nastepnym razem zastanowie sie czy nie zalac czegos tanszego ale to dobry olej. Qaker state przeglądając statystyki na temat olejów wcale nie wypada rewelacyjnie, co nie znaczy ze nie jest wart polecenia ale to tylko opinie forumowiczów ze jest taki wspaniały i zaraz na 2 miejscu za motulem, a do motula tak naprawde duzo mu brakuje

Klimek
01-11-2008, 09:42
Przewalilem cale forum w poszukiwaniu odpowiedzi JAKI OLEJ do TDDI.
I szczerze mowiac wiem tyle samo. Co forumowicz to inne zdanie. W tym watku nt. oleju i pojaiwly sie 3 nazwy:

1/ LIQUI MOLY Top Tec 5W40
2/ MOTUL Specific Ford 913B 5W30
3/ QUARKER STATE Horse Power 5W30
Inne to przereklamowane, rozlewane w PL, podrabiane, za tanie, za drogie, za polskie, itp...... :566:

JA osobiscie mam Valvoline SynPower 5W-40 - syntetyk. Nie ma ubytkow. Temperatura OK (ale czy to olej?). Troche glosno chodzi ale to TDDI i nie widzialem (slyszalem) cichego. Piszą, ze dobry olej to i ciszej chodzi :566:

a*c*e*2.3
01-11-2008, 11:35
Valvoline jak najbardziej OK.

a*c*e*2.3
01-11-2008, 11:39
Nie wiem co ty masz do tego oleju ale jezdze własnie na EDGE i złego słowa powiedziec nie moge. Fakt ze jest troche drogi i nastepnym razem zastanowie sie czy nie zalac czegos tanszego ale to dobry olej. Qaker state przeglądając statystyki na temat olejów wcale nie wypada rewelacyjnie, co nie znaczy ze nie jest wart polecenia ale to tylko opinie forumowiczów ze jest taki wspaniały i zaraz na 2 miejscu za motulem, a do motula tak naprawde duzo mu brakuje

Zrazilem sie widzac pare razy silniki po Castrolu, jego wlasnosci smarne napewno sa OK ale syf w silniku robi niezly. Edge to najbardziej przerekalmowany produkt za ogromnie wygórowana cene. Jak mialbym wybierac Castrola to raczej wolalbym kazdy inny od renomowanego producenta. Jesli chodzi o Motula to kraza juz legendy a naprawde to malo osob na nim jezdzi choc jego cena nie jest jakas kosmiczna bo banka 5l kosztuje jakies 185zl.

Kowalu
01-11-2008, 15:26
Zrazilem sie widzac pare razy silniki po Castrolu, jego wlasnosci smarne napewno sa OK ale sef w silniku robi konkret.
Czym ty sie na codzien zajmujesz? rozbierasz po 5 silników dziennie i patrzysz jaki syf zostawia olej? czy rozbierasz takie co jezdziły na castrolu bo i tak juz sie do niczego nie nadają po takim syfiastym oleju?
Takie rzeczy trzeba poprzec jakimis dowodami, porobic jakies konkretne testy, a nie, "bo ja widziałem". Pewnie rozbierałes juz silniki zalane wszystkimi olejami jakie sa na rynku i pewnie mobil, castrol, ford formula, i jeszcze pare innych znanych olejów zostawiają syf, a po quaker state i valvoline wszystko błyszczy od srodka...

...Jakos mnie nie przekonujesz swoimi teoriami

a*c*e*2.3
01-11-2008, 15:57
No coz jak sie mieszka na posiadlosci gdzie znajduje sie dosc duzy warsztat samochodowy prowadzony przez tescia i szwagra to sie tego widzialo troszke. Zapewniam cie ze widzialem wiecej rozkreconych silnikow niz ty p...d :) I nie zgodze sie, Mobil to bardzo dobry olej i porownanie go z Form Formule to herezja.

Kowalu
01-11-2008, 19:38
No coz jak sie mieszka na posiadlosci gdzie znajduje sie dosc duzy warsztat samochodowy prowadzony przez tescia i szfagra to sie tego widzialo troszke. Zapewniam cie ze widzialem wiecej rozkreconych silnikow niz ty p...d :) Inie zgodze sie Mobil to bardzo dobry olej i porownanie go z Form Formule to herezja.

nic nie porównuje i nie widziałem zadnego rozkręconego silnika. A swoją drogą jak mam rozumiec to "p...d:)" a poza tym skąd wiesz ze ten silnik był zalany castrolem od nowosci?...po smaku poznałes??, czy tesc próbował?

Cobretti
01-11-2008, 19:54
No coz jak sie mieszka na posiadlosci gdzie znajduje sie dosc duzy warsztat samochodowy prowadzony przez tescia i szfagra to sie tego widzialo troszke. Zapewniam cie ze widzialem wiecej rozkreconych silnikow niz ty p...d :) Inie zgodze sie Mobil to bardzo dobry olej i porownanie go z Form Formule to herezja.
a co ma ilośc rozkręconych silników do gadkach o olejach ??
jaki masz argument nie do odparcia ze Mobil to syf i w dodatku nie ma co porównywać z Ford Formula (bo w sumie to ten sam olej) .... ja od wieluuuu lat jeżdże tylko na mobilu bo... tak chcę i jakoś nie widziałem dewastacji silników po nim ....

PS. rozgryzłem skrót p..d ... to ni mniej ni więcej tylko prąd :fcp26

Kowalu
01-11-2008, 21:48
a co ma ilośc rozkręconych silników do gadkach o olejach ??
jaki masz argument nie do odparcia ze Mobil to syf i w dodatku nie ma co porównywać z Ford Formula (bo w sumie to ten sam olej) .... ja od wieluuuu lat jeżdże tylko na mobilu bo... tak chcę i jakoś nie widziałem dewastacji silników po nim ....

Nie nie, on napisał ze mobil to dobry olej i ze porównywanie go z ford formulą to herezja, mimo ze to to samo, a o castrolu napisał ze to syf bo niby widział rozebrany silnik który był nim zalany. Co do rozkręconych silników to przeciez tesciu i szwagier wiedzą czym były zalane chociażby po kolorze, zapachu czy smaku...a swoją drogą bardzo dobrzy fachowcy :fcp26 jakby co, jak ktos nie wie jaki ma olej zalany to moze do nich podjechac i zapytac... napewno sprawdzą i odpowiedzą :fcp23

PS. rozgryzłem skrót p..d ... to ni mniej ni więcej tylko prąd :fcp26
aha...to wszystko wyjasnia. Poraził mnie prąd i głupoty pisze :fcp2

Cobretti
01-11-2008, 22:05
ano fakt.... Mobil to dobry olej ... tak napisał ...

a z tym prądem to wiesz.... żartowałem :fcp2

Kowalu
01-11-2008, 22:21
ano fakt.... Mobil to dobry olej ... tak napisał ...

a z tym prądem to wiesz.... żartowałem :fcp2

Wiem wiem, ale co tam mozna wkleic zeby pasowało :566: :fcp2

Cobretti
01-11-2008, 22:58
psód
pasd
p..d

a wklejaj se co chcesz :fcp26

Fietkus3000
02-11-2008, 10:27
Powiem wam panowie tak jak macie troszeczkę chęci i trochę możliwości to sami spóścić sobie olej poczekać aż wszysto wyleci ale nie aż przestanie kapać tylko dłużej a potem zalać nowy aha nie zapomnijcie wymienić filtru. Ja tak zrobiłem zalałem castrolka GTX magnatec i i chodzi jak talala i temp nawet przy ostrej jeździe na wysokich obrotach na trasie nie podwyższyła się ani deko od normy są to tez skutki pogody ale zobaczymy co bedzie w lecie. ja obrałem taki sposób
POZDRAWIAM

a*c*e*2.3
02-11-2008, 13:38
hahahahahahaha dobre bardzo dobre :) wskaznik temp to alarmuje wtedy kiedy juz po ptokach jest.

PS. po czy mozna poznac ze byl Castrol, a po kartce na silniku z data i rodzajem oleju jaki byl zalany lub normalnie paszcza czyli nie po smaku lecz normalnym zapytanim sie klienta co bylo wczesniej.

To ze Mobil robi olej dla Forda to jedno ale jakiej klasy jest to olej to drugie. Ja osobiscie przez ostatnich 15 lub wiecej lat zalewalem kazde auto Mobilem 5W-50 lub czesciej od momentu jak sie pojawil 0W40. Niestety musze przyznac ze Mobil kiedys to juz nie to co dzis. Miedzy warsztatami chodza rozne juz opinie a przedstawiciele czasem cos szepna poza kulisami. A nawiasem mowiac to moj test to przedstawiciel Mobila :)

Najbardziej rozsmiesza mnie reklama Castrola gdzie dwa auta stoja i sa gazowane. Tak zatrzec mozna kazdy silnik bo jak wiekszosc nawet pol inteligentych malp wiec ze nie ma chlodzenia :)

Kowalu
02-11-2008, 14:13
hahahahahahaha dobre bardzo dobre :) wskaznik temp to alarmuje wtedy kiedy juz po ptokach jest.

PS. po czy mozna poznac ze byl Castrol, a po kartce na silniku z data i rodzajem oleju jaki byl zalany lub normalnie paszcza czyli nie po smaku lecz normalnym zapytanim sie klienta co bylo wczesniej.

To ze Mobil robi olej dla Forda to jedno ale jakiej klasy jest to olej to drugie. Ja osobiscie przez ostatnich 15 lub wiecej lat zalewalem kazde auto Mobilem 5W-50 lub czesciej od momentu jak sie pojawil 0W40. Niestety musze przyznac ze Mobil kiedys to juz nie to co dzis. Miedzy warsztatami chodza rozne juz opinie a przedstawiciele czasem cos szepna poza kulisami. A nawiasem mowiac to moj test to przedstawiciel Mobila :)

Najbardziej rozsmiesza mnie reklama Castrola gdzie dwa auta stoja i sa gazowane. Tak zatrzec mozna kazdy silnik bo jak wiekszosc nawet pol inteligentych malp wiec ze nie ma chlodzenia :)

OK. po kartce to mozesz poznac co był ostatnio wlane, a co wczesniej? no chyba ze ktos ma auto od nowosci i leje cały czs ten sam olej, ale jak wczesniej był długo zalewany jakims marnym olejem to pózniej zmiana na lepszy nic mu nie da.

Kolejna sprawa...piszesz ze mobil to dobry olej(nie przecze) ale na forum mozna przeczytac duzo postów od osób które z tego oleju nie są zadowoleni, co więcej, mówią ze mobil to syf, i teraz mi powiedz kogo tu słuchac?. Ja z castrola jestem zadowolony a na reklamy patrze z przymróżeniem oka bo reklama to wiadomo ze jest po to zeby uderzyc w podswiadomosc zwykłych ludzi, szczególnie takich co sie na niczym nie znają

a*c*e*2.3
02-11-2008, 15:41
Dokladnie dlatego napisalem we wczesniejszym watku komus tam ze tu znajdzie tyle opinii ile jest wypowiadajacych sie. Co do Castrola to mialem go fabrycznie zalanego w nowej Toyocie jak ja kupowalem (daremny polsyntetyk) i po pierwszej wymianie jak dostalo Mobila 5W50 to nie te auto sie stalo, bardziej zadziorne i mniej palace. Mobila lalem kiedys do nowego Poloneza :) heheh to tak humorystycznie.

PS. a dlaczego wybralem Quakera bo wlasnie chcialem cos innego niz Mobila, ktory w ostatnich dwoch wymianach nie sprawowal sie tak jak oczekiwalem. Zaleje innym i zobacze a za rok zaleje Motulem lub Valvoline i znowu zobacze jak bedzie sie zachowywal inny dobry olej choc mam przeczucie ze na zadnym nie zauwaze jakies roznicy.

adamparker
02-11-2008, 15:51
To ja zabiore głos . U mnie w firmie rozebraliśmy bardzo dużo silników. A jedyne 3 zatarte/uszkodzone silniki jeździły na Mobil 1.
Ostatnio był to 2004 Infinity FX 35 . Olej można było skrobać łyżką z łańcucha rozrządu. Silnik stracił kompresje na jednym cylindrze ( nie zawory ) . Kiedyś było to Camaro 5.7 i wcześniej Windstar 3.8L .

Co ciekawe kiedyś dla eksperymentu ( mieliśmy kilka pustych baniek ) zlaliśmy resztki do korka i miały różne barwy !!! Ten sam olej MOBIL 1. Potem drążyłem ten temat I Mobil 1 nie jest równy Mobilowi 1. Ten olej jest produkowany w różnych miejscach . Podobno nawet w Polsce. Znajomy z branży olejowej był niegdyś na szkoleniu w Rafinerii Gdańskiej i widział na własne oczy jak lano olej dla Mobila. Sądze że tylko dodatki są takie same a baza tych olei jest różna w zależności od kraju pochodzenia.
To jak Coca Cola . Niby to samo a w różnych krajach ma inny smak .

Poza tym jak popatrzymy ile Mobil wydaje na reklame i sport to chyba oczywiste że 50 % ceny oleju - to my płacimy za ich marketing.

Każdy niech sobie leje co mu pasuje. W obecnej chwili jakość olei jest naprawdę wysoka a wrażenia że ciszej pracuje itp to często autosugestia po wymiany na świeży olej .

rafiraptor
02-11-2008, 16:04
szfagrawygurowanaInie zgodze sie kupywalem No cósz-ja tam siem nieznam ale wieże w to co muwisz. I Tfojemu szfagru terz wieże... :fcp4 Bez urazy :fcp2

mszary
25-11-2008, 08:19
a już pomijając wasze dywagacje na temat firmy :fcp13 - powiedzcie jaki symbol oleju szukać (nie znam się kompletnie na tym a wymienić chcę) - do Mondeo 2003 r. TDCi ?

Cobretti
25-11-2008, 10:49
5W30
i żeby był w specyfikacji fordowskiej ....

mszary
25-11-2008, 11:12
i żeby był w specyfikacji fordowskiej ....
a co to... :fcp19 :fcp20 oznacza?

Cobretti
25-11-2008, 11:22
wymagania specyfikacji Ford WSS-M2C-913A i Ford WSS-M2C-913B

np. Mobil (http://www.ekonaft.com.pl/mobil_last/samochodowe-mobil/n06_silnikowe_do_sam_osobowych/full-mobil-super-fe-special5w30.htm)

SrebnaStrzała
26-11-2008, 10:52
Witam
Przymierzam sie do wymiany oleju. Mogę przeznaczyć do 110zł za 2 litry. Teraz jeździłem na Motulu 300V 5w40 i był znakomity. Lepsza dynamika, dużo cichsze stuki, oraz mniejsze spalanie. Mam zamiar kupić znów to samo, ale chciałbym sie zapytać czy mogę za cene 330zł dostać coś lepszego o pojemności 6L ?

