Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Focus (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=94)
-   -   [Focus 2004-2008] Światła do jazdy dziennej - LED (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=75993)

maureliusz 07-08-2009 00:24

Światła do jazdy dziennej - LED
 
Witam! Jak w temacie chciałbym zamontować sobie takie światełka. W planie mam tak:
- podłączyć automatyczny włącznik pod np. zapalniczkę,
- pociągnąć przewód od włącznika świateł do przekaźnika, który będzie wyłączał lampy do jazdy dziennej.

Czy komputer może zwariować od takiej ingerencji?
Cz ktoś już podłączał coś podobnego do Focus?
Ogólnie, co sądzicie?

wojtekjanus 07-08-2009 11:42

Odp: Światła do jazdy dziennej - LED
 
Światła do jazdy dziennej powinny być podłączone w ten sposób, że zapalają się po włączeniu stacyjki, oraz MUSZĄ zgasnąć samoczynnie po włączeniu świateł mijania lub drogowych (długich).
Od czerwca obowiązują nowe przepisy, wg których ze światłami do j. dziennej NIE MUSZĄ palić się światła pozycyjne.

Światła d.j.d. zasilasz poprzez przekaźnik, którego uzwojenie (styki sterujące) z jednej strony podłaczasz do dodatkowego włącznika i dalej do któregoś z bezpieczników wiszących na stacyjce, a z drugiej strony podłączasz poprzez diodę (odpowiednio spolaryzowaną) do przewodu prądowego przełacznika świateł mijania i drogowych. Dzięki temu po włączeniu przekaźnika bedzie miał masę poprzez diodę i światła mijania lub drogowe, ale kiedy pojawi się napięcie na tych światłach - na uzwojeniu przekaźnika będzie zerowe napięcie i światła do jazdy dziennej samoczynnie zgasną.

Styki prądowe przekaźnika najlepiej zasilić z jakiegoś bezpiecznika, LED-y nie wezmą więcej razem jak 5W (tak myślę), może to być bezpiecznik, gdzie napięcie jest cały czas (niezależny od stacyjki).

Przy wcinaniu się w instalację dobrze zdają egzamin zapinane na przewodach szybkozłączki z wciskaną zworką - uwaga: są dwa rozmiary na rózne grubości przewodu.

Światła d.j.d. z automatycznym załączaniem przez moduł (przynajmniej te na Allegro) wg opisu gasną tylko przy krótkich i często nie mają homologacji (która musi być widoczna na lampie), jak trafisz na upierdliwego diagnostę na przeglądzie lub policjanta na drodze, to możesz mieć kłopoty.
Nie wiem, czy mam niefart, ale moje światła d.j.d. tak ze dwa razy na rok policja dokładnie studiuje, doszło do tego, że wożę w schowku instrukcję z wydrukowaną homologacją TUV-a (mam HELLA). Twierdzą, że świecą za słabo. Nawet chciałem je już zdjąć, wg zasady żeby nie wpadać w oko władzy...

maureliusz 17-08-2009 21:54

Odp: Światła do jazdy dziennej - LED
 
Wrócę jeszcze na moment do tematu. Na necie jest tych świateł całę multum. Czy ktoś orientuje się, jakie dokładnie normy mają spełniać te światełka?

jacob10 18-08-2009 09:02

Odp: Światła do jazdy dziennej - LED
 
A jest mozliwosc zamontowania takich swiatel w miejsce lamp przeciwmgielnych ?

wojtekjanus 18-08-2009 09:25

Odp: Światła do jazdy dziennej - LED
 
Jacob, Maureliusz, wpisujecie w wyszukiwarkę magiczny tekst: "światła do jazdy dziennej" i macie lekturę na pół dnia.
Np.: [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

maureliusz 19-08-2009 16:07

Odp: Światła do jazdy dziennej - LED
 
OK! Dzięki.Poczytam.
Tak, są światła Hella do montażu w miejsce przeciwmgielnych. Dla mnie szkoda przeciwmgielnych, a i cenka... dosyć wysoka :-)

kaczozord 19-08-2009 21:29

Odp: Światła do jazdy dziennej - LED
 
Ale tak generalnie, to są to światła, które widać na drodze i przede wszystkim całość jest legalna (homologacja)

Zibo 26-08-2009 09:53

Odp: Światła do jazdy dziennej - LED
 
Panowie posiadam światła tzw. przeciwmgielne przednie, mają oznaczenie E1 na kloszach, zapalają się tylko po włączeniu stacyjki, gasną gdy włączam światła mijania i gasną gdy wyłączę stacyjkę.

