Zobacz pełną wersję : [Galaxy 2000-2006] Holowanie przyczepy


seku_1
19-05-2009, 19:12
Witam
Przeglądałem różne forum i nie uzyskałem odpowiedzi na moje pytanie.
Jestem posiadaczem forda Galaxy 2 rok 2001 1,9 tdi dopuszczalna masa całkowita pojazdu 2430kg, posiadam prawa jazdy kategorii B+C.
O jakiej masie całkowitej mogę ciągnąc przyczepkę?
Czy może mieć z tyłu dwie osie?
Proszę o pomoc bo nie mogę się doczytać w przepisach a prawko zdawałem już ponad 15 lat temu

gorny7
19-05-2009, 20:18
wydaję mi się że ,
dop. masa całkowita i DMC przyczepy nie może przekroczyć 3,5 tony (oczywiście zgodnie też z uciagiem haka), masa DMC holownika musi być większa niz DMC przyczepy
jeżeli przekroczy 3,5t to musisz mieć na E uprawnienia na przyczepę
a napewno przekroczy w lawecie chyba że wieziesz malucha i nie galaxy ,dwie osie nie mają tu nic do rzeczy

ale jeżeli się mylę to niech ktoś się wypowie

a to do poczytania

http://forum.vw-passat.pl/showthread.php?t=28438

Jarek G.
19-05-2009, 20:26
Nie ma takiej kategorii - B+C. Jest kategoria B i C.
Ciągnąc przyczepę musisz mieć kat. B+E.
Co do przyczep. Możesz ciągnąć do 700 kg bez hamulca, do 2000 kg z hamulcem najazdowym. Musisz mieć jeszcze homologację haka - albo do 1500 kg, albo (tak jak ja mam) do 2000 kg.
Pozdro:wink:

PyreK
19-05-2009, 21:20
twoje prawojazdy pozwala ci ciagnac przyczepe o dopuszczalnej masie calkowitej 1070 kg. czyli tak naprawde to nie mozesz ciagnac lawety nawet pustej bo jest wazne DMC a nie rzeczywista masa

makas1982
19-05-2009, 22:23
Na angielskim prawie jazdy "B" mozesz ciagnac lawete nawet z galaxy masa calkowita nie moze przekroczyc 7.5t....
z tym jest lepiej...

zbyszekwww
20-05-2009, 11:57
Jestem swiezo po zdawaniu prawojazdy kat C.
W Polsce na prowojazdy B - bo takim pojazdem sie poruszasz(Galaxy) Mozna ciagnać przyczepe o DMC 750kg niezaleznie od masy pojazdu. TZN jezeli masa pojazdu ma 3500kg to mozesz ciagnac przyczepke 750kg.

Nie ma wplywu to prawojazdy kat C bo to upowaznia cie do kierowania pojazdem ciezarowym bez przyczepy (oprocz wspomnianej przyczepy lekkiej 750kg)

Podobno w DE na prawko c mozna ciagagnac przyczepy ale tej informacji nie potwierdzam.


pozdrawiam
Zbyszekwww

gorny7
20-05-2009, 14:23
Mozna ciagnać przyczepe o DMC 750kg niezaleznie od masy pojazdu
precyzujmy z kat B
może ciągnąć przyczepę o DMC większej niż 750kg jeżeli zestaw razem nie przekroczy 3,5t i masa DMC holownika jest większa niż DMC przyczepy

"stanowisko KGP w tej sprawie:
Art. 88 ust 3 pkt 3 reguluje kwestię ciągnięcia przyczepy lekkiej. W przypadku innej przyczepy zastosowanie ma art. 88 ust. 2 pkt 3 lit. b (prawo jazdy kat B uprawnia do kierowania pojazdem, o którym mowa w lit. a), z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 i.)
Z kolei zgodnie z art. 88 ust. 2 pkt 10 Prawa o ruchu drogowym, prawo jazdy kategorii B+E uprawnia do kierowania pojazdem określonym w prawie jazdy kategorii B łącznie z przyczepą. Jest to zatem prawo jazdy poszerzające zakres uprawnień do kierowania pojazdami. Należy podkreślić, że kategoria B+E jest samodzielną wyodrębnioną kategorią prawa jazdy, tak jak każda inna wyszczególniona w art. 88 ust. 1-3.
W odniesieniu do prawa jazdy kategorii B+E ustawodawca nie określił dodatkowych warunków dotyczących dopuszczalnej masy całkowitej przyczepy i jej relacji do masy pojazdu (warunek dotyczący proporcji masy pojazdu ciągnącego i przyczepy ma zastosowanie jedynie do przyczepy z hamulcem najazdowym).
Tak, więc ze względu na zakres uprawnień, posiadając prawo jazdy tej kategorii, można kierować pojazdem silnikowym określonym wprawie jazdy kategorii B, ciągnącym dowolną przyczepę, przy spełnieniu warunków dotyczących proporcji masy w przypadku przyczep z hamulcem najazdowym.
Niezależnie od uwarunkowań wynikających z posiadanych uprawnień oraz z przepisów dotyczących warunków technicznych, w każdym przypadku ciągnięcia przyczepy, zastosowanie ma także art. 62 Pord, mówiący o rzeczywistych masach pojazdów: ciągnącego oraz przyczepy.


Wynika z tego iż PJ kat B uprawnia do ciągnięcia przyczepy lekkiej gdzie DMC zespołu tych pojazdów wynosi max 4250 kg, bądź przyczepy której DMC jest >750 a DMC zespołu tych pojazdów wynosi max 3500kg!
Natomiast pj kat B+E uprawnia do kierowania pojazdem o DMC max do 3500 kg a DMC zespołu składającego się z w/w pojazdu i przyczepy o DMC >750 wynosi max 6125 kg."


http://img218.imageshack..../tabelka9ys.jpg

temat chyba wyczerpany

seku_1
20-05-2009, 16:10
Dzięki
temat naprawdę już chyba wyczerpany
z tego wynika że posiadając prawa jazdy kat. B i C moim Galaxiakiem nie mogę ciągnąć przyczepy która przekroczy 750 kg DMC?

Jarek G.
20-05-2009, 21:34
Yes Yes Yes g:galy

maciek90
26-05-2009, 21:40
z tego wynika że posiadając prawa jazdy kat. B i C moim Galaxiakiem nie mogę ciągnąć przyczepy która przekroczy 750 kg DMC?

