Zobacz pełną wersję : Odzyskanie OC po sprzedaży auta - możliwe?

Jarcio
23-03-2009, 20:07
Witam,

sprzedałem 28 lutego auto, które miało opłacone ubezpieczenie OC od 1 stycznia do 30 czerwca 2009 czyli OC jest nadal ważne.
W związku z tym chciałbym podpytać czy mogę odzyskać od ubezpieczyciela (w moim przypadku PZU) wartość OC za okres od 1 marca do 30 czerwca? Dodam, że już zgłosiłem ubezpieczycielowi informację o sprzedaży auta, celem przerwania opłacania OC na sprzedane auto.

Czy może ktoś próbował odzyskać lub odzyskał PLN za OC? Chętnie poznam Wasze opinie na ten temat.

motorek26
23-03-2009, 20:50
jeżeli do umowy kupna sprzedaży napisałeś dodatkowo wypowiedzenie gdzie jest napisane że kupujący zrzeka sie twojego ubezpieczenia to możesz wystąpić o wypłacenie swojej składki jeżeli zaś nic takiego nie masz to niestety ubezpieczenie przechodzi na własność nowego właściciela auta

westwesteu
23-03-2009, 21:45
Witam.
Istnieje jeszcze jedna chodź mało prawdopodobna możliwość. Nabywca auta sam się zrzeknie ubezpieczenia OC. Osobiście w lutym sprzedawałem i kupowałem inny samochód. Wystąpiłem do firmy z prośba o zwrot AC za niewykorzystany okres. Pani poinformowała mnie, że muszę czekać miesiąc i jeśli nowy właściciel auta się nie zrzeknie OC to zwrócą mi tylko pozostałość AC. A że teoretycznie może się zrzec OC to i OC mi zwrócą za niewykorzystany okres. Na pytanie co mają mi niby zwrócić z kwoty 1,oo zł (bo brałem pakiet w promocji i tyle OC kosztowało za rok) rozmówczyni tylko się roześmiała.

jacio
23-03-2009, 22:15
Jeśli kupujący napisze oświadczenie, że zrzeka się Twojego OC to dostaniesz zwrot bez problemów.

Pani poinformowała mnie, że muszę czekać miesiąc
Nie może miesiąca przekroczyć. Mi od sprzedaży do napisania zrzeczenia minęło ponad miesiąc, to musiałem oświadczenie z kupującym poprawiać żeby było poniżej miesiąca, bo inaczej wszystko przepada. Dobrze, że kupujący znajomy i ubezpieczyciel też znajomy to poszło bez problemów. Ale może różne firmy mają różne terminy, tego nie wiem, choć powinni wszyscy mieć terminy takie same.

westwesteu
23-03-2009, 22:20
Miesiąc to nowy nabywca ma na załatwienie spraw z nowym autem, i ja musiałem czekać na przelew kwoty ten właśnie miesiąc. Wniosek o zwrot kwoty wysłałem razem z umową kupna-sprzedaży potwierdzoną wyrejestrowaniem samochodu w Wydziale Komunikacji.

thermalfake
23-03-2009, 22:21
sprzedawałem autko w listopadzie bo trafił się kupiec a ja dokładnie miesiąc wcześniej wykupiłem roczną polisę OC, od razu z oświadczeniem zrzeczenia, po przepisaniu na inne auto potrącono mi 30%

Pinki
23-03-2009, 23:43
jak sprzedałem MK2 i dałem gościowi ubezpieczenie ale on jednak nie kontynuował i się ubezpieczył gdzie indziej to AXA sama z siebie mi przelała kasę a dokładnie przekaz pocztowy przyszedł :)

Jarcio
24-03-2009, 08:33
jak sprzedałem MK2 i dałem gościowi ubezpieczenie ale on jednak nie kontynuował i się ubezpieczył gdzie indziej to AXA sama z siebie mi przelała kasę a dokładnie przekaz pocztowy przyszedł :)

czy dobrze wnioskuję, że jeżeli nowy właściciel auta ubezpieczy samochód u innego ubezpieczyciela to pomimo braku stosownego zapisu w "umowie kupna/sprzedaży samochodu" mogę starać się o zwrot z PZU?
Podpisanie stosownego oświadczenia przez nowego nabywcę w obecnej chwili jest mało realne.

smook
24-03-2009, 09:36
czy dobrze wnioskuję, że jeżeli nowy właściciel auta ubezpieczy samochód u innego ubezpieczyciela to pomimo braku stosownego zapisu w "umowie kupna/sprzedaży samochodu" mogę starać się o zwrot z PZU?
Podpisanie stosownego oświadczenia przez nowego nabywcę w obecnej chwili jest mało realne.

