Zobacz pełną wersję : [Mondeo 2007-2014] navi 7" (lub convers+) i kamera cofania


safelock
02-05-2009, 08:29
Witam.
Istnieje możliwość podłączenia do navi 7" touchescreen blaupunkta kamerę cofania??
opcjonalnie do conversa+??

Leonzaw
29-05-2009, 20:59
no włąsnie, sam staram się dotrzeć do jakiejś informacji jakie dodatkowe złącza posiada ta nawigacja ... ja chciałem podłączyć do niej DVD ale nie chce wyciągać z kokpitu jeżeli i tak się nie da ... więc jeżeli by ktoś miał jakieś zdjęcie tylniego panelu tam gdzie są złącza było by COOOLLLL

glucosum
25-06-2009, 00:41
Pełna nazwa to

Blaupunkt Travel Pilot NX

safelock
26-07-2009, 12:45
Pełna nazwa to

Blaupunkt Travel Pilot NX

Z tego co wyczaiłem to Blaupunkt NX (navi DVD) ma możliwość podłączenia kamery cofania (jest to w nowej Kuga). Orientujecie się czy jest, możliwość wpięcia kamery cofania do mondeo z navi DVD?? ma ktoś może jakieś schematy serwisowe?

http://www.dziennik.pl/foto/article162428/Zwinny_poreczny_ford_kuga.html?gallerySeq=14#top

glucosum
26-07-2009, 15:20
Możesz sprecyzować jakie masz navi ?

Albo masz Blaupunkt travel pilot nx albo denso. Do tej drugiej można podłączyć kamerę ale..... trzeba dać na złącze sygnał RGB. Zwykle kamerki z aledrogo dają sygnał AV. Można dokupić konwerter AV -> RGB ale takowe są bardzo drogie, podłacza się go podobnie jak odtwarzacz DVD. Na forach jest trochę danych na ten temat.

Natomiast do Blaupunkta Travel Pilot NX napewno można podłączyć bo taką opcję oferuje Ford. Sam szukając informacji natknąłem sie w mikro na moduł kamery cofania znajdujący się w bagażniku Kugi. To pewnie adapter sygnału z kamery av -> RGB. Pytanie brzmi czy da sie podłączyć do już istniejącego navi ( ew zmiana oprogramowania ) czy to jest inny odbiornik a tak sugerował by mikro.....


nr finis kamery 1562510
nr finis moduł kamery 1577311

PS.
Jeszcze jedno. Dużo problemu sprawia umiesczenie kamery z tyłu samochodu. Tu masz kilka rozwiazań...

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=645294759

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=663702270

http://www.allegro.pl/item663697823_kamera_cofania_w_podkl_pod_tablice_r ej_170_vat.html

mzk
03-08-2009, 18:57
Odświerzę:
Czy ktoś zaglądał na tył NXa i patrzył czy tam są wejścia do kamerki?
Czy ktoś pracuje nad tym tematem?
Korci mnie bardzo!

safelock
03-08-2009, 20:29
Odświerzę:
Czy ktoś zaglądał na tył NXa i patrzył czy tam są wejścia do kamerki?
Czy ktoś pracuje nad tym tematem?
Korci mnie bardzo!

hmm ja sprawdzę za 23 miesiące jak się skończy gwarancja :| Puki co mnie bardziej teoria interesuje.


A tak na marginesie może byśmy napisali do forda aby dodał możliwość dodawania poi np poprzez port usb i pendrive (mowa o fotoradarach)?? Jest to przeca niewielka modyfikacja softu a tak by się wielu ludziom łatwiej jeździło :)

Kuginsyn
15-08-2009, 10:59
a co sądzicie o Navi-media?

keisim
15-08-2009, 12:20
...może byśmy napisali do forda aby dodał możliwość dodawania poi np poprzez port usb i pendrive...
Lepiej już poczekać do grudnia i dorzucić tą prośbę do listu do św. Mikołaja... większe szanse na powodzenie ;)

mzk
25-08-2009, 10:03
Miałem w rekach nawigację Blaupunkt NX.
Prostych złącz nie ma wogóle, tylko kostki do wpinania w nasze instalacje, a tak naprawdę to tylko piny na kostki :)
W kudze mimo że wygląda identycznie to jakiś inny model jest jednak (jak mnie uświadomił gość z dobrze poinformowanego źródła).

