Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Transit (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=101)
-   -   [Halogeny] Jak podłączyć? (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=59478)

Adasko_Transit 14-01-2009 18:28

[Halogeny] Jak podłączyć?
 
Witam.

Zakupiłem dziś halogeny dalekosiężne, moje pytanie jest następujące: Jak sprawnie i BEZPIECZNIE je podłączyć by nic nie popalić? W halogenach znajdują się żarówki H3 55W. W reflektorach mam H4 Phillipsa 65W. Nie mam pojęcia jak i gdzie wpiąć te halogeny by żaden przewód się nie popalił. Myślałem nad elektrykiem, ale z drugiej strony chciałbym wzbogacić swoją wiedzę na ten temat.

Pozdrawiam

Adam G. 14-01-2009 20:45

Re: [Halogeny] Jak podłączyć?
 
Witam te halogoeny co kupiłeś mają już w komplecie przekaźnik ??Jeśli nie to jak chcesz zamontować przekaźnik w skrzynce z bezpiecznikami to musisz jakis podpasowac albo zakupic oryginał.Najlepiej zasilanie puścic tez przez jakiś bezpiecznik.Wedlug mnie jest to najlepsza opcja montażu zasilenie reflektorów i ich włącznika jest wystarczające i nie trzeba daleko przewodu ciągnąć do włącznika relktorów.

wojtekjanus 14-01-2009 22:16

Re: [Halogeny] Jak podłączyć?
 
Adasko, wysłałem ci na pw całą powieść, jak to podłączyć.
Coś mi się pomyliło, myślałem, że jesteś z W-wy i dlatego sugerowałem ci zakup potrzebnych części na Wolumenie. Sorki, pzdr.

Adasko_Transit 14-01-2009 23:12

Re: [Halogeny] Jak podłączyć?
 
Wojtek prawdę mówiąc ten opis jest trochę ciężki jak dla mnie, chociaż profesjonalnie rozwinąłeś temat. Adam G., w komplecie nie było przekaźnika. Nie chciałem wpiąć tych halogenów pod osobny przełącznik, raczej chciałem podłączyć je pod przekaźnik tak by działały z głównymi światłami drogowymi. Bezpieczniej skorzystać z usługi elektryka??

Andrzejkudowa 15-01-2009 07:30

Re: [Halogeny] Jak podłączyć?
 
1 załącznik(i)
Ja mam halogeny oryginał w zderzaku, podpięte są pod przekaźnik który jest nad schowkiem, myślałem , że to samoróba jakaś ale są fabryczne uchwyty pod zderzakiem i wiązka też wygląda na oryginał. Aha ja założyłem dalekosiężne, ale tam były przeciwmgielne, bo włączając światła "długie" halogeny automatycznie się wyłączają.

wojtekjanus 15-01-2009 09:02

Re: [Halogeny] Jak podłączyć?
 