Według tego co napisał gorny7, jeśli DMC Twojego Galaxy wynosi 2430kg i posiadasz prawo jazdy kategorii B to możesz ciągnąć przyczepę o DMC 1070kg.
Oczywiście nie może ona przekraczać zapisanej w dowodzie DMC przyczepy z hamulcem / bez hamulca.

senda2
26-05-2009, 21:59
3,5 t -dmc auta ,a więc jak koledzy piszą 1070 kg dmc przyczepy. Kat E do B uprawnia do ciągnięcia przyczepy o DMC powyżej 750 kg.

maciek90
27-05-2009, 10:29
Żeby wszystko było jasne:

Posiadacz prawa jazdy kategorii B może zgodnie z art. 62 Prawa o ruchu drogowym ciągnąć przyczepę o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 750 kg, jeżeli dopuszczalna masa całkowita przyczepy nie przekracza masy własnej pojazdu ciągnącego i jednocześnie dopuszczalna masa całkowita zespołu (czyli pojazdu i przyczepy) nie przekracza 3500 kg.

Jeżeli zaś dopuszczalna masa całkowita przyczepy wynosi nie więcej niż 750 kg (przyczepa lekka), to DMC pojazdu ciągnącego może wynosić nawet 3,5 t. W tym przypadku suma DMC zespołu nie może przekraczać 4250 kg. Wynika to z treści art. 88 ust. 3 pkt. 3 Prawa o ruchu drogowym, a dodatkowo - z ratyfikowanej przez Polskę Konwencji Wiedeńskiej o ruchu drogowym (art. 41 ust. 4).

Dodatkowo kategoria B+E uprawnia do ciągnięcia przyczepy o DMC nieprzekraczającej DMC pojazdu (nie ma ograniczenia DMC zespołu <=3500 kg). Przykładowo dla pojazdu o DMC 3500 kg, DMC przyczepy również może wynosić 3500 kg o ile nie przekracza wartości podanej w dowodzie pojazdu. Więc zespół pojazdów mógłby mieć DMC równą 7000 kg gdyby zapisana w dowodzie DMC przyczepy wynosiła 3500 kg.

Kowalu
27-05-2009, 15:57
Na angielskim prawie jazdy "B" mozesz ciagnac lawete nawet z galaxy masa calkowita nie moze przekroczyc 7.5t....
z tym jest lepiej...

Guzik prawda. Tylko starsi kierowcy co dawno zdawali mają takie uprawnienia bo wczesniej były inne przepisy, a nie mogą im zabrac uprawnien tylko dlatego ze sie prawo zmieniło, tak samo było w niemczech, a Ci co zdawali po wejsciu do uni mają normalnie do 3.5T

gorny7
27-05-2009, 19:03
Więc zespół pojazdów mógłby mieć DMC równą 7000 kg
za dużo
Ponadto należałoby wskazać, iż w sytuacji, gdy przyczepa jest wyposażona w hamulec roboczy typu bezwładnościowego (najazdowy), co w przypadku omawianych zespołów pojazdów zazwyczaj ma miejsce, DMC pojazdu ciągnącego powinna stanowić nie mniej niż 1,33 DMC przyczepy, co zostało określone w § 14 ust. 7 rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.
czyli ok 6130kg

maciek90
27-05-2009, 21:24
Tak się zastanawiałem skąd te 6125kg w Twoim poprzednim poście. :wink:

gorny7
28-05-2009, 10:17
Tak się zastanawiałem skąd te 6125kg w Twoim poprzednim poście
masz racje . ponieważ zasugerowałem się w pierwszym poście tabelka policyjna a tam jest chyba błąd wyliczęnia z tym 1,33 masa holownika do masy przyczepy i z tych ostatnich wyliczeń wychodzi mi DMC przyczepy 2631 + DMC holownika 3500 razem = 6131 kg
a tu jeszcze raz tabelka bo tam linka nie działa i sam się zastanawiam czemu tak policzyli

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/80910e5326e6bfb7.html

makas1982
29-05-2009, 16:31
Guzik prawda. Tylko starsi kierowcy co dawno zdawali mają takie uprawnienia bo wczesniej były inne przepisy, a nie mogą im zabrac uprawnien tylko dlatego ze sie prawo zmieniło, tak samo było w niemczech, a Ci co zdawali po wejsciu do uni mają normalnie do 3.5T
To nie wiem czemu? Bo ja jezdze z laweta,kepingiem w uk na zwyklym prawie jazdy mój kolega jezdzi DAFem do 7,5 t na zwyklym prawie jazdy i mamy do tego prawo .Mnie i kolege duzo razy policja zatrzymywala i bylo wszystko ok tylko trzeba miec wymienione prawko na brytyjskie a nie na polskim...Moze tak jest u tych co dopiero zdaja prawko w uk.....?....

Kowalu
31-05-2009, 05:58
Troche jestes zle poimformowany kolego. Poczytaj sobie na ten temat, wymiana prawa jazdy na brytyjskie nie podnosi twoich kwalifikacji. Jeśli posiadasz prawo jazdy kat. B wydane w Wielkiej Brytanii przed 1.01.1997 r. to możesz prowadzić pojazdy z przyczepą o łącznej dopuszczalnej masie do 8,25 t, gdzie przyczepa nie może przekraczać masy 0,75 t. Jeśli posiadasz prawo jazdy kat. B wydane po raz pierwszy w Polsce przed lub po 1.01.1997 r., nawet jeśli je wymienisz na brytyjskie, to nie masz takiego prawa. Nie wiem co za policjanci was zatrzymywali ale w swietle prawa nie mozecie jezdzic pojazdami które przekraczają DMC 3.5t nigdzie w europie. Jesli chodzi o jazde z lawetą czy kampingiem to juz kazdy musi miec prawko na przyczepy wiec wątpie ze miałes taką kontrole w UK bo napewno bys dalej nie pojechał więc nie sciemniaj

fryzjer
15-06-2009, 16:02
... Nie wiem co za policjanci was zatrzymywali ale w swietle prawa nie mozecie jezdzic pojazdami które przekraczają DMC 3.5t nigdzie w europie. [...] wiec wątpie ze miałes taką kontrole w UK bo napewno bys dalej nie pojechał więc nie sciemniaj

tu akurat angielscy policjanci wierza nam niz samym sobie, bo nie maja pojecia i sie niejednemu udalo;)

Kowalu
15-06-2009, 20:40
Hehe... to zycze powodzenia, oby nie trafił sie jakis kumaty policeman:643:

wojtekjanus
16-06-2009, 20:40
Maciek90, jeżeli przyjmiemy, że DMC pojazdu holującego musi być o 1/3 większa od DMC przyczepy (z hamulcem najazdowym), to:

3500 kG : 1 i 1/3 = 2625 kG ( 1 i 1/3 można zapisać 1,333333333333(3) )

a więc:

2625 kG(masa przyczepy) + 3500 kG (masa samochodu) = 6125 kG (teoretyczna maks. masa zestawu)

Czyli błędu w tabelce nie ma.

