Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Transit (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=101)
-   -   [Transit 1994-2000] Jak wyj±æ Ko³o zapasowe? (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=5199)

sip 09-05-2005 07:22

Jak wyj±æ Ko³o zapasowe?
 
Jak wyj±æ ko³o zapasowe z transita i co do tego jest potrzebne jaki¶ specjalnyn klucz? Teraz strasznie lata pod spodem.

rostek 11-05-2005 08:34

tam gdzie masz lewarek powinienes miec tez tak± d³uga 'korbe' na dwa razy sk³adan±. rozk³adasz j± i wsadzasz w ty³ (jak otworzysz tylne tuz nad zderzakiem masz tki otówór kwarratowy ) tam wsadzasz i musisz trafic w takie jakby ja¿mo i musi ci to zatrzasnac sie z ta korbapotem tylko krecac w lewo opuszczasz kolo podwieszone na lince i wyjmujesz . powodzenia 8)

sip 11-05-2005 10:10

Mo¿e pode¶lesz zdjêcie tej korby, dok³adniej koñcówki bo nie mam, mo¿e co¶ dorobie.

Goodmen 18-05-2005 07:43

Jak ju¿ bêdziesz mia³ korbê to uwa¿aj na sam mechanizm zaczepu, lubi odpadaæ nasadka plastikowa.

wiktor133 04-01-2007 18:13

Ten mechanizm to przekleñstwo w transicie ci±gle rdzewieje i nie dzia³a jak trzeba raz walczy³em z nim na drodze ze 3 godziny a ko³o zacze³o tylko lataæ (opad³o z 10 cm i dalej nic) nawet pó¼niej w kanale mia³em problem dopiero jak cudem dosta³em siê do takiej zapadki to opad³o (na mnie) Obecnie skonstru³owa³em w³asny mechanizm a oryginalny wyrzuci³em, od tej pory nie mia³em problemów. pozdrawiam

jezierek 06-01-2007 08:40

mia³em kiedys problem z wyjêciem tej zapasówki ko³o opad³o jakies jak pisze wiktoe133 w³±snie 10cm i musia³em odkrêcac torxem t± ca³± winde od ko³a. Mêczy³em sie z tym bardzo d³ugo w koñcu sie uda³o. Samochód by³ ca³y w b³ocie wiec i podwozie by³o ( nie pytajcie jak wyg±da³em :D ) od tamtej pory w transitcie taty je¼dzi zapasówka na pace

Olo1 06-01-2007 13:09

Jak masz busa to w tyle jak otworzysz drzwi w zderzaku masz po prawej stronie dziurkê wk³adasz tam orginalny klucz do kó³ t± szpic± do koñca i delikatnie zacznij krêciæ w lewo ko³o na lince zacznie siê opuszczaæ w dó³ ino uwarzaj bo gniazdo gdzie wchodzi klucz lubi pêkaæ ja ju¿ usiebie spawa³em!!! te gniazdo ma t± koncówkê tak mocno schartowan± ¿ê przy du¿ym oporze poprostu pêka

ziemek56 06-01-2007 14:20

W furgonach klucz - korba (u mnie sk³adana) to po prostu korba do podno¶nika "pantograf" - oba znajduj± siê w ¶ciance lewej za tulnym b³otnikiem. U mnie otwór do "korby" jest centralnie tu¿ nad zderzakiem.

Marifex 06-01-2007 17:14

Ja mam

na pace w odleglosci okolo 10 cm od klapy srube na klucz 19 (taki jak ko³a) i sobie obnizam ko³o i je wyciagam Z tym ze lubi to rdzewiec

Dzis mialem bardzo przykre zajscie z tym kolem W kanale byl tata ja je odkrecalem spad³o i go uderzy³o Tragedia Na szczescie wszystko sie dobrze skonczylo :fcp20

POZDRO

ziemek56 07-01-2007 00:34

KO£EM ? Do Przodków to z bandoletów strzelali. Dobrze ¿e skoñczy³o siê lekko. Roztropno¶ci na Nowy Rok.

Marifex 07-01-2007 10:14

Wszystko przez to ze w Transitach wszystko lubi rdzewiec

I w momencie kiedy chcialem to poluzowac u¿ywajas duzej si³y, hak który trzyma p³askownik na którym jest ko³o zeskoczy³ z niego i cala konstrukcja spad³a
Pech chcia³ ze by³ ktos w kanale Na szczescie by³ to twardy osobnik :fcp16
Trzeba uwazac na ta rdze :fcp12

ziemek56 07-01-2007 18:21

A zapomnia³em .. Moja (2,5D/94, nie moja osobista) koñcówka "korby" do pantografu i opuszczania ko³a zapasowego ma kszta³t czworok±tnej "kuli" - jak w kluczach imbusowych, nale¿y tê wsun±æ do¶æ g³êboko w otwór nad zderzakiem - podno¶nik jest g³êbiej.