Zatem czy mogę używać ich do jazdy dziennej.

wojtekjanus 26-08-2009 13:42

Odp: Światła do jazdy dziennej - LED
 
Nie, muszą mieć oznaczenie E + cyferka oraz litery RL.

seba2302 26-08-2009 21:23

Odp: Światła do jazdy dziennej - LED
 
Cytat:

Napisał Zibo (Post 1231994)
Panowie posiadam światła tzw. przeciwmgielne przednie, mają oznaczenie E1 na kloszach, zapalają się tylko po włączeniu stacyjki, gasną gdy włączam światła mijania i gasną gdy wyłączę stacyjkę.

Zatem czy mogę używać ich do jazdy dziennej.

Według mnie tak, gdzyż niedawno dzwoniłem do forda z zapytaniem czy w s-maxie można mieć światła do jazdy dziennej. Oni powiedzieli że tak jeśli mi przeprogramują komputer. Po przeprogramowaniu światłaprzeciw mgłowe tak właśnie miały działać jak "światła dzienne" jak u Ciebie kolego.
Mam jeszcze pytanie, czy gdy świecą Ci się "dzienne światła" czy pozycyjne z tyłu też się świecą?? Oraz czy w pozycji świateł 'auto' (w dzień) świecą Ci się "światła dzienne". Dzięki.

kaczozord 26-08-2009 21:27

Odp: Światła do jazdy dziennej - LED
 
Cytat:

Napisał seba2302 (Post 1232478)
Według mnie tak, gdzyż niedawno dzwoniłem do forda z zapytaniem czy w s-maxie można mieć światła do jazdy dziennej. Oni powiedzieli że tak jeśli mi przeprogramują komputer. Po przeprogramowaniu światła przeciw mgłowe tak właśnie miały działać jak dzienne jak u Ciebie kolego.

Zasadniczo tak, ale do tego potrzebne są te oznaczenia o który wspomina wojtekjanus. Nie wiem jak to od strony prawnej wygląda, ale przytoczę po raz kolejny zdanie: jak udowodnisz przy kontroli, że są do światła do jazdy dziennej, a nie przeciwmgielne? Obydwa światła mają inna charakterystykę świecenia.

Cytat:

Napisał seba2302 (Post 1232478)
Mam jeszcze pytanie, czy gdy świecą Ci się "dzienne światła" czy pozycyjne z tyłu też się świecą?? Oraz czy w pozycji świateł 'auto' (w dzień) świecą Ci się "światła dzienne". Dzięki.

Wcześniej było tak, że wraz ze światłami do jazdy dziennej miały być także automatycznie włączane tylne pozycyjne. Teraz weszła nowelizacja (teraz jest tak jak na zachodzie) i tylne pozycyjne nie muszą działać podczas włączonych s.do jazdy dziennej

Jester 26-08-2009 21:37

Odp: Światła do jazdy dziennej - LED
 
Tutaj [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] masz wymagania stawiane światłom dziennym. Światła przeciwmgłowe nie mogą być używane jako światła dzienne ze względu na niewłaściwy rozkład plamy świetlnej i jasność. Po prostu oślepiają jadących z przeciwka. Poza tym lampy do jazdy dziennej mają w opisie symbol "RL", a przeciwmgłowe - literkę "B".
Poczytaj jeszcze tu [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

seba2302 26-08-2009 21:43

Odp: Światła do jazdy dziennej - LED
 
Cytat:

Napisał kaczozord (Post 1232486)
Zasadniczo tak, ale do tego potrzebne są te oznaczenia o który wspomina wojtekjanus. Nie wiem jak to od strony prawnej wygląda, ale przytoczę po raz kolejny zdanie: jak udowodnisz przy kontroli, że są do światła do jazdy dziennej, a nie przeciwmgielne? Obydwa światła mają inna charakterystykę świecenia.

