Zobacz pełną wersję : [Mondeo 2000-2007] Co zakloca sygnal gps tdci 130km


rakuu74
17-08-2009, 10:16
Witam was ! Mianowicie w swoim mondeo mk3 mam zainstalowana fabrycznie nawi vnr9000,radio odbiera ukf i odtwarza przepieknie!z nawigacji nie korzystam poniewarz zawiera tylko mapy niemiec.wiec zakupilem zewnetrzna- nokia 500z auto mapa.po przekreceniu kluczyka stacyjki ,auto zakluca sygnal gps i to nawet na odleglosc ok.10 m od samochodu pomozcie. Dajcie jakas odpowiedz! Bede wdzieczny.POCZATKOWO MYSLALEM ZE TO NOKIA JEST PADNIETA,ALE JESTOK. BO BYLEM W NOKIA SERWISIE

cosmo80
17-08-2009, 11:11
Spróbuj podłączyc antene zewnętrzną. Powinno wszystko wrócic do normy. Niekiedy jest tak że przyciemniane/ogrzewane itp. szyby samochodowe mogą zakłucic sygnał GPS.

kleryk2
17-08-2009, 11:17
najczęściej zakłuca filtr UV przedniej szyby

kicaj
17-08-2009, 14:12
podgrzewana przednia szyba
choc u mnie objawialo sie to tylko slabszym sygnalem GPS i dluzszym zimnym uruchomieniem (Becker TA HS)

wojtula12
17-08-2009, 14:21
A nie masz przypadkiem CB radia włączonego? Ja spotkałem się z takim przypadkiem że jak miałem włączone nawi bardzo zmniejszał się zasięg CB radia - może działa też w drugą stronę. Trochę to dziwne ale czasami dziwne rzeczy sie zdarzają.

rakuu74
17-08-2009, 18:09
witam ponownie,cb nie posiadam ,a jezeli chodzi o przednia szybe to owszem jest podgrzewana i przyciemniana automatycznie jak zaswieci slonko,tylko caly szkopol jest w tym ze nawet nie odbiera sygnalu bedac na zewnatrz samochodu w promieniu ok 10m ,a jak juz pisalem wczesniej traci zasieg z chwila przelaczenia kluczykaw stacyjce do pozycji start

BoYo
17-08-2009, 23:16
Przyczyn może być bardzo dużo.
A czy bez uruchamiania samochodu też masz problem z sygnałem GPS.

Czasami a piszesz, że masz drugą nawigację dwa odbiorniki o podobnych częstotliwościach się tak zakłócają, że się drastycznie zmniejsza czułość.

maku123
18-08-2009, 07:34
z moją nawigacją było podobnie: u mnie w mondku ok, a u kolegi problem tzn on ma focusa z podgrzewana przednią szybą i nawigacja praktycznie nie łapie sygnału GPS, mówię praktycznie bo jeżeli zamontuje ją w lewym lub prawym narożnilu szyby to czasem sygnał jest ale też raz na dłużej, a raz krócej (tam nie przebiegają te linie od podgrzewania szyby). Nawigacja Garmin nuvi 350.

mlesiek
18-08-2009, 08:28
Czasami a piszesz, że masz drugą nawigację dwa odbiorniki o podobnych częstotliwościach się tak zakłócają, że się drastycznie zmniejsza czułość.

Nic z tych rzeczy. Odbiorniki GPS są pasywnymi urządzeniami. Zakłócać mogą się urządzenia NADAJĄCE i ODBIERAJĄCE sygnał. Wszelkie nawigacje tylko i wyłącznie odbierają nadany przez satelitę sygnał nie wprowadzając dookoła siebie żadnych sygnałów (no chyba, że mowa o telefonie komórkowym, PPC z wifi, itp.). Winy należy szukać w środowisku, w którym pracuje nawigacja.

podgrzewana przednia szyba

To natomiast jest bardzo prawdopodobne. Podgrzewanie szyby przedniej realizowane jest na zasadzie cienkich drucików wtopionych w szybę mogących znacznie osłabić sygnał radiowy tworząc ekran, natomiast nie ma prawa działać tak:
auto zakluca sygnal gps i to nawet na odleglosc ok.10 m
co zresztą samo w sobie jest wybitnie mało prawdopodobne - mniemam, że autor nie mogąc złapac sygnału w samochodzie wysiadł i złapał go 10m od samochodu, ale to nie odległość, a czas przejścia tych 10m odgrywa rolę w tym przedstawieniu. kilka(naście) sekund na dachu samochodu zadziałałoby prawdopodobnie dokładnie tak samo.

