Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Focus (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=94)
-   -   [Focus 2011-2014] Asymetria w układzie kierowniczym (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=231869)

aerostar 10-10-2015 15:54

Asymetria w układzie kierowniczym
 
Witam,

Przypadkiem odkryłem, że czasem mój samochód po puszczeniu kierownicy ma tendencję do wyraźnego ściągania w lewo, połączonego z ustawianiem się koła kierownicy w pozycji lekko skręconej w lewo. Zjawisko jest uzależnione od nachylenia jezdni. Zakładając że nawierzchnia jest równa (bez najmniejszych kolein), auto po puszczeniu kierownicy jedzie prosto jeżeli jezdnia nie jest nachylona lub jest nachylona w prawo, natomiast zaczyna ściągać w lewo jeżeli jest choćby odrobinę nachylona w lewo. Efekt występuje przy każdej prędkości. Im bardziej jezdnia nachylona w lewo, tym bardziej ściąga i tym bardziej pozycja koła kierownicy odbiega od neutralnej. Natomiast w prawo ściąga dopiero wtedy, kiedy jedna jest już mocno nachylona. Trzymając ręką kierownicę na wprost jedzie prosto. W związku z tym, że pas jedni (lub cała jednia) przeznaczony do ruchu w danym kierunku jest przeważnie nachylony w prawo, na większości dróg samochód po puszczeniu kierownicy jedzie prosto.

Nie widziałbym żadnego problemu z samym sciąganiem raz w lewo a raz w prawo. Niepokoi mnie tylko ta dziwna asymetria i zastanawiam się, czy jest to problem mojego egzemplarza, czy jest to tylko właściwość tego modelu (a może nawet wszystkich fordów z elektromechanicznym wspomaganiem EPAS). Być może w samochodzie przystosowanym do ruchu prawostronnego wprowadzono jakąś asymetrię, żeby nie ściągał w prawo na większości odcinków jedni z technologicznym prawostronnym nachyleniem?

Auto ma przejechane 16 tys km. Nie ma objawów nienormalnego zużywana się opon.

W związku z tym mam prośbę o podzielenie się swoimi spostrzeżeniami, ewentualnie o przyjrzenie się jak to wygląda w Waszych foczkach. Nie chciałbym grzebać przy samochodzie bez potrzeby.

pjetrucha 10-10-2015 17:30

Odp: Asymetria w układzie kierowniczym
 
Jakie opony posiadasz? Im szersze tym większa skłonność to myszkowania. Ale na Twoim miejscu pojechalbym na sprawdzenie zbieżności. Ja już raz ustawialem po zmianie kół.

aerostar 10-10-2015 17:55

Odp: Asymetria w układzie kierowniczym
 
Cytat:

Napisał pjetrucha (Post 2467305)
Jakie opony posiadasz? Im szersze tym większa skłonność to myszkowania. Ale na Twoim miejscu pojechalbym na sprawdzenie zbieżności. Ja już raz ustawialem po zmianie kół.

Opony 215/55R16. Zrobić ustawienie tylko przedniej czy obydwu osi?

astek79 10-10-2015 18:07

Odp: Asymetria w układzie kierowniczym
 
Ustawianie zbieżności (czy też geometrii) po zmianie kół nie jest potrzebne, robi się to wtedy jak coś jest nie tak ew. powinno robić się po jakiejkolwiek ingerencji w zawieszenie nawet w elementy które w teorii nie mogą powodować zmiany geometrii.

Najbardziej widocznym znakiem zmienionej zbieżności jest przestawienie się kierownicy podczas jazdy na wprost np. po zaliczeniu wyrwy w asfalcie albo po wizycie u mechanika, jeżeli ten nawet mówi że powinno być ok ale widzicie że położenie kierownicy się zmieniło to na 100% zbieżność uległa zmianie.

Drugim wyczuwalnym zjawiskiem związanym ze zmianą w geometrii (lub jej po prostu złym ustawieniem) jest niestabilne zachowanie całego auta po najechaniu na jakąś nierówność lub po wjechaniu/zjechaniu na różne nawierzchnie, np. jedziecie sobie prosto najeżdżacie na studzienkę i samochód się zakołysze lewo/prawo (chodzi o zmianę toru jazdy) albo zimą wjeżdżacie na lód albo z niego zjeżdżacie na asfalt.