Tylko jak wytłumaczyć zdjęcie s-maxa na stronie bemo-motors na której ten ford ma włączone przeciwmgłowe jako dzienne, a jest dziń i nie ma mgły?? [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Jester 26-08-2009 21:50

Odp: Światła do jazdy dziennej - LED
 
Cytat:

Napisał seba2302 (Post 1232509)
Tylko jak wytłumaczyć zdjęcie s-maxa na stronie bemo-motors na której ten ford ma włączone przeciwmgłowe jako dzienne, a jest dzień i nie ma mgły?? [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Reklama dźwignią handlu. W folderach samochody często mają włączone światła przeciwmgłowe z przodu. Później przy dobrej widoczności idioci też tak jeżdżą.

seba2302 26-08-2009 21:53

Odp: Światła do jazdy dziennej - LED
 
Tak to prawda że są tacy idioci, ale czemu ten ford s-max nie ma zapalonych pięknych ksenonów...

kaczozord 26-08-2009 22:17

Odp: Światła do jazdy dziennej - LED
 
Szczerze mówiąc, to też często widzę, jak samochody jeżdżą na przeciwmgielnych w czasie dnia (ja najczęściej widzę octavie, passaty i mondki). Podejrzewam, że w tym także wypadku są tak samo przestrzegane przepisy jak w wypadku doposażaniu samochodu w ksenony (montowanie samych palników wraz z przetwornicami, zapominając o spryskiwaczach i samo poziomowaniu)

Zibo 01-09-2009 20:15

Odp: Światła do jazdy dziennej - LED
 
Cytat:

Napisał seba2302 (Post 1232478)
Według mnie tak, gdzyż niedawno dzwoniłem do forda z zapytaniem czy w s-maxie można mieć światła do jazdy dziennej. Oni powiedzieli że tak jeśli mi przeprogramują komputer. Po przeprogramowaniu światłaprzeciw mgłowe tak właśnie miały działać jak "światła dzienne" jak u Ciebie kolego.
Mam jeszcze pytanie, czy gdy świecą Ci się "dzienne światła" czy pozycyjne z tyłu też się świecą?? Oraz czy w pozycji świateł 'auto' (w dzień) świecą Ci się "światła dzienne". Dzięki.

Te moje dzienne światłe to wychodzi na to że są to światła przeciwmgielne, ale tak, pozycyjne światła z tyłu świecą się i również pozycyjne z przodu się świecą bo tak mam to podłączone że przeciwmgielne przednie zapalają się tylko razem ze światłami pozycyjnymi.
O jakiej pozycji auto mówimy?

b005t3r 01-09-2009 21:17

Odp: Światła do jazdy dziennej - LED
 
A ja zapytam - po co? Czy chodzi o jakąś oszczędność? Poprzednio w starej Hondzie Civic miałem takie światła, ale wyjąskowo słabo świeciły, więc zawsze jeździłem na mijania - chyba lepiej mieć większą szansę na bycie widocznym :)

kaczozord 01-09-2009 23:19

Odp: Światła do jazdy dziennej - LED
 
Jeżeli światła do jazdy dziennej są solidne, to pobierają czasem połowę mniej mocy, a są tak samo widoczne jak mijania w czasie dnia. Jest to powodem innego ustawienia luster w nich, niż w przypadku świateł mijania (bardziej świecą po oczach)

wojtekjanus 02-09-2009 00:15

Odp: Światła do jazdy dziennej - LED
 
Nie połowę mocy, ale najwyżej jedną dziesiątą.