Pytałem w komórce prawnej Biura Prewencji Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, jak należy obliczyć masę rzeczywistą holownika (bo nie może być mniejsza niż masa rzeczywista przyczepy) w przypadku gdy znajdują się w nim pasażerowie. Odpowiedzieli, że należy przyjąć - jak leci - 80 kG od sztuki. To się spytałem, co z końmi w przyczepce (często wożę konie), czy mam je ważyć?
Nic nie odpowiedzieli :wpale: ...

devil252
30-08-2009, 22:48
Zgadzam się kategoria B+E uprawnia do ciągnięcia przyczepy (http://www.gniotpol.pl) o DMC nieprzekraczającej DMC pojazdu.

Rafał A.(antek)
03-09-2009, 09:42
Tabelka chyba wyczerkrpuje :) ale

Na B zestaw ma miec nie wiecej niz 3.5t ew 4.25 jak pojazd ma rowno 3,5 t

W przypadku konkretnym 3.5 - DMC auta daje nam max DMC przyczepy o ile producend dopuscił tak ciezka przyczepe do holowania

nie istnieje juz pojecie ze bez E tylko przyczepa do 750kg

galo
13-09-2009, 00:41
Pytałem w komórce prawnej Biura Prewencji Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, jak należy obliczyć masę rzeczywistą holownika (bo nie może być mniejsza niż masa rzeczywista przyczepy) w przypadku gdy znajdują się w nim pasażerowie. Odpowiedzieli, że należy przyjąć - jak leci - 80 kG od sztuki. To się spytałem, co z końmi w przyczepce (często wożę konie), czy mam je ważyć?


To, co to za policjanci - obliczać masę rzeczywistą holownika poco potrzebna jest masa własna ewentualnie DMC holownika a w przyczepce zawsze liczy się DMC i to czy ciągniesz ją pusto czy załadowaną to ważna jest masa DMC przyczepy a nie rzeczywista no chyba, że będzie dodatkowo jakieś ograniczenie na drodze np.: most

wojtek-rr
14-02-2010, 22:55
Witam
Przeglądałem różne forum i nie uzyskałem odpowiedzi na moje pytanie.
Jestem posiadaczem forda Galaxy 2 rok 2001 1,9 tdi dopuszczalna masa całkowita pojazdu 2430kg, posiadam prawa jazdy kategorii B+C.
O jakiej masie całkowitej mogę ciągnąc przyczepkę?
Czy może mieć z tyłu dwie osie?
Proszę o pomoc bo nie mogę się doczytać w przepisach a prawko zdawałem już ponad 15 lat temu

Prawo jazdy kat.B,C nie upoważnia Cię do ciągnięcia przyczepy cięższej niż 750kg.Do ciągnięcia przyczepy cięższej niż 750 kg upoważnia prawo jazdy kat B+E,C+E,D+E.pzdr.

mekess
15-02-2010, 08:35
Prawo jazdy kat.B,C nie upoważnia Cię do ciągnięcia przyczepy cięższej niż 750kg.Do ciągnięcia przyczepy cięższej niż 750 kg upoważnia prawo jazdy kat B+E,C+E,D+E.pzdr

Kolego odświeżasz stary temat, ale nie masz racji. Koledzy wcześniej ładnie napisali, niektórzy może namieszali troszkę, ale ja podsumuję :)
Mając kat. B (kat. C tu nie ma znaczenia) Możesz prowadzić pojazd lub zespół poj. o DMC (dopuszczalnej masie całkowitej) 3,5T i/lub poj. samochodowy o DMC 3,5T + przyczepa lekka (o DMC 750kg) = 4250kg. Oczywiście nie przekraczając DMC wg dow. rejestracyjnego. A jeżeli chodzi nasze galusie, to w moim mam 700kg bez ham i 2000kg z hamulcem.
Ja mam przyczepką towarową o DMC 1150 i czasem się boję bo mam narazie tylko B a suma DMC mojego zestawu to 2400+1130 = 3530. Ale podobno do tego sie nie czepiają.
Przyznam się jeszcze, że jak się przeprowadzałem się z NL do PL to waga tego zestawu wynosiła ponad 4T. Jechałem nie świadomie. Na miejscu w PL podjechałem na wagę i się trochę przeraziłem :), ale ogólnie jechało sie bardzo dobrze.

Pozdrowionka...

userforum3
09-04-2011, 20:37
Znalazłem artykuł o DMC przyczepy samochodowe (http://www.giełdaprzyczep.pl/mozliwosci-holowania-przyczep-przy-kategorii-prawa-jazdy-typu-b)

mmw
10-04-2011, 17:54
Żeby wszystko było jasne:


Dodatkowo kategoria B+E uprawnia do ciągnięcia przyczepy o DMC nieprzekraczającej DMC pojazdu

W tym przypadku nie chodzi o DMC pojazdu i przyczepy a o ich masę rzeczywistą. Nie możesz ciągnąć więcej niż sam ważysz w danej chwili (ważysz w sensie pojazdu, którym ciągniesz).

sosin70
10-04-2011, 19:17
...

sosin70
10-04-2011, 21:25
W tym przypadku nie chodzi o DMC pojazdu i przyczepy a o ich masę rzeczywistą. Nie możesz ciągnąć więcej niż sam ważysz w danej chwili (ważysz w sensie pojazdu, którym ciągniesz).

W dowodzie mam napisane pozycja chyba Q1 max. masa przyczepki z hamulcem 2000kg , a bez hamulca chyba 700kg lub 750kg (nie mam dowodu przy sobie), a tak do tematu trochę to jak mam prawko kat B i w Galaxy swoim DMC 2470 , to mogę ciągnąc przyczepkę max. o DMC 1030kg. a mam na oku kemping ale DMC to 1300kg i chyba bedzie lipa.

Rafał A.(antek)
11-04-2011, 20:20
no trzeba zrobic prawko E do B

mmw
11-04-2011, 20:30
Też proponuję sobie zrobić. Trzeba przejść mały kurs i prosty egzamin bo tylko praktyczny.

BIAŁY77
11-04-2011, 20:45
jeżeli masz prawko na B to nie możesz przekroczyć DMC całego zestawu z przyczepką 3,5t, nie możesz ciągnąc przyczepki o większej masie niż masz w swoim dowodzie wbite (rubryka O.1) i tu nie interesuje policje czy masz prawko na C to jeszcze gorzej bo jako kierowca który ma uprawnienia na C to tym bardziej powinien to wiedzieć:)rozmawiałem dzisiaj z kolega z drogówki

wojteklan
12-04-2011, 13:21
jeżeli masz prawko na B to nie możesz przekroczyć DMC całego zestawu z przyczepką 3,5t, nie możesz ciągnąc przyczepki o większej masie niż masz w swoim dowodzie wbite (rubryka O.1) i tu nie interesuje policje czy masz prawko na C to jeszcze gorzej bo jako kierowca który ma uprawnienia na C to tym bardziej powinien to wiedzieć:)rozmawiałem dzisiaj z kolega z drogówki

Maksymalne DMC na B to 4250, całości - samochód do 3500 + przyczepka 750.
Kiedyś lekka 750 DMC.