Starwarrior
18-08-2009, 08:41
Ja mam garmina 250W i 200 i oba działają super mimo pogrzewanej szyby... Może ta nawigacja ma słabą antenę, albo naprawdę jest walnięta a w serwisie kłamali...

Schem
18-08-2009, 09:04
U mnie też działa navi, mimo podgrzewanej szyby.
Obstawiam, że z nawigacją jest coś nie tak...
W innych samochodach nie ma problemu?

kristof70
18-08-2009, 10:12
No właśnie trzeba by sprawdzić tą navi w innym aucie, ja mam garmina 250 i na podgrzewanej szybie śmiga aż miło

kicaj
18-08-2009, 15:54
wystarczy sprawdzic navi poza autem - stanac 50m od auta wlaczyc odczekac dobre 5 min, co by sie dobrze ustalila pozycja i potem zblizac sie do auta patrzac caly czas na ilosc dostepnych odbiornikow. jak nic sie nie zmienia to nie wina auta...
a w aucie warto porownac co sie dzieje przy przedniej i bocznej szybie...
aaa warto to robic w szczerym polu...

rakuu74
18-08-2009, 17:32
No dzieki wam wszystkim za podpowiedzi i opinie,ale nadal jestem w tym samym punkcie,a jezeli chodzi o odleglosc 10m ,to stoje w miejscu a
kolega przekreca kluczk w stacyjce do pozycji startu i ja wylacza ,gdzie w doslownie 2 sek sygnal jest i znow go zatraca po przekreceniu kluczyka i tak w kolko jest i niema-po prostu zawrot glowy,A W INNYCH ATACH DZIALA NAVI OKI SPRAWDZALEM W FIACIE OPLU I MEROLU

arturek
18-08-2009, 19:55
No dzieki wam wszystkim za podpowiedzi i opinie,ale nadal jestem w tym samym punkcie,a jezeli chodzi o odleglosc 10m ,to stoje w miejscu a
kolega przekreca kluczk w stacyjce do pozycji startu i ja wylacza ,gdzie w doslownie 2 sek sygnal jest i znow go zatraca po przekreceniu kluczyka i tak w kolko jest i niema-po prostu zawrot glowy,A W INNYCH ATACH DZIALA NAVI OKI SPRAWDZALEM W FIACIE OPLU I MEROLU

Witam
Zrób inną próbę
Wysuń radio i odepnij antenę.
Antena do nawigacji jest inna niż "zwykła" antena.
Może po tym teście będziesz miał jakieś wnioski.
pozdrawiam
Arturek
P.S. Aktualnie w mondeo, a poprzednio w focusie mam podgrzewaną przednią szybę i zero problemów z nawigacją

kicaj
21-08-2009, 08:40
rakuu74 rozumiem ze robisz to na baterii, wiec proble z zasilaniem mozna by wyeliminowac,
czy robisz to na zewnetrznej antenie czy wewnetrznej wbudowanej w aucie...
nie masz w aucie jakiegos zabezpieczenia dodatkowego (przed kradzieza, pozycjonujacego)?
jaki masz silnik? nie masz problemu z radiem? a jak auto chodzi to satelity sie odnajduja po dluzszym czekaniu?

IMVHO moze cos siać po eterze po czestotliwosciach GPSu ~1.5GHz i ~1.2GHz co by zagluszalo sygnal.

rakuu74
22-08-2009, 17:38
czesc kicaj,posiadam silnik tdci 96kw-136km,z autka jestem bardzo zadowolony,tylko mam zalamke z ta navi,navigacje zewnetrzna zakupilem w grudniu 2008,i wszystko bylo ok. do konca marca 2009,od tego czsu zaczely sie dziac te dziwne rzeczy.a zaczelo sie od wyjazdu do CZECH ,(nawigacja nigdy wczesniej nie zatracila sygnalu gps) w pewnym momencie "bach" nie ma sygnalu i tak az do powrotu do domu.Gdy juz bylem na miejscu wylaczylem silnik i nagle nawigacja odzyskala sygnal i tak jest do tej pory .W poniedzialek najpierw sprobuje odlaczyc antene zewnetrzna od wbudowanej navigacji fordowskiej VNR 9000,tak jak to napisal arturek .JEDNOCZSNIE CHCE NAPISAC ZE DZIS JADAC DO PRACY PARE CHWIL TRZYMALA SYGNAL ALE NA BARDZO KROTKO ,ODPOWIADAJAC NA TWOJE PYTANIA TOKORZYSTA Z WBUDOWANEJ ANTENY,I PO DLUZSZYM CZASIE JAK SILNIK PRACUJE ,W CZASIE JAZDY TO NA KROTKO LAPIE SYGNAL,ALE DLUZEJ JEST ZATRACANY