Światła mijania mają 55Wx2=110W. Dodatkowo kiedy są włączone, palą się pozycyjne 5Wx4=20W i tablicy rej 5Wx2=10W oraz oświetlenie zegarów 20W. Razem 160W. Ledy do jazdy dziennej mają ok 5-6Wx2=10-12W. :D

Ja mam światła dzienne Hella z żarówką halogenową H7 tylko 6Wx2=12W

b005t3r 02-09-2009 07:13

Odp: Światła do jazdy dziennej - LED
 
No dobra, ale to przekłada się jakoś odczuwalnie na spalanie?

wojtekjanus 02-09-2009 12:19

Odp: Światła do jazdy dziennej - LED
 
Na spalanie minimalnie, oszczędność rzędu 2%.
Ale:
-nie trzeba pamiętać o włączaniu tych świateł i wnerwiająca przypominajka nie piszczy przy wysiadaniu z auta,
-palące się non-stop podczas jazdy reflektory główne szybciej tracą czystość, odbłyśniki matowieją, na szkle od wewnątrz osadza się żółty osad (parują składniki tworzywa na skutek temperatury, zwłaszcza w upały i osadzają się na najchłodniejszej części lampy - szkle) - po trzech, czterech latach świecą o 30% słabiej niż nowe; statystycznie jazda nocna, kiedy muszą być włączone reflektory główne to nie więcej jak 10% całego czasu jazdy i na taki czas włączane wytrzymują czyste o wiele dłużej,
-nie dotyczy to Focusa, który na wolnych obrotach silnika dobrze ładuje akumulator, ale jest wiele samochodów, które na wolnych obrotach przy włączonych światłach rozładowywują akumulator - przy światłach djd nie występuje to zjawisko.

b005t3r 02-09-2009 14:49

Odp: Światła do jazdy dziennej - LED
 
Cytat:

Napisał wojtekjanus (Post 1236751)
-palące się non-stop podczas jazdy reflektory główne szybciej tracą czystość, odbłyśniki matowieją, na szkle od wewnątrz osadza się żółty osad (parują składniki tworzywa na skutek temperatury, zwłaszcza w upały i osadzają się na najchłodniejszej części lampy - szkle)

A przy ksenonach występuje to zjawisko?

wojtekjanus 02-09-2009 15:16

Odp: Światła do jazdy dziennej - LED
 
Nie wiem, jak mocno się grzeją, ale chyba tak, dodatkowo żarniki są o wiele droższe od żarówek, po co je katować?

kaczozord 03-09-2009 21:48

Odp: Światła do jazdy dziennej - LED
 
Ksenony nie emitują tyle ciepła, co zwykłe żarówki halogenowe.

neon2909 18-09-2009 21:17

Odp: Światła do jazdy dziennej - LED
 
Czy ktoś próbował zamontować światła do jazdy dziennej w miejsce świateł przeciwmgielnych w FF II fl. Może ktoś wie czy średnica światła przec. mgiel. w FF II FL jest taka sama jak FF II. Myślałem o tym żeby kupić same ramki w miejsce zaślepek zamontować je z lampami do jazdy dziennej firmy hella.

maureliusz 21-03-2010 12:08

Odp: Światła do jazdy dziennej - LED
 
Kupione:-D i założone!!!!

Kupiłem takie:
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
Pozycja:72920 Homolagacja, automatyczny wyłącznik - full wypas:-) Jarają jak szalone!

REWELACJA! Może zrobię maunala, chociaż montaż takich świateł to piece of cake :-)

alo68 21-03-2010 22:55

Odp: Światła do jazdy dziennej - LED
 
wstawił byś jakąś fotkę żeby zobaczyć jak to wygląda

maureliusz 07-04-2010 19:35

Odp: Światła do jazdy dziennej - LED
 
1 załącznik(i)
Na życzenie wrzucam foty :-)

juro 09-04-2010 08:04

Odp: Światła do jazdy dziennej - LED
 
Cytat:

Napisał maureliusz (Post 1407892)
Na życzenie wrzucam foty :-)

Czy na pewno zamontowałeś te światła zgodnie z przepisami?
Jaką masz odległość między wewnętrznymi krawędziami lamp?
Powinno być minimum 60 cm.

maureliusz 09-04-2010 13:14

Odp: Światła do jazdy dziennej - LED
 
Wiem, że powinno być 60cm. Niestety, udało się wyjść na 55cm:-) - takie życie. To i tak są najkrótsze światła, homologowane (podkreślam słowo homologowane) jakie udało się mi znaleść na rynku.