jgrz 25-03-2010 13:28

Odp: Ko³o zapasowe
 
Cytat:

Napisa³ wiktor133 (Post 716628)
Ten mechanizm to przekleñstwo w transicie ci±gle rdzewieje i nie dzia³a jak trzeba raz walczy³em z nim na drodze ze 3 godziny a ko³o zacze³o tylko lataæ (opad³o z 10 cm i dalej nic) nawet pó¼niej w kanale mia³em problem dopiero jak cudem dosta³em siê do takiej zapadki to opad³o (na mnie) Obecnie skonstru³owa³em w³asny mechanizm a oryginalny wyrzuci³em, od tej pory nie mia³em problemów. pozdrawiam

Witam! Od¶wierzam stary temat, bo po zimie pad³a mi winda ko³a zapasowego. Reanimacja jej okaza³a sie nie mo¿liwa, bo poprzedni w³a¶ciciel autka uczyni³ ja nierozbieraln±, zaspawujêc wszystko tak, ¿e bez fleksy ani rusz. Szroty w Szczecinie, ³±cznie z wiodacym w Stobnie, nic sprawnego nie oferuj±. Proszê wiêc kol. wiktora 133 oraz Was o pomys³y na w³asny mechanizm mocowania ko³a. Woziæ go w samochodzie nie za bardzo mi pasuje, do zabudowy, jak± w nim zrobi³em. A mo¿e kto¶ z Was ma na zbyciu t± windê? Chodzi o t± na klucz rozk³adany z czworok±tn± g³ówk±. Polecaj±c siê ³askawej uwadze, pozdrawiam wiosennie, ¿ycz±c jak najmniej usterek pozimowych!

nicram24 26-03-2010 18:06

Odp: Ko³o zapasowe
 
Cytat:

Napisa³ jgrz (Post 1395791)
Witam! Od¶wierzam stary temat, bo po zimie pad³a mi winda ko³a zapasowego. Reanimacja jej okaza³a sie nie mo¿liwa, bo poprzedni w³a¶ciciel autka uczyni³ ja nierozbieraln±, zaspawujêc wszystko tak, ¿e bez fleksy ani rusz. Szroty w Szczecinie, ³±cznie z wiodacym w Stobnie, nic sprawnego nie oferuj±. Proszê wiêc kol. wiktora 133 oraz Was o pomys³y na w³asny mechanizm mocowania ko³a. Woziæ go w samochodzie nie za bardzo mi pasuje, do zabudowy, jak± w nim zrobi³em. A mo¿e kto¶ z Was ma na zbyciu t± windê? Chodzi o t± na klucz rozk³adany z czworok±tn± g³ówk±. Polecaj±c siê ³askawej uwadze, pozdrawiam wiosennie, ¿ycz±c jak najmniej usterek pozimowych!

Kup nowa tylko nie na linke tak jak jest orginalnie tylko taka na ³ancuch posmaruj 0.5kg bia³ego smaru na mechanizm i bedzie smigac jeszcze nie jedna zime. A niema chyba nic gorszego jak z³apiesz gumê a nie mozna wyciagnaæ ko³a

wojtekjanus 26-03-2010 18:41

Odp: Ko³o zapasowe
 
Najlepiej za³o¿yæ oryginaln± windê, tyle ¿e trzeba demontowaæ obydwie (twoja star± i tê z jakiego¶ szrotu) fleks±. ¦ruby tam tak s± skorodowane, ¿e inne wyj¶cie to palnik...

Je¿eli kto¶ wie, jak u¿ywaæ prawid³owo windy do ko³a zapasowego, to nigdy jej nie zepsuje. U mnie winda ma 17 lat i dzia³a ok.
Je¿eli kto¶ podnosz±c ko³o krêci korb± na chama do oporu, a¿ pêknie linka, to nic z tego nie bêdzie... Tak¿e opuszczaj±c ko³o, trzeba wiedzieæ, ¿e nale¿y na pocz±tku wcisn±æ korbê, aby schowa³ siê hak zabezpieczaj±cy, jak ju¿ ko³o opu¶ci siê pierwsze 5 cm, mo¿na krêciæ bez wciskania korby. Je¿eli kto¶ poluzuje linkê i potem wci¶nie korbê, to spadaj±ce ko³o mo¿e zerwaæ linkê.

ziemek56 26-03-2010 22:43

Odp: Ko³o zapasowe
 
Cytat:

Napisa³ wojtekjanus (Post 1396939)
trzeba wiedzieæ, ¿e nale¿y na pocz±tku wcisn±æ korbê, aby schowa³ siê hak zabezpieczaj±cy

