Zobacz pełną wersję : + czy -????


karlik
21-10-2005, 13:02
Ludzie jak sprwdzic ktory z kabli w glosniku to + a ktory -????mam jeszcze orginalne glosniki forda i ta wtyczke.a chce podpiac inne i boje sie ze cos zrabie.Prubowalem patrzec na kostke w radiu ale tam jest wszystko pogmatwane .dzieki za odpowiedz.


<Edit Pzy>: przenoszę post do działu "Sprzęt Audio".

Pzy
21-10-2005, 16:49
Ludzie jak sprwdzic ktory z kabli w glosniku to + a ktory -????mam jeszcze orginalne glosniki forda i ta wtyczke.a chce podpiac inne i boje sie ze cos zrabie.Prubowalem patrzec na kostke w radiu ale tam jest wszystko pogmatwane .dzieki za odpowiedz.

Najpierw zaopatrz się w baterię - najlepiej 4.5 V (bateria 1.5 V może okazać się za słaba do widocznego poruszenia membrany, natomiast bateria 9V ma już nieco za wysokie napięcie). Alternatywnie można zastosować zasilacz napięcia stałego, najlepiej z ograniczeniem prądowym 150-200 mA.
Napięcie z baterii należy podać na zaciski głośnika obserwując ruch membrany. Przy czym bardzo ważna uwaga: napięcia nie należy podawać dłużej niż 1-2 sekundy, gdyż w przeciwnym przypadku może dojść do uszkodzenia cewki głośnika. Podanie napięcia z baterii 4.5 V na czas nie dłuższy niż 2 sekundy jest praktycznie całkowicie bezpieczne.

Jeśli po podaniu napięcia membrana głośnika wychyli się na zewnątrz, to w miejscu gdzie został przyłożony plus baterii - znajduje się zacisk "plusowy" głośnika.
Przy odwrotnym przyłożeniu napiecia - membrana powinna zostać przyciągnięta do wewnątrz.

krzysieksa
21-10-2005, 16:51
Ludzie jak sprwdzic ktory z kabli w glosniku to + a ktory -????mam jeszcze orginalne glosniki forda i ta wtyczke.a chce podpiac inne i boje sie ze cos zrabie.Prubowalem patrzec na kostke w radiu ale tam jest wszystko pogmatwane .dzieki za odpowiedz.

Ja miałem podobny problem.
Szybko jednak wychwyciłem kolejność podłączenia kabli do głośnika.
Podłączyłęm kable "losowo" i zrobiłem głośno do połówki skali głośności radia i słuchałem jak grają głośniki. Za pierwszym razem po podłączeniu na chybił trafił głośniki przy tym poziomie głośności harczały i występował totalny brak basu. Po zmianie kolejności podłączenia kabli przy tym samym poziomie głośności głośnik przestał harczeć i zaczął wydawać ładny bas :D

Tak więc spróbuj ;)

Jeśli masz głośniki dobrej jakości to usłyszysz różnicę jeśli głośbniki są wiekowe to możesz mieć z wyżej wymienionym przykładem mały problem :D

leszek
22-10-2005, 07:13
witam
Pyzy ma racje tak sprawdzało sie zawsze głośniki i to jest najprostszy sposób

DD
22-10-2005, 10:17
Najpierw zaopatrz się w baterię - najlepiej 4.5 V (bateria 1.5 V może okazać się za słaba do widocznego poruszenia membrany, natomiast bateria 9V ma już nieco za wysokie napięcie). Alternatywnie można zastosować zasilacz napięcia stałego, najlepiej z ograniczeniem prądowym 150-200 mA.

Bateria 1.5V może być za słaba przy testowaniu bardzo dużych głośników. Do samochodowych głośników powinna być OK. Wyciągnij baterię z pilota od telewizora i przetestuj głośnik.
Jeżeli to będzie za mało to kup baterię 4.5V.