Amadek
04-12-2008, 17:26
Witam:) Obiecałem że napisze o oleju który wlałem czyli Elf półsyntetyk 10w40 i powiem że spoko, zero problemów, oleju nie ubywa, głośniej nie parcuje jak pracował więc ok. Jezdze na nim ok 3 miesiące:) Pozdrawiam:)

Mateyy
06-12-2008, 09:40
Właśnie wymieniłem olej, wlałem Castrola 5w40 (pełny syntetyk), weszło 5,5litra, silnik pracuje ok.

bart_GD
04-03-2009, 18:13
Witam,
Proszę o porady w następujących sprawach (Mondeo TDCI 130KM):
1.Czy warto jeszcze zmieniać olej z 10W40 na 5W30. Przebieg 195tys. , jak kupiłem w Niemczech miał 155tys.(orginalny przebieg) zalany był 10W40 co mnie zdziwiło dlaczego akurat taki. Nie cieknie, nie ma potrzeby dolewania między wymianami. Wlewam Mobila. Czy warto jeszcze kombinować???
2. Co ile kilometrów zmieniacie olej?
3. Co ile kilometrów zmieniacie filtr paliwa i filtr powietrza?

Pozdrawiam

Kapsel_lg
06-03-2009, 19:28
Dziś zakupiłem Liqui Moly Leichtlauf Special 5W-30 jutro go zapodam i zobaczę jaki będzie efekt (teraz mam Ford Formula E 5W-30 czyli zalecany przez producenta).
Jak go wlałem to wydawało mi się że autko zaczęło głosniej pracować (poprzednio był Texaco 10W-40).

BGardzo jestem ciekaw jak będzie z tym Liqui.

Burzyk
07-03-2009, 05:34
Oryginalny Ford Formula E 5W-30. Taki olej zaleca Ford i serwisy szczególnie do silników z filtrem sadzy. Bardzo dobry olej i w dobrej cenie 5litrów już za 80zł.

theo2
07-03-2009, 08:38
Dla silników Forda zalecany jest taki olej który spełnia określoną przez producenta normę :FORD WSS M2C 913B. Dla normy tej szczególne znaczenie ma (ze wzgledu na cechy konstrukcyjne silników Forda i nie tylko Forda - tzw "wąskie kanaliki") parametr HTHS (High Temperature High Shear), który powinien wynosić pomiędzy 2,9 a 3,5. Parametr ten powoduje zmiejszenie zuzycia paliwa, ale to jak dla mnie ma małe znaczenie. Liczy się tak naprawdę coś innego. Otóż oleje o parametrze HTHS określonym wyżej mają inną pompowalność niż oleje o parametrze HTHS wyższym niż 3,5. Praktycznie jeżeli zalejemy silnik Forda który wymaga normy WSS M2C 913B olejem, który na parametr HTHS wyższy niż 3,5 spowoduje to, że sinik badzie smarowany ale nie taka ilością oleju jak powinien - zatrzeć się nie zatrze, ale przebieg do "naprawy głównej" napewno będzie niższy jak silnika zalanego olejem zgodnym z normą. Parametr popmpowalności ma szczególne znaczenie przy odpalaniu np. po nocy. Druga sprawa to to, że jest oczywiste że olej "syntetyczny" spełniający określoną normę jest napewno lepszy od oleju "półsyntetycznego" spełniającego tą normę. Trzecia sprawa - Ford mając na uwadze, że zalecany przez niego olej Ford Formuła "E" jest długo na rynku postanowił od stycznia 2009 r. już go nie zamawiać - olej ten przestał być produkowany - sprzedawane są zapasy magazynowe - i przeszedł na olej Ford Formuła "F" - który jest olejem nowej generacji i jest olejem "syntetycznym".

barfi
07-03-2009, 11:02
Witam. Jeżeli do tej pory w swoim Mondeo Mk3 2.0 benzyna stosowałwm olej Forda 5W-30 Formula E, to czy moge teraz przejść na Forda 5W-30 Formula F. Dodam, że mam przejechane 190 tys. km. Niedługo Formula E nie będzie dostępny. Z tego co wiem to Formula F jest w pełni syntetyczny. Czy taka przesiadka z półsyntetyku (Formula E) na pełny syntetyk (Formula F) nie zaszkodzi silnikowi.

feniu
07-03-2009, 11:18
W tym przypadku nie powinna

Burzyk
08-03-2009, 06:09
Ja na twoim miejscu nie ryzykowałbym przejścia na pełny syntetyk nawet Forda. Jest duże ryzyko rozszczelnienia silnika ( na początek pewnie uszczelniacze wału korbowego) Lepiej zainteresować się dobrym zamiennikiem o specyfikacji półsyntetycznej 5W-30 lub np półsyntetykiem Castrola, Mobila/ Esso 10W-40 Turbodiesel.

Mój Mondeo jeździł w RFN na oleju CASTROL GTX7 DYNATEC THE HIGHTEC !!!
Jest to legendarny olej ale u nas nie można go niestety dostać. Czy my jesteśmy w Europie?

feniu
08-03-2009, 11:13
Od kiedy olej rozpuszcza uszczelniacze ?
Zawsze wydawało mi się, że wypłukuje znajdujący się tam nagar - przez co bardziej ją penetruje...

Kapsel_lg
08-03-2009, 18:23
Burzyk pewnie miał na myśli własnie to że osady niejako uszczelniają silnik i syntetyk wypłucze je i stąd zacznie się strata oleju czyli jego znikanie :)
Ale to raczej chyba między bajki włożyć należy w obecnej dobie półsyntetyków i syntetyków.

Ale jeśli szczelność zależy od brudów a nie od uszczelek to wg mnie umyś i wymienić nalezy uszczeli a nie trwać w przeszłości (czyli olejach mineralnych w 100% bo to z nimi może być właściwie jedyny problem ze wzgledu na szybsze zużycie i generowanie zanieczyszczeń).

Burzyk
08-03-2009, 18:33
Nie chodzi konkretnie o sam uszczelniacz w różnych miejscach mogą pojawić się wycieki a silnik zacznie łykać olej wiadrami. Ale rób jak chcesz dla mnie może zalać go nawet full syntetykiem po 300tys. Twój cyrk i twoje małpy

pete2
08-03-2009, 18:49
Jeśli nie lać formula F bo to syntetyk to co lać zamiast formula E? Jakiś półsyntetyk?

feniu
08-03-2009, 20:13
W swoim bym się wcale nie zastanawiał i zalał syntetyk. Jeżeli wzrośnie Ci spalanie oleju o 0,5 - 1 litra to przecież nie tragedia, a też nie jest powiedziane, że wzrośnie...

Burzyk
09-03-2009, 05:32
Castrol gtx7 dynatec the hightec 5w-30.

Kicajbc
09-03-2009, 11:52
witam nie mam czasuc zytac 30 stron ale jaki olej wlac skoro nie wiem jaki byl poprzednio znaczy wiem ze 5w40 chyba ale nie wiem jaki rodziaj czy syntetyk czy mineralny jaki wlac? myslalem nad mineralnym castrolu

Burzyk
09-03-2009, 12:34
Wlej Formula E firmy Ford

Kicajbc
09-03-2009, 12:53
no na naklejce pisze nastepna wymiana 10w40 mobil s hmm a w tabelce jest zakreslony 5w40 to ja juz nie wiem:p wleje chyba faktycznie tego dormula s to mam kupic 10w40? czy raczej 5w40?

mpkb
09-03-2009, 13:52
Ja w sobotę przeszedłem z Castrola Edge 5W30 na Quaker State HorsePower 5W/30 syntetyk.
Miałem zalać mobilka ale jakiś tydzień temu pod Krakowem złapali paru przyjemniaczków którzy w stodole lub piwnicy (zależnie jaka wersja) butelkowali Mobil 1.(ciekawe co wlewali? może kujawski?)
A wracając do tematu to z Formula E przeszedłem przy przebiegu 140 tys. właśnie na Castrola a teraz mam 185 tys. i QS. Jeśli silnik nie ma jakichś ukrytych defekttów to nie masz się co bać wymiany na lepszy.

feniu
09-03-2009, 14:12
lej 5w40. 10w40 zabijesz z czasem silnik.
Już to było wałkowane z gęstością, lepkością i lotnością oleju... mówię, zalej 5w40 jakiegoś dobrego syntetyka (100%) i ciesz się jazdą.

Kicajbc
09-03-2009, 16:08
a moge wlac 5w30? na forum dgzies czytalem ze to zalecany przez forda.

graczyk77
09-03-2009, 19:17
Bo dokładnie taki ford poleca/zaleca 5W30

Brendy
09-03-2009, 19:56
a po jakim przebiegu wymienia sie pol syntetyk bo cos slyszalem ze powyzej 10tys

Kicajbc
09-03-2009, 20:27
graczyk to nie stanie sie tragedia jak teraz nagle mu wleje 5w30 i syntetyka?

graczyk77
09-03-2009, 20:35
Z tego co chłopaki pisza kilka stron w stecz to nic się nie stanie - tez tak przechodzili. Ja od samego początku leje 5W30 mobile1 ale po przeczytaniu tego tematu zmieniam na jeden z poniższych:
MOTUL Specyfic Ford 913B 5W30
QUAKER STATE Synquest Fully Synthetic 5W30
Liqui Moly Leichtlauf Special 5W30 5l. Ford
Jeszcze dokładnie nie wiem który ale mam około 5000km do zastanowienia :D czyli jakies 1,5-2 m-cy jazdy
Ale z tego co widze to ty masz benzyne z '97 ja do poprzedniego lałem mobila1 najpierw 0W40, później 5W40 auto chodziło jak marzenie tylko jakiś ch... mi wymusił i się skasowało ;/ - rozpaczam do tej pory

motorek26
09-03-2009, 20:36
Kicajbc wlej lepiej fordowski 10 w 40
5 W 30 ma wieksze ilości środków czyszczących silnik wiec jeżeli nie wiesz dokładnie jaki miałeś olej to zalej właśnie taki bedzie to najmniejsze ryzyko dla twojego silnika

Kicajbc
09-03-2009, 20:47
kurde wczesniej ktos pisał ze 10w40 bedzie powoli silnik zabijal. to nie wiem sam. niby wczesniej byl 5w30 przekreslone na 5w40 ale na dole dopisek nastepny 10w40 wiec nie wiem.

motorek26
09-03-2009, 20:52
10w 40 to jest olej półsyntetyczny i stosuje sie go jeżeli silnik ma przebieg w okolicach 200000km jeżeli nie wiesz jaki był najlepiej zalać właśnie takim
a silnik najpredzej zabijesz olejej mineralnym szczególnie jeżeli silnik ma popychacze hydrauliczne
olej fordowski 5w30 to jest też olej półsyntetyczny tyle że ma wiecej właściwości i jest wzbogacony

motorek26
09-03-2009, 20:55
niby wczesniej byl 5w30 przekreslone na 5w40 ale na dole dopisek nastepny 10w40 wiec nie wiem.
cieżko sokolwiek tu zrozumieć ale wydaje mnie sie że był zalewany olejem 5w40 a na kartce było wydrukowane 5w30

gosc001
09-03-2009, 21:22
Witam wszystkich
Przyglądam się tej dyskusji i sam zaczynam się zastanawiać nad olejem gdyż nadchodzi czas wymiany ja stosuję Shell Helix F 5w30 przebieg mondka 285000 nie kopci nie bierze oleju. Zastanawiam się czy pozostać przy tym samym czy polecacie jakiś inny olej mondek ma juz troche przejechane dlatego chciałbym zastosować w mire najlepszy olej dla takiego przebiegu

Kicajbc
09-03-2009, 21:34
no kolego motorejk zgadza sie kartka byla zle wydrukowana ale co znacyz ten napis na dole pisany recznie ze nastepny ma byc 10w40. nie czaje. zaleje go 5w30 i bedzie gitara mam nadzieje;p

Burzyk
10-03-2009, 08:31
Dlaczego nie lejecie tego co zaleca producent? W instrukcji do MK3 jak wół pisze stosować olej Formula E 5W-30. Bańka 5 litrów kosztuje około 80zł. Pytam się po co przepłacać? Oleje dla Forda robi głównie Castrol tak że jakość jest gwarantowana. Nazwy drogich oleji ładnie brzmią ale czy warto się tym podniecać. Kolega kupił 2 lata temu telewizor Panasonic Quintrix Tau a w środku jest kineskop Samsunga a reszta bebechów to Daewoo made in Pruszków. Ha ha !!!

klocky
10-03-2009, 10:18
Jeżdze na Frumule E Forda. Auto ma 260.000km. Nie ma najmniejszego problemu z motorem. Silnik był zalewany od początku tym olejem. Nie bierze oleju i chodzi jak zegarek. Olej jest tani i przetestowany. Polecam!

tomlee
10-03-2009, 20:50
witam mam pytanie co sądzicie o tym oleju Mobil Super FE Special 5w30 kupilem focusa i planuje zmienic olej na wlasnie taki czy warto?

Burzyk
11-03-2009, 07:46
Jak kupiłeś to zalej

Kicajbc
11-03-2009, 14:03
kupielm castrola magnatec 10w40 i nim mam zamiar zalac auto:P teraz kwesiata na forum czytalem zeby uszczelki nie zwlizac olejem. a na filtrze pisze zupelnie co innego.

feniu
11-03-2009, 14:46
Dlaczego nie lejecie tego co zaleca producent? W instrukcji do MK3 jak wół pisze stosować olej Formula E 5W-30. Bańka 5 litrów kosztuje około 80zł. Pytam się po co przepłacać? Oleje dla Forda robi głównie Castrol tak że jakość jest gwarantowana.

Bo zawsze może być lepiej.

Producent zaleca wymianę oleju co 20tyś. a ja to robię co 15 tyś. to źle ?

Ford zaleca(ł) półsyntetyk, a znasz jakiegoś producenta co do nowego samochodu wlewa taki olej ??

Aha i w obecnych czasach NIC nie jest gwarantowane...

Kicajbc
11-03-2009, 19:20
zalałem magnateca rewelacja;P wogole czuje wiecej mocy, lepiej na obroty wskakuje i szybciej temperatura oleju wskakuje do normy:) pytanie tylko ile tego oleju mam wlac;P wiem wiem ze prawie na max. ale juz wlalem 5 i jeszcze jest na minimum:P

klocky
12-03-2009, 22:00
O ile mnie pamięc nie myli, to do maximum wchodzi 6,5l. Uszczelkę a dokładnie o-ring korpusu wkładu filtra oleju należy zwilżyć lekko olejem co ułatwi dokręcenie pokrywy i zapobiegnie uszkodzeniu o-ring'a.

Burzyk
13-03-2009, 05:32
5,5 litra.

Kicajbc
13-03-2009, 11:03
własnie wogole polalem caly filter olejemprzed zakreceniem:P cala uszczelka byla mokra wiec nie uszkodziła sie i lepeij wkreciła:) nic nie przecieka i jest dobrze

stanisz
17-03-2009, 15:23
Wracam po roku do tego tematu bo nadchodzi czas na wymianę oleju :)
Żeby sobie odświeżyć temat, przeczytałem wszystkie posty do 19 strony i przeskoczyłem na kilka ostatnich bo ciężko tak za jednym podejściem wszystko przewalić :)
Mam w tej chwili zalany Fordowy Formula E 5W40 (to jest w końcu półsyntetyk czy syntetyk ? bo gdzieś wcześniej czytałem że E-półsyntetyk, F-syntetyk).
Czy mogę zalać którymś z poniższych ?