Na B, możesz ciągnąć przyczepkę powyżej 750DMC jeśli całość, nie przekroczy 3500DMC np. samochód 2000DMC i przyczepa 1500DMC.

BIAŁY77
12-04-2011, 18:37
Maksymalne DMC na B to 4250, całości - samochód do 3500 + przyczepka 750.
Kiedyś lekka 750 DMC.

Na B, możesz ciągnąć przyczepkę powyżej 750DMC jeśli całość, nie przekroczy 3500DMC np. samochód 2000DMC i przyczepa 1500DMC.

http://www.motofakty.pl/artykul/kategoria_b.html
pocztaj sobie

mmw
12-04-2011, 18:43
Po co ma sobie czytać skoro w artykule jest dokładnie to co napisał? :)

BIAŁY77
12-04-2011, 18:59
wiec z kategoria B nie możesz przekroczyć 3,500t tak jak napisałeś ze samochód i przyczepka 4250t

wojteklan
12-04-2011, 19:27
wiec z kategoria B nie możesz przekroczyć 3,500t tak jak napisałeś ze samochód i przyczepka 4250t
Możesz przekroczyć -> 3500 + 750. Tam nie ma "i", jest "lub" :mrgreen:
Od tego roku już nie musi być lekka, wystarczy DMC do 750.

darcio70
12-04-2011, 21:41
zestaw , więc samochód + przyczepa nie moze przekroczyc DMC 3500 kg, na kategori prawka B przyczepa nie moze być cięższa niż DMC 750 kg. i tu nie ma znaczeia że galaxy ma w dowodzie 2400 kg na B możesz ciągnąć tylko przyczepę 750 kg.

sosin70
12-04-2011, 21:46
na kategori prawka B przyczepa nie moze być cięższa niż DMC 750 kg. i tu nie ma znaczeia że galaxy ma w dowodzie 2400 kg na B możesz ciągnąć tylko przyczepę 750 kg. jesteś w błędzie , można ciągnąć przyczepę cięższą wyposażoną w hamulec , której DMC + DMC samochodu nie przekracza 3500kg.

mmw
12-04-2011, 22:20
Przecież w tym artykule jest bardzo jasno napisane wszystko. Kolego Wojteklan tez napisał to jasno. Czego Wy koledzy nie rozumiecie? Czytajcie ze zrozumieniem i nie będzie problemów.

galo
13-04-2011, 23:29
Przepisy dotyczące ciągnięcia przyczepki są trochę zawiłe i żeby to wszystko połapać to naprawdę trzeba sporo czasu i zrozumienia kiedyś się w to mocno zagłębiałem i te punkty w ustawach uwarunkowane są od innych a inne do jeszcze innych.

Nie czytałem wszystkich postów, ale wiele osób pisze prawdę, ale z tego, co ja się orientuje to raczej jest powiedziałbym pół prawdy, bo często pomijane są jakieś punkty w ustawie, że dana przyczepka może być, ale pod warunkiem, że spełnia jakieś tam wymagania zawarte w innym punkcie ustawy i td .

Witek_1958
16-04-2011, 20:56
.... co możemy prowadzić i co ciągnąć jest w Prawie o ruchu drogowym, a dokładniej w:
Art. 88.
1. Dokumentem stwierdzającym uprawnienie do kierowania pojazdem silnikowym jest prawo
jazdy określonej kategorii.

2. Prawo jazdy uprawnia do kierowania:
1) ...;
2) ...;
3) kategorii B:
a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla,
b) pojazdem, o którym mowa w lit. a, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,
c) ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym;
4) ...;
5) ...;
6) ...;
7) ...;
8 ) ...;
9) ...;
10) ...;
11) ...;
12) ....
3. Prawo jazdy:
1) ...;
2) ...;
3) kategorii A, B, B1, C, C1, D lub D1 - uprawnia do kierowania pojazdem w nich wymienionym z przyczepą lekką;
4) ....
4. (uchylony).
5. (uchylony).

..... wyciąłem inne kategorie i teraz widać co można z kategorią B pawa jazdy prowadzić i co ciągnąć.....
...... prościej już nie można.....:619:.....

galo
17-04-2011, 00:05
Witek faktycznie według tego, co napisałeś przepisy są proste widocznie coś mi się pomieszało z innymi kategoriami, bo mam BCD+E.

Krótko mówiąc na kat. B sam samochód nie może mieć DMC więcej niż 3,5t i samochód z przyczepką też nie może mieć DMC więcej niż 3,5t.

Więc jadąc naszym galem z kat B. DMC może wynieść max coś około 3150kg.

mmw
17-04-2011, 11:50
Skąd wziąłeś to 3150 kg?

Witek_1958
17-04-2011, 11:56
Witek faktycznie według tego, co napisałeś przepisy są proste widocznie coś mi się pomieszało z innymi kategoriami, bo mam BCD+E.

Krótko mówiąc na kat. B sam samochód nie może mieć DMC więcej niż 3,5t i samochód z przyczepką też nie może mieć DMC więcej niż 3,5t.

Więc jadąc naszym galem z kat B. DMC może wynieść max coś około 3150kg.

... a dokladnie jadąc naszym galem z kat B. DMC może wynieść max 3500kg - autka z przyczepką.......
....na tabliczce mojego Galusia jest napisane:
DMC auta: 2400 kg
DMC zestawu: 3600 kg
...:619:.... ale ja mam tylko B .... więc przyczepka max DMC 1100 kg ....

Jarek G.
17-04-2011, 12:56
ale ja mam tylko B .... więc przyczepka max DMC 1100 kg

Bez B+E raczej nie pokazuj się z takim zestawem u Niemców. :619:

bart07
17-04-2011, 17:01
Polskie przepisy są super!!!


...... prościej już nie można.....:619:.....

Ale można skomplikować :D

Jadąc z przyczepą trzeba uważać ile mamy osób na pokładzie :D

Art. 62.
1. Rzeczywista masa całkowita przyczepy ciągniętej przez:
1) samochód osobowy, samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej
nieprzekraczającej 3,5 t lub autobus – nie może przekraczać rzeczywistej
masy całkowitej pojazdu ciągnącego;


Sharan waży 1716 kg, w papierach ma przyczepę 2000kg. Jeżeli nie będzie załadowany 300kg nie może ciągnąć takiej przyczepy :619:

Fajne, nie?

