Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mondeo 2000-2007] Dolot zimnego powietrza do filtra powietrza - silnik 2.5 V6 - dziwne zachowanie (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=305207)

WM102 18-01-2020 23:06

Dolot zimnego powietrza do filtra powietrza - silnik 2.5 V6 - dziwne zachowanie
 
Witajcie. Podzielę się spostrzeżeniem, którego do końca nie rozumiem... Od jakiegoś czasu zauważyłem, że mojemu mondeo zaczyna jakby brakować powietrza przy gwałtownym przyspieszaniu. IMRC działa bez problemu - odczuwalnie. Auto nie wyświetla żadnych błędów. Filtry, olej wymieniane co rok, nie robię nawet 10 tys km rocznie. Postanowiłem wyczyścić przepustnicę, przepływomierz i przewody powietrzne. Zdemontowałem obudowę filtra powietrza, przepustnicę, przepływomierz i silniczek krokowy. Stwierdziłem jedynie delikatne zatłuszczenie w przepustnicy - zero nagarów, czy brudów. Jednak wymyłem wszystko benzyną ekstrakcyjną do idealnego czysta. Poskładałem... Żadnej poprawy, auto jakby nie miało tchu... Dość mułowato wkręca się na obroty. Podmieniłem przepływomierz na inny - brak poprawy, podmieniłem czujnik położenia przepustnicy - brak poprawy. Sprawdziłem za pomocą kamerki inspekcyjnej drożność rury, która dostarcza zimne powietrze zza atrapy do filtra powietrza - rura drożna, suchutka i czyściutka. Przez nieuwagę gdy montowałem z powrotem skrzynkę filtra powietrza nie docisnąłem do końca tej plastikowej kwadratowej rury doprowadzającej powietrze do niego i powstała szparka o szerokości około 5 mm. NAGLE! AUTO OŻYŁO! Zrywa przyczepność na 2 biegu... Wrócił dawno już nie słyszany odgłos pięknie grającego dolotu! Zbiera się fenomenalnie! Ogromna różnica... Może mi to ktoś z Was wyjaśnić logicznie? Przecież rura dolotowa jest drożna, dlaczego po jej podłączeniu auto ZNACZNIE słabnie? Po rozłączeniu filtra powietrza od tej kwadratowej rury doprowadzającej, filtr ssie powietrze ciepłe spod maski, co powinno "osłabić" osiągi a tu sytuacja jest odwrotna - auto uzyskało sporo mocy! O co chodzi? Gdzie tu jest problem, ponieważ to raczej nie jest sytuacja normalna... :wink:

Garbojad 19-01-2020 07:57

Odp: Dolot zimnego powietrza do filtra powietrza - silnik 2.5 V6 - dziwne zachowanie
 
Wywal tą puszkę i załóż filtr stożkowy dopiero wtedy ma ładny dźwięk i czuć poprawę w osiagach

leszek 19-01-2020 18:02

Odp: Dolot zimnego powietrza do filtra powietrza - silnik 2.5 V6 - dziwne zachowanie
 
u mnie nie poprawiło osiągów tylko dźwięk

zobacz czy ci klapki otwiera bo u mnie mechanizm działał ale wajcha spadła co przełącza doloty krótki lub długi

WM102 19-01-2020 20:12

Odp: Dolot zimnego powietrza do filtra powietrza - silnik 2.5 V6 - dziwne zachowanie
 
Cytat:

Napisał leszek (Post 3214764)
u mnie nie poprawiło osiągów tylko dźwięk

zobacz czy ci klapki otwiera bo u mnie mechanizm działał ale wajcha spadła co przełącza doloty krótki lub długi

Wajcha od IMRC (na boku silnika) widzę otwiera, obraca się, natomiast, czy tam w dolocie klapki się otwierają to nie wiem :) jak to sprawdzić? Po przekroczeniu 3,5 - 4 tys. obr. czuć wzrost momentu obrotowego, więc domniemam, że otwiera się prawidłowo. Natomiast bardzo dziwi mnie fakt, że odłączenie rury czerpni przed filtrem powietrza robi tak wielką różnicę :shock:

leszek 20-01-2020 21:00

Odp: Dolot zimnego powietrza do filtra powietrza - silnik 2.5 V6 - dziwne zachowanie
 
nie mam już tego silnika
ale na boku silnika po lewej stronie jest taka wajcha jak w gaźniku i otwiera jakby 2 gardziel :) jest taki zestaw naprawczy
moim zdaniem plastiki pod wpływem temperatury pękają i wajcha spada
temat był już kiedyś i ktoś dał zdjęcie tego ustrojstwa

WM102 20-01-2020 22:31

Odp: Dolot zimnego powietrza do filtra powietrza - silnik 2.5 V6 - dziwne zachowanie
 
Cytat:

Napisał leszek (Post 3215243)
nie mam już tego silnika
ale na boku silnika po lewej stronie jest taka wajcha jak w gaźniku i otwiera jakby 2 gardziel :) jest taki zestaw naprawczy
moim zdaniem plastiki pod wpływem temperatury pękają i wajcha spada
temat był już kiedyś i ktoś dał zdjęcie tego ustrojstwa

W tej materii już jestem po wymianie tulejki trzymającej popychacz tej wajchy. Otwiera się, sprawdziłem. Natomiast po zapięciu rury przed filtrem powietrza moc spada znacząco... Auto nie ma siły się wkręcać na obroty. Komputer żadnych błędów nie pokazuje. Łoco chodzić może?


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:00.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.