1. CASTROL 5W-40 EDGE Turbo Diesel 5W40
http://www.allegro.pl/item574000911_castrol_5w_40_edge_turbo_diesel_5w40 _5l_warszawa.html

2. MOTUL SPECIFIC 5W-30 FORD 913B 5L
http://www.allegro.pl/item560763912_specjalistyczny_olej_do_ford_motul_f ord_913b.html

3. Liqui Moly Leichtlauf Special 5W30 5l.
http://www.allegro.pl/item572093932_liqui_moly_leichtlauf_special_5w30_5 l_ford.html

Raczej będzie to Motul albo Liqui Moly, ale proszę o podpowiedź.
Jeśli ten mój to półsyntetyk to czy mogę zalać którymś z tych syntetyków ?

heko
17-03-2009, 15:31
...miałeś półsyntetyk...ale śmiało zalewaj pełny...i któryś z tych dwóch :D L M...albo Motul

lewbran
17-03-2009, 15:57
Ford Formula E 5W-30 jak zacząłem wlewać lepszy 5W-40 lub 0W-40 to autko zaczęło pić coraz więcej oleju i zaczęły się broblemy z sondą lambda . Wróciłem do 5W-30 i wszystko wróciło do normy , dolewka to 1 litr na 20 tys km w MKIII 1,8 Pb 140000km .
Podobny problem był z płynem do chłodnicy inne dolewane szybko "znikały" jak dolałem fordowskiego to płynu nie ubywa . Nie wiem jaki jest skład tego płynu ale tak to wygląda .

Burzyk
17-03-2009, 19:41
Formula E to półsyntetyk takie info dostałem w serwisie a z tych co wymieniłeś to motul jest super ale cena szok !!!

tomlee
18-03-2009, 19:41
czy ktoś z was juz wlewał olej FORMULA F jest to pełny syntetyk bo E jest juz wycofany

stanisz
18-03-2009, 20:04
...miałeś półsyntetyk...ale śmiało zalewaj pełny...i któryś z tych dwóch :D L M...albo Motul

Formula E to półsyntetyk takie info dostałem w serwisie a z tych co wymieniłeś to motul jest super ale cena szok !!!

Dzięki Panowie za rady, biorę Motula :)

PS. - ciekawostka - akurat przed planowaną za kilka dni wizytą na przeglądzie, dzisiaj rano na dokładkę uwaliła mi się sprężyna w przednim zawieszeniu :( pękła sobie i jeden zwój wyskoczył na jezdnię. Dodatkowe kilka stówek z kieszeni :)

Pozdrawiam

Andre78
23-03-2009, 19:14
WITAM,

po analizie forum nt. olejów do naszych aut rozmawiałem z kilkoma mechanikami "złotymi rączkami" i oni uważają że nie powinienem lać syntetyku, bo już ponad 200tyskm. najechane, ma pytanie:
mam w silniczku 2.0 tdci 2004rok, 230tys.km, zalany Castrol 10w 40.
Czy mogę zmienić na syntetk: Liqui Moly Leichtauf Special 5W/30??
Czy ten skok z 10w40 na 5w30 nie zaszkodzi??
PS Jak tym mechanikom pokrótce wytłumaczyć, że pomimo dużych przebiegów można lać synetyki?

Tomi77
25-03-2009, 19:15
Ja również zachwalam motula przebieg prawie 200 ostatnio wymieniałem świece i przewód od intercoolera i mechanik dostał dużych oczu że silnik jest w takim stanie, Staram się wymieniać po 15-20 tysiecy i co druga wymiana oleju filtr Paliwa - odpukać nic sie nie dzieje.

klocky
27-03-2009, 23:09
Wymiana oleju co 15000km to optymalny przebieg. Zwłaszcza w dieslu gdzie szybko następuje tzw. "zasadzenie" oleju. jaki super olej by nie był to przeciąganie nadmierne przebiegu odbije się negatywnie na silniku. Pewnych rzeczy się nie oszuka.

MAXIMUS_00
28-03-2009, 05:55
Witajcie

Ja od czytania o olejach mam już całkowity mentlik w głowie. Mój monduś ma silnik benzynowy 2.0 i 100.000 km nie wiem jaki olej był do niego wlany . Stąd moje pytanie jaki olej wlać syntetyczny czy pół-syntetyk ???? W instrukcji jest napisane 5w-30. Nie chcę przepłacać za jakiś przereklamowany produkt ... Podpowiedzcie proszę coś konkretnego...

Burzyk
30-03-2009, 07:47
Formula E 5W-30

Tosti
20-04-2009, 08:18
Witam !! wlasnie wrocilem z trasy dosyc duzej bo przejechalem 3000km i przed wyjazdem wyminilem olej. jak wracam z trasy zapalila mi sie kontrolka od oleju!! myslalem ze mam ubytek i 0,5 l wlalem ptrzejechalem 400km i znow to samo!! obejrzalem silnik i nie widze zadnych wyciekow i nie wiem co robic ??
jesli trafilem na zly watek to sorki ale innego nie moge znalezc

wojgalic
20-04-2009, 09:29
jesli trafilem na zly watek to sorki ale innego nie moge znalezc
Proponuję założyć nowy wątek :)

Labobas
20-04-2009, 09:46
5w30 E to polsyntety,a 5w30F to full syntetyk,jak sprawny silnik to lac syntetyka.

Mondeo RS
22-04-2009, 00:36
Witam, Panowie !!!!

jak czytam tu opinie domorosłych inżynierów to mi sie oranżadą z komunii odbija ! Jaki olej do TDCi ? Oprócz tego, że 5w30 to krytyczne znaczenie ma współczynnik HTHS o ktorym wyczerpująco napisał theo2, powinien on wynosic od 2,9 do 3,0.

Zgadzam sie Motul Racing 5w30 to super olej do naszych TDCi i super drogi ale jego HTHS wynosi 3,6 czyli zbyt wysoki współczynnik pompowalnosci o którym napisal juz wyczerpująco theo2.

Jest olej, który spełnia najwyższe obecnie normy czyli posiada normę A5/B5 ( a nie starą normę forda WS A1/B1 , którą znacznie przewyższa) a w związku z posiadaną norma A5/B5 jego HTHS wynosi wzorowe 3,0 czyli idealne dla naszych TDCi tym olejem jest ELF SRX Evolution 5w30 cena za 5 l ok. 130 zł.

oto skrót korespondencji z Panem inz.Husiatynskim z ELF Polska ....

.... " Witam,>> zwracam się z prośbą o odpowiedź na pytanie, jaki wskaźnik lepkości HTHS> (High Temperature High Shear) posiada olej Elf Evolution SRX 5W30 oraz> Elf Solaris RNX 5W30 ?>> Niestety nie znalazlem tej informacji na Państwa stronie www.>> Proszę o pilną odpowiedź.>>> Pozdrawiam : "

Odp

> Witam,
> Rozumiem, że wie Pan "z czym to się je" te HTHS-y ?
> Dlatego odpowiadam bez komentarza.
>
> RNX 5W30 - HTHS - 3,5
> SXR 5W30 - HTHS - 2,9
>
> A jeżeli nie to proszę o info to pomogę.

Witam,

Panie Andrzeju dziękujemy za błyskawiczną odpowiedź.

Chodzi o to że na forach internetowych jest zacięta dyskusja dotycząca
specyficznych olejów silnikowych do marki Ford z silnikami TDCI / bardzo
delikatny Common Rail /.

Wielu użytkowników nie chce zalewac swoich TDCI serwisowym
półsyntetycznym olejem silnikowym i szuka zamiennika, o który bardzo
trudno jednoczen jest wiele wypowiedzi tzw. domorosłych inżynierów co
twierdzą, że najważniejsze, że 5w30 (-; .

Chodzi o nieszczęsną normę FORD WSS M2C913A i B którą spełnia tylko
serwisowy połsyntetyczny olej Ford Formula E 5w30 oraz jedyny zamiennik
spełniający w/w normę Motul 5w30 specific Ford.

Opis w/w dwóch jest następujący:

do silników benzynowych i Diesla FORD zastosowanie Oszczędzający paliwo
olej zaprojektowany specjalnie do samochodów FORD i pojazdów
wymagających niskiego wskaźnika lepkości HTHS (High Temperature High
Shear) " pomiędzy 2,9 a 3,5: Ford, Jaguar, Rover, PSA, Renault " w
odróżnieniu od silników wymających wysokiej lepkości HTHS (pow. 3,5):
BMW, VW (z wyjątkiem normy 503/506), Porsche, Mercedes Benz.

STANDARDY: ACEA A5/A1/B1, API SJ, ILSAC GF-2
APROBATY: FORD WSS M2C913A i B.

Z Pana odpowiedzi jak dobrze rozumiem wynika, / jeśli nie proszę mnie
poprawic / że Elf Evolution SRX 5w30 co prawda nie posiada w/w normy
FORD WSS M2C913A i B / pewnie to długa droga i koszty uzyskania takiej
normy ze wzgl. na formalnosci / ale posiadając normę 5w30 oraz A5 i co
bardzo ważne HTHS 2,9 pomimo braku normy jest prawdopodobnie najlepszym
zamiennikiem dla normy FORD WSS M2C913A i B ponieważ znacznię ja
przewyższa ?

Jeśli tak, Elf SRX zamieszczjąc taka informacje na opakowaniu o niskim
HTHS mógłby zyskac wielu nabywców a proszę wierzyc, że na forach
internetowych są tysiace użytkowników, którz takiego zamiennika
poszukują.

Z pozdrowieniami :

Odp.

Witam,
Gratuluje dociekliwości i wiedzy.
Jedynie dodam, że jeżeli olej spełnia A1 czy B1 czy A5 czy B5 czy C2 czy C1 wg ACEA to musi mieć HTHS poniżej równe 2,9.
Jeżeli chodzi o silniki TDCI to 1,6 i 2,0 to są wspólne konstrukcje z PSA (Peugeot, Citroen) i tam też jako zalecane są oleje ACEA B5 i C2. A te silnik mają ten sam Common Rail i szczerze powiem nie widz związku jaki olej może mieć na Common Rail.

A tak między nami to EVO SXR 5W30 spełnia bez poziom M2C913A i B i C ale oficjalnie nie mamy na to papierów.

Pozdrawiam / Best regards

Andrzej Husiatyński
Specjalista ds technicznych / Application engineer
TOTAL POLSKA Sp. z o.o.
Al. Jana Pawła II 80
00-175 Warszawa
NIP: 522-01-00-798
POLSKA
tel.: (+48 22) 435 14 00 w 2375
fax: (+48 22) 435 14 01

Plus kompetentny opis theo 2 i macie 100 % wiedzy jaki olej

P.S. Uważajcie , nie dawajcie się nabierac na wymianę oleju przes odsysanie bo zostaje wtedy ok. 1 litra starego oleju w slniku, wymiana tylko przez spuszczenie oleju na kanale przez korek.

P.S. 2 Ja uźywam ELF SRX Evolution 5w30 / A5/B5 i hths 3,0 / PLUS MILITEC 1, 250 ml do 5,5 litra oleju.

Pozdrawiam :

Mondeo RS

Dla silników Forda zalecany jest taki olej który spełnia określoną przez producenta normę :FORD WSS M2C 913B. Dla normy tej szczególne znaczenie ma (ze wzgledu na cechy konstrukcyjne silników Forda i nie tylko Forda - tzw "wąskie kanaliki") parametr HTHS (High Temperature High Shear), który powinien wynosić pomiędzy 2,9 a 3,5. ten powoduje zmiejszenie zuzycia paliwa, ale to jak dla mnie ma małe znaczenie. Liczy się tak naprawdę coś innego. Otóż oleje o parametrze HTHS określonym wyżej mają inną pompowalność niż oleje o parametrze HTHS wyższym niż 3,5. Praktycznie jeżeli zalejemy silnik Forda który wymaga normy WSS M2C 913B olejem, który na parametr HTHS wyższy niż 3,5 spowoduje to, że sinik badzie smarowany ale nie taka ilością oleju jak powinien - zatrzeć się nie zatrze, ale przebieg do "naprawy głównej" napewno będzie niższy jak silnika zalanego olejem zgodnym z normą. Parametr popmpowalności ma szczególne znaczenie przy odpalaniu np. po nocy. Druga sprawa to to, że jest oczywiste że olej "syntetyczny" spełniający określoną normę jest napewno lepszy od oleju "półsyntetycznego" spełniającego tą normę. Trzecia sprawa - Ford mając na uwadze, że zalecany przez niego olej Ford Formuła "E" jest długo na rynku postanowił od stycznia 2009 r. już go nie zamawiać - olej ten przestał być produkowany - sprzedawane są zapasy magazynowe - i przeszedł na olej Ford Formuła "F" - który jest olejem nowej generacji i jest olejem "syntetycznym".

Mondeo RS
22-04-2009, 01:54
Witam, Panowie !!!!

jak czytam tu opinie domorosłych inżynierów to mi sie oranżadą z komunii odbija ! Jaki olej do TDCi ? Oprócz tego, że 5w30 to krytyczne znaczenie ma współczynnik HTHS o ktorym wyczerpująco napisał theo2, powinien on wynosic od 2,9 do 3,0.

Zgadzam sie Motul Racing 5w30 to super olej do naszych TDCi i super drogi ale jego HTHS wynosi 3,6 czyli zbyt wysoki współczynnik pompowalnosci o którym napisal juz wyczerpująco theo2.

Jest olej, który spełnia najwyższe obecnie normy czyli posiada normę A5/B5 ( a nie starą normę forda WS A1/B1 , którą znacznie przewyższa) a w związku z posiadaną norma A5/B5 jego HTHS wynosi wzorowe 3,0 czyli idealne dla naszych TDCi tym olejem jest ELF SRX Evolution 5w30 cena za 5 l ok. 130 zł.

oto skrót korespondencji z Panem inz.Husiatynskim z ELF Polska ....

.... " Witam,>> zwracam się z prośbą o odpowiedź na pytanie, jaki wskaźnik lepkości HTHS> (High Temperature High Shear) posiada olej Elf Evolution SRX 5W30 oraz> Elf Solaris RNX 5W30 ?>> Niestety nie znalazlem tej informacji na Państwa stronie www.>> Proszę o pilną odpowiedź.>>> Pozdrawiam : "

Odp

> Witam,
> Rozumiem, że wie Pan "z czym to się je" te HTHS-y ?
> Dlatego odpowiadam bez komentarza.
>
> RNX 5W30 - HTHS - 3,5
> SXR 5W30 - HTHS - 2,9
>
> A jeżeli nie to proszę o info to pomogę.

Witam,

Panie Andrzeju dziękujemy za błyskawiczną odpowiedź.

Chodzi o to że na forach internetowych jest zacięta dyskusja dotycząca
specyficznych olejów silnikowych do marki Ford z silnikami TDCI / bardzo
delikatny Common Rail /.