Leonzaw
31-08-2009, 09:46
hmm ja sprawdzę za 23 miesiące jak się skończy gwarancja :| Puki co mnie bardziej teoria interesuje.


A tak na marginesie może byśmy napisali do forda aby dodał możliwość dodawania poi np poprzez port usb i pendrive (mowa o fotoradarach)?? Jest to przeca niewielka modyfikacja softu a tak by się wielu ludziom łatwiej jeździło :)

hhmmm a masz u siebie USB?? ... bo ja jakos nie moge znaleźć ... ;)

mzk
31-08-2009, 13:32
To musisz koniecznie dołożyć - super bajer ;)

Leonzaw
31-08-2009, 13:42
To musisz koniecznie dołożyć - super bajer ;)

a w jaki sposób?? ... a to że bajer to wiem tylko nie wiedziałem że coś takiego moze być

Leonzaw
31-08-2009, 14:33
no to chyba wiem ... ja mam auto wyprodukowane w Maju 2008 ... w tym tez miesiacu byla zmiana urzadzen na posiadajace USB ... ale ja sie nie załapałem ;( a buuuuu

Pastoo
31-08-2009, 15:03
Leonzaw to raczej była opcja związana z systemem BT/VC, lub w pakiecie Business (I o ile dobrze pamiętam).

Leonzaw
31-08-2009, 16:18
nie nie ... BT i VC mam a USB niet ... dzwoniłem dziś do Ford Polska i odpowiedzieli mi tak jak napisałem ... moze to być prawda bo mam katalog z 2008 i nic tam nie wspominają o USB a w nowym jest wprost napisane ...

teraz sie zastanawiam czy można to jakoś doinstalować łatwo

Strzeszku
31-08-2009, 19:31
Instalacja USB jest raczej prosta. Trzeba wymienić moduł na taki z cyferkami 112 zamiast 488 i zmontować gniazdo USB w schowku. Moduły z rozbitych mondków chodzą po 200 do 300 zł, a jedyny problem to znalezienie takiego z USB.

trtami
31-08-2009, 20:07
Instalacja USB jest raczej prosta. Trzeba wymienić moduł na taki z cyferkami 112 zamiast 488 i zmontować gniazdo USB w schowku. Moduły z rozbitych mondków chodzą po 200 do 300 zł, a jedyny problem to znalezienie takiego z USB.

Jakby ktos mial taki modul z usb i voice po angielsku to chetnie bym kupil- w zamian moge dac z voice command po niemiecku i chyba modul bez usb .

glucosum
31-08-2009, 23:08
Z mojej wiedzy to raczej nikt ci nie pomoże. Jestem w identycznej sytuacji. Mam oryginalnie zainstalowany moduł bez usb z VC w jęz. niemieckim z radiem sony. Raczej małe szanse żeby ci go ktoś wymienił. A co do VC to można się przyzwyczaić, tylko to wybieranie słowne numeru telefonu do tej pory sprawia mi problemy, pozostałe funkcje są ok. Co do USB to szkoda że nie posiadasz bo bardzo dobrze współpracuje z twoim radiem.
Sprawdź jeszcze czy aby nie posiadasz modułu z USB a tylko nie masz wyprowadzonych kabli........

