Zobacz pełną wersję : [Mondeo 2000-2007] Zmiana panelu sterowania klimatyzacji


rynkievvicz
23-05-2009, 22:25
Witam,

To mój pierwszy posta na forum, więc chciałem się przywitać ze wszystkimi.

Zabrałem się za zmianę panelu środkowego w mondeo rocznik 2001 na panel po FL. Obecnie walczę z klimatyzacją. Miałem wersję z automatyczną klimą. Korzystając ze schematów przerobiłem wtyczki pod nowy panel (na schematach nie było jednego plusa na 14 pinie białej wtyczki, podpięłem go z panelu bezpieczników - piety pin na C500). Zostały mi dwa niepodpięte kabelki z czarnej wtyczki: pin 1 i pin 8.
Po podłączeniu nowego panelu wszystko działa, oprócz regulacji siły nawiewu. Na wyświetlaczu pokazuje zmiany, ale wpływu na działanie wiatraczka to nie ma. Brak też reakcji na przycisk OFF. Tzn. przy naciśnięciu na OFF zamykany jest pobór powietrza z zewnątrz i wentylator nadal działa. Sprawdziłem miernikiem napięcia na kabelku idącym do wentylatora (pin 15 na białej wtyczce- nowy panel, i pin1 i pin3 - stary panel). Wygląda na to, że na nowym panelu jest to jakoś inaczej rozwiązane:

PIN1 ACC OFF/CLIMA OFF -12V
PIN3 ACC OFF/CILMA OFF 0V => PIN15 -11,77

PIN1 ACC ON/CLIMA OFF -7V
PIN3 ACC ON/CILMA OFF -12V => PIN15 -8,95V

PIN1 ACC ON/CLIMA ON MIN -7V
PIN3 ACC ON/CLIMA ON MIN -11,75V => PIN15 -9,5V

PIN1 ACC ON/CLIMA ON MAX -7V
PIN3 ACC ON/CLIMA ON MAX -8V => PIN15 -11,08V

Niestety, nie mam żadnego pomysłu, jak zmusić klimatyzację do poprawnego działania?
Rozważam dwie możliwości:
- uszkodzony panel steowania;
- wymiana modułu GEM.

Czy ktoś spotkał się z takim problemem i jakoś go rozwiązał?


Pozdrawiam

mondeo70235
23-05-2009, 22:36
kolego użyj wyszukiwarki poruszano ten temat,zawsze był z tym problem zawsze coś niedziałało

rynkievvicz
23-05-2009, 22:43
Używałem wyszukiwarki, jednak nie znalazłem odpowiedzi, dlatego zdecydowałem się na napisanie postu z nadzieją, że ktoś, kto miał podobny problem skutecznie go rozwiązał.

Pozdrawiam.

Zawika
24-05-2009, 07:23
Musisz przeczytać posty kolegi Eng. On dokonał takiego przemiano/cudu z panelem klimy :wink:.

rynkievvicz
24-05-2009, 09:14
Czytałem posty kolegi Eng i o tym jak walczył z wymianą sterowania klimą. U niego, przy walniętym panelu starowania objawy były nieco inne niż u mnie - u eng'a nie dało się sterować siłą nawiewu, kierunkami, temperaturą, ja mam problem tylko z siłą nawiewu.

RECONDO
24-05-2009, 10:24
Moduł GEM nie ma wpływu na działanie klimy więc ta opcja odpada.

rynkievvicz
24-05-2009, 11:20
Skoro GEM odpada, to pozostają dwie możliwości:
- uszkodzony panel sterowania;
- złe podłączenia.
W starym panelu na silnik dmuchawy szły dwa kabelki: PIN1 i PIN3 z czarnej wtyczki. W nowym panelu na wentylator idzie tylko jeden kabelek - PIN15 z białej wtyczki.
Przy przekładaniu kabli korzystałem z tego schematu:
http://forum.fordclubpolska.org/showpost.php?p=1040866&postcount=3
Czy ktoś ma inny schemat podłączenia?