ernestpierwszy
22-08-2009, 22:35
Chyba masz jednak walniętą tą nawigację. Podjedź do sklepu, który ma nokie500 i poproś o test w aucie, bo masz szybę podgrzewaną itp... Jak ta druga będzie działać to Twoja jest zepsuta.

mkonieczny
22-08-2009, 22:52
a nie masz przypadkiem zainstalowanego BLOKERA SYGNAŁU GPS?

rakuu74
28-08-2009, 12:35
i wreszcie navi smiga bez problemu WIELKIE DZIEKI DLA ARTURKA wystarczylo odpiac zewnetrzna antene od wbudowanej navigacji,ale kosztem rowniez pogorszenia odbierania fal radiowych,ale to mi akurat nie przeszkadza jeszcze raz dziekuje

peti1
13-07-2012, 17:05
i wreszcie navi smiga bez problemu WIELKIE DZIEKI DLA ARTURKA wystarczylo odpiac zewnetrzna antene od wbudowanej navigacji,ale kosztem rowniez pogorszenia odbierania fal radiowych,ale to mi akurat nie przeszkadza jeszcze raz dziekuje

Odgrzebię temat bo mam taki sam problem z GC Navio 500, ale dla mnie jakość fal radiowych jest ważna i może ktoś zna jakiś inny sposób na rozwiązanie tego problemu. Będę wdzięczny :)

peti1
05-08-2012, 11:20
Witam ponownie i przepraszam że znowu zawracam Wam głowę, ale nie potrafię poradzić sobie z tym problemem i doprowadza mnie to do szału :(
Próbowałem odpiąć antenę od GPS w radiu VNR 9000 i nic to nie pomogło. Przetestowałem także inne nawigacje (Lark i Tomtom) i obie działają tak jak moja Goclever Navio 500 Plus czyli czasami (rzadko) działają, ale najczęściej jednak nie chcą złapać sygnału. Generalnie przekręcenie kluczyka w stacyjce lub włączenie radia powoduje natychmiastową utratę sygnału w nawigacjach które testowałem. Zauważyłem także dziwną prawidłowość, gdy samochód jest zimny rano zewnętrzne nawigacje nie działają za nic, ale po kilku godzinach postoju na słońcu gdy auto się nagrzeje to wszystko działa bez zarzutu, wystarczy jedna że auto postoi trochę w garażu i wystygnie znów zaczynają się problemy. Masakra, kompletnie nie mam pojęcia co jest tego przyczyną :(
Proszę Was o pomoc :)

arturek
05-08-2012, 13:06
[...] Masakra, kompletnie nie mam pojęcia co jest tego przyczyną [...]
Obawiam się, że większość z nas też nie wie co jest przyczyną

Generalnie - poszukiwania - coś wytwarza / zakłóca pole

Opowieści że ogrzewana szyba zakłóca - to bajki
a) ja i znajomy mieliśmy takie same nawigacje - ja ogrzewana szyba , on bez ogrzewania => w obydwu autach były problemy z sygnałem => czyli szyba nie miała znaczenia
b) inna nawigacja sprawdzona w trzech, różnych autach z ogrzewaną szybą i zero problemu

Jakieś urządzenie w aucie działa nie prawidłowo i powoduje powstawanie zjawisk zakłócający sygnał GPS => szukanie
- może nie do końca sprawne radio
- może fabryczna antena lub przewód antenowy
- może alarm
- może moduł centralnego zamka
- może elektronika w jakimś urządzeniu / module samochodu się przegrzewa i działa nieprawidłowo

Pozostaje metoda eliminacji poprzez wyjmowanie bezpieczników - może trafisz na obwód który powoduje zakłócenia, a potem analiza co jest pod danym bezpiecznikiem