Bart

Jarek G.
17-04-2011, 17:46
Pamiętajcie o tym, że do ciągnięcia cięższych przyczep musicie mieć również specjalny homologowany hak o podwyższonym tonażu. :619:

bart07
17-04-2011, 17:59
Przepis proszę.
Inaczej to diagnosta do paki. On podaje z jaką przyczepą mogę jechać, w momencie zgłaszania haka do dow. rej.

Bart.

wojteklan
17-04-2011, 19:26
Art. 62.
1. Rzeczywista masa całkowita przyczepy ciągniętej przez:
1) samochód osobowy, samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej
nieprzekraczającej 3,5 t lub autobus – nie może przekraczać rzeczywistej
masy całkowitej pojazdu ciągnącego;

Ale jednocześnie są samochody osobowe i ciężarowe, gdzie można ciągnąć przyczepę, gdzie masa przyczepy to 150% masy samochodu :P

Jarek G.
17-04-2011, 20:07
Przepis proszę.
Inaczej to diagnosta do paki. On podaje z jaką przyczepą mogę jechać, w momencie zgłaszania haka do dow. rej.

Bart.
Jak ciężkie przyczepy można ciągnąć danym samochodem określa producent. Każdy hak podlega homologacji i na każdym masz tabliczkę znamionową ze wszystkimi danymi. Na podstawie tych danych diagnosta wpisuje w dowodzie dopuszczenie haka do użytku. Dlatego planując zakup haka trzeba wiedzieć jakie przyczepy będą ciągane. Ja swego czasu zakupiłem i zamontowałem wzmocniony hak.
Pozdro. :619:

galo
17-04-2011, 22:51
ale ja mam tylko B .... więc przyczepka max DMC 1100 kg ....

1100kg to już nie jest przyczepka lekka, więc na samo B nie możesz takiej ciągnąć chyba, że masz jeszcze E
Sam znalazłeś ten przepis

3) kategorii A, B, B1, C, C1, D lub D1 - uprawnia do kierowania pojazdem w nich wymienionym z przyczepą lekką;

Bez B+E raczej nie pokazuj się z takim zestawem u Niemców
w Polsce też nie

Skąd wziąłeś to 3150 kg?

Przyjąłem, że DMC naszych galaktyk to 2400kg a mając prawo jazdy tylko B możesz ciągnąć jedynie przyczepkę lekką do DMC 750kg, więc 2400 + 750 = 3150kg DMC, czyli zestaw załadowany na ful według przepisów i tu dla jasności jeszcze raz przytoczę ten przepis

kategorii A, B, B1, C, C1, D lub D1 - uprawnia do kierowania pojazdem w nich wymienionym z przyczepą lekką;

a jak wiadomo lekka jest do DMC 750kg i niema takiej możliwości prawnej, że 2400 + 1100 nie przekracza 3500kg to może na samym B jechać takim zestawem chyba, że są jeszcze jakieś inne regulacje w przepisach poza tymi, które przytoczył Witek.

Rafał A.(antek)
18-04-2011, 00:41
niema takiej możliwości prawnej, że 2400 + 1100 nie przekracza 3500kg to może na samym B jechać
oczywiście ze mozna. dopóki zestaw nie przekracza 3,5 t mozna na B

galo
18-04-2011, 00:59
Napisał galo
niema takiej możliwości prawnej, że 2400 + 1100 nie przekracza 3500kg to może na samym B jechać

oczywiście ze mozna. dopóki zestaw nie przekracza 3,5 t mozna na B

Masz tylko kat B to przyczepy lekkiej powyżej 750kg nie możesz ciągnąć a 1100kg to twoim zdaniem jest przyczepa lekka?

Przeczytaj sobie art. 88 punkt 3 ustemp3 Prawa Ruchu Drogowego

Witek_1958
18-04-2011, 08:36
..... podobają mi się Wasze interpretacje......
..... ale wzmiankowany paragraf 88: (brzmi jak 22!!).... mówi tylko o tym co mogę prowadzić .....
...... ja to czytam tak:

1. mogę auta do 3,5t (DMC) [cyt."a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla"],
2. mogę zestaw: auto+przyczepa (z zastrzeżeniem, że zestaw nie przekracza 3,5t (DMC-auta + DMC-przyczepy) i przyczepa nie waży więcej niż auto (DMC) ( w przepisie nie ma zastrzeżenia, że musi to być przyczepka lekka !!) [cyt."b) pojazdem, o którym mowa w lit. a, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,"]
3. mogę auto do 3,5t (DMC) z przyczepką lekką [cyt."3) kategorii A, B, B1, C, C1, D lub D1 - uprawnia do kierowania pojazdem w nich wymienionym z przyczepą lekką;"]
4. ciągnik rolniczy z przyczepką lekką i pojazd wolnobieżny równiez z przyczepką lekką

......:619:..... tylko tyle mogę .....( jeżeli chodzi o prowadzenie aut :619: )....

Rafał A.(antek)
18-04-2011, 12:25
iema takiej możliwości prawnej, że 2400 + 1100 nie przekracza 3500kg to może na samym B jechać

Kolego, zle interpretujesz przepisy, jest i juz bylo o tym pisane

2. Prawo jazdy uprawnia do kierowania:

kategorii B:

a)
pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla,

b)
pojazdem, o którym mowa w lit. a, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,

c)
ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym;
Podpunkt b) wyraznie określa co moge ciagnać czyli wszystko byle by w 3,5t sie zmieścic, a dodatkowo:
twoj punkt art 88 pkt 3 & 3 mówi
kategorii A, B, B1, C, C1, D lub D1 - uprawnia do kierowania pojazdem w nich wymienionym z przyczepą lekką;

czyli ze za dowolnym pojazdem majac dowolne z danych kategori moge ciagnac zawsze przyczepe lekka, czyli jeśli auto ma DMC 3,5t (jesli chodzi o B) to i tak moge za nim ciągnac przyczepe lekką, mimo ze wykracza to poza 3,5t. W praktyce na B moge miec zestaw 4250kg pod warunkiem ze przyczepa to przyczepa lekka o DMC 750kg To taka furtka dla duzych i ciezkich aut. Inaczej bylo by bez sensu.
Ja nie wiem jak ty czytasz i interpretujesz przepisy, ale powinno byc takjak napisalem wyzej.

Jarek G.
18-04-2011, 14:02
W praktyce na B moge miec zestaw 4250kg

Bredzisz kolego. Poczytaj sobie punkt b przytaczanego przez ciebie artykułu.

