Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Focus (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=94)
-   -   [Focus 1998-2004] Sprzęgło - jakie objawy zużycia i kiedy wymieniać? (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=98471)

Lukaszko 23-04-2010 07:45

Sprzęgło - jakie objawy zużycia i kiedy wymieniać?
 
Witam.
Szukam na forum ale nie ma nigdzie klarownych odpowiedzi na moje pytanie.
A chodzi mi o opis objawów które ewidentnie wskazują na uszkodzone sprzęgło, i na ile można odłożyć naprawę.
Czy na kończącym się sprzęgle można spokojnie jeździć aż stanie? Czy może się coś rozlecieć i coś więcej uszkodzić i lepiej wymieniać wcześniej?

W moim konkretnym przypadku objawy są takie że sprzęgło łapie wysoko i od czasu do czasu(czasem przez parę dni nic nie słychać, czasem szczególnie jak jest zimno i wilgotno to przy pierwszych ruszaniach dość często) przy ruszaniu słychać metaliczne tarcie z okolic sprzęgła(wyraźnie słyszalne ale nie jakoś przeraźliwie głośne). Ślizgania sprzęgła nie zauważyłem. Czy można tak jeździć? Jak długo takie dogorywające sprzęgło może wytrzymać?

mkaminski100 23-04-2010 11:40

Odp: Sprzęgło - jakie objawy zużycia i kiedy wymieniać?
 
Sprzeglo lapie wysoko, na 3 biegu da sie ruszyc, przy wysokich biegach obroty potrafia pojsc do gory (szczegolnie pod obciazeniem).
To tarcie to moze byc lozysko wysprzeglika, ale jezeli nie jestes pewien to lepiej oddaj do dobrego mechanika niech sie wypowie.
Na dogorewajacym sprzegle mozesz zrobic 100 albo 5000 km. Wszystko zalezy od tego co jest uszkodzone i jak jezdzisz. Nie ma reguly.
Mozesz jezdzic az sie rozpadnie albo zacznie sie calkowicie slizgac. Zaleznie od przebiegu wymieniasz tarcze i docisk oraz wysprzeglik. Jezeli wysprzeglik byl ostatnio znieniony i nie cieknie to mozesz go zostawic - wszystko zalezy od tego czy uwazasz, ze wytrzyma do kolejnej wymiany.

Lukaszko 23-04-2010 11:54

Odp: Sprzęgło - jakie objawy zużycia i kiedy wymieniać?
 
Autko ma przebieg 65tys. Wcześniej jeździła nim kobieta i z tego co wiem nic z zespołu sprzęgła nie było wymienianie. Tarcie jest na pół sprzęgle. Przy pełnym zapięciu i rozłączeniu nie ma dźwięków.

mkaminski100 23-04-2010 12:04

Odp: Sprzęgło - jakie objawy zużycia i kiedy wymieniać?
 
Cytat:

Napisał Lukaszko (Post 1421242)
Autko ma przebieg 65tys. Wcześniej jeździła nim kobieta i z tego co wiem nic z zespołu sprzęgła nie było wymienianie. Tarcie jest na pół sprzęgle. Przy pełnym zapięciu i rozłączeniu nie ma dźwięków.

Niski przebieg jak na uszkodzone sprzego, ale dzwiek wskazuje na wysprzeglik. Na odleglosc to jednak nadal wrozenie z fusow.

Lukaszko 23-04-2010 13:21

Odp: Sprzęgło - jakie objawy zużycia i kiedy wymieniać?
 
No wiem że niski. Ale autem jeździła starsza kobieta głównie po mieście więc to są sprzyjające okoliczności uszkodzenia sprzęgła.

Jeśli to wysprzęglik to jakie moją być konsekwencje jak w końcu klęknie? Kiedy poznam że jest z nim już naprawdę gorzej?

p.s.
Wiem że najlepiej pojechać do mechanika, ale u mnie w mieście akurat nie mam nikogo zaufanego od fordów. Dlatego chciałbym sam ocenić co jest nie tak i jakie jest ryzyko.

mkaminski100 23-04-2010 14:08

Odp: Sprzęgło - jakie objawy zużycia i kiedy wymieniać?
 
Wysprzeglik najczesciej zaczyna wyc przy jezdzie, glownie przy biegu (wlasciwie wyje lozysko). Dodatkowo najczesicej wycieka, wiec poziom plynu hamulcowego moze spadac.
Jak panie wysprzeglik to sie nic nie stanie. To znaczy auto stanie i nie pojedzie, ale nic poza tym.
Sprawdz dokladnie skad pochodzi halas. Poszukaj np na youTube filmow z wyjacym wysprzeglikiem to moze porownasz do tego co jest u ciebie

666zielony666 23-04-2010 14:13

Odp: Sprzęgło - jakie objawy zużycia i kiedy wymieniać?
 
witam :)
moja sprzegło tez lapie wysoko coraz wyzej i zaczynam sie martwic zblizaja sie wakacje trzeba gdzies sie ruszyc a tu strach...
A cz w focusie mk1 jest jakas regulacjatego sprzegła mimo tego ze jest hydrauliczne?
U mnie nie ma zadnych slyszalnych oznak zuzycia sprzegla nawet nie slizga tylko ze lapie bardzo wysoko :( martwi mnie to podpowiedzcie cos panowie

mkaminski100 23-04-2010 14:15

Odp: Sprzęgło - jakie objawy zużycia i kiedy wymieniać?
 
Nie ma regulacji.

666zielony666 23-04-2010 14:21

Odp: Sprzęgło - jakie objawy zużycia i kiedy wymieniać?
 
podobno wymiana calego sprzegla to kupe kasy.. jak to zrobic po najmniejszych kosztach?

mkaminski100 23-04-2010 14:34

Odp: Sprzęgło - jakie objawy zużycia i kiedy wymieniać?
 
Nie wymieniac? ;) Nie narzekaj tak, ze taka kupa kasy
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
Porownaj do ceny sprzegla z kolem dwumasowym do 1.8 TDCI to sie ucieszysz jak malo placisz.
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Mozna tez regenerowac, ale samo zdjecie skrzyni kosztuje polowe kosztu nowego sprzegla, a jakosc regeneracji nie zawsze jest dobra. Czesto jest mniej niz srednia.
Samo zuzycie sprzegla troche trwa i powoli czuc jak sie zaczyna slizgac wiec mozna jezdzic. Ja kupilem focusa ze slizgajacym sie sprzeglem i jezdzilem tydzien zanim zmienilem.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:02.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.