AndrzejKudowa, nie rozumiem, jeżeli masz dalekosiężne, ale WYŁĄCZAJĄ się po włączeniu długich, to o co tu chodzi? I w sensie przepisów jest źle, i w stosowaniu praktycznym nielogiczne.
Adasko, to jest proste, nie jedź do elektryka, bo ci zrobi taką kaszanę w instalacji, że się nie połapiesz. Jak czegoś nie wiesz, to pytaj.
Jeszcze coś dopiszę:
-Dlatego powinno łączyć się kable prądowe (grube!) bezpośrednio do akumulatora (plus bezpiecznik tylko), żeby spadki napięcia na lampach były jak najmniejsze (żarówki halogenowe są b. czułe na spadki napięcia); wcinanie się z kablem prądowym w istniejącą instalację to w praktyce szybkie problemy ze śmierdzącą instalacją.
-Bardzo ważne przy mocowaniu dalekosiężnych reflektorów jest, aby nie drgały; drgająca, długa wiązka jest tak męcząca, że może spowodować nawet łzawienie oczu. Przy dużych, okrągłych reflektorach stosuje się specjalne, regulowane odciągi zapobiegające drganiom.Najczęściej na obudowie lampy jest malutki, zaślepiony koreczkiem otwór, służący do przykręcenia odciągu. Taki odciąg można samemu zrobić z odpowiedniej średnicy cybanta ze śrubą ślimakową, trzeba go otworzyć, wyprostować,rozciąć, jeden koniec przykręcasz do otworka w lampie, drugi np do belki zamka pokrywy silnika. Śruba ślimakowa służy do precyzyjne regulacji góra-dół. Wiele lat temu kupiłem takie specjalne odciągi w Szwecji, w Polsce nigdy nie widziałem.
Moim zdaniem jednopunktowe przykręcenie reflektorów dalekosiężnych do plastikowego zderzaka nie zda egzaminu - będą się trzęsły jak galareta. To zda egzamin tylko w przypadku reflektorów przeciwmgielnych lub świateł do jazdy dziennej.
-Podłączenie do istniejącego przekaźnika wcale nie jest prostsze, musisz ciągnąć dwie pary przewodów od lamp, bo każda fabryczna lampa ma swój bezpiecznik (F13 prawa i F14 lewa), musisz zmienić bezpieczniki z 2x10A na 2x20A, instalacja nie wiadomo czy nie będzie się grzała, ma swoje lata (a to w przypadku elektryki dużo robi). Styki w istniejącym przekaźniku nie mają nieograniczonego prądu, mogą zacząć się fajczyć (tam jest spora moc). No i nie będziesz miał możliwości odłączenia dodatkowych lamp. Odradzam bardzo.

Adam G. 15-01-2009 09:37

Re: [Halogeny] Jak podłączyć?
 
Witam ,kup sobie nowy przekaźnik i wstaw do skrzynki chyba nawet ten od 126p podejdzie a kosztuje tylko 15 zł.Ewentualnie można kable na stale przylutować końcówki rurką termokurczliwą zarobić i zamonotować gdzieś w wysokim punkcie w komorze silnika nawet koło aku .

Adasko_Transit 15-01-2009 10:16

Re: [Halogeny] Jak podłączyć?
 
Adam G., mógłbyś opisać to dokładnie? Będę wdzięczny. O przekaźniku z maluszka już słyszałem, jako że nigdy tego nie robiłem nie chcę nic spalić. Jeśli to nie problem to prosiłbym cię o opis krok po kroku (taki dla nowicjusza). Dzwoniłem dziś do elektro mechanika (robił mi kiedyś alternator), ale w tym przypadku rozłożył ręce. Mówił, że w żaden sposób nie da się podłączyć tych halogenów tak, by działały z tej samej "wajchy" razem z głównymi drogowymi. Po nie wielkiej podróży po Google doczytałem się właśnie o przekaźniku z 126p, styki (który do czego), ale nawet w tym wypadku opis był jak dla mnie skomplikowany.

wojtekjanus 15-01-2009 10:34

Re: [Halogeny] Jak podłączyć?
 
Adasko, przekaźniki są standardowe, mają międzynarodowe oznaczenia, przekaźnik z Malucha jest taki sam jak w Fordzie i Mercedesie, na obudowie masz schemat, który styk do czego służy.
Warto poszukać takiego, który zespolony jest z gniazdem bezpiecznika, ja kupiłem taki ze światłami Helli, bardzo praktyczne rozwiązanie.
Do twoich celów dobry jest KAŻDY przekaźnik o prądzie styków min 15A

Adasko_Transit 15-01-2009 10:38

Re: [Halogeny] Jak podłączyć?
 
Załamując ręce chyba zabiorę się za to sam, tylko proszę Koledzy poprawcie mnie jeśli coś źle napiszę.

Kupię sporej długości dosyć gruby przewód, kilka końcówek damsko/męskich i te oczkowe, o których pisał Wojtek. Oczkowymi podłącze je pod akumulator, na plusie (+) z akumulatora po około 30cm odcinka wepnę bezpiecznik. Przeciągnę plus (+) do kabiny, najlepiej otworem tam gdzie linka prędkościomierza i przerwę go dla przełącznika, który zamontuję w okolicach lewej części obudowy zegarów, skąd następnie ów przewód powróci pod maskę i połączy się z (+) halogenów (czytaj niżej)

Plusy i minusy z halogenów połączę razem.