Witek_1958
18-04-2011, 14:09
..... podobają mi się Wasze interpretacje......
..... ale wzmiankowany paragraf 88: (brzmi jak 22!!).... mówi tylko o tym co mogę prowadzić .....
...... ja to czytam tak:

1. mogę auta do 3,5t (DMC) [cyt."a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla"],
2. mogę zestaw: auto+przyczepa (z zastrzeżeniem, że zestaw nie przekracza 3,5t (DMC-auta + DMC-przyczepy) i przyczepa nie waży więcej niż auto (DMC) ( w przepisie nie ma zastrzeżenia, że musi to być przyczepka lekka !!) [cyt."b) pojazdem, o którym mowa w lit. a, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,"]
3. mogę auto do 3,5t (DMC) z przyczepką lekką [cyt."3) kategorii A, B, B1, C, C1, D lub D1 - uprawnia do kierowania pojazdem w nich wymienionym z przyczepą lekką;"]
4. ciągnik rolniczy z przyczepką lekką i pojazd wolnobieżny równiez z przyczepką lekką

......:619:..... tylko tyle mogę .....( jeżeli chodzi o prowadzenie aut :619: )....



Kolego, zle interpretujesz przepisy, jest i juz bylo o tym pisane

2. Prawo jazdy uprawnia do kierowania:

kategorii B:

a)
pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla,

b)
pojazdem, o którym mowa w lit. a, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,

c)
ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym;
Podpunkt b) wyraznie określa co moge ciagnać czyli wszystko byle by w 3,5t sie zmieścic, a dodatkowo:
twoj punkt art 88 pkt 3 & 3 mówi
kategorii A, B, B1, C, C1, D lub D1 - uprawnia do kierowania pojazdem w nich wymienionym z przyczepą lekką;

czyli ze za dowolnym pojazdem majac dowolne z danych kategori moge ciagnac zawsze przyczepe lekka, czyli jeśli auto ma DMC 3,5t (jesli chodzi o B) to i tak moge za nim ciągnac przyczepe lekką, mimo ze wykracza to poza 3,5t. W praktyce na B moge miec zestaw 4250kg pod warunkiem ze przyczepa to przyczepa lekka o DMC 750kg To taka furtka dla duzych i ciezkich aut. Inaczej bylo by bez sensu.
Ja nie wiem jak ty czytasz i interpretujesz przepisy, ale powinno byc takjak napisalem wyzej.

...... to już dwóch którzy interpretują te przepisy identycznie.....

Rafał A.(antek)
18-04-2011, 16:41
Bredzisz kolego. Poczytaj sobie punkt b przytaczanego przez ciebie artykułu.
sam bredzisz i sie nie znasz. dowiedz sie, i bedziemy dyskutowac. czytaj art 88 pkt 3 par 3

Jarek G.
18-04-2011, 17:11
Kolego, z kat. B możesz ciągnąć co chcesz byle do 3,5 t.
Ot i wszystko.

Biernaś
18-04-2011, 17:29
Sharan waży 1716 kg, w papierach ma przyczepę 2000kg. Jeżeli nie będzie załadowany 300kg nie może ciągnąć takiej przyczepy :619:

Fajne, nie?

Bart

Możesz ciągnąć cięższą przyczepkę pod warunkiem, że masz do tego kategorie E

Biernaś
18-04-2011, 17:31
Mam Ducato, które waży 2030 kg a dopuszczalna ładowność wynosi 1470 kg czy DMC wynosi 3500 kg. Nie ma haka. Mogę jeździć na B

Biernaś
18-04-2011, 17:35
Galaxy ma DMC 2510 kg czyli mając kat. B DMC przyczepki pozostaje 990 kg. A przyczepki lekkie są najczęściej rejestrowane do 750 kg DMC. Są wyjątki z innymi wagami bo pytałem producenta

Biernaś
18-04-2011, 17:39
Przyczepki lekkie do 750 kg DMC są nawet dwuosiowe. Pytałem kumpla z drogówki i mówił, że mając tylko kat. B można jechać autem lub zestawem o DMC 3500 kg. Jeśli ma się do tego kat. E to można ciągnąć większe przyczepki (jednak ich masa nie może przekroczyć jakiejś części masy pojazdu ciągnionego - nie pamiętam ile dokładnie). Mój Galaxy ma hak na 2 tony ale bez E nie mogę go wykorzystać

Jarek G.
18-04-2011, 17:43
To właśnie cały czas o tym piszę: Kat. B - do 3.5 tony.

wojteklan
18-04-2011, 18:20
Przyczepki lekkie do 750 kg DMC są nawet dwuosiowe. Pytałem kumpla z drogówki i mówił, że mając tylko kat. B można jechać autem lub zestawem o DMC 3500 kg. Jeśli ma się do tego kat. E to można ciągnąć większe przyczepki (jednak ich masa nie może przekroczyć jakiejś części masy pojazdu ciągnionego - nie pamiętam ile dokładnie). Mój Galaxy ma hak na 2 tony ale bez E nie mogę go wykorzystać
Straszny ten kumpel z drogówki ... :619:
Do 3500 ciągniesz co chcesz na B, na tej samej możesz na legalu ciągnąć 3500+750 lekką. Wszystko napisano, są jasne przepisy.
W sumie tak było :P

Nowelizacja 2011:
kategoria B uprawnia do kierowania:
- pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5t, z wyjątkiem.....
- zespołem takich pojazdów oraz z przyczepy lekkiej
- zespołem w.w pojazdów oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4250kg.

Masa DMC przyczepy, może przekraczać DMC samochodu, wystarczy przeczytać całość przepisów, nie wyrywki - opisany problem nie dotyczy Galaxy. Poza tematem

Zadaj koledze podchwytliwe pytanie. Gdzie mają być zamontowane tablice rejestracyjne na samochodzie? Powiedz też o tym co napisałem, przyczepy - człowiek uczy się przez całe życie.

BIAŁY77
18-04-2011, 20:46
to jest tak możesz ciągać przyczepkę do 750 bez dodatkowych uprawnień ale przyczepkę z hamulcem najazdowym musisz już posiadać b+e tyle żeby cały zestaw nie przekroczył 3500, oczywiście są przyczepki dwu osiowe i są jako lekkie tyle ze nie maja hamulca najazdowego dokładasz hamulec najazdowy i już nie masz przyczepki lekkiej dowiadywałem się jak miałem kupić przyczepkę u producenta

wojteklan
18-04-2011, 21:45
to jest tak możesz ciągać przyczepkę do 750 bez dodatkowych uprawnień ale przyczepkę z hamulcem najazdowym musisz już posiadać b+e tyle żeby cały zestaw nie przekroczył 3500, oczywiście są przyczepki dwu osiowe i są jako lekkie tyle ze nie maja hamulca najazdowego dokładasz hamulec najazdowy i już nie masz przyczepki lekkiej dowiadywałem się jak miałem kupić przyczepkę u producenta
Co mam myśleć o producencie?