Pawel
22-10-2005, 11:28
1.5V w zupełności wystarczy. Podłączając taka baterie podajesz impuls prostokatny, więc membrana wychyli sie początkowo o wiele wiecej(ze względu na swoją masę-bezwładność) niż przy stałym zasilaniu. To samo dotyczy odłączania baterii. Membrana cofnie się też o wiele więcej niż wskazywałoby połozenie membrany w stanie spoczynku.
Dajmy np. że membrana przy zasilaniu 1.5 V prądem stałym ustalonym wychyla się o 2mm, to w momencie podłączania napięcia membrana wychyli sie o kolejne 2mm(siła bezwładności). w sumie daje nam to 4mm.

Pzy
22-10-2005, 13:40
Podłączając taka baterie podajesz impuls prostokatny, więc membrana wychyli sie początkowo o wiele wiecej(ze względu na swoją masę-bezwładność) niż przy stałym zasilaniu.
Tak się akademicko zastanawiam :)
Czy większe wychylenie membrany głośnika po podaniu napięcia stałego wynika z bezwładności membrany, czy też może z napięcia indukowanego w cewce, które dodaje się do napięcia przyłożonego.
Bowiem w chwili, w której zostaje podłączona bateria - przebieg można traktować jako przebieg zmienny (skok z 0 na 1.5 V), a więc powoduje to wyindukowanie się w cewce napięcia, które zaraz po wygaśnięciu stanu nieustalonego znika - z racji, że płynący prąd w stanie ustalonym jest stały...

Pawel
22-10-2005, 13:47
Jesli już od tej strony patrzymy na to, To cewke głośnika możemy potraktować jako dławik.

czaras
25-07-2006, 22:40
własnie sprawdzilem sposob z bateria tylko niestety juz na starym fordowskim glosniku w domu
jbl'e dawno zamontowane (metoda prob i bledow)
zastanawia mnie fakt, czy owe "pykniecie" w glosniku po podlaczeniu do bateri (1.5V) nie jest w stanie nic w nim uszkodzic??

aha i jeszcze jedno jbl'e maja wsuwki pod kable - szersza i wezsza - ktora to jest plus a ktora minus.??
wedlug dolaczonych kabli na tym z czarnym paskiem jest wezsza wsuwka czyli moze to plus.....??

karex
25-07-2006, 23:07
oj czaras, koledzy pisali wcześniej, że na chwilkę nawet 4,5 V nie zjara Ci cewki w głośniku. A 1,5 to 3 razy mniej.
aha i jeszcze jedno jbl'e maja wsuwki pod kable - szersza i wezsza - ktora to jest plus a ktora minus
Podejrzewam, że wszyscy producenci mają jeden standart dlatego ja stawiam, że szersza to jest plus + (tak mają Pioniery i Sony i jakieś noname, stare Tonsile również)
wedlug dolaczonych kabli na tym z czarnym paskiem jest wezsza wsuwka czyli moze to plus
częściej (ale nie zawsze) czarny pasek na kablu oznacza potencjał niższy niż np fioletowy, brązowy albo inne kolory pasków. Czyli po prostu tak jakby minus - (nie mylić z masą - na ogół jednokolorowym czarnym przewodem).

xavi
02-08-2006, 06:40
A nie łatwiej wziąć po prostu najbadziewniejszy miernik z marketu i zmierzyć przy załączonym radiu na którym kablu pojawia się napięcie :fcp9 :fcp7 :fcp9

Głośniki prawie zawsze mają oznaczenie bieguna "+" np. poprzez mały punkt przy odpowiednim styku. Najprościej zajrzeć do ich instrukcji :568:

Kolor kabli fordowskich to lipa, bo u mnie w prawych drzwiach "+" był na kablu z paskiem, a w lewych na jednolitym szarym....

Venetian
02-08-2006, 09:36
możnaby chyba też wziąć diodę (ale raczej taką z prostownika a nie LED bo sie spalić może) i żarówke "podłączyć" szeregowo, dioda przewodzi tylko w jedną strone więc albo żarówka sie zaświeci albo nie.