Najcenniejsza uwaga ostatniej dekady.
Druga (raczej ciekawostka) to stan ko³a (felgi) obrzyganej b³otem i sol±. Niedawno opu¶ci³em zapas by jak co wiosnê nasmarowaæ mechanizm i ... kapeæ. Powietrze usz³o z krawêdzi pod¿artej obrêczy. Z uwagi na kosmiczne ceny "14" w³adowa³em dêtkê i ... kosztowa³a operacja 10 zeta !!! Obrêcz po wyczyszczeniu i pomalowaniu nie mia³a prawa trzymaæ ci¶nienia ;)

jgrz 27-03-2010 08:04

Odp: Ko³o zapasowe
 
Nicram 24 - dziêki! Mo¿e napiszesz co¶ bli¿ej o tej windzie ³añcuchowej, bo szuka³em w sieci i nie znalaz³em? Wojtekjanus równie¿ dziêkujê za wa¿ne wskazówki w imieniu tych, którzy do tej pory nie mieli sposobno¶ci zaj±æ siê problemem wymiany ko³a. Mojego Transa kupi³em za 1500 zet ( warto¶æ silnika ) w stanie agonalnym i reanimowa³em od podstaw. Nie mia³em wiêc okazji dbaæ o t± windê tymbardziej, ¿e poprzedni w³a¶ciciel j± uczyni³ nierozbieraln±. Zewnêtrzna kosmetyka nie wiele da³a. Po wyjêciu jej z samochodu, rozebra³em j± a w³a¶ciwie rozpo³owi³em. Je¶li kogo¶ zainteresuje co by³o przyczyn± awarii - opiszê to osobno. Pozdrawiam!

wojtekjanus 27-03-2010 12:58

Odp: Ko³o zapasowe
 
Pisz wszystko co wiesz, daj jakie¶ foty, nikt na Forum jeszcze nie rozpo³owi³ windy - zawsze czego¶ nowego siê dowiemy...

jgrz 27-03-2010 14:51

Odp: Ko³o zapasowe
 
OK! Niestety fotek nie mam, bo na to nie wpad³em i winda juz cieszy z³omiarzy. Postaram siê wiêc opisaæ w miarê logicznie co i jak... Winda w sumie sk³ada siê z dwóch po³ówek i w orginale jest rozbieralna, oczywi¶cie po odkrêceniu jej od ramy pojazdu. Puszka zawieraj±ca caly mechanizm jest zespolona z czê¶ci± przykrêcan± do ramy samochodu czterema nitami. Nale¿y je rozwierciæ. Nastêpnie nale¿y wyj±æ blaszkê sprê¿ynuj±c±, która dociska ten hak, zabezpieczaj±cy ko³o zapasowe przed opadniêciem. Hak jest mocowany do czê¶ci windy, przykrêcanej do ramy. Blaszkê wyjmuje siê przez podwa¿enie ¶rubokrêtem. Pod hakiem jest ¶ruba z trójk±tnym ³bem prrzykrêcona do tulejki, która stanowi o¶ ca³ej windy. W ¶rodku tej tulejki biegnie prêt który po dopchniêciu t± korb± do opuszczania ko³a, odblokowuje hak i uwalnia ko³o zapasowe by mo¿na je opu¶ciæ. Wyjmujemy go i odkrêcamy ¶rubê. Je¶li nie mamy - a napewno nie mamy - tego specklucza trójk±tnego, to radzimy sobie ¿abk± lub inaczej - ja i tak to musia³em ci±æ, bo by³o przyspawane na sta³e do tulejki tak jak zreszt± w/w nity by³y zast±pione przez przyspawanie na sta³e puszki do elementu mocuj±cego windê do ramy a na dok³adkê cztery prêty zamiast nitów te¿ byly wspawane!!! Po odkrêceniu tej ¶ruby, wyjmujemy tulejkê. Jest ona trwale przymocowana do tego elementu w który wk³ada siê g³ówkê korby do opuszczania ko³a.Natomiast w puszce pozostaje nam reszta mechanizmu, którego g³ówn± czê¶ci± jest ko³o, na które nawija siê linka. Ko³o to ma wielko¶æ w przybli¿eniu zakrêtki od s³oika twist i ma wy¿³obiony na obwodzie rowek na grubo¶æ stalowej linki, bez ¿adnych luzów! Dlatego by sprawnie nawija³o linkê, musi idealnie pracowaæ w osi obrotu na tej tulejce!! Ka¿da odchy³ka, luz mechanizmu powoduje, ¿e linka spada z ko³a i od razu siê blokuje skutkiem obci±¿enia ko³em zapasowym. Przed spadkiem linki, gdy jest luzna - nie wisi na niej ko³o - zabezpiecza taka blaszka mocowana na jednym z nitów mocuj±cych puszkê z mechanizmem i dopychaj±ca linkê do rowka ko³a przez do¶æ s³ab± sprê¿ynk±. Samo ko³o zwijaj±ce linkê, napêdzane jest nie bezpo¶rednio z tulejki osiowej, tylko poprzez ko³o zêbate usytuowane luzno na tulei osiowej. Na niej jest natomiast jeszcze jedna tulejka, blokuj±ca siê nitem z g³ówn± tulej±. I tak - kiedy krêcimy korb±, ta tulejka " ³apie " nit, blokuje siê i zaczyna obracaæ zêbatkê, która poprzez z±bki usytuowane wokól osi ko³a z link± zaczyna je obracaæ. U mnie, skutkiem luzu ko³a na osi, linka spad³a z niego w trakcie podnoszenia ko³a i pod ciê¿arem ko³a zapasowego zaklinowa³a siê miêdzy t± zapadk±, wy³amuj±c j± prawdopodobnie ( mo¿e wcze¶niej ona sie wy³ama³a ) a ¶ciank± ko³a zwijaj±cego linkê. Ka¿da próba opuszczenia lub podniesienia ko³a zapasowego pog³êbia³a w tym momencie tylko problem. Mo¿e gdybym odpi±³ w tym momencie ko³o a nie z nim stara³ siê uruchomiæ windê, nie dosz³oby do tego. Mo¿e te¿, gdybym nie nasmarowa³ po zimie linki ( ko³o zdejmowa³em w³a¶nie po to, by oczy¶ciæ " zapas" i zakonserwowaæ mechanizm ) tak ³atwo by siê nie ze¶lizgnê³a. Nauczka na przysz³o¶æ i dla innych! Nic na si³ê! Zablokowa³a siê winda - odpi±æ ko³o zapasowe i staraæ siê rozwin±æ linkê bez obci±¿enia krêc±c mechanizmem i ci±gn±c rêk± z wyczuciem za linkê!!! Mo¿e siê uda!