Tak. Mi właśnie PZU przysłało list z informacją o tym, że nabywca wypowiedział im umowę OC. W kopercie była prośba o umowę KS (lub kopię) - co dziwne sami wcześniej przysłali mi też prośbę, żebym im zgłosił sprzedaż bo zapimniałem, więc umowę już mieli - oraz stosowny formularz do wypełnienia. Formularzy leżał u mnie chyba ze dwa miesiące, aż sobie o nim przypomniałem. Wypełniłem, poszedłem do PZU i do tygodnia mam mieć na koncie pieniądze

Pinki
24-03-2009, 18:02
JArcio tak wygląda ja dałem oc nowemu właścicielowi co zapisałem w umowie, ale on stwierdził najwyraźniej, że mu AXA nie leży i zmienił. a AXA przesłała do mnie kasę co było miłą niespodzianką.

kristof70
26-03-2009, 12:23
Klient który kupował moje autko napisał mi oświadczenie o wypowiedzeniu dotychczasowej umowy oc, teraz tylko czekam na zwrot ac plus oc

Jarcio
30-03-2009, 13:40
Witam,

dziś rozmawiałem z nowym właścicielem Essiego i nowe OC zawarł u innego ubezpieczyciela. Umówiliśmy się na napisanie oświadczenia dziś wieczorem i jutro śmignę do PZU.

Co powinno zawierać oświadczenie? Dane kupującego i sprzedającego, numer polisy... o czym jeszcze pamiętać?

kristof70
31-03-2009, 06:50
wpisz w goglach "rezygnacja z oc" to znajdziesz wzory formularzy

Jarcio
01-04-2009, 18:14
witam ponownie,

złożyłem w PZU oświadczenie o rezygnacji przez kupującego z mojej polisy OC, przedłożyłem umowę kupna sprzedaży z podbitą przez wydział komunikacji umowę z informacją o zbyciu pojazdu, wypełniłem dodatkowy formularz (nadmiar biurokracji), podałem numer konta i teraz czekam na przelew z PZU.

Dziękuję wszystkim za pomoc :564:

Jarcio
22-04-2009, 16:44
Zwrot otrzymałem przelewem na konto.

Gdyby ktoś miał pytania w podobnej sprawie to chętnie pomogę.

motorek26
22-04-2009, 17:32
Gdyby ktoś miał pytania w podobnej sprawie to chętnie pomogę.
__________________ale jak sprzedajesz autko to swoją polise mu dałeś czy zostaje ona u ciebie

Cobretti
22-04-2009, 18:59
polise dajesz
kupujący pisz eci oswiadczenie, ze rezygnuje z twojej polisy oc

czyli wrazie czego to ubezpieczyciel ma kłopot ;)

Jarcio
28-04-2009, 20:23
ale jak sprzedajesz autko to swoją polise mu dałeś czy zostaje ona u ciebie

polisę OC przekazujemy kupującemu i przez miesiąc może on jeździć na naszym OC - chyba, że ubezpieczenie OC kończy się wcześniej, np. za tydzień, wtedy kupujący ma polisę ważną tydzień i w tym czasie powinien zawrzeć nową umowę OC.

Jarcio
28-04-2009, 20:26
co do oświadczenia to u mnie było napisane z datą prawie miesiąc później po dacie sprzedaży - ważne aby data na oświadczeniu o rezygnacji kupującego z naszego OC, nie przekraczała 30 dni.

nastek
07-05-2009, 11:28
jeszcze nie próbowałem odzyskać, ale właśnie znalazłem instrukcje jak to zrobić, bo nabywca samochodu stwierdził, że znalazł najniższe stawki oc (http://www.placemniej.pl/komunikacyjne/pomoc/stawki-oc) w mBank i chce koniecznie już teraz tam przejść. instrukcja jest tu (http://www.komunikacyjne.ubezpieczenie.com.pl/sprzedaz_samochodu_8211_czy_mozna_odzyskac_wplacon e_skladki_ubezpieczeniowe/111,3358.html)

http://erazmus-sokrates.com/