Zobacz pełną wersję : [Mondeo 2000-2007] Dziwne zachowanie wskaźnika temperatury silnika


mike9
22-07-2009, 12:35
Witam.

Od dwóch miesięcy jeżdżę Mondeo 2.0 TDI 2002r.. Ostatnio przytrafił mi się dziwny problem. W trakcie jazdy w upalny dzień wskazówka temperatury silnika zaczęła "warjować". Jechałem w korku była równo w połowie skali. Korek się skończył, prędkość jazdy wzrosła i w ciągu maksymalnie 5 sekund wskazówka osiągnęła czerwone pole.
Zatrzymałem się na poboczu, wyłączyłem silnik, otworzyłem klapę silnika i czekam. Pochylając się nad silnikiem nie odczuwałem żeby był jakoś bardzo mocno rozgrzany. Płyn chłodniczy w zbiorniczku nie "wrzał". Nie zwiększyła się jego objętość (a w takim wypadku wydaje mi się że powinna). Po kilku dosłownie minutach przekręciłem zapłon i wskazówka była już poniżej 3/4 skali. Jak na mój gust niemożliwe jest żeby silnik się tak szybko schłodził na postoju. W trakcie dalszej drogi (miałem do przejechania jakieś 500 km) jeszcze kilkakrotnie pojawiały się takie anomalie. Tym razem nie zatrzymywałem się. Wyłączałem klimę, radio, wszystko co mogło stanowić dodatkowe obciążenie i delikatnie przyspieszałem. Za każdym razem po krótkiej chwili wskazówka opadała do połowy skali. Gdy nastał wieczór i trochę się schłodziło problem przestał istnieć. Następnego dnia po przejechaniu około 50 km pozostawiłem samochód włączony na parkingu i obserwowałem "jego reakcje". Był tak samo upalny dzień. Samochód stał, silnik pracował, chłodzenia powietrzem nie było, kilkakrotnie zwiększałem na kilkanaście sekund obroty na około 4000 i nic. Żadnych dziwnych reakcji. Kilka dni później jest znowu upalny dzień, 200 km do przejechania i znowu wskazówka szeleje.
Może mi ktoś wyjaśnić co jest nie tak? W czym może tkwić problem?
Jeszcze jedno pytanie. Trzymając samochód uruchomiony na parkingu przypatrywałem się wiatrakowi chłodnicy? Co mniej więcej 10s. załączał się na około 5 s. Czy to normalny tryb pracy wiatraka w tym samochodzie?

P.S. Przepraszam za taki elaborat ale chciałem dokładnie nakreślić sytuację ;)

Pozdrawiam

Luk@s
22-07-2009, 13:34
Jeżeli wiatraki od razu włanczają się na bardzo wysokie obroty to sprawdź rezystor przy chłodnicy. Temat rezystora był wałkowany na forum:)

Starwarrior
22-07-2009, 13:40
mike9, zanim inni zaczną się Ciebie czepiać... Zmień rodzaj silnika w profilu na TDDI lub TDCI zależnie od tego jaki masz... Nie ma silników TDI w mondeo

mike9
22-07-2009, 14:24
Dzięki Starwarriar za przestrogę, ale uwierz mi to nie jest pomyłka. W moim mondeo jest zwykły turbo diesel

Cobretti
22-07-2009, 15:14
ale uwierz mi to nie jest pomyłka. W moim mondeo jest zwykły turbo diesel
czyli TDDi ;)
no chyba ze masz przeszczep z VW :D

Starwarrior
22-07-2009, 15:56
Dzięki Starwarriar za przestrogę, ale uwierz mi to nie jest pomyłka. W moim mondeo jest zwykły turbo diesel

tak jak i w moim... i tak jak już to kolega Cobretti napisał jest to silnik TDDI...
A zmienić Ci to radziłem(i dalej radzę :P ) bo niektórzy z forumowiczów dostają białej gorączki jak widzą taką zniewagę( to TDI) pod adresem Forda.

Jedyne silniki TDI były przez jakiś czas dostarczane przez VW do Galaxy, ale to już dawno temu było...