Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Skrzynie automatyczne (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=151)
-   -   [Mondeo 2007-2014] Powershift od kiedy była montowana (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=126925)

kicaj 08-03-2012 07:54

Odp: Mondeo MK4 - Powershift
 
Cytat:

Napisał Ramzik (Post 1793224)
Jeżeli już to skrzynia Powershift funkcjonuje jak dwie równolegle działające mechaniczne skrzynie biegów, a nie dwie połówki skrzyń mechanicznych. :-)

no chyba jednak 2 połówki -w dodatku uzupełniające się bo jedna ma biegi parzyste a druga nieparzyste... ale to tylko kwestia semantyki
Cytat:

Napisał bartekd (Post 1796181)
Ale ogólnie skrzynia jest komfortowa, polecam. Aczkolwiek z tego co się orientuję po innych wątkach, to warto uaktualnić program sterujący skrzynią, bo w każdej kolejnej wersji skrzynia sprawuje się lepiej.

a można wiedzieć skąd to wiesz?
ja na razie miałem tylko sposobność porównania DSG i PS w dieslach jako pasażer - żadnej różnicy nie czułem...

tedi_k 10-04-2012 14:48

Odp: Mondeo MK4 - Powershift
 
Cytat:

Napisał kicaj (Post 1796310)

....

Cytat:

Napisał bartekd (Post 1796181)
Ale ogólnie skrzynia jest komfortowa, polecam. Aczkolwiek z tego co się orientuję po innych wątkach, to warto uaktualnić program sterujący skrzynią, bo w każdej kolejnej wersji skrzynia sprawuje się lepiej.

a można wiedzieć skąd to wiesz?
ja na razie miałem tylko sposobność porównania DSG i PS w dieslach jako pasażer - żadnej różnicy nie czułem...

Witam,

Miałem trochę kłopotów z moją skrzynią Powershift (w C-maxie 2.0 TDCi) i dwukrotnie w serwisie koledzy jedynie "trapili" się nieco, że nie mają komunikacji z tą skrzynią. Jak widziałem z jaką nabożnością podchodzili do obsługi skrzyni (jednak jest ona relatywnie rzadko spotykana...), postanowiłem sprawy wziąć w swoje ręce i pójść tropem owego uaktualnienia oprogramowania skrzyni.

Sprawa okazała się faktycznie prawdziwa - w kalibracjach IDSa jest nowa wersja oprogramowania skrzyni (przynajmniej dla mojej skrzyni z lipca 2008 ). Po jej własnoręcznym zainstalowaniu (mam VCMa i IDSa) mam dwa spostrzeżenia:
1) nie dziwię się mechanikom w ASO i nieASO, że się za te upgradey nie zabierają - mnóstwo problemów, choć jak się to robi starannie i czyta komunikaty ze zrozumienie, to w końcu musi się udać...
2) upgrade w moim przypadku był bardzo celowy - skrzynia moim zdaniem chodzi zdecydowanie bardziej płynnie. Upgrade zrobiłem dzisiaj i przejechałem jedynie kilkadziesiąt kilometrów, ale daje się to zauważyć od razu. Dodatkowym bonusem jest, że po aktualizacji w położeniu M mam teraz tryb sportowy S!!! Tryb S na zaktualizowanym programie chodzi bardzo fajnie - zdecydowanie szybciej "odjeżdża" od kick downu!!!
Płynniejsza jazda skrzyni po aktualizacji może być skutkiem konieczności wykonania procedury adaptacji sprzęgła w skrzyni - wymusza to procedura aktualizacji oprogramowania. I tu pojawia się wieczny problem - a dlaczegóż to mechanicy nie wiedzą, że np. co 50 tys. warto by wykonać taką procedurę serwisową (adaptacji sprzęgła)? Przecież sprzęgło się zużywa... Nic nie trzeba szczególnego robić, trwa 10 minut a zaszkodzić raczej nie ma prawa...

Reasumując - jak ktoś ma okazję i silną wolę, to ja osobiście namawiam do zmuszania mechaników do wykonania reprogramowania modułów PCM (silnika - też to zrobiłem u siebie...) oraz TCM (skrzyni biegów).

Ostatecznie czy pomogło to na mój problem (skrzynia bardzo sporadycznie wyświetlała mi błąd przy rozpoczynaniu jazdy od cofania w trakcie przełączania z R na D - trzeba wtedy było jak w Windowsach zgasić silnik i ponownie odpalić...) dowiem się po dłuższej obserwacji. Ale i tak na razie jestem zadowolony z decyzji wykonania upgrade PCM i TCM.

kicaj 10-04-2012 15:41

Odp: Mondeo MK4 - Powershift
 
Cytat:

Napisał tedi_k (Post 1812922)
Dodatkowym bonusem jest, że po aktualizacji w położeniu M mam teraz tryb sportowy S!!! Tryb S na zaktualizowanym programie chodzi bardzo fajnie - zdecydowanie szybciej "odjeżdża" od kick downu!!!

znaczy sie w trybie M masz od razu S a w trybie S jakiś Super S??

tedi_k 10-04-2012 18:30

Odp: Mondeo MK4 - Powershift
 
Cytat:

Napisał kicaj (Post 1812936)
znaczy sie w trybie M masz od razu S a w trybie S jakiś Super S??

