Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ogólnie o motoryzacji (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=122)
-   -   Odma – mit, czy przekleństwo w TDCI - dyskusja do tematu. (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=101855)

wojtekjanus 03-06-2010 19:14

Odp: Odma – mit, czy przekleństwo w TDCI {opis}
 
Wydaje mi się, że brak w odmie silnika tdci sitka lub szczotki wyłapującej kropliny oleju lecące z gazami ze skrzyni korbowej - to faktycznie spore przeoczenie producenta.
Nawet Fiacina 126p miał w króćcu odmy włożoną metalową spiralną szczotkę wyłapującą olej...
Sitko lub szczotka działa na zasadzie osadzania się drobniutkich kropel na drutach które łączą się na nich w większe i cięższe; te spływają w dół do pokrywy klawiatury - przelatujące gazy nie są już w stanie ich porwać ze sobą.
Mam jedną uwagę - element wyłapujący olej nie może się (choćby we fragmentach) przedostać do turbiny, efekt może być żałosny. To musi być mocne siteczko zabezpieczone na krawędziach przed wypadaniem drucików...

Pablo_X, gratuluję zdroworozsądkowego wyłuszczenia tematu.


Kiedy zmieniałem świece żarowe w Transicie 2,0tdci i zdjęty był kolektor, to faktycznie wyglądał jak na tych zdjęciach z początku wątku - zawalony był na maksa.
Wynika z tego, że powinienem teraz zajrzeć do EGR-a, ale w Transicie jego wyjęcie to... grubsza robota (mimo, że silnik taki sam).

Pablo_X 03-06-2010 20:56

Odp: Odma – mit, czy przekleństwo w TDCI {opis}
 
Cytat:

Napisał wojtekjanus (Post 1449191)
Mam jedną uwagę - element wyłapujący olej nie może się (choćby we fragmentach) przedostać do turbiny, efekt może być żałosny. To musi być mocne siteczko zabezpieczone na krawędziach przed wypadaniem drucików...

Oczywiście, że każdy robi na swoją odpowiedzialność ;)
Myślę, że mogę pocieszyć amatorów majsterkowania bo stosując rozsądne materiały, trudno będzie spowodować usterkę turbiny.
Zawsze można włożyć dodatkowo "sitko-spiralkę" do przewodu (w 126p i polonezie również je stosowano).

Polarny 03-06-2010 21:38

Odp: Odma – mit, czy przekleństwo w TDCI {opis}
 
Znalazłem coś, co może być świetnym materiałem na filtr:
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Co ciekawe podobną siateczkę mam we frytkownicy (tak, frytkownicy) i ona też zabezpiecznia przed przedostawaniem się oleju, a jednoczesnie ma przepuszczać powietrze.

Innym sposobem jest wykorzystanie składnika filtracyjnego z innych filtrów odmy. Problem w tym, że filtra odmy w do innego autka to wydatek rzędu 100 zł lub lepiej. Tutaj link do filtra z BMW, który można byłoby rozciąć i wykorzystać:
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Polarny 03-06-2010 21:46

Odp: Odma – mit, czy przekleństwo w TDCI {opis}
 
Mam pomysł.
Może zamiast grzebać przy tym elemencie, zadziałać nieco dalej. Chodzi o to, że przecież olej można spróbować wyłapać na drodzę między tym elementem a rurką idącą do turbiny. Można byłoby tam zamontować jakiś pojemnik czyszczący powietrze i zatrzymujący olej. Problem w tym, że po pewnym czasie taki pojemnik trzeba byłoby wypróżniać. Ale z drugiej strony dawałoby to możliwość pełnego filtrowania odmy i pozwoliłoby na 100% wyczyszczenie potwietrza. Pozostaje pytanie teoretyczne - czy przedostający się olej do turbiny nie jest przypadkiem zamierzonym efektem (jakieś jej smarowanie)?

wojtekjanus 03-06-2010 22:55

Odp: Odma – mit, czy przekleństwo w TDCI {opis}
 
Separator powinien być w takim miejscu, aby olej samoczynnie ściekał do silnika.
Łożyska turbiny smarowane są pod ciśnieniem z układu silnika i żadnego innego smarowania turbina nie potrzebuje.

Pablo_X 04-06-2010 08:44

Odp: Odma – mit, czy przekleństwo w TDCI {opis}
 
Zgadzam się 8)
Bardzo rozbudowany filtr odmy jest w Lagunie II DCI.

Gregor90 04-06-2010 08:56

Odp: Odma – mit, czy przekleństwo w TDCI {opis}
 
a jeszcze jedno pytanko: Twierdzisz, że przepływomierz nie robi nic innego jak steruje EGRem. Natomiast u mnie EGRa nie ma w ogóle, a po odpięciu przepływki samochód jest wyraźnie słabszy. Moje pytanie: Czy na pewno steruje tylko egrem? Czy po wyjęciu wtyczki komputer ogranicza ciśnienie a Twoje twierdzenie jest prawdziwe?

Pablo_X 04-06-2010 09:12

Odp: Odma – mit, czy przekleństwo w TDCI {opis}
 
Ford jest ewenementem w skali światowej ze swoim EGRem i przepływką. Tak opisuje to dokumentacja do Mondeo a potwierdzają to tunerzy. Jest stała mapa powietrza i paliwa i brak jakiejkolwiek korekty ze strony przepływomierza.
Najlepszym przykładem są Mondeo z normą EURO III. Tam nie ma przepływki a auto jeździ. Spróbuj wyjąć przepływkę w vW lub BMW to auto straci wigor (ale nie stanie).

Odpięcie przepływomierza powoduje usterkę (przerwa lub zwarcie do masy) i komputer stosuje ograniczone parametry. Trzeba by było to zlogować dla potwierdzenia.

Gregor90 04-06-2010 09:50

Odp: Odma – mit, czy przekleństwo w TDCI {opis}
 
OK, dzięki za odpowiedź. Jednak ford nie przestaje mnie zadziwiać:D

benio 05-06-2010 01:14

Odp: Odma – mit, czy przekleństwo w TDCI {opis}
 
Pablo_X, czy na poniższej fotce obejma węża łączącego separator par oleju z turbiną jest celowo popuszczona, czy do celów edukacyjnych została poluzowana? Ja zauważyłem, że u mnie też tak było i ja zapiąłem.

http://www.bispid.pl/_fora/mondeo_odma/odma_tdci_02.jpg

Pzdr.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:46.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.