1. Moje pytanie jest następujące, czy dobrze sobie to wymyśliłem?
2. Jakiego bezpiecznika użyć dla zabezpieczenia przewodu plusowego z aku?

wojtekjanus 15-01-2009 10:57

Re: [Halogeny] Jak podłączyć?
 
Chcesz połączyć lampy z pominięciem przekaźnika.
1 - niezgodne z przepisami, będziesz musiał wyłączać dodatkowe lampy oddzielnie, a nie jedną dźwignią przy kierownicy,
2- musisz mieć za---sty włącznik, który ma prąd min. 20A; po to są małe, zgrabne włączniki na desce, żeby malutkim prądem sterowały silnym przekaźnikiem,
3- bezpiecznik musisz mieć 20A
4- jeśli koniecznie chcesz tak zrobić, to kolejność układanki jest następująca:
- gruby kabel z oczkiem podłączonym do "+" aku idzie do kabiny do włącznika (masz specjalny przepust na kable w przegrodzie silnikowej), przy aku wstaw na kablu bezpiecznik,
- od drugiego styku włącznika wraca do komory silnika, idzie do lamp i tu rozgałęzia się na dwie lampy)
- drugie końcówki lamp łączysz na masę (najlepiej do aku).
Ale to jest zaprzeczenie prawidłowego podłączenia.

Adasko_Transit 15-01-2009 11:25

Re: [Halogeny] Jak podłączyć?
 
Źle mnie zrozumiałeś Wojtek, ja chciałem by te halogeny działały na jednej dźwigni, naprawdę, ale opis jak to zrobić jest dla mnie trochę ciężki, dlatego też w rozpaczy próbowałem przekonać się do osobnego przełącznika - co nie znaczy że tak chciałem :). Przekaźnik z malucha to nie problem, tak samo pozostałe przewody itp, ale złożenie tego do kupy, tak aby działało poprawnie - tu się boję. Chyba, że będziesz taki dobry i przekształcisz swój opis tak, abym zrozumiał. Będę wdzięczny oczywiście. Z resztą już jestem.

wojtekjanus 15-01-2009 13:14

Re: [Halogeny] Jak podłączyć?
 
Postaram się łopatologicznie.
Musisz stworzyć dwa obwody: jeden o dużych prądach (praktycznie identyczny jak ten opisany ostatnio) i drugi niskoprądowy, sterujący przekaźnikiem.

1. OBWÓD WYSOKOPRĄDOWY
1.1 -gruby przewód zakończony "oczkiem" podłączasz do "+" aku, w odległości ok 30 cm od oczka wstawiasz bezpiecznik, pod podszybiem prowadzisz ten przewód do przepustu nad lewym nadkolem, wchodzisz nim do kabiny, jeszcze jakieś 30 cm i ucinasz go,
1.2 -ucięty koniec zarabiasz końcówką żeńską, wsuwasz ją na końcówkę przekaźnika typu 541, oznaczoną liczbą 30,
1.3 -taki sam gruby przewód zarabiasz żeńską końcówką, wsuwasz ją na końcówkę przekaźnika oznaczoną liczbą 87,
1.4 -wyprowadzasz ten przewód przez przepust z powrotem do komory silnika, po nadkolu i dalej - za chłodnicą, prowadzisz go do pierwszej lampy, tu wsuwka żeńska do zarobienia (bo lampy mają chyba męskie) i przewód rozgałęzia się dalej do drugiej lampy, gdzie znowu wsuwka do zarobienia.
1.5 -obydwie wsuwki podłączasz do plusowych kabelków lamp,
1.6 -gruby kabel - ale innego koloru - zarabiasz wsuwką żeńską, podłączasz do minusowego kabelka drugiej lampy, prowadzisz do pierwszej lampy, znowu wsuwka podłączona do minusa lampy, stąd ciągniesz przewód śladem pierwszego (należy owinąć je razem taśmą czarną plastikową), nie wprowadzasz go do kabiny, tylko skręcasz pod podszybiem w stronę akumulatora, (należy owinąć ten i poprzedni przewód czarną taśmą razem),
1.7- przy "-" akumulatora obcinasz go, zarabiasz oczkiem pod śrubę i podłączasz do minusa akumulatora,
1.8 -obwód wysokoprądowy zrobiony, czas na :fcp29