Wielu użytkowników nie chce zalewac swoich TDCI serwisowym
półsyntetycznym olejem silnikowym i szuka zamiennika, o który bardzo
trudno jednoczen jest wiele wypowiedzi tzw. domorosłych inżynierów co
twierdzą, że najważniejsze, że 5w30 (-; .

Chodzi o nieszczęsną normę FORD WSS M2C913A i B którą spełnia tylko
serwisowy połsyntetyczny olej Ford Formula E 5w30 oraz jedyny zamiennik
spełniający w/w normę Motul 5w30 specific Ford.

Opis w/w dwóch jest następujący:

do silników benzynowych i Diesla FORD zastosowanie Oszczędzający paliwo
olej zaprojektowany specjalnie do samochodów FORD i pojazdów
wymagających niskiego wskaźnika lepkości HTHS (High Temperature High
Shear) " pomiędzy 2,9 a 3,5: Ford, Jaguar, Rover, PSA, Renault " w
odróżnieniu od silników wymających wysokiej lepkości HTHS (pow. 3,5):
BMW, VW (z wyjątkiem normy 503/506), Porsche, Mercedes Benz.

STANDARDY: ACEA A5/A1/B1, API SJ, ILSAC GF-2
APROBATY: FORD WSS M2C913A i B.

Z Pana odpowiedzi jak dobrze rozumiem wynika, / jeśli nie proszę mnie
poprawic / że Elf Evolution SRX 5w30 co prawda nie posiada w/w normy
FORD WSS M2C913A i B / pewnie to długa droga i koszty uzyskania takiej
normy ze wzgl. na formalnosci / ale posiadając normę 5w30 oraz A5 i co
bardzo ważne HTHS 2,9 pomimo braku normy jest prawdopodobnie najlepszym
zamiennikiem dla normy FORD WSS M2C913A i B ponieważ znacznię ja
przewyższa ?

Jeśli tak, Elf SRX zamieszczjąc taka informacje na opakowaniu o niskim
HTHS mógłby zyskac wielu nabywców a proszę wierzyc, że na forach
internetowych są tysiace użytkowników, którz takiego zamiennika
poszukują.

Z pozdrowieniami :

Odp.

Witam,
Gratuluje dociekliwości i wiedzy.
Jedynie dodam, że jeżeli olej spełnia A1 czy B1 czy A5 czy B5 czy C2 czy C1 wg ACEA to musi mieć HTHS poniżej równe 2,9.
Jeżeli chodzi o silniki TDCI to 1,6 i 2,0 to są wspólne konstrukcje z PSA (Peugeot, Citroen) i tam też jako zalecane są oleje ACEA B5 i C2. A te silnik mają ten sam Common Rail i szczerze powiem nie widz związku jaki olej może mieć na Common Rail.

A tak między nami to EVO SXR 5W30 spełnia bez poziom M2C913A i B i C ale oficjalnie nie mamy na to papierów.

Pozdrawiam / Best regards

Andrzej Husiatyński
Specjalista ds technicznych / Application engineer
TOTAL POLSKA Sp. z o.o.
Al. Jana Pawła II 80
00-175 Warszawa
NIP: 522-01-00-798
POLSKA
tel.: (+48 22) 435 14 00 w 2375
fax: (+48 22) 435 14 01

Plus kompetentny opis theo 2 i macie 100 % wiedzy jaki olej

P.S. Uważajcie , nie dawajcie się nabierac na wymianę oleju przes odsysanie bo zostaje wtedy ok. 1 litra starego oleju w slniku, wymianiajcie olej tylko przez spuszczenie oleju na kanale przez korek.

P.S. 2 Ja uźywam ELF SRX Evolution 5w30 / A5/B5 i hths 3,0 / PLUS dodaje MILITEC 1, 250 ml do 5,5 litra oleju. /ok. 50 ml na każdy litr oleju /.

Pozdrawiam :

Mondeo RS

Cytat:
Napisał theo2
Dla silników Forda zalecany jest taki olej który spełnia określoną przez producenta normę :FORD WSS M2C 913B. Dla normy tej szczególne znaczenie ma (ze wzgledu na cechy konstrukcyjne silników Forda i nie tylko Forda - tzw "wąskie kanaliki") parametr HTHS (High Temperature High Shear), który powinien wynosić pomiędzy 2,9 a 3,5. ten powoduje zmiejszenie zuzycia paliwa, ale to jak dla mnie ma małe znaczenie. Liczy się tak naprawdę coś innego. Otóż oleje o parametrze HTHS określonym wyżej mają inną pompowalność niż oleje o parametrze HTHS wyższym niż 3,5. Praktycznie jeżeli zalejemy silnik Forda który wymaga normy WSS M2C 913B olejem, który na parametr HTHS wyższy niż 3,5 spowoduje to, że sinik badzie smarowany ale nie taka ilością oleju jak powinien - zatrzeć się nie zatrze, ale przebieg do "naprawy głównej" napewno będzie niższy jak silnika zalanego olejem zgodnym z normą. Parametr popmpowalności ma szczególne znaczenie przy odpalaniu np. po nocy. Druga sprawa to to, że jest oczywiste że olej "syntetyczny" spełniający określoną normę jest napewno lepszy od oleju "półsyntetycznego" spełniającego tą normę. Trzecia sprawa - Ford mając na uwadze, że zalecany przez niego olej Ford Formuła "E" jest długo na rynku postanowił od stycznia 2009 r. już go nie zamawiać - olej ten przestał być produkowany - sprzedawane są zapasy magazynowe - i przeszedł na olej Ford Formuła "F" - który jest olejem nowej generacji i jest olejem "syntetycznym".
O olejach do naszych kochanych Fordów napisano już wiele. Każdy ma swoją ?ulubioną? markę, zaufanie do klasy lepkości. Ja poświęciłem wiele godzin na czytanie postów na naszym forum dyskusyjnym. Przeanalizowałem pełne specyfikacje dostępnych produktów, dwóch wiodących producentów Castrola i Mobila.
Dla czego to zrobiłem ?
Poznając parametry okazało się że specyfikacja WSS Forda jest mało wymagająca jeśli chodzi o zabezpieczenie silników a główny jej nacisk kładzie ona na zmniejszenie zużycia paliwa, które wg tej specyfikacji ma wynosić minimum 3.5%. Ten parametr jest śmieszny, bo większość olei spełniających parametry VW BMW, GM spełnia owe 3.5% a w większości przypadków je przekracza.
W swoich poszukiwaniach brałem pod uwagę kilka parametrów:
- lepkość w 40 st.
-lepkość w 100 st.
- spopielenie

Te parametry, bo skład uszlachetniaczy i extraktów ochronnych stanowi tajemnicę producentów i ich parmatry nie są powszechnie znane. Markowość producentów świadczyć też może, że ich produkty swoje właściwości zachowają przez cały okres między wymianami, więc ich porównywanie jest nie na miejscu.

Nowe produkty syntetyczne (pełno syntetyczne) wymienionych producentów parametry te mają na zbliżonym poziomie i właściwie w poszczególnych klasach lepkości nie odbiegają od siebie, Jeden parametr stanowczo jest wyjątkowy a mianowicie poziom spopielenia w olejach Castrol EDGE, i wynosi on 0.6 % wt w produkcie EDGE 5w30 (nie znalazłem żadnego innego oleju, który tu wypadał by lepiej). W pozostałych EDGAch jest już wyraźnie wyższy. Czynnik ten jest szczególnie ważny przy czystości oleju. Im wskaźnik ten niższy tym mniej w silniku odkłada się nagarów i spopielin z procesu spalania. Ma to też bezpośredni wpływ na emisję spalin i czystość układu wydechowego w tym oczywiście katalizatora i co najważniejsze samego silnika. Oleje Mobil1 wartości spopielenia mają znacznie wyższe niż produkty Castrol i wynoszą ponad 1.0%
Biorąc powyższe pod uwagę dla swojego pojazdu wybrałem EDGA 5w30, sugerując się głownie wartością spopielenia, bo ona jest tu dla kondycji silnika przy jego normalnej eksploatacji kluczowa.
Jako, że olej ten nie ma specyfikacji WSS a samochód mam na gwarancji postanowiłem skonsultować wyniki moich ?poszukiwań? z działem technicznym firmy Castrol. Podczas rozmowy z inżynierem tego działu, uzyskałem identyczną diagnozę ? EDGE 5w30 z uwagi właśnie na jego czystość. Rozmówca z Castrola przygnał, ze nie ma on specyfikacji Forda, ale nie oznacza to że miał jej nie będzie, a jest pewnie kwestią czasu, aż Ford EDGA weźmie ?na warsztat?, bo jego paliwooszczędność przekracza znacznie zakładane w specyfikacjach WSS 3.5%.
Nie jest więc tak, że to co nie ma specyfikacji WSS nie nadaje się do stosowania. Skoro leje się coś co znacznie przewyższe wymogi Forda, popełnia się błąd ? Oczywiście, że nie.

Czy zmiana z oleju półsyntetycznego na pełen syntetyk jest możliwa ?
Według mnie, jak najbardziej tak. Jeśli nie występują drastyczne ubytki w oleju półsyntetycznym mieszczące się w normie 0.5-1.0l. /10kk, stoję na stanowisku, ze jak najbardziej można olej zmienić, co zostało już przeze mnie sprawdzone, w prawdzie nie na Fordzie tylko Skodzie Octavi. Nie ryzykował bym jednak zmiany oleju mineralnego na syntetyczny, a co najwyżej na olej półsyntetyczny.
Nie jest moim zamiarem namawianie kogokolwiek do czegokolwiek. Ostateczny wybór zależy tylko i wyłącznie od Was. Mam jednak nadzieję, że pomogę komuś w doborze oleju.

opel_moj
22-04-2009, 17:21
Mam mondeo mk3 1.8 benzyna, przejechane około 200000km, aktualnie zalany jest olej 5w30. Na około 10000km spalił mi ponad 2L oleju (wchodzi 4,3L). Czy przy następnej wymianie zmienić olej na 10W40? Co proponujecie?

ace2
22-04-2009, 19:03
Mam mondeo mk3 1.8 benzyna, przejechane około 200000km, aktualnie zalany jest olej 5w30. Na około 10000km spalił mi ponad 2L oleju (wchodzi 4,3L). Czy przy następnej wymianie zmienić olej na 10W40? Co proponujecie?

hahahahaha wyremontowac silnik bo jak tak dalej pojdzie to smole bedziesz musial wlewac a i tak bedzie bral.

tom4sz
03-05-2009, 08:02
Mam zamiar wymienić olej w moim mondeo 1.8 mk3 125KM przebieg 140 000 . Autko do tej pory było serwisowane w ASO . Co proponujecie , bo po przeczytaniu całego tego wątku mam mętlik w głowie .
FORD 5W30 Formula E? a może FORD 5W30 Formula F jeśli poprzedni ma być wycofany?
Jestem świeżym posiadaczem mondka więc proszę o wyrozumiałość.
Z góry dzięki

P.S.
Olej Formula F jest następcą jeszcze dostępnego, a już nieprodukowanego oleju półsyntetycznego Formula E

Paliwo oszczędny , najwyższej jakości olej syntetyczny silnikowy specjalnie opracowany dla silników forda, aby zapewnić optymalną ochronę i najwyższe osiągi. Redukuje emisję CO2 zapewniając wysoki poziom ochrony i smarowania.

Spełnia normy:

WSS-M2C913-C, WSS-M2C913-B, WSS-M2C913-A, ACEA A1/B1

Przeznaczenie:

Zalecany do wszystkich silników Forda w których do tej pory stosowany był olej Formula E 5w30.

marek11
03-05-2009, 08:50
Ja jezdzilem na polsyntetyku forda dzis przejechane 138tys km bez zadnych problemow. Teraz mam zalany smochod jego nastepca. Mysle, ze nie ma co kombinowac i przeplacac. Ten fordowski jest naprawde tani. Oczywiscie odezwa sie milosnicy marek Mobil, Shell, Castrol itd. jake te oleje super. Wazne zeby olej spelnial norme podana przez producenta.
A decyzja nalezy do uzytkownika.

ace2
03-05-2009, 18:27
Ja jezdzilem na polsyntetyku forda dzis przejechane 138tys km bez zadnych problemow. Teraz mam zalany smochod jego nastepca. Mysle, ze nie ma co kombinowac i przeplacac. Ten fordowski jest naprawde tani. Oczywiscie odezwa sie milosnicy marek Mobil, Shell, Castrol itd. jake te oleje super. Wazne zeby olej spelnial norme podana przez producenta.
A decyzja nalezy do uzytkownika.

To lej dalej.

tom4sz
03-05-2009, 20:31
To lej dalej.
To co taki zły Olej Forda? To powiedz może co byś proponował ?

Rondel
03-05-2009, 21:22
Mam zamiar wymienić olej w moim mondeo 1.8 mk3 125KM przebieg 140 000 . Autko do tej pory było serwisowane w ASO . Co proponujecie , bo po przeczytaniu całego tego wątku mam mętlik w głowie .
FORD 5W30 Formula E? a może FORD 5W30 Formula F jeśli poprzedni ma być wycofany?
Jestem świeżym posiadaczem mondka więc proszę o wyrozumiałość.
Z góry dzięki

P.S.
Olej Formula F jest następcą jeszcze dostępnego, a już nieprodukowanego oleju półsyntetycznego Formula E

Paliwo oszczędny , najwyższej jakości olej syntetyczny silnikowy specjalnie opracowany dla silników forda, aby zapewnić optymalną ochronę i najwyższe osiągi. Redukuje emisję CO2 zapewniając wysoki poziom ochrony i smarowania.

Spełnia normy:

WSS-M2C913-C, WSS-M2C913-B, WSS-M2C913-A, ACEA A1/B1

Przeznaczenie:

Zalecany do wszystkich silników Forda w których do tej pory stosowany był olej Formula E 5w30.

Miałem podobny dylemat.
Zakupieł olej motul i jest super
http://www.allegro.pl/item615307163_specjalistyczny_olej_do_ford_motul_f ord_913b.html

ace2
04-05-2009, 06:01
To co taki zły Olej dedykowany przez Forda? To powiedz może co byś proponował ?

Moze nie zly ale byle jaki. Przy olejach cena jest scisle zwiazana z jakoscia. Najlepszy jest Motul ale i najdrozszy, polecany jest tez Quaker (ja taki mam), Valvoline i kilka innych. Opinie o tych najbradziej reklamowanych czyli Castrol czy Mobil sa rozne.

marek11
04-05-2009, 06:08
Jakosc=Spelnienie normy (czyli badania sa przeprowadzone wedlug okreslonej procedury).
Sugerujesz ze fordowski nie spelnia normy a te drogie tak?

karlik
04-05-2009, 13:47
witam. a ja dzisiaj zalałem mojego mondeo castrolem 10W 40 magnatec diesel. mam nadzieje ze wszystko bedzie ok???:-)!!

