Zobacz pełną wersję : [Galaxy 2000-2006] DOT4 czy DOT5.1 do hamulców-jak wymienić płyn?


cowboy
15-06-2009, 19:21
Nie wiem jakim płynem zalany jest mój Galaxy, ale chcę zmienić płyn hamulcowy. Jak jest zalany DOT4, to po odessaniu ze zbiorniczka i wlaniu DOT5.1 nic się nie stanie? Po tym chcę po kolei odkręcać odpowietrzniki i czekać na ściekający nowy płyn i zakręcić odpowietrznik.
Podobno te płyny są mieszalne. Czy lepiej zalać DOT4-co zaleca producent?
Z ABS-em wymiana płynu polega na spuszczeniu z układu bez pompowania pedałem hamulca, bo można uszkodzić pompę ABS. Czy to prawda?

n owicjusz
16-06-2009, 21:07
DOT4 zalej,i wszadz mlodziaka niech pompuje,a Ty spuszczaj i dolewaj.Od najdalszego punktu,spuszczaj az bedzie czysciutki.Potrzebujesz 2.5l plynu.
Jak zmienisz na DOT5 moze szlak trafic uszczelniacze.

cowboy
16-06-2009, 21:11
DOT4 zalej,i wszadz mlodziaka niech pompuje,a Ty spuszczaj i dolewaj.Od najdalszego punktu,spuszczaj az bedzie czysciutki.Potrzebujesz 2.5l plynu.
Jak zmienisz na DOT5 moze szlak trafic uszczelniacze.

no ale DOT5.1 (non silicone base) jest zalecany do nowszych aut z systemem ABS`u.
I`m confused :(

n owicjusz
16-06-2009, 21:28
Sprawdz w ksiazce jaki ma byc i taki zalej( u mnie jest DOT4)

krzyspvfr
17-06-2009, 11:12
DOT 5.1 ponieważ ma lepsze parametry niż DOT 4. Osobiście zawsze wymieniając płyn hamulcowy w pojazdach (motocykl, samochód) zalewałem i zalewam DOT 5.1 i w Galaxy też mam 5.1.

dydorobert
17-06-2009, 19:10
można zalać i taki i taki, a wymieniaj tak: odciąg stary ze zbiorniczka ( ile się da) zalej do pełna nowym, odkręć wszystkie odpowietrzniki i dolewaj do zbiorniczka świeży płyn nie ruszając pedałem hamulca, jak z odpowietrzników będzie leciał świeży płyn (poznasz po kolorze) dokręć gwizdki i po sprawie ( a propos potrzeba ok 1 litra płynu, góra 1.5 jak chcesz przepłukać układ... a jak masz ESP to płyn też powinien być do tego ESP odpowiedni np DOT 4 ESP o czym nie wszyscy wiedzą)

cowboy
17-06-2009, 19:18
można zalać i taki i taki, a wymieniaj tak: odciąg stary ze zbiorniczka ( ile się da) zalej do pełna nowym, odkręć wszystkie odpowietrzniki i dolewaj do zbiorniczka świeży płyn nie ruszając pedałem hamulca, jak z odpowietrzników będzie leciał świeży płyn (poznasz po kolorze) dokręć gwizdki i po sprawie ( a propos potrzeba ok 1 litra płynu, góra 1.5 jak chcesz przepłukać układ... a jak masz ESP to płyn też powinien być do tego ESP odpowiedni np DOT 4 ESP o czym nie wszyscy wiedzą)

Dzięki. W końcu jakieś konkrety. Sprawdzałem w książce niestety o płynie hamulcowym milczą.

Chyba zaleję 5.1.
A co z pompą od sprzęgła-też tam spuszczać i odpowietrzać, przecież zostaje tam trochę płynu-czy dać sobie z tym spokój?

gregmaz
18-06-2009, 19:53
W każdym aucie na korku zbiorniczka pisze jaki ma być i taki wlej.

dydorobert
18-06-2009, 20:38
można zostawić w sprzęgle ale ja bym zmienił, (też metodą przelewania a nie pompowania pedałem)

subratri
18-06-2009, 21:20
w sprzęgle ale ja bym zmienił, (też metodą przelewania a nie pompowania pedałem) może nie pisz jeśli nie wiesz co i o czym piszesz. metodą przelewową to można sobie przeleć paliwo z komarka do kosiarki

dydorobert
19-06-2009, 12:57
panie subrati, może wydaje się panu żeś pozjadał wszystkie rozumy ale doucz się fizyki i wtedy wypowiadaj na forum swoje teorie o komarkach i kosiarkach ( a poza tym to pierwsze słyszę żeby "przeleć paliwo")

fordgalaxy
19-06-2009, 13:15
witam wszystkich,mam pytanie czy chodzi o te odpowietrzniki,ktore są przy klockach(4 w sumie)dziękuje

dydorobert
19-06-2009, 17:55
tak,te w zaciskach hamulcowych przy wewnętrznych klockach

subratri
19-06-2009, 18:12
ale doucz się fizykirobi się :)
i wtedy wypowiadaj na forum swoje teorie Ja nie wypowiadam, żadnych teorii :) Są dwie "metody" . Jedna przez pompowanie a druga "nadciśnieniowa" grawitacyjnie to się wody do spirytu dolewa coby za dwa dni był dobry :)