maxio4 22-08-2010 18:25

Odp: Światła do jazdy dziennej - LED
 
Podłączenie elektryczne świateł jest stosunkowo proste. Mam pytanie w sprawie montażu samych lamp. Czy ktos wie jakie swiatla wybrac aby spelnic przepisy ( 60 cm) i czy mozna zamontowac w miejscu halogenow przeciwmgielnych skoro gril jest tam polokragly? Moze ktos sobie z tym problemem poradzil? Pozdrawiam

kstilger 01-09-2011 20:44

Odp: Światła do jazdy dziennej - LED
 
Podbiję:) Czy ktoś z Was zna jakiś sprawdzony homologowany zestaw świateł do jazdy dziennej do FF2 (poza wspomnianym zestawem hella), który po zamontowaniu jest zgodny z przepisami i mógłby go z czystym sumieniem polecić?

Matych 01-09-2011 22:25

Odp: Światła do jazdy dziennej - LED
 
ja mam taki w miejscu halogenów -zdjęcia wrzucę jutro.

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

JohnLenin 02-09-2011 10:28

Odp: Światła do jazdy dziennej - LED
 
Witam. Moja foka ma włącznik z funkcją auto + czujnik zmierzchu. Czy dało by radę dołożyć światła dzienne, ale w taki sposób żeby włącznił świateł był na auto. Światła dzienne świeciły by się w dzień, a po zmierzchu zapalały by się świateł drogowe, a dzienne by gasły?

cksrv 02-09-2011 19:51

Odp: Światła do jazdy dziennej - LED
 
da sie

Matych 02-09-2011 20:31

Odp: Światła do jazdy dziennej - LED
 
Można tylko trzeba zaingerować w wiązkę modułu włącznika oświetlenia i dołożyć przekażnik ja wykorzystałem do ledów wiązkę od halogenów bo są one w właśnie miejscu halogenów

Andrzej_K 03-09-2011 11:00

Odp: Światła do jazdy dziennej - LED
 
Cytat:

Napisał Matych (Post 1703444)
ja mam taki w miejscu halogenów -zdjęcia wrzucę jutro.

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Też mam takie w miejscu halogenów. Tylko, że kupowałem w ubiegłym roku i zapłaciłem 250 zł + przesyłka.

Andrzej_K 03-09-2011 11:03

Odp: Światła do jazdy dziennej - LED
 
Cytat:

Napisał JohnLenin (Post 1703585)
Witam. Moja foka ma włącznik z funkcją auto + czujnik zmierzchu. Czy dało by radę dołożyć światła dzienne, ale w taki sposób żeby włącznił świateł był na auto. Światła dzienne świeciły by się w dzień, a po zmierzchu zapalały by się świateł drogowe, a dzienne by gasły?

Kup takie:

Cytat:

Napisał Matych (Post 1703444)
ja mam taki w miejscu halogenów -zdjęcia wrzucę jutro.
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Posiadają moduł który podłączasz bezpośrednio do akumulatora. Przy światłach "auto" jest tak jak chcesz - w dzień (dobre naświetlenie) palą się dzienne, a po zmierzchu lub nawet gdy się mocniej zachmurzy automatycznie zapalają się światła mijania.

Andrzej_K 03-09-2011 11:07

Odp: Światła do jazdy dziennej - LED
 
Cytat:

Napisał Matych (Post 1703797)
Można tylko trzeba zaingerować w wiązkę modułu włącznika oświetlenia i dołożyć przekażnik ja wykorzystałem do ledów wiązkę od halogenów bo są one w właśnie miejscu halogenów

To jaki jest u Ciebie moduł, tzn. jak się go podłącza? U mnie są trzy przewody plus i minus - podłączasz do akumulatora, a trzeci do świateł pozycyjnych i cała robota. Żadnych przekaźników. Lampy zasilane są z modułu, a moduł z akumulatora.

http://img33.imageshack.us/img33/1043/snap1dr.jpg

http://img546.imageshack.us/img546/8607/snap2j.jpg


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:47.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.