nicram24 27-03-2010 20:05

Odp: Ko³o zapasowe
 
Windê kupi³em w Toruniu koles wysy³a towar wiec mozna zamawiac telefonicznie 56 6459341 lub titanparts z Bia³egostoku 508-131-733 moze byc taniej jednak nie gwarantuje ze cos takiego bêd± mieli.Jak kupisz i zasmarujesz bedzie s³u¿y³a do¿ywotnio. Mozna jeszcze w³ozyc ko³o w gruba folie a na styku ko³a z podwoziem pod³ozyc w ko³o g±bke. Mechanizm nie ma wtedy dostepu do wody a ko³o po wyjeciu jest czyste.

jgrz 28-03-2010 11:10

Odp: Ko³o zapasowe
 
nicram24 - DZIÊKI STOKROTNE!!! Bêdê tam szuka³. Tobie i Wszystkim kolegom - przy okazji - ¿yczê cieplutkich, mile spêdzonych ¦wi±t Wielkanocnych!!!

tomcioo 10-05-2013 20:30

Odp: Ko³o zapasowe
 
Witam. Nie chcê za¶miecaæ forum wiêc od¶wie¿ê temat, mam nadziejê ¿e kto¶ zajrzy i pomo¿e. Kupi³em Transita z 2003r niestety bez lewarka i korby do windy. mo¿e mi kto¶ powiedzieæ jak wygl±da koñcówka tej korby a najlepiej gdzie mozna taka korbê kupiæ, z drugiego tranzola oczywiscie nie pasuje tam jest jaka¶ kwadratowa nasadka która w tym nie wchodzi nawet w dziurê no i otwór jakby bardziej okr±g³y ;)

wojtekjanus 11-05-2013 07:23

Odp: Ko³o zapasowe
 
Raczej bez problemu kupisz tanio kpl podno¶nik na Allegro - ja tez kupi³em, bo fabryczny mia³ - okaza³o siê - nienasmarowana ¶rubê i b³yskawicznie zu¿y³ siê gwint (nasmaruj!).

Podno¶nik w komplecie ma sk³adan± przed³u¿kê, w której oczko wk³ada siê klucz do nakrêtek kó³ i s³u¿± one razem jako korba - ale tylko przy podnoszeniu auta.
Natomiast sam klucz do nakrêtek na drugim koñcu jest ¶ciêty w klin i ten koniec wk³ada siê w otwór nad zderzakiem i pokrêcaj±c nim opuszcza siê ko³o wind± (instrukcja str. 167).

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Bolek J. 10-04-2024 22:53

Odp: Jak wyj±æ Ko³o zapasowe?
 
[quote=wiktor133;716628][/quote Czesc Wiktor, przyzna³by¶ sie jaki zrobi³e¶ mechanizm do przytrzymywania kola zapasowego w miejsce tej przeklêtej fabrycznej windy, moze na mój e-mail [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:28.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
T³umaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
czê¶ci do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprê¿arek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Bia³ystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.