Powodzonka w uszlachetnianiu odkrytego już świata.

dydorobert
19-06-2009, 19:07
zdecyduj się subrati - czy paliwo z komarka do kosiarki czy wody do spirytu coby za dwa dni był dobry... (wiele razy wymieniałem płyn bez żadnego nadciśnienia i pompowania pedałem z pozytywnym skutkiem i mogę śmiało polecić ten sposób, każdy ma swoją sprawdzoną metodę ps. nie powinieneś atakować słownie kogoś, kto stosuje sposoby przez ciebie nie znane lub nie akceptowane) ; pozdro

fred1974
19-06-2009, 19:24
witaj kolego w książce serwisowej nie znajdziesz jaki płyn maż stosowac bo to jest robota dla serwisu dot4 a dot5 różni się że 5 nie przegrzewa się i jest stosowana do samochodów szybkich gdzie jest duża masa i dużo hamowania a jak maż sprzęgło hydrauliczne to zbiornik jest ten sam co płyn hamulcowy

subratri
19-06-2009, 20:08
ps. nie powinieneś atakować słownie kogoś, kto stosuje sposoby przez ciebie nie znane sposób znany. codziennie rano grawitacyjnie wymieniam wodę w ... Niestety nie sprawdza się w przypadku przewodów o bardzo małych przekrojach. Wymieniając płyn zależy nam dokładnym "opróżnieniu" instalacji ze starego płynu. Po to to robimy. Grawitacyjnie nigdy nie mamy pewności czy po 2 godzinach czekania spłynoł nam cały stary płyn czy gdzieś na zakręcie trochę zostało. Naciskając pedał hamulca 5 razy uzyskujemy tą pewność po 3 min.

cowboy
20-06-2009, 23:42
Zastosowałem DOT 5.1 (wyższa temp. wrzenia).
Wyciągnąłem stary płyn strzykawką ze zbiorniczka, po czy wlałem 5.1. Dorobiłem z innej nakrętki wlewu płynu ham.(ze szrotu) zaworek-z dętki rowerowej i podłączyłem do tego mały kompresorek samochodowy. Wkręcając lub wykręcając nakrętkę ustaliłem ciśn. na ok. 0.8-1.0 bara. Po czym po kolei spuszczałem płyn z wysprzęglika i kolejno z każdego z kół.

Dobra metoda, zapobiegająca powrotowi powietrza do układu.
Po czym dla pewności jeszcze raz odpowietrzyłem układ tradycyjną metodą: pompuj-puść.

Tony_Chacha
16-01-2010, 19:09
Panowie a ile tego plynu sie zmiesci w ukladzie hamulcowym prosze o konkretne dane do mojego silnika?

Pagob
16-01-2010, 21:21
Do układu wchodzi 1Literek

Kolejność "kół" przy wymianie płynu w autach z ABS jest taka (wg. p.Etzolda z opla):
- przednie prawe
- przednie lewe
- tylne prawe
- tyle lewe
Bez ABS zaczynamy od tylnych kół, a kończymy przednimi.

I trzeba też wymienić płyn w sprzęgle hydraulicznym - (sprzęgło jest obsługiwane z tego smego zbiorniczka co płyn hamulcowy); odpowietrznik znajduje się na obudowie skrzyni u góry (widoczny od góry po otwarciu maski z czarnym kapturkiem)
Postępujemy tak samo jak przy hamulcach, tylko pomujemy pedałem sprzęgła :)

Tony_Chacha
16-01-2010, 22:30
Czyli hamulce i sprzeglo wystarczy mi ten litr czy jednak dokupic tak na wszelki wypadek?

Pagob
17-01-2010, 22:46
Mnie wystarczył 1 litr na hamulce i sprzęgło.

silencer
18-01-2010, 13:16
Jak często wymienia się płyn hamulcowy lub po czym poznać, że należy go wymienić?

marwyk
18-01-2010, 15:56
te nowe to sa juz na 5 lat lub 100 tys. km
W zimie raczej nie poznasz a jak juz to że płynsie szybko rozgrzewa i pedał hamulca jest miekki.
Ew. podjedź do warsztatu maja takie testery do płynu

gcd
30-03-2014, 15:17
Mnie mechanik ostatnio zalecił wymianę płynu hamulcowego co 3-4 lata wg przebiegu mały/większy, dlatego, że on traci po prostu swoje właściwości.

bartixr
30-03-2014, 20:56
po czym poznać, że należy go wymienić?

Po tym, że poprzedni przejeździł już 4-5 lat.

Przy okazji zerknij na stan tylnych przewodów hamulcowych.
Ja powymieniałem.. nie czekałem, aż strzeli przy ostrym hamowaniu i wjadę w coś/ kogoś.

pawlik835
11-04-2017, 10:59
Witam.
Żeby nie otwierać nowego tematu to mam kilka pytań.
Planuję wymienić płyn hamulcowy poprzez przepompowywanie pedałem hamulca jak i sprzęgła. Kupiłem DOT4 1litr.
Jaka jest kolejność odkręcania odpowietrzników? (przód pasażer, kierowca przód, tył pasażer, tył kierowca)
Gdzie jest odpowietrznik sprzęgła w galaxy 1.9tdi 2005r 150km skrzynia 6?

Dzięki za odpowiedź.