Zobacz pełną wersję : [Mondeo 2000-2007] drgania na kierownicy


dikileiden
10-07-2009, 13:50
witam czy padnięta dwumasa-sprzęgła może powodować drgania na kierownicy jak i wewnątrz auta.

Lothien
10-07-2009, 13:54
witam czy padnięta dwumasa-sprzęgła może powodować drgania na kierownicy jak i wewnątrz auta.

Napisz coś więcej, czy to się dzieje pod czas jazdy czy jak stoisz, jakie to są dokładnie drgania czy towarzyszą im jakieś dźwięki? itp.

dikileiden
10-07-2009, 13:59
drgania na postoju ,jak położę lekko nogę na pedale sprzęgła to czyć wyrażne mocne drgania i w tym samym czasie złapię kierownice,to są te same drganie na kierownicy jak i na pedale sprzęgła jak i na fotelu,tak jak by cała buda się trzęsła,wydaje mi się że to może te drgania przenosi na budę padnięta dwumasa,a jak jest naprawdę to nie wiem i dlatego pytam.A dzwięki no jak położę nogę na sprzęgle to słychać stuki.

ethernal
10-07-2009, 14:00
Ja np. ostatnio zauważyłem ciekawą rzecz, mianowicie po wjeździe przednimi kołami w większą nierówność lub dziurę w jezdni mam wrażenie że kierownica "przesuwa się" w płaszczyźnie poziomej (tzn. minimalnie w głąb kokpitu) ale nie na stałe tylko na czas wjechania w nierówność/dziurę. Coś nie tak z jakąś częścią ukł. kierowniczego?

Lothien
10-07-2009, 14:05
drgania na postoju ,jak położę lekko nogę na pedale sprzęgła to czyć wyrażne mocne drgania i w tym samym czasie złapię kierownice,to są te same drganie na kierownicy jak i na pedale sprzęgła jak i na fotelu,tak jak by cała buda się trzęsła,wydaje mi się że to może te drgania przenosi na budę padnięta dwumasa,a jak jest naprawdę to nie wiem i dlatego pytam.A dzwięki no jak położę nogę na sprzęgle to słychać stuki.

Wydaje mi się, że twoje obawy są słuszne, twój opis pasuje do padniętej dwumasy:/

jaca061
10-07-2009, 17:29
Może być, zobacz jeszcze na poduszki gumowe

yarek
03-02-2010, 21:30
Witam odswierze temat, bo mam podobne objawy, i ne wiem czy to sa objawy padnietej dwumasy.

Jadac po autostradzie w niemczech zauwarzylem ze przy predkosci 100 km/h czuc bylo lekkie drganie kierownicy. Przy 120km/h drgania sie zwiekszyly zdecydowanie. Drgania sa odczuwalne w calej kabinie, trzesie sie wszystko.
Sprawdzalem czy kola sie nie grzeja, ale wszystkie byly takie same, czyli normalne.
Moja dwumasa jest padnieta, i ja o tym wiem, ale czy to moze powodowac takie drgania? Co to moze byc?
Pozdrawiam

Karlito
03-02-2010, 21:55
Przy predkosci to bardziej bym obstawiał ze któraś felga jest krzywa, u mnie było czuć przy 90 drgania tak do 140.
Jezeli koła sa proste sprawdz gumowe końcówki nawet jak kierownicze i od stabilizatora sa jako takie to razem moga dawac efekt drgania.

ethernal
03-02-2010, 23:21
Witam odswierze temat, bo mam podobne objawy, i ne wiem czy to sa objawy padnietej dwumasy.

Jadac po autostradzie w niemczech zauwarzylem ze przy predkosci 100 km/h czuc bylo lekkie drganie kierownicy. Przy 120km/h drgania sie zwiekszyly zdecydowanie. Drgania sa odczuwalne w calej kabinie, trzesie sie wszystko.
Sprawdzalem czy kola sie nie grzeja, ale wszystkie byly takie same, czyli normalne.
Moja dwumasa jest padnieta, i ja o tym wiem, ale czy to moze powodowac takie drgania? Co to moze byc?
Pozdrawiam

Karlito może miec rację, ale ja bardziej bym obstawiał,że winne jest złe wyważenie (niedoważenie) kół - występuje częściej przy oponach zimowych. Ja miałem to samo ok. zeszłęj zimy, tzn. ok m-ca po zmianie na zimówki (wyważone były przed zmianą!) w zakresie prędkości 100-130 km/h drżała mi kierownica wszystkie pedały wraz z podłogą i ogólnie nawet pasażer odczuwał nieprzyjemne drgania. Powodem były niewyważone odpowiednio koła. Dlatego, Yarek, polecam najpierw sprawdzić wywazenie :D

Luk@s
04-02-2010, 07:25
Ja też czuje niewielkie dragania na kierownicy podczas postoju. Naprawde mało wyczuwalne. Przed wymianą dwumasy były znacznie większe. Co do drgań podczas jazdy to sprawdziłbym wyważenie kół, czy tarcze są proste. Jeżeli drgania wystęują podczas przyspieszania to winowajcą jest napewno przegub wewnętrzny.

Piotr K
04-02-2010, 07:31
Miałem podobne drgania podczas jazdy. Sprawdziłem wszystko włącznie z dynamicznym wyważaniem kół na samochodzie. I nic.
Dopiero mój mechanik znalazł przyczynę. Podejrzewał skrzywioną półoś , a okazało się , że zepsuło się to - co się nie psuje - wewnętrzny lewy przegub napędowy (wewnętrzny czyli ten przy skrzyni biegów). Ale drgania były także przy stałej prędkości.

yarek
04-02-2010, 08:48
Drgania u mnie sa wyczuwalne na postoju, na wolnych obrotach, ale sa lekko wyczuwalne. Moze to faktycznie zle wywarzone opony. Mialem je na stalowych felgach, i tylko je zalozylem bez wywarzania.
Wiec to nie jest wina padnietej dwumasy? A moze to padniete poduszki?
Pozdrawiam

Piotr K
04-02-2010, 10:21
Jezeli drgania są także na postoju - to nie ma nic wspólnego z kołami.
Dwumasa albo poduszki silnika/skrzyni biegów.

ethernal
04-02-2010, 14:16
Jezeli są lekko wyczuawalne na postoju to byc moze po prostu diesel +do wymiany koło pasowe i/lub napinacz, ale i tak zawsze przed załozeniem kół nalezy je wywazyc!