Leonzaw
01-09-2009, 21:48
Panowie ale czy wy mowicie o Navi DVD 7" czy o Soniakach??

i jeszcze jedno ... macie jakas instrukcje jak sprawdzic czy ma sie wyprowadzna wiazkę pod USB??

glucosum
01-09-2009, 22:17
Szanowny Leonku. Powiem jak ja to widzę. Pytanie jest tylko czy masz navi czy radio (fabryczne). Z mojej wiedzy wynika że do nawigacji ford wkłada 19c112 bo on ma w vc dodatkową funkcje poleceń dotyczącą wydawania poleceń części nawigacyjnej. Więc jeśli masz B P NX to powinieneś mieć USB bo wszystkie 112 mają USB. Ale to tylko moje przypuszczenia.
Dlatego do Sony montują 19g488 no chyba że ktoś zamówi sobie z USB.

Ja bym zrobił tak : odpiął bym tablicę bezpiecznikową nad nogami pasażera, wziąłbym aparat fotograficzny i włożyłbym rękę od dołu za schowek pasażera - moduł jest tuz obok poduszki powietrznej pasażera ....

Leonzaw
01-09-2009, 22:25
no to tak ...

Mam firmową zakłądana w fabryce Navi DVD 7" (tą z dużym wyświetlaczem, są też z małym) i tak nie mylisz się jest to BP NX ... ale powiem Ci ni ciorta USB tam nie ma, jest AUX i koniec, na infolini Forda powiedzieli mi że USB było dokładane dopiero w następnym miesiąco produkcji po moim ale nie mają zielonego pojecia czy u mnie jest wiązka czy nie

niestety w ASO też nie mają pojęcia bo nikt się z tym nie zgłaszał do nich a oni w procedurach nie mają doinstalowywania USB ;)

więc jeżeli wiesz jak sprawdzić, doinstalować (i co potrzebuję dokupić) to byłbym MEGA wdzięczny

glucosum
01-09-2009, 22:43
Nie uważam sie za eksperta ale jeśli masz ten 112 to na 90 % masz gniazdo USB. W tym wypadku brakuje ci kabla z wtyczkami który można kupić oryginalny u forda do tego gniazdo usb i obudowę do niego. poszukam.

to jest Blaupunt TravelPilot NX

http://www.postimage.org/Pq2Bo9WJ.jpg

tak wygląda moduł z gniazdem USB
http://images50.fotosik.pl/192/e54fe96e889fa353m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=e54fe96e889fa353)

Leonzaw
01-09-2009, 23:16
tak dokładnie tego mam ... ten modół gdzie się podłącza? do kostki tej co z tyłu jest?? ... czy moze on już jest tylko brakuje kabla i wyprowadzenia??

trtami
02-09-2009, 07:56
Leonzaw - skoro masz fabryczna navi to czy mozna na niej uzywac automape czy jest tam jakies inne oprogramowanie?

glucosum
02-09-2009, 14:46
Z technicznego puntu widzenia pewnie można. Ale jak na razie nie znam nikogo kto by odblokował tą nawigacje. Plus jest taki że jest jej trochę a więc będzie duże zapotrzebowanie :roll:.
A oprogramowanie jest bardzo podobne do Blaupunkta travel pilot fx-a; przynajmniej wizualnie; ale podobno nie chodzą zamiennie. Jakby kto chciał sprawdzić to jestem w posiadaniu ORYGINALNEJ płyty od BTP fx.


PS.Jak kiedyś bede miał czas wrzuce kilka fotek na porównanie :wink:

Leonzaw
02-09-2009, 14:48
Leonzaw - skoro masz fabryczna navi to czy mozna na niej uzywac automape czy jest tam jakies inne oprogramowanie?

tylko i wylacznie fabryczny soft ;) ... tam nie ma zadnego systemu takego zwyklego zeby zainstalowac inny soft

glucosum
02-09-2009, 15:10
Pozwolisz że się z tobą nie zgodzę. Każdy tego typu sprzęt musi mieć swój system operacyjny. A żebyś nie miał do niego dostępu jest zablokowany. Każda nawigacja ma swój win ce 5.0. Jak ją umiesz ją odblokować to możesz zainstalować wszystko. Ja na swoim Larku mam pakiet biurowy, programy graficzne, oglądam filmy i podłączam pena mimo że producent tego nie przewidział. Wiesz to nie musi być Win ce, moze win mobile albo symbian albo jeszcze inne @#$#%^.
PS. Na niemieckim forum znalazłem kiedyś aktualizacje softu do NX