2. OBWÓD NISKOPRĄDOWY (sterujący)
2.1- znajdź miejsce na włącznik (jeżeli chciałbyś wykorzystać oryginalny fordowski włącznik, to to wymaga dłuuuuugiego opisu, ale zawsze masz na to czas później),
2.2- cienki przewód podłącz do dowolnej końcówki bezpiecznika F13 lub F14 w tablicy bezpieczników nad lewym nadkolem,
2.3- poprowadź ten przewód do włącznika, utnij, zarób odpowiednią wsuwką i podłącz do końcówki włącznika,
2.4- cienki przewód zarób odpowiednią wsuwką, podłącz do drugiej końcówki włącznika,
2.5- poprowadź go do przekaźnika, utnij, zarób żeńską końcówką i podłącz do końcówki przekaźnika oznaczonej liczbą 85,
2.6- zarób cienki przewód końcówką żeńską, podłącz do końcówki przekaźnika oznaczonej liczbą 88,
2.7- poprowadź go do jakiejś śruby mającej masę, utnij, zarób oczkiem, przykręć do masy (dobre, czyste śruby mocujące kolumnę kierownicy są dostępne, gdy zdejmiesz osłonę kolumny).
2.8- aby przekaźnik nie pałętał się po nadkolu, podczep go (przyklej) wyżej taśmą do jakiejś grubej wiązki przewodów,
2.9- gotowe :572: , czas na :fcp29 :fcp29 :fcp29 :fcp29 :fcp29 :fcp29 :fcp29

Światła dodatkowe będą się włączały i wyłączały razem z długimi fabrycznymi - jeżeli ich włącznik będzie załączony, jeżeli nie będzie załączony, to będą działały tylko światła fabryczne. :607:

Adam G. 15-01-2009 13:43

Re: [Halogeny] Jak podłączyć?
 
http://img234.imageshack.us/img234/6...genwqh2.th.jpg
Podsyłam schemacik ideowy może troche rozjaśni

wojtekjanus 15-01-2009 18:53

Re: [Halogeny] Jak podłączyć?
 
Adam, ten schemat pozwala na podłączenie dodatkowych reflektorów (jakich - nie wiem) bezpośrednio z akumulatora, sterowane są ręcznym włącznikiem poprzez przekaźnik.
Tymczasem dodatkowe reflektory dalekosiężne muszą być włączane napięciem pojawiającym się w chwili włączenia fabrycznych świateł długich (automatycznie, bez ingerencji kierowcy).
A to zupełnie inna historia. :510:

Adasko_Transit 15-01-2009 20:47

Re: [Halogeny] Jak podłączyć?
 
wojtekjanus, wydrukowałem zarówno Twój opis jak i schemat Adama, wiem że przedstawia on podłączenie dodatkowych świateł poprzez przełącznik i nie da się go zastosować do mojej sytuacji, ale dzięki niemu widzę co i jak powinno być poprowadzone. Dałbym radę podłączyć to wszystko na podstawie takiego schematu, jeśli ktokolwiek dysponuje takowym bardzo proszę o udostępnienie.

wojtekjanus 15-01-2009 21:55

Re: [Halogeny] Jak podłączyć?
 
Spróbuję narysować te opisane połączenie w postaci schematu, nie dysponuję teraz skanerem, więc może zdjęcie zrobię i spróbuję wkleić, ale nie wcześniej jak w sobotę, bo do końca stycznia zostałem sam w firmie i trochę się zagotowałem.
Niezależnie od tego myśl i rób stronę mechaniczną - mocowania lamp, miejsce na włącznik dodatkowy (chyba, że chcesz użyć oryginalnego fordowskiego przyciskowego włącznika w jednym z wolnych miejsc na obudowie zegarów - wtedy byłaby Francja-elegancja). Kup te wszystkie duperele, suma sumarum trzeba trochę czasu na to poświęcić.

