Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Focus (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=94)
-   -   [Focus 1998-2004] Słabo działająca klimatyzacja (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=126519)

bunio1 23-03-2011 15:51

Słabo działająca klimatyzacja
 
Witam. Mam następujące pytanie. Robiłem serwis klimatyzacji tj nabicie z kontrastem, odgrzybienie wymiana filtra kabinowego i filtra osuszacza. Niestety przy wylocie kratek przy włączonej klimatyzacji w pozycji LO i przy pełnym nawiewie temperatura wynosi około 13-14st. Układ po tygodniu użytkowania został sprawdzony i jest w pełni szczelny. Sprężarka daje idealne ciśnienia. Diagnoza postawiona przez serwis to zapchany parownik, bo podobno już nic innego nie zostało. Mam pytanie czy rzeczywiście jest to możliwe, ponieważ wymiana parownika zajmie około 3 dni i pochłonie jakieś 1000zl? Moze ktoś już spotkał się z takim problemem. Dodam jeszcze ze przy obrotach silnika okolo 2000-3000 temperatura przy kratkach spada do ok 5-6 stopni.

_holek 23-03-2011 18:39

Odp: Słabo działająca klimatyzacja
 
Zapytam tak z ciekawości: chcesz mieć klimę czy zamrażarkę?

bunio1 24-03-2011 00:18

Odp: Słabo działająca klimatyzacja
 
Może nie zamrażarkę ale jeżdżę także innymi samochodami niż ford focus i tam po zmierzeniu temperatury przy kratkach nawiewu nie przekracza ona 4 stopni(na postoju) a spada do ok 0 stopni w czasie jazdy. Poza tym ciężko schłodzić samochód podczas upału kiedy na zewnątrz jest 30 stopni.

_holek 24-03-2011 09:46

Odp: Słabo działająca klimatyzacja
 
Spece od klimy, do których jeżdżę kilka lat, twierdzą, że jak chłodzi do ok. dziesięciu stopni to już dość. Jeżeli jeździsz w zamrażarkach (0-4 stopnie to dla mnie nie do pomyślenia) to nic dziwnego, że w lodówce wydaje Ci się za ciepło.

ht11 24-03-2011 18:04

Odp: Słabo działająca klimatyzacja
 
bunio1 spokojna twa rozczochrana u mnie jest tak jak u ciebie 13-15 stopni i niżej nie ma mowy. też się tak dziwiłem ale tak musi być i basta. Z drugiej strony to po co niższa temperatura chłodzenia??? na dłuższą metę zimno się mi robi jak trasa więc wniosek nasuwa sie sam. :) a tak to klimka włączona pokrętło temperatury na środek i wtedy chyba jest tak w sam raz.
Jeździłem KIA Ceed i tak do dopiero chłodzi ale po co jak nawiew ustawiony na przednią szybę klimka max to szyba po chwili paruje i od środka robi się lód nawet w 30 stopniowe upały. jak dla mnie to rozwiązanie bezsensu.

bunio1 27-03-2011 16:55

Odp: Słabo działająca klimatyzacja
 
Okey dzięki bardzo za pomoc. Widocznie ten typ tak ma. Zobaczę przy dużych upałach czy wyrabia.

KOZIOŁ... Kuga 2.0 TDCI 27-03-2011 23:13

Odp: Słabo działająca klimatyzacja
 
Cytat:

Napisał bunio1 (Post 1626494)
Okey dzięki bardzo za pomoc. Widocznie ten typ tak ma. Zobaczę przy dużych upałach czy wyrabia.

W powiedzeniu "ten typ tak ma" jest zawarta pewna racja , ale nie dokonca.

Panowie , którzy twierdza ,ze zapchany jest parownik mijaja sie delikatnie mówiac z prawdą.

Dieseli owszem maja troszke mniejsza wydajnosc spreżarki na wolnych obrotach niz benzyniaki. Wszystko zalezy od modelu spreżarki jaki jest w danym aucie. Z tego co piszesz to temp na wylocie podczas jazdy jest ok a na postoju wzrasta. Na pierwszy rzut oka wydaje mi sie ,że to nie jest zapchany parownik. Przed parownikiem jest jeszcze zawór rozprezny i on by sie wczesniej zapchał (jest tam dysza o srednicy ok 2mm). Przed zaworem jest filtr osuszacz po to aby to on sie zapchał a nie parownik.
Nie ładuj sie w wymiane parownika, bo to bez sensu. Cięzko jest jednoznacznie stwierdzic co moze byc przyczyną.
Obiawy wskazuja na niedostateczne skraplanie czynnika co moze byc spowodowane tym ,ze na postoju za pózno badz wcale nie włacza sie wentylator skraplacza (po motoryzacyjnemu chłodnicy). Kiedy jedziesz to powietrze dostatecznie schładza chłodnice i czynnik jest skroplony dostatecznie i z tad moze byc ta róznica.
Najzwyczajniej tez mogła spreżarka stracic poprostu wydajnosc i na postoju nie daje rady przy małych obrotach.
Zastanawiajace jest tez to w diagnozie ,ze podczas pracy sprezarka ma dobre cisnienia a niby zapchany jest parownik?
Bzdura totalna!!! Jak parownik jest zapchany to spreżarka przetłoczy czynnik ze strony ssacej na tłoczną i nie ma mowy aby chłodziło.
Wazne jest jaka jest temperatura parowania czynnika przy wolnych obrotach i to powinni panowie sz serwisu odczytac i juz powinni wiedziec czy to wina zapychania , zamarzania na zaworze ćzy wina wydajnosci.

bunio1 28-03-2011 19:50

Odp: Słabo działająca klimatyzacja
 
Z tego co wiem w fordach a na pewno w focusie mk1 wiatrak skraplacza odpala od razu w momencie włączenia sprężarki klimatyzacji, dlatego też goście z serwisu powiedzieli mi żebym poczekał na cieplejsze dni, bo właśnie przez to, że wiatrak od razu się załącza może zaniżać ciśnienie sprężania czy coś w ten deseń. Szczerze mówiąc byłem przygotowany na wymianę sprężarki, ale po zmierzeniu ciśnienia powiedzieli, że to bankowo nie jest problem niskiej wydajności sprężarki. Szczerze nie jestem specjalistą i mam też inne auto z silnikiem diesla i chłodzenie jest dużo wydajniejsze.

driver110 28-03-2011 20:34

Dzisiaj sprawdzałem klimatyzację, na dworze 9 stopni klima po roku w 100% sprawna i bez ubytków. Na wylocie kratek na LO poniżej 4 stopni C.
Latem w upały działa bardzo dobrze, ustawiona na 19*C na innym termometrze 19-21*C
13-15*C nie schłodzi nigdy wnętrza z 50*C do 20*C latem.

Oczywiście wentylator musi działać od razu po załączeniu klimatyzacji nawet na postoju.

bunio1 28-03-2011 23:28

Odp: Słabo działająca klimatyzacja
 
Też tak sądzę, że przy bardzo wysokich temperaturach to będzie porażka, ale wtedy może podjadę do innego serwisu, chociaż ten naprawdę zna się na rzeczy. Wg mnie pomimo dobrych ciśnień coś nie tak jest ze sprężarką, bo przy wyższych obrotach paska klinowego tj 2-3 tys obrotów wszystko jest w porządku.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:56.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.