Keliopis
05-05-2009, 11:44
http://www.allegro.pl/item603373663_...pel_gm_5l.html

Kupował może ktoś z was olej z tego źródła ?
Jak moge sprawdzić czy to oryginal ?

Rondel
05-05-2009, 16:26
http://www.allegro.pl/item603373663_...pel_gm_5l.html

Kupował może ktoś z was olej z tego źródła ?
Jak moge sprawdzić czy to oryginal ?

Ten jest sprawdzony, tylko ze to Poznań...
http://www.allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=10711437&gr_id=18930

stanisz
09-05-2009, 20:25
Myślę że w tym temacie wszystko już zostało napisane.
Na tym etapie nie ma co zadawać pytań w stylu "jaki olej mam kupić", tylko po przeczytaniu od początku trzeba podjąć własną decyzję.
Ja po kupnie Mundka 2 lata temu zalałem Fordowym olejem formuła E, po przeczytaniu wszystkich wypowiedzi stwierdziłem że tym razem zaryzykuję i wydam więcej, zamiast fordowego za ok. 100 zł kupiłem Motula Specific Ford913 za 275 zł (6 L).
Zalałem kilka dni temu, do tego wymiana wszystkich filtrów (oczywiście oryginały) i stwierdzam że silnik ZDECYDOWANIE inaczej pracuje (czytaj - lepiej), zupełnie inna kultura pracy niż na fordowskiej formule E. Różnica w cenie znaczna, ale myślę że to dobrze wydane pieniądze.

SrebnaStrzała
09-05-2009, 20:35
Zastanawiam się po co jest ten temat. Przecież odpowiedź dla każdego jest taka sama.
Mamy parę klas olejów zaczynając od minerałów przez minerały z domieszkami, kolejno półsyntetyki aż po syntetyki oraz syntetyki estrowe. Wszystko zależy od tego ile kto ma kasy na ten olej. Bierzemy 5w30 i wybieramy sobie taki standard na jaki nas stać, to wszystko.

Burzyk
10-05-2009, 09:19
Olej jaki zaleca producent to Formula Forda. To wystarczy zalać cena 80zł za 5 litrów !!!

marcin1703
10-05-2009, 15:43
Witam!!!
Pierwsze moje pytanie na tym forum.
Dopiero co kupilem, a jak wiadomo od wymiany oleju się zaczyna.
Nie wiem jaki olej był wcześniej lany
Mam mondeo 2003r w automacie z silnikiem 2000
Jaki olej byście zaproponowali.
Czytam posty powyżej i nie mogę tego jakoś ogarnąć.
z góry dziękuję

Burzyk
12-05-2009, 07:03
Ford zaleca Formula E lub F. Można poczytać na stronie podaje link niżej:
http://ford.sklep.pl/pl,category,95839,oleje,plyny.html
Jak masz filtr sadzy to najlepszy jest Formula E 5W/30

MAXIMUS_00
13-05-2009, 05:04
Ford zaleca Formula E lub F. Można poczytać na stronie podaje link niżej:
http://ford.sklep.pl/pl,category,95839,oleje,plyny.html
Jak masz filtr sadzy to najlepszy jest Formula E 5W/30

Twój przedmówca ma silnik benzynowy a w nim chyba raczej nie na filtra cząsteczek sadzy...

Burzyk
13-05-2009, 07:42
Nie ma znaczenie do benzyny też formula E przeczytaj sobie serwisówkę Forda. Tam jest napisane Formula E !!!

JARZAB777
16-05-2009, 09:40
witam mam takie pytanie czy morzna mieszać olej formuła F z E,e zaznaczam na dolewkę

SrebnaStrzała
16-05-2009, 09:45
witam mam takie pytanie czy morzna mieszać olej formuła F z E,e zaznaczam na dolewkę

Z tego co wyczytałem to jedno i to samo ?! myśle że moŻna. Jednak Formuła E czy F to taki syf że w życiu bym tego nie zalał do własnego silnika.

wtom
16-05-2009, 10:26
Jednak Formuła E czy F to taki syf że w życiu bym tego nie zalał do własnego silnika.

ja na "tym syfie" zrobiłem 200tys sierrą i 100tys scorpio. sierra ma obecnie 400tys a scorpio 300tys. i mają się dobrze i do tej pory nie biorą oleju (czytaj zuzywają po ok 0.2l /15tys). co znaczy syf? nie smaruje? uszkadza silnik? Nie pisz bzdur.

SrebnaStrzała
16-05-2009, 11:30
ja na "tym syfie" zrobiłem 200tys sierrą i 100tys scorpio. sierra ma obecnie 400tys a scorpio 300tys. i mają się dobrze i do tej pory nie biorą oleju (czytaj zuzywają po ok 0.2l /15tys). co znaczy syf? nie smaruje? uszkadza silnik? Nie pisz bzdur.

...a byłeś na hamowni i sprawdzałeś ile kucy uciekło?
Ja byłem jakiś czas temu na hamowni i mimo że żadnych części nie dokładałem, a jedynie czyściłem to i owo i leje tylko produkty motula te z półki 300v...i okazało się że mam 136 km nie 130:) Może już od początku tyle miał a może nie.
"co znaczy syf? nie smaruje? uszkadza silnik?" Szybciej traci właściwości smarne, ma niższą lepkość w wysokich temperaturach, słabiej przeciwdziała cząstkom stałym które sie osadzają itd.

MAXIMUS_00
16-05-2009, 11:44

Też tak uważam jeżeli to "taki syf" to czemu taka marka jak Ford go używa, nie lepiej było by polecać i wlewać innej marki olej ????? i nie być np. narażonym na krytykę i jakieś większe zużycie silnika. Przecież o wyborze oleju w Fordzie nie decydował jakiś "pan Zdzisiek" tylko ludzie znający się w temacie, w przeciwieństwie do wielu "na wszystkim" się znających Polaków. Racja, że jest trochę olejów o lepszych parametrach tylko zawsze trzeba sobie zadać pytanie czy my jesteśmy przy normalnej jeździe wykorzystać te parametry - bo chyba nie. Więc może to co poleca Ford do normalnej eksploatacji i sporych przebiegów w zupełności wystarcza ?????? i nie trzeba wydawać znacznie większych pieniędzy na pół-wyczynowe oleje , bo kto na co dzień jeździ "do odcięcia", maksymalnie wykorzystując i eksploatując silnik ???????????? a jeżeli nie to po co przepłacać... (często za duże koszty kampanii reklamowej) Pozdrawiam Wszystkich życząc dobrych wyborów.

Cobretti
16-05-2009, 12:11
Jednak Formuła E czy F to taki syf
bo w takiej sytuacji to Mobil FE Special 5W30 to też syf (bo Fomula E to nic innego jak ten Mobil tylko "pudełko" inne)
PS.

jak masz 136KM zamiast 131 to lipa... inni mają nawet po 140KM w serii z tego silnika :D

MAXIMUS_00
16-05-2009, 12:22
...a byłeś na hamowni i sprawdzałeś ile kucy uciekło?
Ja byłem jakiś czas temu na hamowni i mimo że żadnych części nie dokładałem, a jedynie czyściłem to i owo i leje tylko produkty motula te z półki 300v...i okazało się że mam 136 km nie 130:)

To że okazało się na hamowni, że masz więcej niż powinieneś to sytuacja jak najbardziej normalna bo firmy samochodowe dla bezpieczeństwa swojego podają moce o parę (a niekiedy nawet i parenaście) koni mniej niż jest w rzeczywistości (nie są w stanie wyprodukować wszystkich silników dokładnie o tej samej mocy -są niewielkie różnice). Wtedy nikt im nie narzuci, że kupiony egzemplarz ma niepełnosprawny silnik, i inną moc niż podane w danych technicznych.
Więc nie jest to pewnie zasługa lepszej klasy oleju.

marek11
16-05-2009, 13:12
Potwierdzam moj na "syfie" fabrycznie 115 koni w rzeczywistosci 127. Przebieg 139tys km bez problemow.

SrebnaStrzała
16-05-2009, 13:37
Potwierdzam moj na "syfie" fabrycznie 115 koni w rzeczywistosci 127. Przebieg 139tys km bez problemow.

To że zaleca sie Forda to umowa marketingowa między firmą produkującą olej dla forda a samym Fordem.
Jeśli oleje zalecane były by takie dobre to nikt nie inwestowałby w droższe bo po co? może w starszych typach silników gdzie nie ma tak dużych obciążeń te zwykłe się jak najlepiej sprawdzają. Natomiast w nowych gdzie z stosunkowo niewielkiej pojemności uzyskuje sie dużą moc sprawa wygląda zupełnie inaczej. Dawno temu kiedy kupiłem mondeo to naczytałem sie o tym formuła E na tym forum co to za niewspaniały olej. Przekonany o wspaniałości, oraz brakiem porównania kupiłem i cieszyłem sie z jazdy, jednak kiedy wpłynęło trochę gotówki i zainwestowałem w najlepszy olej ogólnodostępny moje zdanie sie bardzo zmieniło. Nie znalazłem jeszcze osoby która po spróbowaniu tego oleju wróciła by do starego, chyba że zabrakło funduszy. To tak jak z ropą można lać na Rafineria Płock czy też LukOil a można również lać V-powera czy ultimate. Jedni mówią po co lać jakieś "ulepszone" skoro różnica niewielka. Różnica jest tak niewielka że jedni cieszą sie wtryskami w TDCI przez tysiące kilometrów a drudzy ciągle mają z nimi problemy;) Jakby ktoś chciał napisać że lukoil ma dobre paliwo to przypominam że w opublikowanym niedawno raporcie lukoil był jedną z stacji która nie spełniła wymaganych norm pod względem jakości paliwa.

piotrek26
16-05-2009, 14:40
A co myślicie o oleju Castrol Magnatec Diesel 5W-40 czy to jest dobry olej do TDCI po 190kk przebiegu z góry dzieki za odpowiedz

Cobretti
16-05-2009, 15:12
a ja myślę, ze to Wam pomoże ... mozę troche chociaż ;)
http://www.serwismajewscy.pl/pub/uploadimages/lista_olej.jpg

SrebnaStrzała
16-05-2009, 17:27
To tylko zakres temperatur, nie świadczy on o jakości oleju:)

MAXIMUS_00
16-05-2009, 18:15
To tylko zakres temperatur, nie świadczy on o jakości oleju:)

Zgadzam się i trochę lepszy i gorszy ma ten sam zakres temperatur - ale niektórym może sie ten wykresik przydać w doborze oleju.

SrebnaStrzała
16-05-2009, 18:56
Zgadzam się i trochę lepszy i gorszy ma ten sam zakres temperatur - ale niektórym może sie ten wykresik przydać w doborze oleju.

Pewne osoby mogą go błędnie zinterpretować np wysoki zakres = olej bardzo dobrej jakości, jednak nie zapominajmy wtedy o gęstości i o biednych uszczelniaczach w naszych autkach, oraz również o spadku dynamiki itd.

Cobretti
16-05-2009, 19:36
wg tego wykresu dla naszej strefy klimatycznej to optymalnym jest 5W40
bo np. fordowski 5W30 "sięga" tylko do + 20.. a przecież lata mamy gorące.. i to bardzo ...

i teraz pytanie czy zastosować 5W40 ?

wtom
16-05-2009, 19:37
te dywagacje są bez sensu. oczywiście jest lepszy i gorszy olej. ale mi to wisi, leje co poleca fabryka (dobry stosunek ceny do jakości) i jakoś robię tyle samo kilometrów lub i więcej niż ci co leją super oleje. robię wymiany średnio co 12tys i nie mam problemów. każdy może lać co mu się podoba, nawet olej do frytek :)) tylko po co się podniecać pisząc, że syf (niby co laboratoryjnie zbadał, czy tylko po zapachu i własnych obserwacjach)
tak naprawdę jak ktoś chce lać naprawdę dobry, niepodrabiany produkt to plecam LiquiMoly (ten olej nie musi się reklamowac jak Mobil czy castrol)

SrebnaStrzała
16-05-2009, 20:01
LiquiMoly to ta sama półka co lepsze castrole ;) jedno i drugie w najlepszym wypadku i tak nie oferuje bazy złożonej z estrów:)

eker
16-05-2009, 21:38
Koledzy , ja juz nie wiem co mysleć . Mam przejechane 168000 tys , auto jest za chipowane . Do tej pory lałem ford formuła ale po przeczytaniu postów jestem w stanie wlać cos innego . Wiec co wlać :) co tak naprawde polecacie !!

Cobretti
16-05-2009, 23:01
eker... nie daj sie zwaariować... ;)
zostań przy tym co masz....

załóżmy, ze masz opony pirelli - ktoś powie, ze conti jest lepsze (bo on ma) i potwierdzą to jeszcze 3 osoby to co ?? wywalisz swoje pirelli i kupisz conti ??

luzik ... zostań przy tym co masz :) ...
ja od nastepnej wymiany oleju przechodze na Formula F :) (obecnie mam Mobil SPecial FE 5W30)

SrebnaStrzała
16-05-2009, 23:03
Koledzy , ja juz nie wiem co mysleć . Mam przejechane 168000 tys , auto jest za chipowane . Do tej pory lałem ford formuła ale po przeczytaniu postów jestem w stanie wlać cos innego . Wiec co wlać :) co tak naprawde polecacie !!

Ja to co zawsze, Motul 300v 5w30 power racing(jedyny z serii który się nadaje do tdci) zaraz mnie ktoś tu posądzi że jestem pracownikiem tej firmy. Ciągle zachwalam ten olej więc tylko patrzeć jak sie jakieś komentarze posypią....:)

Cobretti, to jest złe porównanie. Powinieneś napisać jeździ na Pirelli P6000 a ktoś poleci Continental PremiumContact 2 SSR powinieneś jeszcze dodać, że pirelli są na wykończeniu i będzie okazja do wymiany na inne albo kupienia jeszcze raz tych samych.

Tak z ciekawości...
Czym się różni Formula E od F ?

MAXIMUS_00
17-05-2009, 05:46
"F" jest odrobinę lepszym olejem i co najważniejsze jest syntetykiem nie pół syntetykiem. W związku z czym ma większe właściwości czyszczące oraz lepiej odprowadza temperaturę z silnika. Pozdrawiam

Cobretti
17-05-2009, 08:15
Cobretti, to jest złe porównanie.
to nie jest złe porównanie tylko skrótowe ;)

PS

mam Kleber Dynaxer HP2 i bardzo polecam (to moje drugie auto na tych oponach ;) )

Burzyk
17-05-2009, 08:27
Motul jest bardzo dobry ale nie wiem czy jest sens przepłacać. Lepiej wymienić Formula E częściej np co 15tys !!!

Cobretti
17-05-2009, 08:33
a po co cześciej ?? jeździsz w jakiś trudnych/ciężkich warunkach obciążając silnik ??

ace2
17-05-2009, 08:54
A ja w zaszlym roku zgradzilem Mobila i zalalem Quakerem i w tym roku takze to zrobie. Mobila mi na sezon znikalo jakies 200ml a Quakera jak dotad na tyle malo ze nie umie tego stwierdzic.