Przykład fabryczna - Niewiadów, przyczepa lekka, DMC720, w standardzie - hamulec najazdowy.

Tutaj limitem jest cena, większość samochodów pozwala na holowanie przyczepy do 750kg, bez hamulca, więc po co hamulec - przyczepka będzie dużo tańsza (myślenie producenta i klienta kupującego jak najtańszy produkt). Porównaj cenę osi z/bez hamulca oraz urządzenia najazdowego. Z hamulcem lepiej, w niczym nie przeszkadza.

mmw
18-04-2011, 22:55
Cała ta dyskusja jest dowodem na to jak można skomplikować proste sprawy i jak ludzie nie potrafią czytać ze zrozumieniem. Większość niestety nie używa mózgu i nie próbuje nawet go użyć żeby zrozumieć proste rzeczy i zależności. Ręce opadają. Przepisy są jasne i klarowne, zostały wielokrotnie już tu przytoczone a niektórzy nadal piszą takie bzdury, że ręce opadają.

BIAŁY77
18-04-2011, 23:02
Straszny ten kumpel z drogówki ... :619:
Do 3500 ciągniesz co chcesz na B, na tej samej możesz na legalu ciągnąć 3500+750 lekką. Wszystko napisano, są jasne przepisy.
W sumie tak było :P

Nowelizacja 2011:
kategoria B uprawnia do kierowania:
- pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5t, z wyjątkiem.....
- zespołem takich pojazdów oraz z przyczepy lekkiej
- zespołem w.w pojazdów oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4250kg.

Masa DMC przyczepy, może przekraczać DMC samochodu, wystarczy przeczytać całość przepisów, nie wyrywki - opisany problem nie dotyczy Galaxy. Poza tematem

Zadaj koledze podchwytliwe pytanie. Gdzie mają być zamontowane tablice rejestracyjne na samochodzie? Powiedz też o tym co napisałem, przyczepy - człowiek uczy się przez całe życie.

Co mam myśleć o producencie?

Przykład fabryczna - Niewiadów, przyczepa lekka, DMC720, w standardzie - hamulec najazdowy.

Tutaj limitem jest cena, większość samochodów pozwala na holowanie przyczepy do 750kg, bez hamulca, więc po co hamulec - przyczepka będzie dużo tańsza (myślenie producenta i klienta kupującego jak najtańszy produkt). Porównaj cenę osi z/bez hamulca oraz urządzenia najazdowego. Z hamulcem lepiej, w niczym nie przeszkadza.

widze ze bardzo czisz o co chodzi z tym hamulcem najazdowym, montuje sie go w przyczepach o dmc niz 750 i to juz nie jest przyczepka lekka tak jak masz to w lawetach itp i na taka przyczepke potrzebujesz juz kategorje E

galo
18-04-2011, 23:08
Widzę, że problem nie polega na tym, jak kto interpretuje ustawę tylko na tym, kto jakie punkty bierze pod uwagę a niestety trzeba dostosować się do wszystkich a w szczególności tych najbardziej rygorystycznych punktów ustawy a nie tylko do tych, które komuś najbardziej odpowiadają a według mnie najbardziej rygorystyczny punkt mówi, że z kat B można ciągnąć przyczepkę lekką, ale dla pojazdu o DMC np.3500kg. najbardziej rygorystycznym punktem był by punkt mówiący o tym, że zestaw nie może przekroczyć 3500kg.

Może ktoś spyta się prawnika jak należy te przepisy ( interpretować ) jestem przekonany, że powie to samo, co ja.

BIAŁY77
18-04-2011, 23:16
możesz autkiem typu bus do 3,5t i do tego możesz ciągnąć przyczepkę lekką do 750kg i wtedy całość ma 4250 i z kategorią B możesz tak jechać

mmw
18-04-2011, 23:18
Na B można ciągnąc przyczepę nie tylko lekką. Przecież to jest w przepisach. Jak macie auto o DMC 2000 kg to możecie ciągnąć np lawetę z DMC 1500 kg i na niej lekkie auto do tony, bo laweta waży najczęściej w granicach 500 kg. Dlatego właśnie rejestruje się lawety na DMC 1500kg mimo, że w rzeczywistości mogą mieć 2500 kg.

galo
18-04-2011, 23:23
możesz autkiem typu bus do 3,5t i do tego możesz ciągnąć przyczepkę lekką do 750kg i wtedy całość ma 4250 i z kategorią B możesz tak jechać

Naprawdę nie rozumie tego jak bym nie patrzył to wszędzie pisze do 3500kg, więc dla mnie 4250kg jest wzięte nie wiem skąd.

BIAŁY77
18-04-2011, 23:24
i tu się mylisz bo laweta nie jest już jako przyczepka lekka i musisz mieć kategorie E do takiego zestawu

mmw
18-04-2011, 23:27
Jeżu malusieńki. Ręce opadają. Zapewniam Cię kolego, że się nie mylę. Co Ty z tą przyczepą lekką? Gdzie masz napisane, że na B możesz ciągnąć przyczepę lekką tylko? O lekkiej jest wspomniane w przypadku gdy chcesz ciągnąć na B mimo, że łączne DMC przekracza 3500 kg. Przecież te wszystkie przepisy były cytowane, a Ty ciągle nic nie kumasz z tego. Masakra jakaś. :)

Rafał A.(antek)
18-04-2011, 23:31
Masa czy dmc nie kfalifikuje czy potrzeba E czy nie. E jest potrzebne gdy ciagniemy zestaw powyżej 3.5 z przyczepa nie będąca lekką.
możesz autkiem typu bus do 3,5t i do tego możesz ciągnąć przyczepkę lekką do 750kg i wtedy całość ma 4250 i z kategorią B możesz tak jechać
dokładnie tak

Na B można ciągnąc przyczepę nie tylko lekką. Przecież to jest w przepisach. Jak macie auto o DMC 2000 kg to możecie ciągnąć np lawetę z DMC 1500 kg i na niej lekkie auto do tony, bo laweta waży najczęściej w granicach 500 kg. Dlatego właśnie rejestruje się lawety na DMC 1500kg mimo, że w rzeczywistości mogą mieć 2500 kg.
Tez prawda
, kto jakie punkty bierze pod uwagę a niestety trzeba dostosować się do wszystkich a w szczególności tych najbardziej rygorystycznych punktów ustawy a nie tylko do tych, które komuś najbardziej odpowiadają a według mnie najbardziej rygorystyczny punkt mówi, że z kat B można ciągnąć przyczepkę lekką, ale dla pojazdu o DMC np.3500kg.
mylisz sie, czyli źle interpretujesz. Nie ma mniej lub bardziej rygorystycznych punktów(bo bylo by to bez sensu). Ustawa zezwala na B do 3,5t oraz ustawa zezwala na 3.5t+ 750kg na B równorzędnie.