Adasko_Transit 15-01-2009 22:45

Re: [Halogeny] Jak podłączyć?
 
Wojtek nie bardzo rozumiem, po co mi włącznik? Myślałem, że będzie to układ zamknięty, a wszystko będzie obijać się o przekaźniki. Jeśli halogeny będą się włączać razem w fabrycznymi drogowymi nie widzę za bardzo zastosowania dla włącznika.

ziemek56 16-01-2009 00:53

Re: [Halogeny] Jak podłączyć?
 
Cytat:

Napisał Andrzejkudowa
Ja mam halogeny oryginał w zderzaku, podpięte są pod przekaźnik który jest nad schowkiem, myślałem , że to samoróba jakaś ale są fabryczne uchwyty pod zderzakiem i wiązka też wygląda na oryginał. Aha ja założyłem dalekosiężne, ale tam były przeciwmgielne, bo włączając światła "długie" halogeny automatycznie się wyłączają.

No to mam pożywkę:
przełączenie świateł drogowych na światła mijania musi powodować równocześnie wyłączenie wszystkich świateł drogowych a u ciebie wychodzi odwrotnie. Powinieneś przewód sterujący przekaźnikiem odłączyć od świateł mijania i podłączyć pod drogowe.
Nie wiem czy masz, ale dobrze jak ten przewód jest przerwany włącznikiem (na desce) wyłączającym dodatkową parę - tę pod zderzakiem.
I tak ciesz się, bo do niedawna druga para drogowych nie mogła być niżej niż podttawowa. Teraz można jak masz. :fcp1

ziemek56 16-01-2009 00:59

Re: [Halogeny] Jak podłączyć?
 
Cytat:

Napisał Adasko_Transit
Wojtek nie bardzo rozumiem, po co mi włącznik? Myślałem, że będzie to układ zamknięty, a wszystko będzie obijać się o przekaźniki. Jeśli halogeny będą się włączać razem w fabrycznymi drogowymi nie widzę za bardzo zastosowania dla włącznika.

Abyś jak nie potrzeba nie świecił czterema tylko parą podstawową.
włączać można parami i wyłączać też parami ALE WAŻNE - przeczytaj post wyżej

wojtekjanus 16-01-2009 09:46

Re: [Halogeny] Jak podłączyć?
 
Tak jak Ziemek napisał - powinieneś mieć możliwość używania tylko świateł fabrycznych. Bez dodatkowego pstryczka, na długich włączać się będzie elektrownia dużej mocy ( 65W x 2 + 55W x 2 = 240W, dochodzą pozycyjne ok 55W, razem ok. 300W). W ciężkich warunkach drogowych (np silny deszcz), kiedy musisz włączyć wycieraczki (50W), dmuchawę na full (ponad 100W), nie daj Panie Boże ogrzewanie tylnych szyb (do 300W), zaczyna brakować na wolniejszych obrotach mocy alternatora i brakujący prąd leci z akumulatora. Można go rozładować. :553:
Mając dodatkowy pstryczek, wyłączasz extra halogeny (i tak jedziesz wtedy wolno, bo złe warunki drogowe) i odciążasz alternator oraz akumulator.
Tak przy okazji - są dwa typy alternatora do 2,5D, różnią się mocą. Słabszy ma prąd max 55 A (ok.770 W), mocniejszy 70 A (ok.980W). Byłoby super, jak byś miał ten mocniejszy.
Te moce są osiągane przy obrotach silnika 4000 obr/min, przy mniejszych gwałtownie spadają, a na wolnych obrotach - mimo, że lampka się nie pali - w ogóle nie ładują. :608: W moim tdci na wolnych obrotach nadal ładuje - oczywiście gdy odbiorniki prądu są wyłączone. Jak jadę 2,5D, to mam już odruch, że na czerwonym świetle trzymam go na nieco wyższych obrotach, żeby ładował. Ten odruch miałem już w 1974 r jeżdżąc Maluchem z prądnicą o mocy 240W. :lol:
ERRATA: w moim opisie końcówka przekaźnika jest oznaczona liczbą 88, ma być 86 (stwierdziłem to pod lupą, uczulony oznaczeniem na schemacie Adama). :fcp19

Adasko_Transit 16-01-2009 10:32

Re: [Halogeny] Jak podłączyć?
 