SrebnaStrzała
17-05-2009, 16:56
A ja w zaszlym roku zgradzilem Mobila i zalalem Quakerem i w tym roku takze to zrobie. Mobila mi na sezon znikalo jakies 200ml a Quakera jak dotad na tyle malo ze nie umie tego stwierdzic.

QuakerState to również bardzo dobry olej;) Podobno stosuje sie go w Amerykańskich pojazdach wojskowych.

Cobretti
17-05-2009, 17:58
a ze ford jest generalnie "hamerykańskiego rodowodu" ;)

viruss21
17-05-2009, 18:05
a ja myślę, ze to Wam pomoże ... mozę troche chociaż ;)
http://www.serwismajewscy.pl/pub/uploadimages/lista_olej.jpg

Ten wykres to chyba coś nie teges... troszkę inaczej pamiętam go z instrukcji Forda (muszę sprawdzić). Wynikało by z niego, że zdecydowana większość leje do swoich aut chyba nie najlepszy olej na nasze warunki 5W30...

Burzyk
20-05-2009, 08:01
Mój w Niemczech jeździł nas castrol GTX ale u nas jest to olej niedostępny. Formula E dobrze się spisuje w naszych warunkach.

MAXIMUS_00
21-05-2009, 05:01
Mój w Niemczech jeździł nas castrol GTX ale u nas jest to olej niedostępny. Formula E dobrze się spisuje w naszych warunkach.

No tak tylko Formula E jest wycofywana a zamiast niej można wlać jako zamiennik Formule F który chyba jest w przeciwieństwie do E syntetykiem ja mam teraz 101000 i brak wycieków (i oczywiście nie wiem co wlał poprzedni właściciel). Pomocy bo mam już taki mętlik w głowie ...

SrebnaStrzała
21-05-2009, 07:20
No tak tylko Formula E jest wycofywana a zamiast niej można wlać jako zamiennik Formule F który chyba jest w przeciwieństwie do E syntetykiem ja mam teraz 101000 i brak wycieków (i oczywiście nie wiem co wlał poprzedni właściciel). Pomocy bo mam już taki mętlik w głowie ...

To jest w 100% pewne info że Formuła F to pełen syntetyk a nie coś w stylu Technosynthese? Jakiś czas temu mówiło się że Formuła E to też syntetyk.

MAXIMUS_00
21-05-2009, 14:16
Czy jest możliwe że np. po wlaniu syntetyka Formula f przy przebiegu tak jak u mnie 101.000 km olej ten wypłukał tak silnik że zacznie przeciekać, jeżeli na przykład zalany jest teraz jakimś półsystetykiem (teraz jest idealnie suchy, ale nie wiem co poprzedni właściciel wlał), czy może ten przebieg jest jeszcze za mały żeby się o to martwić ???????
Proszę Was o radę !!!!!!!!!!!!

viruss21
21-05-2009, 18:18
Czy jest możliwe że np. po wlaniu syntetyka Formula f przy przebiegu tak jak u mnie 101.000 km olej ten wypłukał tak silnik że zacznie przeciekać, jeżeli na przykład zalany jest teraz jakimś półsystetykiem (teraz jest idealnie suchy, ale nie wiem co poprzedni właściciel wlał), czy może ten przebieg jest jeszcze za mały żeby się o to martwić ???????
Proszę Was o radę !!!!!!!!!!!!

Pewnie jest to możliwe... Aczkolwiek ja mam przebieg 137 tys, wcześniej miałem Formula E teraz tego syntetyka. Zrobiłem już 800 km i jest jak było czyli sucho. Takie rzeczy to chyba przy dużo większych przebiegach są możliwe moim zdaniem, albo gdy na desce jest 100 tys a faktycznie 300 tys.

Burzyk
30-05-2009, 06:59
Nie wolno tego robić ( grozi to rozszczelnieniem silnika tj przedmuchy, branie oleju, wycieki, zatrate panewki na wale) Lepiej kup sobie coś z castrola, motula lub mobila w takiej specyfikacji 5W-30 lub 10W-30. Polecam też olej Power Oil made in germany 5l za 66zł.

ace2
30-05-2009, 12:48
66zl za 5l jaja sobie robisz? co to za wynalazek, moze ddo kosiarki a nie do auta, chyba niebawem polecam beda Selektor Special :)

miki07
30-05-2009, 12:55
Ja śmigam na tym:
http://www.allegro.pl/item640972045_liqui_moly_leichtlauf_special_5w30_5 l_ford_rover.html

Burzyk
31-05-2009, 06:03
Lepiej sobie poczytaj a potem jak masz coś do powiedzenia to napisz coś mądrego panie kolego.
Kliknij sobie ten link
http://www.allegro.pl/item644529677_olej_castrol_magn_5_40_5l_zamiennik_ power_oil.html

Cobretti
31-05-2009, 08:24
hymmm....

jeżdże na MOBIL Super FE Special 5W30 - to odpowiednik Formula E....
mam 260.000km.... czy jest ryzyko "rozszczelnienia" jeśli zastosuję Formula F ??

Burzyk
31-05-2009, 08:40
Oczywiście Formula E to półsyntetyk a F pełen. Odwrotnie zawsze można z F na E ale w ten sposób jak ty kombinujesz to się nie uda !!!

ace2
31-05-2009, 09:55
Lepiej sobie poczytaj a potem jak masz coś do powiedzenia to napisz coś mądrego panie kolego.
Kliknij sobie ten link
http://www.allegro.pl/item644529677_olej_castrol_magn_5_40_5l_zamiennik_ power_oil.html

Bajke na allegro to kazdy sprzedajacy pisze, zwykle badziewie, nawet wytloczny kon na bance narusza logo jednego z producentow. Rownie dobrze mozna kupic za 70zl olej z Bierdonki bo tam tez jakis niemiecki wynalazek do kosiarek sprzedaja.

ace2
31-05-2009, 09:56
Ja śmigam na tym:
http://www.allegro.pl/item640972045_liqui_moly_leichtlauf_special_5w30_5 l_ford_rover.html

Bardzo dobry olej, swiatowa czolowka.

ace2
31-05-2009, 09:58
hymmm....

jeżdże na MOBIL Super FE Special 5W30 - to odpowiednik Formula E....
mam 260.000km.... czy jest ryzyko "rozszczelnienia" jeśli zastosuję Formula F ??

MOBIL Super FE Special 5W30 to pelny syntetyk (http://www.ekonaft.com.pl/mobil_last/samochodowe-mobil/n06_silnikowe_do_sam_osobowych/full-mobil-super-fe-special5w30.htm) i po co zmieniac na teoretycznie gorszy olej?

Burzyk
31-05-2009, 10:44
To może zaskarżysz firme Power Oil. Człowieku Niemcy, Holendrzy na tym śmigają ale u nas zawsze coś nie pasuje. Poczytaj sobie i dopiero napisz coś mądrego. Olej sprawdzony w mazda 626 DITD polecam !!!
http://www.poweroil.de/

MAXIMUS_00
31-05-2009, 11:23
No i nadal nie zostało to ustalone czy można, czy nie i do jakiego przebiegu zmienić olej z wycofywanego Formula e na "f". Może ktoś ma jakieś pewne informacje na ten temat ?????????????

Burzyk
31-05-2009, 20:37
Jest taka szkoła że można wrócic lub zamienić półsyntetyk na syntetyk ale trzeba zrobić 2 wymiany full syntetyku i fltra oleju po kolejnych 500km. Jak masz dobre serducho powinno być okay. Twój cyrk twoje małpy !!!

Cobretti
31-05-2009, 20:44
MOBIL Super FE Special 5W30 to pelny syntetyk (http://www.ekonaft.com.pl/mobil_last...pecial5w30.htm) i po co zmieniac na teoretycznie gorszy olej?
no to zostaję przy swoim ;)

a z niemieckiej stronki Power Oil to wynika JASNO ze te oleje są w 90% przypadków do aut grupy VAG

także powodzenia w stosowaniu w TDCi :D

Burzyk
01-06-2009, 06:51
To co VW/ Audi wg twojej opiniii stosuje gorsze oleje od Forda. To ciekawe !!! VW Passat i Audi A4 na pompowtryskach musiały mieć najlpesze oleje np Castrol EDGE 5W/40. Teraz jak VW przeszedł na common rail stosuję się takie same oleje jak w Ford, Opel.

Cobretti
01-06-2009, 07:53
Burzyk - prywatnie zacząłbym to zdanie inaczej....
Twoja ignorancja sięga zenitu po prostu...
nie napisałem, że te oleje są gorsze bo do VW/Audi....
napisałem wyraźnie (i nie musze stosować pogrubienia - chociaż w Twoim przypadku chyba trzeba), że te oleje są PRZEZNACZONE do aut grupy VAG CZYLI spełniają SPECYFIKACJĘ dla tych silników...
nieznajomość języka szkodzi w tym przypadku :D

ford ma inną i te oleje tego nie spełniają.... jeśli Ty stosujesz ten olej w Twoim (??) TDCi to Twoja sprawa....
było gdzieś na forum (moze i w tym temacie), że jeden z użytkowników TDCi wlał olej przeznaczony właśnie do aut grupy VAG i stwierdził głośniejszą pracę silnika....

PS.1
pisanie boldem jest nie mile widziane - to taka forma dobitnego "przekazu" treści - a my tu raczej nie krzyczymy

PS. 2
mam wrażenie na podstawie Twoich wypowiedzi, że jesteś 15-letnim zagorzałym fanem aut z VAG a mondeo TDCi mają Twoi rodzice i to jeszcze na złość Tobie

ace2
01-06-2009, 08:28
Cobretti hehehehehe dobre :) choc raz nie jest na mnie. A Ty Burzyk lej sobie niewlasciwy olej a poza tym ci Niemcy i Holendrzy o ktorych piszesz co leja ten wynalazek do swoich aut ze stajni VAG maja to w d... bo wiedza ze sprzedaca niebawem te auta polaczkom i w d... maja czy przezyja te auta kolejnye 5 lat :)

Burzyk
01-06-2009, 17:02
Jesteś zakochany w tym Mondeo czy co? Ford nie jest lepszym autem od volkswagena/audi. Nie udowadniaj tego na siłę, że tylko do Forda trzeba lać taki cudowny olej. Ja jestem zwolennikiem Formula E i pisałem o tym dużo wcześniej. Fordem jeżdże chwilowo bo kupiłem go okazyjnie za śmieszne pieniądze ale nie jest to marka moich marzeń.

Burzyk
01-06-2009, 17:08
Mój mondeo był zalany w Niemczech w serwisie Forda w Hanowerze olejem
Castrol GTX 10W-40 A3/B3 link do strony:
http://www.castrol.com/castrol/productdetailmin.do?categoryId=9014015&contentId=7027221
U nas niestety nie jest ten produkt dostępny.

MAXIMUS_00
01-06-2009, 17:22
No i nadal nie zostało to ustalone czy można, czy nie i do jakiego przebiegu zmienić olej z wycofywanego Formula e na "f". Może ktoś ma jakieś pewne informacje na ten temat ?????????????

Panowie spokojnie - trochę odeszliście od tematu, a może któryś z Was zna odpowiedź i mógłby mnie i innym pomóc w udzieleniu odpowiedzi na pytanie napisane wyżej ????????

Cobretti
01-06-2009, 18:42
Jesteś zakochany w tym Mondeo czy co?
noooo... nawet bardzo... kolejny to też będzie mondek (w najgorszym wypadku focus)
uwielbiam to auto za... prowadzenie....

i na zakończenie tej dysputy.... wg moich wymagań stawianych autom które kupuję to akurat ford wygrywa z VW/audi (między innymi lepszą kulturą pracy, lepszym automatem, lepszym prowadzeniem) no i nie jest taki przereklamowany jak w/w marki....

nie podejmuję z Tobą, Burzyk dalszej dysputy typu co jest Twoim marzeniem...
a czytanie ze zrozumieniem jest dla Ciebie problemem jak widzę... chodzi mi o klasyfikację olejów...

KRYMAR
01-06-2009, 21:19
WITAM!!!
JA do mondka zalałem MOTUL Specific FORD 913-B 5W-30 przebieg 100tyś automat.
COBRETTI super zdjęcia z wyjazdów.Ja swojego mondka też sprowadziłem z niemiec.

pawelek4
01-06-2009, 21:47
Panowie, ja z troche innej beczki, mam pytanie z czego zrobiona jest misa olejowa w Mondeo ? Aluminiowa czy metalowa ?

Burzyk
01-06-2009, 21:57
Aluminium to też metal ale w mondeo miska jest stalowa można normalnie spawać !!!

Cobretti
01-06-2009, 22:37
Burzyk... ale nikt nie pyta czy można spawać.... :D
tylko z jakiego materiału jest....

zrozumienie tekstu pisanego to wielki problem jest..... niestety.....

Burzyk
02-06-2009, 06:13
Człowieku odpuść sobie.

Schem
02-06-2009, 07:20

Skoro Ford zastępuje formulę E, nowym olejem Formula F, i nie podaje, że nie wolno go stosować w autach o przebiegu powyżej X, to oznacza, że jak już nie kupisz E, to lejesz F.
I tyle.

A co do tego, że to jest nowy olej, to mam spore wątpliwości...
Raczej chodzi o to, że teraz Castrol ma wyłączność na produkcję oleju dla Forda, więc zmienili nazwę.
Nie wymyślili nowego silnika, więc i olej nie może być jakiś zupełnie inny.
A piszą, co chcą...

Burzyk, a co by Ci się stało, gdybyś przeczytał choćby tylko ten wątek, w którym teraz piszesz?
Bo widzę, że to już kolejny raz piszesz jakieś dyrdymały, na które odpowiedź jest kilka stron wcześniej...
Zazwyczaj powinno się przeczytać tekst, do którego się potem odnosi.
Przeczytać ze zrozumieniem...

Oleje ze specyfikacją VAG nie nadają się do Fordów nie dlatego, że są gorsze, czy lepsze, tylko dlatego, że silniki Forda mają wąskie kanaliki olejowe i do prawidłowej pracy, potrzebują oleju (cytuję za Motul):
niskiego wskaźnika lepkości HTHS (High Temperature High Shear) pomiędzy 2,9 a 3,5 (Ford, Jaguar, Rover, PSA, Renault) w odróżnieniu od silników wymających wysokiej lepkości HTHS (powyżej 3,5): BMW, VW (z wyjątkiem normy 503/506), Porsche, Mercedes Benz.

Czy już jasne? :572:

Burzyk
02-06-2009, 07:31
No niezły wykład. Trzymaj tak dalej

Schem
02-06-2009, 08:02
Tak właśnie myślałem... brakło argumentów... a do błędu się przyznać, to trzeba mieć jaja...

Cobretti
02-06-2009, 10:21
:D

trza umić czytać literki

:)

pawelek4
02-06-2009, 10:34
Tak czy siak dzieki za odpowiedz :D Nie chodzi tu nawet o spawanie. Kumpel ma w golfie (2004 rok) aluminiową zahaczył nadwoziem o kamien (wydawałoby sie niegroznie) i micha posypała sie w drobny mak g:galy

Burzyk
02-06-2009, 14:07
Schem no to jaki kupić produkt motula do mondeo tdci?