Pawel
02-08-2006, 13:59
A nie łatwiej wziąć po prostu najbadziewniejszy miernik z marketu i zmierzyć przy załączonym radiu na którym kablu pojawia się napięcie :fcp9 :fcp7 :fcp9 Zycze powodzenia :D
Nadmienie, ze napiecie pojawia sie na obydwu kabelkach , jest tylko przesuniete w fazie o 180st.Głośniki prawie zawsze mają oznaczenie bieguna Prawie robi wielka różnice :D
Kolor kabli fordowskich to lipa, bo u mnie w prawych drzwiach "+" był na kablu z paskiem, a w lewych na jednolitym szarym....Żadna lipa, sa oznaczone w pewien sposób który wcale nie musi odpowiadać oznaczeniom innych producentów.możnaby chyba też wziąć diodę (ale raczej taką z prostownika a nie LED bo sie spalić może) i żarówke "podłączyć" szeregowo, dioda przewodzi tylko w jedną strone więc albo żarówka sie zaświeci albo nie.
Nic z tego. na kabelkach wystepuje prąd przemienny(nie stały ani zzmienny, tylko przemienny).

czaras
06-08-2006, 12:37
no dobra to sprawe samego glosnika mamy juz za soba, ale jak sprawdzic gdzie na kablu wylazacym z drzwi gdzie jest "+" a gdzie "-" ???

Metik
06-08-2006, 15:51
no dobra to sprawe samego glosnika mamy juz za soba, ale jak sprawdzic gdzie na kablu wylazacym z drzwi gdzie jest "+" a gdzie "-" ???

Jakis miernik z brzęczkiem , jedną koncówke dajesz na jeden koniec kabla od strony głośnika, drugą końcówke łączysz z końcówką od strony radia i jak miernik zapiszczy to znaczy że to jest jedna żyła tego kabla i morzesz go przypisać jako "+" i polączyć z "+" radia i głośnika

czaras
06-08-2006, 16:41
hmm.... a jakis sposob na same wystajace kable z drzwi
tak bez wyciagania radia???
jest to mozliwe???

xavi
07-08-2006, 06:48
no dobra to sprawe samego glosnika mamy juz za soba, ale jak sprawdzic gdzie na kablu wylazacym z drzwi gdzie jest "+" a gdzie "-" ???

Jakis miernik z brzęczkiem , jedną koncówke dajesz na jeden koniec kabla od strony głośnika, drugą końcówke łączysz z końcówką od strony radia i jak miernik zapiszczy to znaczy że to jest jedna żyła tego kabla i morzesz go przypisać jako "+" i polączyć z "+" radia i głośnika

Gdybyś czytał cały topic, to byś wiedział, że tak się tego nie da zrobić, bo jak napisał slawko, napięcia na wyjściach radia się zmieniają. Twój sposób opisuje badanie ciągłości przewodu, a nie sposób odkrycia na której końcówce pojawia się napięcie.

Nie przekonuje mnie to trochę, bo głośniki grają podłączone tak jak napisałem - badanie miernikiem napięć na końcówkach kabli drzwi. Sprawdzę podłączenie po kolorach to się wypowiem do reszty :fcp4

Na tym forum jest rozpisana instalacja audio po kolorach kabli. Jak ktoś zainteresowany to mogę podrzucić zebrane przeze mnie info na maila.

[ Dodano: 2006-08-16, 07:28 ]
Ciężka droga z tymi głośnikami , ale się udało :fcp14

Po kolei:
Kable w drzwiach lewych i prawych mają takie same kolory !! szary i biały !!!!

Po długiej analizie schematów z książki "Sam naprawiam Mondeo" doszliśmy do wniosku, że kable opisane na wyjściach radia nijak się nie mają do stanu końcowego. Po drodze jest gdzieś złącze, na którym wychodzą do drzwi tylko kolory szary i biały.

pomiary miernikiem prądu przemiennego nic nie dają, bo na obydwu jest napięcie.

Dopiero drogą wnikliwego wpatrywania się w schemat i przeczytaniu jego opisu stało się jasne, że "+" to kolor szary :fcp17

Co dziwne – okazało się, że głośnik który był podłączony odwrotnie dawał lepszy bas
:fcp20