Natomiast jak auto będziesz miał 3400kg i przyczepę 850kg to na taki zestaw będziesz juz musiał mieć prawo jazdy B+E mimo ze całość będzie do 4250kg.

Rafał A.(antek)
18-04-2011, 23:34
Pojecie ze na B tylko lekką, było jakies 15 lat temu, i zostało dawno znowelizowane. Owszem jest pare innych obostrzeń ale jak je spełnia auto, hak i warunki dop pojazdów do ruchu, to dasz rade majac 2000kg DMC ciagnac przyczepe o DMC 1500kg

galo
19-04-2011, 00:14
Nie ma mniej lub bardziej rygorystycznych punktów(bo bylo by to bez sensu). Ustawa zezwala na B do 3,5t oraz ustawa zezwala na 3.5t+ 750kg na B równorzędnie.

Kurcze nie jestem jeszcze pewien, ale zaczynam się skłaniać ku temu, że Masz racje.

Jutro idę do prawnika dam mu 50dych to może powie tak jak ja hi hi hi.

A tak serio to faktycznie pójdę do niego jest w gminie za darmo liczę na to, że wyjaśni mi to, dlaczego jest tak a nie inaczej.

bart07
19-04-2011, 08:26
Ale jednocześnie są samochody osobowe i ciężarowe, gdzie można ciągnąć przyczepę, gdzie masa przyczepy to 150% masy samochodu :P

Nie ma - art 62 1 i 2 rzeczywista masa przyczepy opisana jest rzeczywistą masą holownika KONIEC KROPKA

Możesz ciągnąć cięższą przyczepkę pod warunkiem, że masz do tego kategorie E

Nie możesz - art 62 1 i 2

Art. 62.
1. Rzeczywista masa całkowita przyczepy ciągniętej przez:
1) samochód osobowy, samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej
nieprzekraczającej 3,5 t lub autobus – nie może przekraczać rzeczywistej
masy całkowitej pojazdu ciągnącego;
2) samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t
– nie może przekraczać rzeczywistej masy całkowitej tego samochodu powiększonej
o 40 %;

Bart :diabel2:

mmw
19-04-2011, 13:25
Kurcze nie jestem jeszcze pewien, ale zaczynam się skłaniać ku temu, że Masz racje.

Jutro idę do prawnika dam mu 50dych to może powie tak jak ja hi hi hi.

A tak serio to faktycznie pójdę do niego jest w gminie za darmo liczę na to, że wyjaśni mi to, dlaczego jest tak a nie inaczej.

Ale czego Ty nie jesteś pewien? Przecież jest wszystko napisane w przepisach, które zresztą w tym wątku były przytaczane. Ludzie!!! Zacznijcie czytać dokładnie zamiast po łebkach i potem powtarzać te same pierdoły.

wojteklan
19-04-2011, 21:34
Nie ma - art 62 1 i 2 rzeczywista masa przyczepy opisana jest rzeczywistą masą holownika KONIEC KROPKA
Nie możesz - art 62 1 i 2
:
Proszę, mogę :mrgreen: - Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dn 31 grudnia 2002 -paragraf 3 ust. 4 pkt 4.

wojteklan
19-04-2011, 21:55
Proszę, mogę :mrgreen: - Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dn 31 grudnia 2002 -paragraf 3 ust. 4 pkt 4.
Pokręciłem numerki, prościej:
http://www.slaska.policja.gov.pl/czesto-zadawane-pytania/

galo
20-04-2011, 00:02
Ale czego Ty nie jesteś pewien? Przecież jest wszystko napisane w przepisach, które zresztą w tym wątku były przytaczane. Ludzie!!! Zacznijcie czytać dokładnie zamiast po łebkach i potem powtarzać te same pierdoły.

Po prostu wczoraj zmieniłem podejście do sprawy i w jednej chwili całe te przepisy zmieniły się dla mnie o 180*.
Mimo że wiele razy je czytałem nie po łebkach to cały czas w jednym miejscu popełniałem ten sam błąd i dlatego nie mogłem zrozumieć, czemu Ty oraz inni koledzy Uważacie, że jest inaczej, ale Wy też nie mogliście mnie zrozumieć, czemu myślę inaczej jednak Wasze posty naprowadziły mnie na to gdzie popełniałem błąd i dzięki Wam za to i za cierpliwość.
Przyznaje, że błędnie interpretowałem przepisy i nie miałem racji, więc jeśli kogoś wprowadziłem w błąd to przepraszam.
Teraz się zgadzam z tym, że na B 4250kg jest możliwe i gal + przyczepa = 3500kg też na samym B może być taki zestaw.

KRISSGALAXY
22-06-2011, 13:26
Odswieze watek - jak postrzegaja to polscy stroze prawa jezeli moj dowod rejestracyjny nie posiada zadnych wpisow wagowych auta ( poz. F1 i G - u mnie te miejsca sa wypelnione cyframi ''5'' , tak jak i moc silnika...), z tego co wiem to galem o dmc okolo 2400 kg moge ciagnac przyczepe o dmc ok.1100 kg na B , w Irlandii nikt nie patrzy na wagi tylko aby zestaw nie byl razacy , i na b ludzie ciagaja przyczepy bardzo ciezkie - oby tylko auto wytrzymalo.... Tak sie zastanawiam bo kemping chce sobie zaciagnac , a jaka bedzie reakcja policji w razie kontroli - kempingi tez nie maja dowodow a podlegaja pod ubezpieczenie auta...w linku scan mojego dowodu..


http://imageshack.us/photo/my-images/94/imgybm.jpg/

Kowalu
22-06-2011, 13:41
W Polsce ludzie jeżdzą na angielskich "provisional driving licence" prawka do nauki jazdy i Polska policja puszcza dalej bo nie wiedzą co to wogóle jest tak więc mysle ze z twoją przyczepą tez nie będzie problemu. Najlepiej to wez ze sobą jak najwięcej dokumentów od auta, im więcej tym lepiej:D wtedy polski policjant sie nie połapie o co chodzi. Kolezanka kiedys podczas kontroli pokazała paragon za zapłacony podatek drogowy bo nie miała ubezpieczenia i policjant to łyknął

Rafał A.(antek)
23-06-2011, 00:52
sa jeszcze tabliczki znamionowe z ktorych cos tez wynika, wiec jak sie uprze to sprawdzi.
Pomijajac czy nie powinienes miec uzupełnionych tych pozycji po montażu haka...