Schem
02-06-2009, 14:18
http://www.motul-oleje.pl/product/index-id-39.html - o taki.

Jeśli chcesz Motula.

A jeśli chcesz co innego - http://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=35328 tu jest lista innych olejów spełniających normę Forda.

Burzyk
02-06-2009, 14:25
5 litrów Motula kosztuje 195zł ( do mondeo wchodzi średnio 5,5 litra) tzn trzeba dokupić jeszcze litr za 49zł. Czyli razem ta zabawa kosztuje 244zł. To ja zostanę przy formula E.

Cobretti
02-06-2009, 14:27
dokładnie to powinno wejsć 5.8 :)
mówieserio - żadna "nabitka"

Schem
02-06-2009, 14:31
A kliknąłeś linka w ogóle...?

Allegro masz?

A poza tym, do 2.0 TDCi wchodzi 6 litrów (5.8 to bez filtra)

stanisz
02-06-2009, 14:37
Ja zalałem jakiś miesiąc temu Motulem Specyfic Ford 913B 5W30
Pracuje zdecydowanie lepiej niż na fordowskiej formule E którą miałem wcześniej.
Za 5L + 1L zapłaciłem w wawie 272 zł

Burzyk
02-06-2009, 14:38
5,8 okay.

tomekpyt
02-06-2009, 19:10
a ja mam taki problem...kupiłem autko MK3 2004r. 116 KM, pojechałem dziś wymienić olej ale nic z tego bo nie wiem jaki był poprzednio zalany ? Autko ma przejechane 173 tyś, bardzo proszę o podpowiedź-syntetyk, półsyntetyk i jakiej firmy bo próbował mi wcisnąć CASTROL. Z góry dziękuję i pozdrawiam Wszystkich :)

maku123
03-06-2009, 06:13
Jak kupowałem swojego w Niemczech zalany był olejem Texaco Havoline 5W40 przy przebiegu 129tyś. km, ja przy wymianie wlałem Castrol Magnatec Diesel 5W40 przy 130tyś. km, w tej chwili mam ok 145tyś i szykuję się do następnej wymiany ale tym razem zaleję Elf Evolution SXR 5W30.

Cobretti
03-06-2009, 07:35
nie wiem jaki był poprzednio zalany ?
wg mnie zalej każdy który spełnia specyfikację forda na przykładzie mojego Mobila:
http://www.ekonaft.com.pl/mobil_last/samochodowe-mobil/n06_silnikowe_do_sam_osobowych/full-mobil-super-fe-special5w30.htm

jakiej marki olej wlejesz to Twój wybór....

Maku - a czemu takie "eksperymenty" ?? :)

adam.ponio9
03-06-2009, 10:26
Witam,
http://www.animegame.com/cars/Oil%20Tests.pdf
o dziwo najlepiej wypały oleje amerykańskie, polecam Valvoline Maxlife lub Durablen osobiście zakupiłem na http://www.motocom.pl , wszystko śmiga

pozdrawiam

adam.ponio9
03-06-2009, 10:28
http://www.animegame.com/cars/Oil%20Tests.pdf testy olejów
o dziwo najlepiej wypadły amerykańskie ,
polecam Valvoline , osobiście kupiłem na http://www.motocom.pl
pozdrawiam

Cobretti
03-06-2009, 10:29
skoro test robiony przez amerykańców to i ich oleje są the best ;)

jak w każdym teście :D

maku123
03-06-2009, 11:41
Maku - a czemu takie "eksperymenty" ?? :)
Postanowiałem wypróbować olej ELF sugerując się wypowiedziami o nim na forum, a że 5W30 jest zalecany przez Forda to myślę, że warto sprobować, chyba że się mylę to proszę poprawcie mnie koledzy.

Cobretti
03-06-2009, 11:48
wiesz.. samo 5W30 to nie wszystko... jeszcze musi być klasyfikacja/specyfikacja dla forda ;)

Keliopis
03-06-2009, 12:33
Ja dzisiejszego dnia zalałem MOTULEM XCESS 5w40. Ciezko powiedziec czy jestem zadowolony :D niektorzy mowili ze chodzi zdecydowanie ciszej , wielkich roznic nie zauwazylem. Mam jedynie nadzieje ze dobrze sie spisze :)

marekprint
03-06-2009, 15:08
dołączam się do tematu
kupiłem MK3 2.0 PB i nie wiem jaki olej wlać, ma przejechane 128 tys , teraz zalany Mobil 10w40, i teraz dylemat czy lać Ford 5w30 formula E , czy jechać dalej na pólsynetyku 10w40.Niby fordowski olej ma dedykowane parametry ale czy zalewając nim nie rozszczelnię silnika, bo zacznie czyścić i jakiś kanalik się zapachnie i koniec, forum poleca fordowski , ale mechanicy znajomi odradzają teraz lać olej o większej gęstośći

Cobretti
03-06-2009, 15:39
ma przejechane 128 tys , teraz zalany Mobil 10w40,
co tak szybko??
ja mam TDCi 260.000km i leje cały czas Mobila 5W30 ...

Schem
03-06-2009, 17:26
Ja myślę, że spokojnie możesz przejść na 5W-30
Sam tak zrobiłem w escorcie i żyje.
128 tysi to jeszcze normalny przebieg...

To nie duży fiat, że trzeba lać coraz gęstszy olej... Zresztą 10W-40 to jeszcze nie tragedia. Jakbyś miał zalany minerał i zrobił na nim 100 000 to może coś by wypłukało po zmianie na 5W-30

tomekpyt
03-06-2009, 19:36
dziś zaproponowano mi olej FORD Formuła 1 5W30, co o tym sadzicie-zalewać czy dołożyć i zalać Castrol ?

Cobretti
03-06-2009, 21:59
olej FORD Formuła 1 5W30
a co to ?? :D
bo jak coś to Ford Formula E 5W30 ;)

jak zalejesz Mobila Super FE Special 5W30 to też będzie git ;)

ADS
04-06-2009, 13:36
Jak chcesz Mobila z najwyższej półki to zalej
Mobil 1 Fuel Economy 0W-30

Cobretti
04-06-2009, 19:18
Mobil 1 Fuel Economy 0W-30
a jest przeznaczony do forda ??

Spartaccus
04-06-2009, 22:30
Witam, co post to inna rada.
moje mondeo tdci 2006 rok przebieg około 100000 (63 tyś, mil)
Niewiem jaki olej jest tam obecnie, w książce serwisiwej nie mam żadnej wzmianki.
Czy castrol edge 5w 30 będzie dobry?? Zależy mi na cichszej pracy silnika.

ADS
05-06-2009, 12:55
a jest przeznaczony do forda ??

oczywiście i jest dużo lepszy niż "FE" spełnia az do A5/B5
Specyfikacje

Mobil 1 Fuel Economy 0W-30 spełnia wymagania poniższych specyfikacji:

API SL/SJ/CF X
ACEA A1/B1 X
ACEA A5/B5 X

Mobil 1 Fuel Economy 0W-30 posiada następujące dopuszczenia producentów:

Ford WSS M2C913-A X
Ford WSS M2C913-B X
Ford WSS M2C920-A. X

Cobretti
05-06-2009, 18:56
rozumiem, że odczuwasz tą różnicę w lepszości ?? :)

jakoś nie uważam, żeby zmieniać na "twój" :)
po prostu chwyt marketingowy i tyle :)

jeżeli na Twoim oleju auto pali o 1 litr mniej na 100km... to się zastanowię :)

rumosz1
05-06-2009, 19:18
Burzyk
nigdy nie zachwalaj niemieckich samochodów zobacz co Niemcy zrobili zBMW w F1
istna kaszana a VW nigdy nie dotrzyma kroku Fordowi
przeciwnik Niemieckich samochodów

Cobretti
05-06-2009, 20:28
a ford to jaki jest??

ADS
07-06-2009, 11:32
rozumiem, że odczuwasz tą różnicę w lepszości ?? :)

jakoś nie uważam, żeby zmieniać na "twój" :)
po prostu chwyt marketingowy i tyle :)

jeżeli na Twoim oleju auto pali o 1 litr mniej na 100km... to się zastanowię :)

Niewiem czemu się irytujesz? Poprosu jest z wyższej półki.
Każdy koncern ma poziomowanie produktów. Nie kazdy silnik potrzebuje lepszego oleju aby poprawnie działać, ale mu nie zaszkodzi. Topowe są zarezerwowane dla lepszych marek, ten zdajsie dostał homologacje ze względu na Volvo.

greg1971
19-06-2009, 07:30
Specyfikacje

Mobil 1 Fuel Economy 0W-30 spełnia wymagania poniższych specyfikacji:

API SL/SJ/CF X
ACEA A1/B1 X
ACEA A5/B5 X

Ostatnio trafiłem na ciekawy tekst o olejach (niestety chyba nie najnowszy): http://www.p12.neostrada.pl/oleje.pdf
Wymagania ACEA A1/B1 oraz A5/B5 są niższe od A3/B3, przynajmniej jeżeli chodzi o parametr HT/HS (lepkość w temperaturze 150 st. C przy dużym obciążeniu)

Marasss_w
12-07-2009, 20:24
A ja mam takie pytanie kupiłem mondka z niemiec i luzem znalazłem kartkę w dokumentach że zalany jest olejem 5W30 tylko czy to prawda powiedzcie czy można jakoś to sprawdzić czy faktycznie mam taki olej. teraz muszę zrobić zmianę
zgodnie z tą kartką i mam dylemat. podkreślam że to 2002 rok i ma 230000 przejechane a i diesel. Z tego co zaobserwowałem nic nie bierze oleju. Dzięki z góry.

Cobretti
12-07-2009, 21:02
Marasss_w... i tego się trzymaj....
że nie bierze oleju, ze masz na kartce 5W30 ... nic nie kombinuj
mój jest 2003 , mam 265.000km, leje 5W30 (obecnie mam Ford Formula F ale wracam do swojego mobila )

Marasss_w
12-07-2009, 21:13
no ja też mam mobila super FE 5W30 ale teraz chce zalać cstrola magnateca 5w40

Cobretti
12-07-2009, 21:20
ale po co ??
trzymaj sie tego co masz i już ....

Marasss_w
12-07-2009, 21:25
A możesz mi powiedziec jaka jest różnica miedzy 5w30 a 5w40? pytam bo tu u mnie nie ma 5w30 mobila

Famond
12-07-2009, 22:00
Cześć ja też miałem lany Castrol txt softec A1 Plus 5W30 i chciałem wymienić na ten sam.Niestety takiego castrola w mojej okolicy nie znalazłem,jest za to odpowiednik spełniający kropka w kropke jego specyfikacje i jest to Valvoline 5W30 , jak pisało na opakowaniu zalecany przez Forda i sprawdzone z danymi z katalogu ma dokładnie te same parametry.Ja już też mam grubo ponad 200 tys. silnik tddi i bałem sie eksperymentów.

Marasss_w
12-07-2009, 22:03
oo dzieki kolego jutro sobie sprawdze czy znajde jak nie leje mu castrola co zrobic

Marasss_w
13-07-2009, 10:50
Znalazłem tylko taki olej odpowiadający parametrami forda tak mi powiedzieli w sklepie,że ten albo za parę dni będą mieli jakiś ulepszony z tego rodzaju. A olej nazywa sie FORD FORMULA E 5W-30.Doradzicie coś?

Rondel
13-07-2009, 13:52
Znalazłem tylko taki olej odpowiadający parametrami forda tak mi powiedzieli w sklepie,że ten albo za parę dni będą mieli jakiś ulepszony z tego rodzaju. A olej nazywa sie FORD FORMULA E 5W-30.Doradzicie coś?

Wiele osób jeździ na oleju Motul. Mnie też takowy doradzono i jestem bardzo zadowolony:

http://www.allegro.pl/item666309152_motul_olej_do_jaguar_mazda_ford_m2c_ 913_aib_fv.html

Lothien
13-07-2009, 14:01
Wiele osób jeździ na oleju Motul. Mnie też takowy doradzono i jestem bardzo zadowolony:

http://www.allegro.pl/item666309152_motul_olej_do_jaguar_mazda_ford_m2c_ 913_aib_fv.html

No ok ale skąd tak naprawdę wiecie, że to oryginalny olej lany we Francji?
Ma jakąś banderolę foliową w języku francuskim?:D

Sam przypadkiem widziałem jak w jednym ze sklepów-hurtowni rozlewali (widziałem castrola) z beczek do butelek 1L - 5L i potem zgrzewali nakrętki. Znając życie to pewnie rozlewając wszystkie oleje używali tego samego lejka no i pewnie z beczki tez "wyparowuje" troszkę kropelek:)

Czy zakupy firmowych olei na allegro to dobry pomysł?

Czy do diesela lejecie taki sam olej co do benzyniaka (chodzi mi akurat o motyl'a)?

Marasss_w
13-07-2009, 14:22
No wlłaśnie w jednym sklepie proponowano mi luzem tzn z beczki 200l ponoć taki jak ford zalewa jako pierwszy olej do silnika ,tak mi mówili a w drugim sklepie forda polecili mi właśnie ten olej formuła E i ten ulepszony to też formula tylko wydaje mi się że F ,a i ten olej jest już w bańkach 5 l.

SrebnaStrzała
13-07-2009, 15:09
No ok ale skąd tak naprawdę wiecie, że to oryginalny olej lany we Francji?
Ma jakąś banderolę foliową w języku francuskim?:D

Sam przypadkiem widziałem jak w jednym ze sklepów-hurtowni rozlewali (widziałem castrola) z beczek do butelek 1L - 5L i potem zgrzewali nakrętki. Znając życie to pewnie rozlewając wszystkie oleje używali tego samego lejka no i pewnie z beczki tez "wyparowuje" troszkę kropelek:)

Czy zakupy firmowych olei na allegro to dobry pomysł?

Czy do diesela lejecie taki sam olej co do benzyniaka (chodzi mi akurat o motyl'a)?

Ja leje do diesla 300v bo lepszego oleju nie da się kupić, a o autko cza dbać:)

Cobretti
13-07-2009, 15:27
A olej nazywa sie FORD FORMULA E 5W-30.Doradzicie coś?
to lej .. to nic innego jak.... "nasz" Mobil ;)
a oleju potrzebujesz 5,8 litra ;)

Marasss_w
13-07-2009, 16:52
Wiem, wiem tylko czy oby na pewno mogę go wlewać czy wlewać tego FORMULA F? bo to już z tego co doczytałem jest różnica.

SrebnaStrzała
13-07-2009, 16:53
Wiem, wiem tylko czy oby na pewno mogę go wlewać czy wlewać tego FORMULA F? bo to już z tego co doczytałem jest różnica.

Różnica w opakowaniu;)

mkalwap
13-07-2009, 18:50
Witam Serdecznie,

Mam do Was prośbę dotyczącą waszej rady, gdyż przeczytałem wiele postów i jak większość chyba mam mętlik:) Mam w tej chwili zalany olej CASTROL MAGNATEC 5w40 DIESEL, lecz chcę go wymienić na Motul Specific FORD 913B 5w-30, czy to dobry pomysł, czy waszym zdaniem są jakieś przeciwskazania??