Może jakieś zdjąćko selektora wyboru trybu jazdy podesłać??? Kolega nie widział nigdy, że selektory w tym samym miejscu mają albo "S" albo "M"??? Ja mam napisane "M" i do dzisiaj po przełożeniu w prawą stronę miałem tryb manual. Po upgrade o dziwo nadal mam napisane na selektorze "M" (jakoś samo się nie zmieniło...g:P), ale już po przestawieniu manetki w to położenie skrzynia działa w trybie "sport" i na zegarach wyświetla się literka "S"... Do trybu manual przechodzi dopiero po użyciu "+" albo "-"... Czy teraz już wystarczająco jasno, kolego "kicaj"??? ;)

Dużo ważniejsze wyjaśnienie:
Plik oprogramowania skrzyni jaki wskazał w moim przypadku IDS datowany jest na 14.02.2011 - czyli jest relatywnie świerzy... Posiadacze skrzyń Powershift wyprodukowanych przed tą datą mogą się zainstalowaniem tej aktualizacji poważnie zainteresować... Dla ponadstandardowo dociekliwych - w moim przypadku został wskazany plik AM51-7J104-AD.ZIP z katalogu kalibracji.

kicaj 11-04-2012 15:02

Odp: Mondeo MK4 - Powershift
 
Cytat:

Napisał tedi_k (Post 1813003)
Czy teraz już wystarczająco jasno, kolego "kicaj"???

wystarczająco - nie jeździłem nigdy automatem, wiec nie wiem jak to działa (no poza 2ma przypadkami jako pasażer z DSG i Powershift)
Cytat:

Napisał tedi_k (Post 1813003)
Kolega nie widział nigdy

no właśnie nie widział...

kurcza, nie rozumiem - jak się przestawi w tryb M (w prawo od D) to jak się zmieniają biegi bez ruszania selektora? to wtedy działa jak normalnie w trybie D ale w wersji S?

tedi_k 11-04-2012 18:08

Odp: Mondeo MK4 - Powershift
 
Tak właśnie. Pozycja selektora (np. z literką "M") w przypadku fordowskich skrzyć Powershift jest to praktycznie pozycja przełącznika elektrycznego (odpowiedni styk informacyjny dla komputerowego sterowania skrzynią). Co z taki sygnałem zrobi sterowanie to jego sprawa: może skrzynię ustawić w tryb "manual" albo "sport": skrzyni jest wszystko jedno, bo mechanicznie pozycja selektora dla mechanizmu skrzyni biegów nie ma żadnego znaczenia...

Za moje wykrzykniki przepraszam - po prostu nie przyszło mi do głowy, że pisząc na forum można było nie widzieć na oczy przedmiotu danego tematu...

leszeklb 26-04-2012 11:19

Odp: Mondeo MK4 - Powershift
 
Mam pytanie troche inne. Czy serwis tych skrzyń, chodzi mi o okresowe przeglądy sprawia, że są znacząco droższe niż zwykłe przeglądy, czy też nie wymagają one okresowej obsługi typu wymiana/uzupełnienie płynu?

kuba_del 26-04-2012 19:40

Odp: Mondeo MK4 - Powershift
 
ogolnie skrzynia bardzo fajna,u mnie tez gdy wciskam gaz do dechy na pierwszym biegu jest male opoznienie na starcie,pozniej juz super,2-3 razy rowniez na pierwszym biegu jak chcialem zrobic sprint na ulicy to skrzynia miala jakby mala zawieche przy zmianie na bieg drugi,ale tak jak pisze pedal w podlodze na maxa ,nastepne biegi bardzo plynnie i bez problemow ;)

Rob^ 26-04-2012 20:37

Odp: Mondeo MK4 - Powershift
 
Cytat:

Napisał kuba_del (Post 1820794)
ogolnie skrzynia bardzo fajna,u mnie tez gdy wciskam gaz do dechy na pierwszym biegu jest male opoznienie na starcie,pozniej juz super,2-3 razy rowniez na pierwszym biegu jak chcialem zrobic sprint na ulicy to skrzynia miala jakby mala zawieche przy zmianie na bieg drugi,ale tak jak pisze pedal w podlodze na maxa ,nastepne biegi bardzo plynnie i bez problemow ;)

Potwierdzam ... dokładnie tak jest u mnie.
Jak walnę pedał w podłogę to jest małe opóźnienie zanim się zerwie, a po zmianie z 1 na 2 występuje lekkie szarpnięcie.
Przy "normalnym" ;) ruszaniu autko z tą skrzynią biegów zachowuje się jak MELEX ;) ... naciskasz pedał a ono bardzo płynnie przyśpiesza.
O fakcie zmiany biegu informuje obrotomierz ;)

bartekd 27-04-2012 01:29

Odp: Mondeo MK4 - Powershift
 
Już wypowiadałem się na tym forum odnośnie tej skrzyni - w pełni rację mają ci, którzy twierdzą, że dobry automat to jak klima w aucie - kto już raz miał przyjemność to mieć, temu ciężko sobie wyobrazić kolejne auto bez.

A ja jestem ciekaw, podobnie jak leszeklb, jak wygląda bieżący serwis tych skrzyń w ASO (bo poza ASO to pewnie jeszcze zbyt nowy wynalazek). No i ciekaw też jestem, jakie przebiegi PowerShifty mają u szanownych kolegów forumowiczów, którzy dużo jeżdżą:?:


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:32.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.