Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford C-MAX (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=120)
-   -   [C-MAX 2003-2007] Wentylator chłodnicy raz działa a raz nie dlaczego ? (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=71564)

oski 06-06-2009 09:27

Wentylator chłodnicy raz działa a raz nie dlaczego ?
 
Witam serdecznie. Szukałem na forum, jednak znalazłem podobny problem w Fordzie Mondeo, dlatego proszę o pomoc.

Moje auto:
Ford Focus C-Max rok 2003
Silnik 2.0 TDDI 136km
Klima ręczna

Ostatnio stojąc w korku temperatura wskoczyła mi na maksa. Zapaliły się kontrolki, komputer wyświetlił napis, że temperatura zbyt duża, auto nabrało żółwiową prędkość. Natychmiast wyłączyłem klimę, która zresztą na wolnych obrotach nie działała poprawnie, włączyłem ogrzewanie na maksa co pozwoliło mi na ochłodzenie auta i zjechanie z ronda.

Dojechałem do domu i postanowiłem zerknąc co jest nie tak.
Wentylator się nie uruchamia.
Podjechałem do znajomego i na komputerze mu pokazało, że jest problem z wentylatorem. Ja jednak jakoś nieprzekonany i nie przygotowany na wysoki dość wydatek na nowy wentylator postanowiłem rozwiązać sam problem.

Rozłączyłem wtyczkę, która łączy wentylator i podłączyłem 2 przewody z akumulatora. Wentylator ruszył. Przyglądając się bliżej stwierdziłem, że cienki niebieski przewód (znajduje się pomiędzy grubymi czarnym i czerwonym) jest przetarty. Po zlutowaniu owego przewodu i podłączeniu wtyczki wentylator ożył.

Problem jest taki, że on się teraz nie wyłącza. Jak przed jazdą rano go od razu włączę na zimnym aucie to od razu kręci powiem szczerze, że i klima zaczęła działać poprawnie na wolnych obrotach, tylko co z tego, skoro wentylator działa bez przerwy i jak dam auto znajomemu to albo mi je zagotuje, ale wyczerpie aku.

Czy ktoś z was wie co lub jaki czujnik i gdzie go szukać może być odpowiedzialny za to, że wentylator działa bez przerwy? (aha, działa na maksymalnych obrotach)

Przepraszam za długi post i mam nadzieję, że ktoś z was będzie umiał mi pomóc. Wielkie dzięki

Vosh 08-06-2009 08:50

Odp: wentylator chłodnicy
 
Mam rozumieć, że tak się dzieje przy włączonej klimatyzacji? Jeśli tak, to normalne - przynajmniej u mnie jest tak samo.

kocio66 08-06-2009 09:10

Odp: wentylator chłodnicy
 
Dość skomplikowanie to opisałeś, zwłaszcza w drugiej części.

1. Akumulator raczej się nie "wyczerpie", bo od czego jest w aucie alternator?
2. Wentylator od klimy kreci się cały czas w czasie pracy klimatyzacji - i tak ma być.
3. Włącznik wentylatora chłodnicy silnika powinien znajdować się w dolnej części chłodnicy.

Podepnę się z pytaniem:
Czy ten test można zrobić i c-maxie?
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

oski 08-06-2009 14:21

Odp: wentylator chłodnicy
 
Może źle opisałem.

Wentylator działa zawsze!!! Nie ma znaczenia czy auto jest uruchomione czy tez nie. Działa i sie nie wyłącza. Jak nie rozłączę złącza w silniku to będzie działał aż aku padnie. Cały czas. Nie ma znaczenia czy silnik jest uruchomiony czy też nie.

Jak wyłącze auto to wentylator działa, wracam po 20 minutach a on nadal kręci. Po prostu się nie rozłącza.

gulik1978 08-06-2009 14:34

Odp: wentylator chłodnicy
 
Cytat:

Napisał kocio66 (Post 1181183)
Dość skomplikowanie to opisałeś, zwłaszcza w drugiej części.

1. Akumulator raczej się nie "wyczerpie", bo od czego jest w aucie alternator?
2. Wentylator od klimy kreci się cały czas w czasie pracy klimatyzacji - i tak ma być.
3. Włącznik wentylatora chłodnicy silnika powinien znajdować się w dolnej części chłodnicy.

Podepnę się z pytaniem:
Czy ten test można zrobić i c-maxie?
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Też już to widziałem, ale sam nie próbowałem tego robic. Umiem tylko wykonac test zegarów.

Vosh 09-06-2009 11:13

Odp: wentylator chłodnicy
 
Cytat:

Napisał gulik1978 (Post 1181401)
Też już to widziałem, ale sam nie próbowałem tego robic. Umiem tylko wykonac test zegarów.

Wczoraj próbowałem - u mnie w "zwykłym" Focusie to nie działa.

okomar 11-06-2009 11:51

Odp: wentylator chłodnicy
 
jesli klima jest wlaczona wentylator zawsze bedzie chodzil w trybie niskoobrotowym, dopiero jak silnik uzyska temp glowicy ok 102 c to sie wlacza wysoko obrotowy podjedz na idsa i zrob test wentylatora

vitek1 13-06-2009 22:04

Odp: wentylator chłodnicy
 
Cytat:

Napisał oski (Post 1181386)
Jak wyłącze auto to wentylator działa, wracam po 20 minutach a on nadal kręci. Po prostu się nie rozłącza.

Bo zwarłeś na krótko :)

AZT006 09-07-2010 13:34

Odp: wentylator chłodnicy
 
Cytat:

Napisał oski (Post 1179896)
Ostatnio stojąc w korku temperatura wskoczyła mi na maksa. Zapaliły się kontrolki, komputer wyświetlił napis, że temperatura zbyt duża, auto nabrało żółwiową prędkość. Natychmiast wyłączyłem klimę, która zresztą na wolnych obrotach nie działała poprawnie, włączyłem ogrzewanie na maksa co pozwoliło mi na ochłodzenie auta

miałem identyczna sytuację, w identycznym aucie tylko że z 2004 roku,
ale, że nie działa mi wentylator dowiedziałem sie dopiero dziś kiedy chciałem sprawdzić klime bo coś dziwnie pracowała. Z klimą wszystko OK-z wentylatorem to nie!!! Klima się wyłączała chroniąc przed wzrostem ciśnienia. Ale co z tym wentylatorem? Zapewne zepsuty układ sterowania, który podobno jest nienaprawialny. Więc droga kupna nabyłem używany ze szrotu i okazuje się, że prawdopodobnie sterowanie obrotami wentylatora nie jest realizowane przez przekaźnik tylko jakimiś impulsami. Elektryk, który sprawdzał mi to wszystko i chciał pomóc, postanowił przeciąć niebieski kabelek od wtyczki po stronie wentylatora, przewodem od (-) akumulatora poprzez żaróweczkę drugim końcem kabla muskał (imitując impulsy) odkrytą końcówkę przeciętego kabelka i o dziwo wentylator "ożywał". W tym momencie rozłożył bezradnie ręce i....nie umiał mi pomóc. Co Panowie o tym myślicie? Proszę o pomoc!!!

napalm 13-07-2010 19:44

Odp: wentylator chłodnicy
 
Witam, również proszę o pomoc w sprawie wentylatora chłodnicy. Problem jak powyżej. Wentylator tydzień temu zaczął działać non stop, nie wyłącza się. musiałem odłączyć od aku. w serwisie powiedzieli, że padł moduł niewymienialny) a koszt wentylatora to ok. 1000 + wymiana.
Pozdrawiam
1,8 TDCI
12.2006
146.000


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:17.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.