Wojtek raczej nie miałem takiej sytuacji, żeby aż tyle sprzętów na raz było włączonych. Dzięki za wyjaśnienie tematu włącznika, teraz rzeczywiście widzę zastosowanie. Ziemek też co nieco sprostował. Halogeny są już na swoim miejscu, tak jak pisałeś kwestię mechaniczną mam już z głowy. Teraz STEP BY STEP wezmę się za elektrykę według Twojego opisu.

Adasko_Transit 17-01-2009 11:01

Re: [Halogeny] Jak podłączyć?
 
Zakupiłem już odpowiedni przewód (10m tak na wszelki wypadek :fcp2 ), przekaźnik świateł z 126p i z niecierpliwością oczekuję na schemat :) Myślę, że dam radę.

wojtekjanus 17-01-2009 16:11

Re: [Halogeny] Jak podłączyć?
 
1 załącznik(i)
[attachment=0:2fjdcnxj]woj 002.jpg[/attachment:2fjdcnxj]

wojtekjanus 17-01-2009 21:22

Re: [Halogeny] Jak podłączyć?
 
Zdjęcie schematu może niezbyt udane :oops: , ale mam nadzieję, że odczytasz wszystko. :mrgreen:
Schemat pokazany jest z podziałem na kabinę i komorę silnika, obrazuje to niebieska linia.
Kable prowadzone parami dobrze jest owinąć czarną taśmą - ze dwie rolki wyjdą na to.
Kable masowe jakbyś dał brązowe - to byłoby w pełni profesjonalnie (ford wszystkie kable masowe ma brązowe), ale jak nie masz, to mówi się trudno.
Jeżeli nie masz oprawki przelotowej dla bezpiecznika, to wsuń wsuwki bezpośrednio na bezpiecznik (20 A) i owiń go taśmą.
Jak już znajdziesz przewód biało-czerwony idący od bezpiecznika F14 do lampy, to wetnij się do niego taką specjalną dwukanałową plastikową nakładką z wciskaną zworką - to wszędzie można kupić.

Adasko_Transit 17-01-2009 21:56

Re: [Halogeny] Jak podłączyć?
 
Wojtek na podstawie tego schematu JESTEM W STANIE SIĘ TEGO PODJĄĆ :fcp2 . Czytelny jest, wszystko dokładnie rozrysowane. Pomimo niedzieli jutro się za to biorę. Może w przyszłości i ja komuś rozrysuje schemat i wrzucę na forum... :fcp4

janusz19 17-01-2009 22:34

Re: [Halogeny] Jak podłączyć?
 
1 załącznik(i)
Kolego wojtekjanus nieobraz sie ale ja bym to troche inaczej podłączył w praktyce wiadomo czym krudszy odcinek między baterią a odbiornikiem tym lepiej i nie trzeba ciągnąć tyle kabli i można podłączyc pod włącznik świateł że jak włączy sie swiatła to halogeny mogą swiecić zaruwno na krutkich jak i na długich lub pod bezpieczniki do wyboru niebojąc sie o przepalenie lub przetopienie kabli mały Amp tylko do uruchomienia przekaznika. A kable jakie powinny byc użyte to 1,5 kwadrat minimum od akumulatora do halogenów a na sterowanie przekaznikiem 0,75 kwadrat wystarczająco A to kolega Adasko_Transit wybierze z którym będzie mu wygodniej

wojtekjanus 18-01-2009 09:49

Re: [Halogeny] Jak podłączyć?
 