Pozdrawiam

BoYo
20-06-2009, 17:19
uporałeś się może z tą dmuchawą
ja ma podobny problem to znacz po podłączeniu steruje mi wszytskim oprócz wentylatorem
mierzyłam napięcie na wyjściu z panela i mam od 300 mv do 1,5V
mierzył ktoś może i wie jak powino być ?
Może musi być inna dmuchawa moja jest z dwoma wtyczkami
a widziałem też z jedną wtyczką.

1olek
20-06-2009, 19:12
w celu wyjasnienia, przerabiacie z klimy automatycznej przed FL na automatyczna po FL, nie z klimy recznej z trzema pokretlami na klime automatyczna po FL

RECONDO
20-06-2009, 19:56
W moim AMBIENTE dokonałem takiej przeróbki ponad rok temu, wykonał mi ją DOCENTO, nie wymieniał żadnych komponentów - przeróbka/modyfikacja to wyłącznie przepięcie/wpięcie przewodów. Przed zabiegiem miałem manuala z 2001, po auto z DENSO z 2004r.

BoYo
20-06-2009, 21:00
Ja akurat przerabiam z manuala z przed FL na Climatronika po FL
i mam problem z sterowaniem dmuchawy
i się zastanawiam czy nie ma czasami kilku rodzaju dmuchaw od klimatronika bo w opisie na forum jest że powinna być jedna wtyczka 6 pinowa a ja mam wentylator z dwoma wtyczkami jeden ma 6 pinów a dróga ma 2 piny. I jak podłączyłem to jak podaje napięcie na sterowanie to wentylator się włącza a jak podłącze do panela to nie chce chodzić. ( a z panela wychodzi sterowanie w granicy 300mV do 1,5V) I wygląd tak jak by to było zamałe napięcie by wysterować tą dmuchawę. I stąd moje pytanie czy są różne dmuchawy ?? A może mój panel jest uszkodzony. Moż ktoś wie jakie napięcie przychodzi na sterowanie dmuchawy?

franczesko
20-06-2009, 21:51
W moim AMBIENTE dokonałem takiej przeróbki ponad rok temu, wykonał mi ją DOCENTO, nie wymieniał żadnych komponentów - przeróbka/modyfikacja to wyłącznie przepięcie/wpięcie przewodów. Przed zabiegiem miałem manuala z 2001, po auto z DENSO z 2004r.

żadnych dodatkowych czujnikow nie musiał montować ani sterowników???

RECONDO
21-06-2009, 07:09
Hmm... oczywiste jest że zmiana klimy na auto wymaga czujników, panelu po FL ale modyfikacja polegała na dodawaniu a nie na zamianie (dmuchawa, silnik itp) dotychczasowych komponentów. Warto zapytać ENG - powinien mieć jeszcze kontakt z elektrykiem który przerabiał mu klimę.

eng
21-06-2009, 07:22
Witam wywołany do tablicy. Panele od klimatronika są bardzo czułe. W walce z podpinaniem spotkałem się z momentem, że nie działała mi tylko regulacja siły nawiewu. I okazało się, że któryś z kondensatorków umieszczonych na płycie był spalony. Nie znam się na elektryce i nie wiem czy poprawnie to nazywam. Takie małe czarne cuś z nóżkami do okoła. Na płycie od panela jest ich najwięcej. Ponieważ miałem dwa panele to elektryk przelutował mi martwy kondensatorek i zastąpił go jednym z drugiego panela. Po tej operacji siła nawiewu zaczęła działać.

BoYo
21-06-2009, 22:56
witajcie
Udało mi się uporać z brakiem sterowania dmuchawy.
Okazało się że brakowało plusa.
Więc jak ktoś by przerabiał i miał wentylator z dwiema wtyczkami.

eng
21-06-2009, 22:58
U mnie wciąż dziwnie działa sterowanie klapkami ciepło zimno. Po prostu w zimie leci ciepłe jak dam na HI czasem 27 stopni też działa ale niżej już robi się zimno, ale to też nie ma zasady. 'Tak jak by te klapki same opadały czy cholera wie co.