Właśnie widzę że to już wiesz

Leonzaw
02-09-2009, 15:29
Pozwolisz że się z tobą nie zgodzę. Każdy tego typu sprzęt musi mieć swój system operacyjny. A żebyś nie miał do niego dostępu jest zablokowany. Każda nawigacja ma swój win ce 5.0. Jak ją umiesz ją odblokować to możesz zainstalować wszystko. Ja na swoim Larku mam pakiet biurowy, programy graficzne, oglądam filmy i podłączam pena mimo że producent tego nie przewidział. Wiesz to nie musi być Win ce, moze win mobile albo symbian albo jeszcze inne @#$#%^.
PS. Na niemieckim forum znalazłem kiedyś aktualizacje softu do NX


Właśnie widzę że to już wiesz

oczywiscie ze musi, ja mowie o jakims normalnym systemie na ktorym dalo by sie cos postawic co jest powszechnie dostepne ... i nie sadze (choc nie wiem na 100%) zeby tam jakas Winda byla bo i po co specjalnie BP mialby za licencje placic

mzk
03-09-2009, 21:42
Co do kabelka, to musisz faktycznie zobaczyć czy Twój moduł ma to mniejsze gniazdo, jak ma, to tylko kabelek za 100pln, gniazdo+mocowanie jakieś 50pln i rzeźba w brązie żeby wyciąć dziurę w schowku, ale to już najprzyjemniejsza część.

Leonzaw
03-09-2009, 23:28
Co do kabelka, to musisz faktycznie zobaczyć czy Twój moduł ma to mniejsze gniazdo, jak ma, to tylko kabelek za 100pln, gniazdo+mocowanie jakieś 50pln i rzeźba w brązie żeby wyciąć dziurę w schowku, ale to już najprzyjemniejsza część.

a powiesz mi gdzie znajde ten moduł?? i jako powinno wyglądać to złącze?? (no chyba ze jest oznaczenie USB

jas!ek
07-01-2010, 21:18
Temat stary, ale dla mnie jary (bo od niedawna mam Mondka z 2008r). Mam navi (wychodzi na to, że NX) ale nie mam USB. Nie mam też opcji wejścia USB w sofcie - więc założyłem, że zaczęli to instalowac później niż zrobili moje auto, ale ten temat dał mi trochę nadziei.
Leon - doszedłeś do czegoś? A może ktoś inny ma jakieś informacje? Jak sprawdzić czy ma się odpowiedni moduł?

glucosum
08-01-2010, 16:19
A my to się chyba znamy z innego tematu ;).
W fabrycznych audio forda NIE MA ani BT ani USB. To jest osobna część.
Chcesz mieć usb a masz bt = wymień moduł 19g488 na 12c112, dodatkowo gniazdo usb i 15 cm kabla miedzy modułem a gniazdem.
Jeśli nie masz BT to http://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=63841&page=1 tyle że musisz mieć moduł 12c112.
Jeśli potrzebujesz pomocy, chętnie pomożemy...

jas!ek
08-01-2010, 17:05
A jak się upewnić który moduł mam? Można się do niego jakoś łatwo dostać?

glucosum
08-01-2010, 19:12
Niestety trzeba poszukać na piechotę. Ale jeśli masz bt i producent nie wyjął na zew gniazda USB to raczej włożył moduł 19g488 czyli ten bez USB.
Mogę się mylić ale moduł powinien się znajdować tuż obok poduszki powietrznej pasażera od spodu kokpitu. Żeby tam dojść musisz odkręcić schowek. To trochę roboty. Nie rób tego na mrozie. Plastyki są sztywne. Żeby go zobaczyć musisz spojrzeć pionowo w górę od spodu.

kasztan
15-02-2015, 17:47
Czy ktoś mi może powiedzieć gdzie oryginalnie jest wpięta kamera cofania? Chodzi mi o sygnał i zasilanie.