Zbieżność sama w sobie nie powoduje ściąga samochodu. Jest to mit.

Powinieneś dla wszystkiego pojechać i sprawdzić całą geometrię a nie samą zbieżność i koniecznie obu osi!!! Znajdź firmę w której robią to na maszynie 4ro głowicowej, najlepiej w systemie 3D to będziesz miał obraz wszystkiego na raz i podpytaj mechanika czy wszystko OK z parametrami.

Przed samym pomiarem koniecznie sprawdź całe zawieszenie, w szczególności gumy wahaczy itd. pomiar czy regulacja na niesprawnym zawieszeniu jest nic nie warta i może wszystko pogorszyć.

piotrekone12 12-10-2015 21:51

Odp: Asymetria w układzie kierowniczym
 
Mam to samo - delikatne ściąganie w lewo i to przy mniejszych prędkościach.
Przy wyższych jest już OK.

Zbieżność OK., ciśnienie w kołach OK., układ kierowniczy OK, opony zużywaja się równomiernie (zarówno lato jak i zima).
Przyzwyczaiłem się :lol:

Jeżdżę dość dużo - samochód z 11.2013 roku, przebieg 149kkm

zombie6 13-10-2015 07:14

Odp: Asymetria w układzie kierowniczym
 
Można zrobić geometrię, ale zakładając, że jak nawierzchnia jest równa (bez najmniejszych kolein), auto po puszczeniu kierownicy jedzie prosto i opony zużywają się równomiernie to wszystko jest ok.

edmun 13-10-2015 12:20

Odp: Asymetria w układzie kierowniczym
 
Też tak mam. Też mi znowu ściąga. Miałem podjechać dzisiaj sprawdzić czy czasami mi znowu delikatnie ciśnienie nie spadło na lewej stronie (wkurzam się, bo ESP nie wykryje spadku aż flaka nie złapię). Niestety ze względu na brak zbieżności i wypadek z "dziurą" na trasie, wymieniłem niedawno lewą oponę na nówkę a prawa z braku zbieżności jest nierównomiernie zużyta. Nie wiem czy czasami przez to lewa opona nie łapię mi mocniej i nie ściąga na lewo. Zbieżność była robiona, ale trochę za późno. Najczęściej jest to u mnie wtedy, kiedy mam ciśnienie 2.1 na oponach a nie 2.3.

zombie6 13-10-2015 12:42

Odp: Asymetria w układzie kierowniczym
 
Opony wymienia się parami, gdy na jednej osi jest mocniej zużyta po jednej stronie, a po drugiej całkiem nowa auto ściąga na skutek różnicy w wysokości bieżnika o kilka mm.

Fulara 13-10-2015 13:06

Odp: Asymetria w układzie kierowniczym
 
ściąganie powoduje różnica w oporze toczenia. kilka postów wyżej ktoś napisał, że zbieżność nie ma wiele do ściągania i ma racje.

mjprzem 13-10-2015 13:50

Odp: Asymetria w układzie kierowniczym
 
Zbieżność osi przedniej niema nic do ściągania.

Za to zbieżność osi tylnej ma bardzo wiele.

Nowe samochody przystosowane do ruchu prawostronnego w których jezdnia jest pochylona w prawo.... zazwyczaj fabrycznie po wyjezdzie często mają minimalnie odchylony tak punkt zbieżności że nie jest on w osi pojazdu a przesunięty w prawą stronę co powoduje sciąganie samochodu w lewo przy jezdzie nawet na prostej drodze.

Ale jezeli jeździmy po prawej stronie drogi to to sie po to stosuje aby opony równomiernie się zuzywały.

Jak ktoś nie wie po co tak jest to nic dziwnego że myśli że coś jest źle... pisze wyjaśniam ;)

Dlatego samochód na pochylonej lekko drodze w prawo ma jechac na wprost... bo zazwyczaj na takich jezdzimy.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:23.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.