Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Galaxy (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=108)
-   -   [Galaxy 1994-2000] Gdzie jest przekażnik świec żarowych (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=31511)

tom seaman 11-10-2007 17:45

Gdzie jest przekażnik świec żarowych
 
Witam, zakładam temat po nie udanych próbach w szukajce i w technicznym ABC...

Komputer wykazał błąd: przekażnik świec żarowych - przebicie na masę albo coś podobnego..
Auto narazie zapala elegancko po przekręceniu kluczyka następuje natychmiastowy start, tu problemu nie ma(zapala nawet lepiej całkiem zimny niż ciepły po 20min postoju), co prawda narazie najniżej było 5st rano...
Auto kupiłem w maju07 i błąd już był, wtedy kontrolka świec żarowych palila zawsze około 3sec auto jak wyżej zapalalo dobrze. Po około 3mies.były takie 2 dni kiedy podczas jazdy kontrolka zaczeła mrugać przez całą 10km trasę ale nie zauważyłem zmianę w mocy auta..(bałem sie że tak jak w TDCI coś z wtryskami...) na wszystkich obrotach i powtórzyło sie chyba 3 razy. parę dni póżniej znikneło..samo, nic nie robiłem, żadnych resetów, napraw...
Zauważyłem, że od tej pory jedyne co sie zmieniło to już kontrolka świec przed startem już nigdy nie palila nawet te 3sec i tylko mrugnie ułamek sec i gaśnie. Mechanik mówił, że chyba ten przekażnik, ale mam sie nie martwić i poczekać co będzie przy mrozach....ładnie mówi, ale ja za 2tyg wyjeżdzam, zostawiam auto żonie i martwie sie, że przyjdzie 1.mróz i kaplica...
1)Pytanie: gdzie jest ten przekażnik i jak wygłada, bo co mechanik to inne zdanie i nie chcę rozbierać pół auta (gdziesz w desce?)...
mam zamiar sam wymienić..
2) tak naprawde za co on odpowiada? Czy steruje pracą świecy, czy tylko daje sygnał na kontrolkę? (to mi mówił inny mechanik...)?
3) pytanie dodatkowe ale związane z tematem, jak długo wam sie w tych warunkach pogodowych, jak teraz 5-10st pali ta kontrolka świec żarowych?

Prosze o jakąkolwiek info, na ten temat jestem zielony...dzięki

wojtek60 12-10-2007 00:39

Re: Gdzie jest przekażnik świec żarowych
 
Cytat:

Napisał tom seaman
Komputer wykazał błąd: przekażnik świec żarowych - przebicie na masę albo coś podobnego..

Przedstawiony problem w/g opisu dotyczy grzania świec. Podobne tematy były opisywane.
Wytypowany przekaźnik odpada na 100%.
Stawiam na świecę (przebicie).
Na początek proponuję wyczyścić świece oraz kable łączące świece.
Można podstawić świece i obserwować.

tom seaman 12-10-2007 02:12

Cytat:

Napisał wojtek60
Wytypowany przekaźnik odpada na 100%.

dla czego? komp wykazał właśnie jego, możesz wyjaśnicz bliżej? please?

wojtek60 12-10-2007 09:45

Cytat:

Napisał tom seaman
dla czego? komp wykazał właśnie jego

napisałeś albo.....
Na temat budowy przekaźnika znalazłem tutaj
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
Uszkodzenia przekaźnika typu przebicie jest niemożliwe, ponieważ przez styki przepływa duży prąd o małym napięciu tylko w momencie grzania świec.
Mogą w przekaźnikach wystąpić uszkodzenia;
1. brudne styki - brak kontaktu (w Twoim przypadku odpada, ponieważ grzeją świece i startują)
2. klejenie styków - kotwiczka nie odpada i styki są zwarte na stałe (odpada)
3. zwarcie/przerwa cewki elektromagnesu - odpada
Są to przykłady najczęściej spotykanych usterek w przekaźnikach.
Moja propozycja jw. jest uzasadniona i wyelminuje część podejrzeń a świece mogą się przydać.

stomat 12-10-2007 10:33

Dlaczego zwarcie cewki odpada ? Jest jak najbardziej możliwe a nawet prawdopodobne skoro taki błąd "wyrzuciło". A czy świece grzeją tak naprawdę nie wiemy.
Przekaźnik znajduje się w skrzynce przekaźników pozycja 24, numer na przekaźniku 103. Jest również możliwe zwarcie poza przekaźnikiem np. przetarcie izolacji przewodu.
Ten przekaźnik włącza świece żarowe. Lampka jest włączana niezależnie od świec przez sterownik silnika (potocznie zwany komputerem). Uważam że skoro nie wiesz jak wygląda przekaźnik to lepiej pojedź do innego warsztatu.

wojtek60 12-10-2007 12:06

Cytat:

Napisał stomat
Dlaczego zwarcie cewki odpada ? Jest jak najbardziej możliwe a nawet prawdopodobne skoro taki błąd "wyrzuciło". A czy świece grzeją tak naprawdę nie wiemy.

Jest to błędna analiza.
Przy zwartej cewce nie jest wytwarzane pole magnetyczne i cewka wraz z rdzeniem nie stanowi elektromagnesu i nie przyciągnie kotwiczki zwierającej styki.
Grzanie swiec musi być ponieważ z tematu autora wynika że odpala prawidłowo.
Przy braku grzania świec uruchomienie by było czasowo wydłużone.

tom seaman 16-10-2007 14:53

Cytat:

Napisał wojtek60
Grzanie swiec musi być ponieważ z tematu autora wynika że odpala prawidłowo.

narazie zapala bez zarzutu- było 4st rano i startuje na pierwszy obrót...podejrzewam że świece grzeją bo chyba bym trochę pokręcił przy 4st.??
dzięki narazie za odpowiedzi, zobaczymy co powie elektryk bo chyba sie do niego jednak wybiorę..

[ Dodano: 2007-10-16, 15:52 ]
Cytat:

Napisał stomat
Przekaźnik znajduje się w skrzynce przekaźników pozycja 24, numer na przekaźniku 103

czy to jest w skrzynce obok aku? W instrukcji znałazlem zmiankę o jakims 103:
bezp.nr.103 prąd 60A - Układ świec żarowych, dodatkowy akumulator,
dodatkowe ogrzewanie
(tu mnie zastanawia czy on jest wspólny z dodatkową nagrzewnicą...? Bo ta mi jak narazie (a już było 4st) też nie odpala...
idę do auta zobaczyć...

[ Dodano: 2007-10-16, 17:23 ]
:fcp27
nie mam żadnej skrzynki z bezpiecznikami w komorze silnika!!! Czy moje auto to wariat? Kdzie ona jest? Czy ktoś wie?

zienek 16-10-2007 21:46

Bezpiecznik ten jest w skrzynce bezpieczników pod deską rozdzielczą.
Znajduje się on dokładnie nad przekaźnikami, a nie w dolnym szeregu bezpieczników.
Na forum jest podobny temat ze zdjęciem i dokładnym umieszczeniem tego bezpiecznika.

tom seaman 16-10-2007 23:56

dzięki jutro sprawdze..

wojtek60 17-10-2007 08:12

Cytat:

Napisał tom seaman
dzięki jutro sprawdze..

Przecież to takie proste sprawdzić czy bezpiecznik i przekaźnik jest dobry bez szukania i zaglądania.
Wystarczy sprawdzić, że podczas grzania świece są ciepłe i koniec szukania.
Masz odpowiedź. :fcp29


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:04.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.