Zobacz pełną wersję : [Mondeo 1993-1996] Sygnał dzwiękowy


Sylwio
01-05-2009, 17:06
Witam,mój problem polega na tym że przestał działać mi sygnal dzwiękowy,bezpieczniki sprawdzone,przekaznik sprawdzony,jedym słowem wszystko ok a jednak nie działa.Niewiem czy to ma jakiś związek ale stało sie tak od wymiany radia,możliwe ze to tylko zbieg okoliczności.Może miał ktoś taki przypadek.Pozdrawiam.

leszekpmi
02-05-2009, 10:07
Witam serdecznie.Kolego jeśli nie działa a sprawdziłeś to wszystko zrób jeszcze jedno.Weź miernik i sprawdź czy po naciśnięciu "przycisku" do klaksona dociera zasilanie.Jeśli nie to oznacza przetarty przewód lub że coś źle sprawdziłeś.Jeśli natomiast masz 12v to sprawdź czy masz masę.Jeśli jest,to będzie znaczyło że masz uszkodzony tylko klakson.Wymiana radia raczej nie ma nic wspólnego z tym.Pozdrawiam.

Coster12
02-05-2009, 10:43
podobno moze to byc cos zwiazanego z tasma od air bagu. koledzy powinni lepiej wiedziec

Sylwio
02-05-2009, 13:41
A czy może któryś z kolegów podpowiedzieć który to jest bezpiecznik i przekażnik bo może faktycznie żle sprawdziłem bo sprawdzałem na pałę tzn.po kolei wyciągałem bezpieczniki i nie wiem dokładnie który to jest.

leszekpmi
02-05-2009, 15:08
Kolego bezpiecznik powinien być zaznaczony na płytce którą zdejmujesz by się dostać do bezpieczników. Jak jest oryginalna.Tam powinny znajdować się rysunki który bezpiecznik jest do czego.Pozdrawiam.

loa
02-05-2009, 15:11
A więc tak. Zaznaczone elementy odpowiadają za sygnał dźwiękowy (bezpiecznik zabezpiecza również światła awaryjne).

Wygląda to tak, że na cewce przekaźnika, czyli jednym z cienkich pinów "czeka" sobie +12V. Kiedy naciśniesz na kierownicę, na drugim cienkim styku przekaźnika pojawia się masa i w ten sposób przekaźnik zostaje uruchomiony.
Jego uruchomienie z kolei powoduje przekazanie +12V z jednego grubego styku przekaźnika na drugi, gdzie dalej doprowadzany jest do sygnału dźwiękowego. Masę "trąbka" bierze z obudowy. Sygnał umiejscowiony jest między zderzakiem, a lewym nadkolem.


http://img259.imageshack.us/img259/4435/sygndzw.png




Sprawdź, czy:
- jest sprawny bezpiecznik
- jest sprawny przekaźnik (podmień z jakimś obok, choćby od świateł)
- nie skorodował styk na trąbce
- nie jest popsuta sama trąbka (tak będzie, jeśli po uruchomieniu sygnału zadziała przekaźnik, na styku trąbki pojawi się +12V, a dźwięku nie będzie)

loa
02-05-2009, 15:12
Kolego bezpiecznik powinien być zaznaczony na płytce którą zdejmujesz by się dostać do bezpieczników. Jak jest oryginalna.Tam powinny znajdować się rysunki który bezpiecznik jest do czego.Pozdrawiam.
Niestety są tylko numerki, które niewiele mówią, jeśli nie ma książki z opisem. Nawiasem mówiąc to jedyny samochód jaki miałem, który nie miał na pokrywce bezpieczników symboli co do czego, tylko nic nie mówiące numerki.

Sylwio
02-05-2009, 16:31
Szczeże mówiąc nie wpadłem na pomysł z podmianką przekażników bo bałem sie że moge jeszcze więcej nabroic,ale z tego co zauważyłem to przekażnik raczej nie daje znaku życia więc to może byc jego wina,a co do samych trąbek to mam dwie,z lewej i prawej strony po jednej,styki przy trąbkach wyczyszczone a więc pozostaje samo "sterowanie.

Sylwio
03-05-2009, 19:26
Przekażnik jest wporządku okazało sie że trąbki są "spalone".

mr_yagooda
03-05-2009, 20:34
witam. jak wymienisz to daj znac ile kosztowaly i czy znalazles klakson do mondeo czy tanszy zamiennik :)

Sylwio
11-05-2009, 12:28
Witam,założylem zwykłe uniwersalne zamienniki za 35 zł.sztuka na FordSklep.pl i też robią hałas.Pozdrawiam.