Janusz19, przekaźnik MUSI być w kabinie ze względu na to, że w komorze silnika bardzo szybko jego styki ulegną elektrokorozji. Zauważ, że na jego stykach prądowych jest CAŁY CZAS (bez względu na położenie stacyjki) napięcie w stosunku do masy, przy słonej wilgoci to kwestia kilku miesięcy i gotowe kłopoty.
Gdyby łączyć w samochodach wszystkie urządzenia, tak jak ty chcesz - najkrótszymi przewodami - to przekaźniki porozrzucane by były po całym samochodzie. Tymczasem grupowane są w jednym, czystym i bezpiecznym miejscu - u mnie w tdci są - owszem - w komorze silnika, ale w HERMETYCZNIE zamkniętej puszce, w 2,5D w kabinie pod deską .
W Transicie 2,5D mam fanfary ze sprężarką, początkowo przekaźnik był w komorze silnika tuż przy kompresorze (tam też napięcie na stykach przekaźnika jest cały czas), wytrzymywało to jedną zimę (sól). Nigdy nie byłem pewny, czy sygnał zadziała, czy nie. Dobrym przykładem, co się może stać z elektryką w komorze Transita 2,5D są padające moduły świecy płomieniowej, gdzie podłączony jest na stałe przewód prądowy bezpośrednio do akumulatora (identyczna sytuacja jak w naszym przypadku).Moduł usytuowany jest w komorze silnika na prawym nadkolu.
Jak najmniejsze spadki napięcia na lampach - masz rację - są bardzo ważne. Tu małe spadki uzyskujemy stosując GRUBE przewody obwodu prądowego podłączone BEZPOŚREDNIO do akumulatora, bez wcinania się w istniejąca instalację. Przewód dla dwóch lamp 1,5 mm kw.. to za mało, najlepiej 2,5mm kw.
Mając przekaźnik już w kabinie tuż przy puszce z bezpiecznikami i przekaźnikami, to kwestia parunastu minut i można go wrzucić na wolne miejsce do innych przekaźników.
W końcu powinniśmy kierować się także czymś takim, co nazywa się elegancją lub poprawnością techniczną.

janusz19 18-01-2009 11:01

Re: [Halogeny] Jak podłączyć?
 
Wojtekjanus faktycznie masz racię bardzo dobry przykład z tymi przekaznikami od płomieniówki też miałem z tym problem . Ja sie zasugerowałem tym ze mam tak podłączone w osobówce od 2 lat i bez problemu działają jak należy ale komora silnika jest osłonięta od spodu a w fordzie tego niema ZWRACAM HONOR ale poto jest forum zeby jeden drugiemu doradził wytumaczył

Adasko_Transit 18-01-2009 19:06

Re: [Halogeny] Jak podłączyć?
 
Wojtek przeczytałem kilka razy Twój opis patrząc jednocześnie na schemat i jest ok, ale nie potrafię rozszyfrować co napisałeś po lewej i prawej stronie bezpiecznika F14. Resztę będę potrafił zrobić.

wojtekjanus 18-01-2009 20:31

Re: [Halogeny] Jak podłączyć?
 
Opisałem kolory przewodów i dokąd idą.
Po prawej - kolor biały, idzie do multiwłącznika przy kierownicy, po lewej - kolor biało-czerwony, idzie do włókna świateł długich lewego reflektora.
Jakbyś chciał zastosować włącznik fordowski - w jednym z sześciu miejsc naokoło zegarów - to daj znać, powiem, jak to zrobić. Miałbyś podświetlenie włącznika przy wł. światłach pozycyjnych i sygnalizację włączenia w otworku przycisku.

Adasko_Transit 18-01-2009 20:39

Re: [Halogeny] Jak podłączyć?
 
wojtekjanus, Chętnie zastosował bym fordowski włącznik, ale ciężko go dostać. Ograniczę się do zwykłego.

1. Co to jest multiwłącznik? Gdzie on się znajduje i jak poprawnie się do niego wpiąć?
2. Jak rozpoznam do którego przewodu lewej żarówki podpiąć ten kabel?
3. Ad.2 nie da się ograniczyć do wpięcia pod bezpiecznik F14?

ziemek56 18-01-2009 21:29

Re: [Halogeny] Jak podłączyć?
 