Nie wiem jaki rodzaj miernika polecić do pomiaru sygnału / pola - może ktoś z kolegów pomoże

pozdrawiam
Arturek

darmodziej
05-08-2012, 13:20
Ja obstawiam, że problemy powoduje fabrycznie wbudowana nawigacja. Radioodbiornik też jest urządzeniem pasywnym, mimo to emituje podczas pracy fale radiowe wytwarzane przez heterodynę. Nie wiem dokładnie, jak działa odbiornik GPS, ale podejrzewam, że też może takie fale emitować i powodować zakłócenia innego odbiornika. By to sprawdzić, kolega powinien odłączyć zasilanie tego wbudowanego odbiornika, jeżeli to pomoże, to mamy winowajcę.

peti1
05-08-2012, 14:50
arturek

Dziękuję za pomoc, każda rada jest na wagę złota w tej sytuacji :) Chyba będę musiał wszystko po kolei sprawdzać, ale mam nieodparte wrażenie, że to właśnie wbudowana nawigacja robi mnie w konia.

By to sprawdzić, kolega powinien odłączyć zasilanie tego wbudowanego odbiornika, jeżeli to pomoże, to mamy winowajcę.

Chodziło mi to po głowie, ale nie bardzo wiem jak zasilana jest ta wbudowana nawigacja i którą wtyczkę ewentualnie wyciągnąć. Pytanie czy nawigacja ma niezależne od radia zasilanie?

darmodziej
05-08-2012, 14:57
Jeżeli wiesz, przez który bezpiecznik jest zasilane radio, to go wyciągnij i sprawdź.
Zobacz tutaj:
http://imageshack.us/photo/my-images/119/59945458mu2.jpg/

peti1
07-08-2012, 10:43
Jeżeli wiesz, przez który bezpiecznik jest zasilane radio, to go wyciągnij i sprawdź.
Zobacz tutaj:
http://imageshack.us/photo/my-images/119/59945458mu2.jpg/


Dzięki za radę. Zrobię to, ale boję się trochę że radio potem się zakoduje i będą kłopoty. Mam co prawda jakąś plastikową kartę z jakimś kodem, ale nie wiem czy jest właściwy i jak go wpisać w razie potrzeby.

hardtmuth
07-08-2012, 17:00
Kod wklepuje sie z klawiatury radia, bezproblemowe. Nawet jak kod bylby nie taki to bez problemu z numeru seryjnego + programik da sie wygenerowac kod odblokowujacy.

szakull
29-08-2012, 10:21
witam, ostatnio zamontowalem antene gps (zamiennik z allegro) do fabrycznej navigacji denso (antena pochodzila doslownie kilka dni i znowu brak sygnalu) ale nie o tym mowa, poniewaz wlaczylem nawigacje mio (wczesniej jej uzywalem w tym wlasnie mundku) i smigala ze wow! dzis gdy mam podlaczona antene (zamiennik) moje mio300m traci sygnal gdy:
1. wlaczam radio
2. wlaczam zaplon (nie odpalam auta, zreszta jak odpale tez), dzieje sie tak niezaleznie (wlaczenie samego radia badz przekrecenie kluczyka i wylaczenie radia),
wydaje mi sie ze sygnal moze byc zaklocany gdy cala elektronika dostaje pradu (radio - navi - i antena gps zaminnik) ... natomiast podgrzewana szyba bzdura (wiec jak montowano fabryczna navi i podgrzewanie szyby - jesli jedno zakloca drugie??) to samo z radiem (w modelu denso wszystko jest 'zintegrowane' navi klima radio telefon itd... wiec nie ma mozliwosci aby jedno zaklocalo drugie bo jest 'stworzone' aby dzialalo. teraz trzeba szukac czy to napewno jedna z anten gps ... wiec sprawdzam.

peti1
15-05-2013, 18:09
Wiem, że trochę to trwało, ale udało mi się rozwiązać problem z zakłócaniem sygnału GPS w zewnętrznej nawigacji przez tą wbudowana w radiu VNR 9000. Winowajcą jest antena wbudowanej nawigacji i wystarczyło ją odłączyć, a problem zniknął. Z wiązki antenowej wychodzą trzy kabelki, z których dwa to anteny radiowe zakończone okrągłymi wtyczkami i one muszą pozostać wpięte, natomiast trzeci kabelek zakończony kwadratową wtyczką to antena GPS i to ją należy wypiąć. Odłączenie tej anteny załatwia sprawę raz na zawsze i nie powoduję żadnej straty w jakości odbiorze fal radiowych.