Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Transit (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=101)
-   -   [Transit 2000-2006] świecąca kontrolka ładowania po zapaleniu auta (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=135196)

lala11111 12-07-2011 12:52

świecąca kontrolka ładowania po zapaleniu auta
 
Witam mój problem polega na tym że po zapaleniu auta pali się cały czas kontrolka ładowania, zmierzyłem miernikiem akumulator podczas pracy silnika i ładowanie jest około 14V, co może być przyczyną tego że pali się ta kontrolka??
Nadmienię że auto jeździ cały czas i nie ma żadnego problemu.
AA jeszcze jedno jest to Transit 2001 rok silnik 2.4

wojtekjanus 12-07-2011 17:57

Odp: świecąca kontrolka ładowania po zapaleniu auta
 
Układ sygnalizacji ładowania nie jest klasyczny - lampka wisi na dodatkowym przekaźniku R5 (komora silnika). Kiedy silnik nie pracuje, przekaźnik zwiera lampkę na masę i ona wtedy świeci. Kiedy zaczyna silnik pracować, przekaźnik zwiera lampkę do regulatora napięcia.

Tak więc - może być uszkodzony obwód przekaźnika R5 lub regulator napięcia (lampka świeci wtedy, gdy przewód idący do alternatora/przekaźnika ma masę). Ale ponieważ napięcie ładowania jest nieco za małe, to podejrzewałbym regulator...

Aby nie było za prosto - przekaźnik R5 sterowany jest przez sterownik silnika via przekaźnik R15 (komora pasażerska).

szmelcmax 19-07-2011 14:33

Odp: świecąca kontrolka ładowania po zapaleniu auta
 
Z podobnym przypadkiem spotkałem się ostatnio w Fusionie. Niby wszystko ok. ,a kontrolka się świeciła. Okazało się , że jednak był uszkodzony regulator napięcia. Możesz mieć to samo.

dab1978 20-07-2011 09:10

Odp: świecąca kontrolka ładowania po zapaleniu auta
 
...czasem, jak u mnie przyczyna była bardzo, tania aczkolwiek trudna do zlokalizowania...przetarty kabelek w wiązce w komorze silnika, znalazł to mechanik w A.W., szacun dla niego...więc wyeliminować na początek proste przyczyny, polecam.

Adi_ 24-07-2011 12:19

Odp: świecąca kontrolka ładowania po zapaleniu auta
 
Ja u siebie miałem tak samo i byłym transicie zmieniłem alternator bo na tamte czasy było taniej niż kupić i wymienić sam regulator. Mysle że u ciebie też regulator padł.

KFAJP 07-11-2011 13:35

Odp: świecąca kontrolka ładowania po zapaleniu auta
 
Cytat:

Napisał lala11111 (Post 1681763)
Witam mój problem polega na tym że po zapaleniu auta pali się cały czas kontrolka ładowania, zmierzyłem miernikiem akumulator podczas pracy silnika i ładowanie jest około 14V, co może być przyczyną tego że pali się ta kontrolka??
Nadmienię że auto jeździ cały czas i nie ma żadnego problemu.
AA jeszcze jedno jest to Transit 2001 rok silnik 2.4

Witam

W moim przypadku wartosc ladowania nie przekroczyla 12V. Czytajac troche, i znajac wlasne mozliwosci, postanowilem rozpoczac szukanie przyczyny od sprawdzenia szczotek, czy sie czasem nie koncza. Alternator wyjety, sprawdzony, wyglada ok. Czy jest jakas mozliwosc sprawdzenia regulatora? czy tez jedyna mozliwosc wyeliminowania polega na zasadzie wymiany na nowy lub inny i sprawdzenia czy dziala ?
W chwili obecnej to juz chyba tylko to mi pozostalo, skoro szczotki sa jeszcze dobre. Samego alternatora nie da sie sprawdzic miernikiem ? lub tez za regulatorem ? Niestety z elektryki to obsluze miernik i zauwaze przerwany kabelek... prosze o porady gdzie dalej szukac.

Jako dodatkowa informacja, w chwili gdy latalem z miernikiem i sprawdzalem prad ladowania, drugi akumulator byl rozladowany do okolo 8V a o istenieniu pierwszego akumulatora pod siedzeniem jeszcze nie wiedzialem. Dopiero gdy zabralem sie za demontaz alternatora i po odlaczeniu akumulatora nadal mialem zasilanie pomyslalem ze gdzies musi byc ten inny akumulator.
I podsumowujac czy posiadanie dwoch akumulatorow nadwyreza jakies elementy ? czy taka sytuacja moze wskazywaz ze predzej padnie regulator czy alternator ?

Dzieki i pozdrawiam

wojtekjanus 07-11-2011 14:57

Odp: świecąca kontrolka ładowania po zapaleniu auta
 
Wpierw doprowadź do normalnego stanu obydwa akumulatory. Musisz je naładować i sprawdzić areometrem (8 zł) gęstość elektrolitu w temp. pokojowej. Jeżeli będzie za nisko, to taki akumulator jest kaput - zasiarczony.

W praktyce nawet w dobrym warsztacie wymienia się regulator - inaczej jak w praktycznym działaniu lepiej go nie sprawdzisz, zabezpiecza się wszystkie styki preparatem do elektryki (i w alternatorze i na wtyku, np silikonowy Isol, a nawet może być WD40) - bo pracuje on w fatalnych warunkach - deszcz, zimą słona woda. I sprawdza się na samochodzie czy ładuje. Regulator nawet oryginalny nie jest drogi, a zamiennik to tanizna zupełna...
Powinieneś mieć przy obrotach rzędu 2.000 napięcie 14,4V i to przy włączonych silnych odbiornikach prądu. Na wolnych obrotach nie powinno spadać poniżej 14V.

Możesz się nie obawiać o to, czy alternator da radę ładować dwa akumulatory. Da radę na pewno, ma ok 1 kW mocy...

KFAJP 11-11-2011 17:23

Odp: świecąca kontrolka ładowania po zapaleniu auta
 
2 załącznik(i)
Ponownie wykrecilem alternator. Chcialem wszystko przesmarowac zabezpieczyc itp. Mam wrazenie ze znalazlem przyczyne braku ladowania. Komutator jest dosc mocno wyszczerbiony. Teraz szukam nowego alternatora. Zalaczam zdjecia wyszczerbionego komutatora i samego regulatora napiecia, dla takich jak ja co przed rozebraniem nie wiedzieli jak to wyglada (z transita 2003 2,4 d)

Pozdrawiam

ziemek56 12-11-2011 00:02

Odp: świecąca kontrolka ładowania po zapaleniu auta
 
Akurat ta część w alternatorze to są ślizgi - komutator jest segmentowy i w prądnicach (ew. rozruszniku).

Ala żeby takie rowy były ??? to wygląda na milionowy przebieg na twardych szczotkach. Wirnik do wymiany. Czyżby ktoś tam DŁUBAŁ wkrętakiem ?
Brrr.

Szeryf455 12-11-2011 05:57

Odp: świecąca kontrolka ładowania po zapaleniu auta
 
A same pierścienie ślizgowe nie są wymienne? W którymś aucie wymieniałem, nie pamiętam, w którym.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:12.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.