Cytat:

Napisał janusz19
i można podłączyc pod włącznik świateł że jak włączy sie swiatła to halogeny mogą swiecić zaruwno na krutkich jak i na długich

Nie wolno!
Wszelkie światła drogowe (więc i dodatkowe halogeny dalekosiężne) muszą zgasnąć po przełączeniu świateł zasadniczych na mijania. :569:
Przewód sterujący przekaźnikiem należy podłączyć pod włącznik świateł drogowych (przełącznik drogowe/mijania) dokładnie w pin drogowe - oczywiście można wykorzystać dowolny punkt na przewodzie prądowym na trasie przełącznik > żarówka.

wojtekjanus 18-01-2009 21:30

Re: [Halogeny] Jak podłączyć?
 
Po polsku to włącznik wielofunkcyjny (lewa dźwignia przy kierownicy)
Nie wpinasz się w multiwłącznik, tylko w przewód biało-czerwony idący z bezpiecznika F14, właśnie do lewej lampy.. Jeżeli nie chcesz grzebać z tyłu w tablicy bezpieczników, żeby znaleźć ten przewód, to podłącz się jak ci wygodnie do tego bezpiecznika.

Adasko_Transit 19-01-2009 19:16

Re: [Halogeny] Jak podłączyć?
 
Wojtek ZROBIŁEM :fcp2 :fcp2 , wszystko działa JAK NALEŻY. Gdyby nie Twój schemat i opis nie dałbym rady (Chylę czoła). Jedyną zmianę jaką zrobiłem (tymczasową) nie zamontowałem przełącznika. Kupię fordowski i wtedy będzie fachowo :). Dzięki raz jeszcze. :fcp2 :fcp2 :fcp2

wojtekjanus 20-01-2009 08:09

Re: [Halogeny] Jak podłączyć?
 
Cieszę się bardzo. :064:
Fajnie, że decydujesz się na fordowski włącznik. Do każdego włącznika potrzebna jest specjalny, wielopinowy wtyk, ale prawdopodobnie masz taki. To wynika z tego, że Ford najczęściej montuje wiązki elektryczne pod bogatsze wyposażenie, niż samochód ma w rzeczywistości. Aby sprawdzić, czy są u ciebie niepodłączone wolne wtyki włączników, najlepiej zdjąć tzw okular zegarów.
Do każdego wtyku doprowadzone są przewody świateł pozycyjnych - w nocy symbol włącznika jest podświetlony, są to w KAŻDYM włączniku przewody brązowy i srebrno-zielony. Z tymi przewodami nic nie robisz - zostawiasz, jak są. Pozostałe trzeba przeciąć i podłączyć do nich przewody sterujące przekaźnikiem. Jak już będziesz wiedział, który włącznik i wtyk zastosujesz, to ci napiszę dokładnie jak łączyć. :595:
Najlepiej by było, jakbyś zdobył włącznik świateł przeciwmgielnych, bo świecący symbol na nim najbardziej przypomina światła reflektorów. U Forda zapłacisz ok. 100 zł.

janusz19 20-01-2009 09:53

Re: [Halogeny] Jak podłączyć?
 
Adasko_Transit Ja kupiłem włącznik orginalny od przeciwmgielnych na giełdzie za 5 zł u gośći co sprzedają starocie ino u nich trza samemu szukac bo niewiedzą co mają może tam spróbujesz poszukać

Adasko_Transit 20-01-2009 10:06

Re: [Halogeny] Jak podłączyć?
 
janusz19, to jest chyba jeden z popualrniejszych włączników jeśli chodzi o kształt, ale popytam przy okazji. Jak narazie wszystko działa, nic się nie pali i nie śmierdzi :fcp2 . Jest tak jak być powinno, dodatkowe włączają się z fabrycznymi i razem z nimi się gaszą. Heh pewnie jeśli znów będę kiedyś montował halogeny zrobię to kilka razy szybciej i lepiej, ale tak to już jest jak człowiek uczy się na bieżąco :fcp2


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 01:32.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.