Dodam może iż na liczniku mam 260 tyś

liczę na waszą pomoc

Dziękuję

SrebnaStrzała
13-07-2009, 18:59
Witam Serdecznie,

Mam do Was prośbę o dotycząca waszej rady, gdyż przeczytałem wiele postów i jak większość chyba mam mętlik:) Mam w tej chwili zalany olej CASTROL MAGNATEC 5w40 DIESEL, lecz chcę go wymienić na Motul Specific FORD 913B 5w-30, czy to dobry pomysł, czy waszym zdaniem są jakieś przeciwskazania??

Dodam może iż na liczniku mam 260 tyś

liczę na waszą pomoc

Dziękuję

Jak najbardziej popieram;)
To jest tak jak z człowiekiem, wiadomo że należy dobrze się odżywiać aby mieć dużo mocy, ale krew(mam tu na myśli wszystkie płyny nie tylko olej) musi być wartościowa, bo ona przepływa przez wszystko i dba o narządy :)

MAXIMUS_00
14-07-2009, 05:25
Ja zalałem silnik 2kkm temu Fordowską formulą F i jestem zadowolony

Lothien
14-07-2009, 10:02
Ja leje do diesla 300v bo lepszego oleju nie da się kupić, a o autko cza dbać:)

SrebnaStrzala, a gdzie można kupić (okolice Poznania) sprawdzony motul v300?
Mi w Motule polecają do mojego mongoła olej: Specific Ford 913B 5W-30.

SrebnaStrzała
14-07-2009, 10:37
SrebnaStrzala, a gdzie można kupić (okolice Poznania) sprawdzony motul v300?
Mi w Motule polecają do mojego mongoła olej: Specific Ford 913B 5W-30.

http://allegro.pl/item676563324_motul_300v_power_racing_5w_30_2l_poz nan_fv.html
I dokładnie ten typ jest to naszego silnika jeśli chodzi o 300v.
Ten koleś zasila całe Subaru Team w Poznaniu wiec jest sprawdzony;)

azidahaka
14-07-2009, 21:39
Witam.

Po 3 dniach w końcu udało mi się przebrnąć przez wszystkie 470 postów :D
I generalnie widzę ze najbardziej polecane jest kilka olejów..
Jako że jestem na wymianie oleju i nie wiem co było wcześniej, oraz po poszukiwaniach dostępności któregoś z polecanych olejów tutaj w UK. Trafiłem na:
Texaco Havoline Energy 5W30 Deposit Shield - 15.99 GBP za 5L,
Castrol Magnatec 5W30 A1 - 28,99GBP za 4L
Motul Spec 913B - 35,99GBP za 5L
Carlube Triple R 5W30 - 16,04GBP za 5L

Szukałem jeszcze Elfa czy też Liqui Moly ale nic z tego..

W związku z tym który z powyższych wybrać??

Mondek ma na karku 180k km i zero wycieków.

Dziękuje i pozdrawiam.

SrebnaStrzała
15-07-2009, 02:05
Odpowiedź jest jasna, odpowiedź jest jedna... MOTUL!
To moje zdanie:)

ace2
15-07-2009, 08:45
Motul i Quaker :)

heeci
16-07-2009, 14:57
Mam zalany 5 w 30 formuła E ,i kupiłem na dolewki F-ke(nie zauważyłem ) .Mam na liczniku 108 tyś , ale 1,8 pije troche oleju .Mieszać czy nie mieszać oto jest pytanie !!!

dikileiden
16-07-2009, 15:31
witam.wcześniej jezdziłem na Shell Helix Diesel Plus,wczoraj zalałem motul 300V POWER 5w-40 ,widać sporą różnicę silnik pracuje dużo ciszej i nie słuchać już warczenia przy około 2000 obr/min,co myślałem że jest spowodowane wspornikiem intercoolera a to nie to,tylko olej był kiepski ,a teraz po zalaniu motulem nie ma już warczenia w okolicach 1800-2000obr/min.

SrebnaStrzała
16-07-2009, 17:21
witam.wcześniej jezdziłem na Shell Helix Diesel Plus,wczoraj zalałem motul 300V POWER 5w-40 ,widać sporą różnicę silnik pracuje dużo ciszej i nie słuchać już warczenia przy około 2000 obr/min,co myślałem że jest spowodowane wspornikiem intercoolera a to nie to,tylko olej był kiepski ,a teraz po zalaniu motulem nie ma już warczenia w okolicach 1800-2000obr/min.

Wszystko fajnie ale źle że 5w40 ;/ Zrobiłem to samo kiedyś i mi zaczął silnik przeciekać;/ Do naszych jest 5w30 co już wiele razy tu pisałem.
5w40 ma za dużą gęstość htss czy jak to się tam pisze(zapomniałem).
Ja dokładnie zrobiłem tak samo jak Ty i pamiętam że troszkę zaczął się pocić w pewnych miejscach, bo my mamy za wąskie kanaliki jak na ten olej. Spoko jak ja przeżyłem bez żadnych usterek to i Ty przeżyjesz, ale na przyszłosć pamiętaj
!!5W30 !! Power Racing ;)
I tak przy okazji różnice dopiero poczujesz jak będziesz za parędziesiąt tysięcy kolejny raz go wlewał ;)

maximondi
16-07-2009, 18:58
@dikileiden a ja mam wlaśnie zamiar przejść na Shell Helix F 5W-30 gwarancja mi się konczy wiec juz nie musze wlewac formule F.

@SrebnaStrzała Czy lepkość 3,61 mPa.s w MOTUL 300V Power Racing 5W-30 ( http://allegro.pl/item676563324_motul_300v_power_racing_5w_30_2l_poz nan_fv.html ) to nie za wysoka czasem dla mondeo ? I drugie pytanie jak często zmieniasz olej ?

Pozdrawiam wszystkich wlaścicieli mondków :)

SrebnaStrzała
16-07-2009, 19:41
@dikileiden a ja mam wlaśnie zamiar przejść na Shell Helix F 5W-30 gwarancja mi się konczy wiec juz nie musze wlewac formule F.

@SrebnaStrzała Czy lepkość 3,61 mPa.s w MOTUL 300V Power Racing 5W-30 ( http://allegro.pl/item676563324_motul_300v_power_racing_5w_30_2l_poz nan_fv.html ) to nie za wysoka czasem dla mondeo ? I drugie pytanie jak często zmieniasz olej ?

Pozdrawiam wszystkich wlaścicieli mondków :)

Właśnie jest w sam raz. Lepkość dopuszczalna to 4.00 a w40 ma chyba 5.6
Ja zmieniam co 30.000km Czasem co 25.000 zależy jak leży :)
I co drugą wymiana daje cerami-zer.

maximondi
16-07-2009, 21:51
I co drugą wymiana daje cerami-zer.
Jaki ? Jesli to nie tajemnica bo poczytalem wlasnie troche na googlach i jest tam tego pelno. A tez bym cos wlal choc z drugiej strony to mondek ma dopiero 58000 to moze jeszcze czas na takie zabawy.

SrebnaStrzała
17-07-2009, 07:17
Jaki ? Jesli to nie tajemnica bo poczytalem wlasnie troche na googlach i jest tam tego pelno. A tez bym cos wlal choc z drugiej strony to mondek ma dopiero 58000 to moze jeszcze czas na takie zabawy.

Gdyby to było tańsze to wlałbym każdy rodzaj (silnik, wspomaganie, skrzynia, paliwo) tymczasem wlewam tylko do oleju. W planach mam również zabezpieczyć skrzynie bo jednak swoje cierpi.

rewas
21-07-2009, 09:49
czy ktoś z Was stosował może Olej silnikowy - syntetyk FORD FORMULA F 5W-30 5l 14E9EC.jeśli tak to jakie macie wrażenia i opinie??

Rondel
21-07-2009, 12:07
http://allegro.pl/item676563324_motul_300v_power_racing_5w_30_2l_poz nan_fv.html
I dokładnie ten typ jest to naszego silnika jeśli chodzi o 300v.
Ten koleś zasila całe Subaru Team w Poznaniu wiec jest sprawdzony;)

Ja też u niego kupiłem Motula.

Lothien
21-07-2009, 12:57
Ja też u niego kupiłem Motula.

I jak zadowolony jesteś?
Czuć różnicę?

Rondel
21-07-2009, 13:47
I jak zadowolony jesteś?
Czuć różnicę?

Jestem zadowolony. Ja kupiłem 913B Specific Ford.
Wcześniej autko jeździło na shellu F 5W30. Różnicy nie czuję

viruss21
21-07-2009, 17:13
czy ktoś z Was stosował może Olej silnikowy - syntetyk FORD FORMULA F 5W-30 5l 14E9EC.jeśli tak to jakie macie wrażenia i opinie??

Ja zalałem Formule F 5W-30 wcześniej Formula E. Silnik jakby ciszej chodzi przebieg 140 tys i wszystko jest ok zrobiłem już jakieś 4 tys km na nim i nie ubywa go tak, że polecam.

mazbasi
26-07-2009, 17:38
Witam serdecznie,

niedawno kupilem mondeo tddi 115KM. Jest zalany castrolem 10w40 - polsyntetykiem. Chce przejsc na syntetyk 5w40 (5w30 moze brac za duzo). Planuje kupic oryginalny olej forda i z 5w40 znalazlem olej Formula S/SD. Czy nadaje sie on do tego silnika czy moze jest przeznaczony tylko do tdci?
Jesli nie ten olej to jaki inny zalac?

Pozdrawiam.

MAXIMUS_00
26-07-2009, 19:06
Ja zalałem Formule F 5W-30 wcześniej Formula E. Silnik jakby ciszej chodzi przebieg 140 tys i wszystko jest ok zrobiłem już jakieś 4 tys km na nim i nie ubywa go tak, że polecam.

Ja na razie na oleju formula F 5w-30 zrobiłem ok 3 kkm i wszystko jest git mój przebieg to ok. 105 kkm i też po wymianie miałem wrażenie jakby silniczek ciut ciszej jeszcze pracował do tej pory nie ma żadnych problemów związanych z przejściem na ten olej.

Paweł &
10-08-2009, 13:00
A co sądzicie Koledzy nt. oleju Castrol Edge 5W/40 Turbo Diesel, bo noszę się z zamiarem zalania mojego auta takim czymś.

marctwain
10-08-2009, 13:09
A co sądzicie Koledzy nt. oleju Castrol Edge 5W/40 Turbo Diesel, bo noszę się z zamiarem zalania mojego auta takim czymś.

Ja czymś takim właśnie zalewam. Identico. I jeździ. Normalnie.:) Nie dolewam od wymiany do wymiany 10-11kkm. Spada od 05 do 1,0 cm na bagnecie.

czechu81
26-08-2009, 18:27
Hej
Chce kupic dzisiaj oleej do TDCI 2.0 130km 2001r.
I teraz mam mega dylemat.
czy brac zgodnie ze specyfikacja ten ...
http://www.allegro.pl/item716300381_oryginalny_ford_formula_f_5w30_6l_5_ 1_promocja.html

czy dolozyc 75 zl i wziac ten
http://www.allegro.pl/item722436215_mobil_esp_formula_5w30_5w_30_6l_4_2_ z_niemiec.html

jestem w stanie przezyc 75 zl.... pytanie czy warto

MAXIMUS_00
26-08-2009, 20:33
Jeśli chcesz znać moje zdanie to na pewno do normalnej eksploatacji nie warto tyle dokładać bo różnicy nie poczujesz -chyba że trochę sobie wmówisz że jest znacznie lepiej.

TomiTom1
29-08-2009, 10:59
Witam wszystkich,
Zamierzam wymienić olej i biorę pod uwagę Motul 300V 5w-30 Power Racing lub Motul Specific FORD 913B 5w-30 który polecacie bardziej do TDDI z 2001 roku z przebiegiem około 150 000, aktualnie zalany jest Castrol...

Sasanki
02-09-2009, 18:34
Witam wszystkich,
Zamierzam wymienić olej i biorę pod uwagę Motul 300V 5w-30 Power Racing lub Motul Specific FORD 913B 5w-30 który polecacie bardziej do TDDI z 2001 roku z przebiegiem około 150 000, aktualnie zalany jest Castrol...

myśle ze ten power racing to przesada ale ile marek olejowych tyle opinii, dość powiedzieć ze przy 125kkm zakupilem mk3 2.0TDCi i zalalem go na dzieńdobry pomimo zapewnien ze wszystko "własnie" wymienione Motulem Eco_energy 0w30 i po 15k jest ok, nie ubyło chyba nawet łyżki oleju i tylko dlatego ze juz obecnie jest nie oferowany skusze sie na tego Ford Specific 913B ...myśle ze da rade a znalezłem 6L za 180zł wiec biorac pod uwage ze rok temu za eco energy dalem po znajomosci 240zł to chyba warto.
jak ktoś po tylu postach nie wiem nadal czym zalać to niech juz nie szuka i zaleje czymkolwiek co spełnia normy Forda bo ogolnie wygorowane to nie sa.

SrebnaStrzała
02-09-2009, 18:44
Motul 300v VS Mobil 1
http://www.youtube.com/watch?v=3cChm-dqZts
20koni i momentu więcej w przypadku motula :)

maximondi
02-09-2009, 20:09
@SrebnaStrzała
Gdyby to była prawda a nie reklama to by V-tech klientów stracił.

SrebnaStrzała
02-09-2009, 20:11
@SrebnaStrzała
Gdyby to była prawda a nie reklama to by V-tech klientów stracił.

...a czy przypadkiem nie chodzi o to która z prawd jest wygodniejsza ?

eker
13-09-2009, 21:48
Hej , musze w koncu wymienić ten olej :) Mam <mk3> 2004 170kkm i lekką modyfikacje w silniku zrobiona przez Wolfa . Co wlać ?? Czytam o tym Motulu SPECIFIC FORD 913B 5W-30 , ale jakos :) Doradzcie cos :)

Mariusz
13-09-2009, 21:53
5W30, a czy MOTUL, czy CASTROL EDGE, czy jakiś inny z wyższej półki to już Twoja sprawa i zasobności portfela. Ja osobiście miesiąc temu zalałem CASTROL EDGE i jestem zadowolony, nieco cichsza praca silnika, chyba, że to tylko autosugestia :) :) :).

dziab
16-09-2009, 20:44
Witam serdecznie,

niedawno kupilem mondeo tddi 115KM. Jest zalany castrolem 10w40 - polsyntetykiem. Chce przejsc na syntetyk 5w40 (5w30 moze brac za duzo). Planuje kupic oryginalny olej forda i z 5w40 znalazlem olej Formula S/SD. Czy nadaje sie on do tego silnika czy moze jest przeznaczony tylko do tdci?
Jesli nie ten olej to jaki inny zalac?

Pozdrawiam.

..wlej taki ktory spelnia norme WSS-M2C913-B