A jak dokładana jest kamera (nie oryginalna) to gdzie najlepiej wpiąć zasilanie? Bo sygnał to pewnie do radia.
Skąd kamera "wie", że jest wrzucony wsteczny? Co podaje ten sygnał? Czy to jest podawany sygnał czy wtedy jest zasilanie załączane i kamera po prostu się włącza?

Przemol1974
15-02-2015, 17:49
Sygnał podawany jest po wbiciu wstecznego, albo z czujnika lub też z tylnej klapy z żarówki.

kasztan
15-02-2015, 18:05
To chyba nie rozumiem. Kupując jakąś kamerę cofania - ma ona na wyposażaniu dwa kable: sygnałowy i zasilający. Sygnałowy chcę podpiąć do stacji multimedialnej (coby obraz mieć), a zasilający "gdzieś" - właśnie gdzie? I się właśnie zastanawiam jak to będzie działać - w sensie skąd kamera będzie "wiedziała", żeby się włączyć? Przecież stacja multimedialna raczej nie wie jaki bieg jest wrzucony.

Maniak
15-02-2015, 18:18
jak montowałem u kolegi chinola to były kable zasilające i sygnał. Stacja wykrywała sygnał i się pokazywał obraz. Prad pociągnięty od światła wstecznego.

kasztan
15-02-2015, 18:21
Ok, właśnie doczytałem w instrukcji od stacji, że rzeczywiście po włączeniu wstecznego przełącza się na obraz kamery cofania. Nadal mnie zastanawia skąd stacja "wie", że jest wsteczny, wykrywa coś na CAN'ie?

Przemol1974
15-02-2015, 18:30
Stacja powinna również dostać sygnał ze światła wstecznego, przynajmniej tak było jak podłączałem teściowi w radyjku Peyting. Czy jest radio włączone, czy nie to i tak po włączeniu wstecznego pojawi się obraz z kamery bo dostaje radio sygnał.

kasztan
15-02-2015, 18:40
To jeszcze może podpowiecie czy lepiej taka kamera co się montuje zamiast lampki oświetlającej tablicę? (kamera też ma jakieś światełko), czy lepiej taka co się montuje w przycisku otwierania klapy bagażnika?

Myślę o takiej (http://www.ebay.com/itm/B971-FORD-FOCUS-MONDEO-CCD-COLOR-CAR-REAR-VIEW-CAMERA-BACKUP-CAMERA-/321483129246?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4ad9e3419e)

BARNEY
15-02-2015, 19:05
Czy ktoś mi może powiedzieć gdzie oryginalnie jest wpięta kamera cofania? Chodzi mi o sygnał i zasilanie.

?

Oryginalna kamera wpięta jest poprzez odpowiednie wiązki (jak na foto) z modułem PDC i sterownikiem kamery(foto) oraz sygnał z Nx"em

leszcz
15-02-2015, 19:07
To jeszcze może podpowiecie czy lepiej taka kamera co się montuje zamiast lampki oświetlającej tablicę? (kamera też ma jakieś światełko), czy lepiej taka co się montuje w przycisku otwierania klapy bagażnika
Tu tak maja zamontowane w oryginale
http://i.ebayimg.com/00/s/MTA2MFgxNjAw/z/qNYAAOSw0e9U1JvJ/$_27.JPG

wojtbf1
15-02-2015, 20:11
Tu tak maja zamontowane w oryginale
http://i.ebayimg.com/00/s/MTA2MFgxNj...U1JvJ/$_27.JPG
Ta siedzi zupełnie osobno....ani w lampce ani w przycisku do otwierana....mam taką właśnie w S-maxie....