Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Focus (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=94)
-   -   [Focus 1998-2004] Kiedy włącza się wentylator chłodnicy? (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=119753)

konradwan 13-01-2011 10:42

Kiedy włącza się wentylator chłodnicy?
 
Witam,
Mam duży problem z chłodzeniem silnika. Termostat sprawdzony, płyn wymieniony, pompa nie wygląda na uszkodzoną, a komputer w trybie serwisowym pokazuje zamiast 89C nawet 110C. Oczywiście temperatura ta jest mocno zależna od stylu jazdy. Co najciekawsze, wskazówka od temperatury ciągle stoi pionowo.

Niemniej jednak, szukając przyczyny, zauważyłem że kłęby pary wodnej wydobywające się z grilla w dni deszczowe swobodnie lecą w górę. Zacząłem się zastanawiać nad działaniem wentylatorów chłodnicy.

Nie działają po uruchomieniu samochodu, do temperatury 100C także nie zauważyłem ich działania. Czy to normalne? Włączają się później, tylko w sytuacjach awaryjnych? Czy ich działanie uzależnione jest od klimatyzacji?

Pozdrawiam

mardz 13-01-2011 21:57

Odp: Kiedy włącza się wentylator chłodnicy?
 
w układzie jest wyższe ciśnienie,dlatego nie zagotuje wody nawet przy 11oc.sprawdz przekaźniki i czujnik temp.

driver110 13-01-2011 22:29

Odp: Kiedy włącza się wentylator chłodnicy?
 
Przy 89*C termostat zaczyna się otwierać i miesza się płyn z chłodnicy z tym z silnika. Otwiera się tzn. duży układ, przy temp ok. 110*C powinien włączyć się wentylator aby schłodzić ciecz do temperatury pracy silnika czyli około 100*C.
Może silnik nagrzać się również krótkotrwale nawet do 130*C, ale pod obciążeniem. Wtedy w układzie wytwarza się nadciśnienie nawet do 155 kPa. Całość zabezpiecza zawór bezpieczeństwa w korku wlewowym. Mogą być również dwa wentylatory z których jeden jest od klimy. Przy jednym wentylatorze gdy klima jest załączona latem działa cały czas,także gdy wentylator załącza się przy ok. 110* jest ok.

niko123 14-01-2011 09:37

Odp: Kiedy włącza się wentylator chłodnicy?
 
Temp w trybie serwisowym to tem z czujnika glowicy a nie wody, jak pokazuje zegar na desce.

konradwan 14-01-2011 12:41

Odp: Kiedy włącza się wentylator chłodnicy?
 
Temperatura z czujnika głowicy, dzięki za wyjaśnienie, nie wiedziałem, różne źródła podają różne wersje.
Niemniej jednak ta temperatura wynosiła zawsze 89C. Czy jeśli może ona teraz wynosić nawet do 110C, a temperatura płynu jest mniej wiecej w normie, to mam się martwić, czy nie?
Wskazówka od płynu wychyla się w stronę czerwonego, ale dopiero gdy na głowicy jest właśnie około 110C. I całkiem możliwe że to właśnie wtedy włącza się wentylator, bo nigdy wyższej temperatury nie osiągnąłem właściwie.
Nie wiem zupełnie jak interpretować ten problem. Gdybym nie właził do trybu serwisowego, to nawet nie wiedziałbym, że coś jest nie tak...

driver110 14-01-2011 19:38

Odp: Kiedy włącza się wentylator chłodnicy?
 
Sprawdź czy działa wentylator i czy nie ma różnicy w nagrzaniu bloku silnika i chłodnicy przy tych 110*C. Jeżeli różnica jest to termostat, jest zima i silnik nie powinien aż tak się nagrzewać.

konradwan 14-01-2011 19:54

Odp: Kiedy włącza się wentylator chłodnicy?
 
No właśnie nie wiem jak mam sprawdzić ten wentylator - skoro on się włącza tak późno, to zanim zdąże zatrzymać i zgasić samochód, a następnie zabrać kluczyk i otworzyć nim maskę, to zawsze zastaję wentylator wyłączony - temperatura silnika rzadko osiąga ponad 110C, wtedy wystarczy nawet zwolnić, a opada.
Termostat został sprawdzony i przeczyszczony przez mechanika. Uznał, że jest w pełni sprawny i że może to być pompa wody, ale co do tego, to on nawet nie jest pewien, w końcu wskazówka od temperatury płynu rzadko zmienia położenie...
A to czy jest różnica w nagrzaniu bloku, ręką nie powiem. Zdarzało mi się natomiast, że podczas deszczu, po rozgrzaniu samochodu leciała mi para z maski - była tak rozgrzana, że aż parowała znajdująca się na niej woda. Komputer pokazywał w tym momencie coś poniżej 100C. Zresztą przy 89C też ma chyba prawo woda parować, w końcu 10 stopni to żadna różnica...

driver110 14-01-2011 21:26

Odp: Kiedy włącza się wentylator chłodnicy?
 
Po jeździe zatrzymaj samochód, otwórz maskę odpal silnik poproś drugą osobę aby trzymała obroty silnika na ok. 3000 i obserwuj wentylator czy się załączy. Jeżeli jest dobry to musi się predzej czy póżniej załączyć. Nie pchaj tylko palców w wiatrak bo zgilotynuje:one:

Rafał A.(antek) 14-01-2011 23:15

Odp: Kiedy włącza się wentylator chłodnicy?
 
prawdopodobnie brak ci 1 biegu wentylatora.

fordf 06-02-2011 20:07

Odp: Kiedy włącza się wentylator chłodnicy?
 
Przegladnalem duza czesc watkow o:
- pompie wody,
- termostacie,
- czujniku temperatury na glowicy,
- korku od zbiorniczka wyrownawczego
i w sumie nie znalazlem jednoznacznej odpowiedzi, co moze byc przyczyna 'podwyzszonej' temperatury silnika i co zrobic, zeby rozwiazac problem.

Silnik 1,6 MK1 '99

U mnie sytuacja wyglada dosc podobnie, jezeli chodzi o zakres temperatur odczytywanych w trybie serwisowym i o stojaca pionowo wskazowke temp. cieczy na desce rozdzielczej (w jednym z watkow jest opis, ze wskaznik ten dziala skokowo, po przekroczeniu ok.110, wskazowka gwaltownie przechyli sie w kierunku czerownego pola).

Natomiast ja slysze wentylator i to dosc wyraznie, wlacza sie po przekroczeniu 102. Diagnostyka w aso, potwierdzila ze wszystko dziala poprawnie. Jednak do "tej" pory wentylator wlaczal sie od swieta, a teraz praktycznie po 20 min jazdy temperatura przekracza 102 (max 108 ). Czasami stojac na swiatlach udaje sie zbic temp do 99 i wtedy wentylator wylacza sie.

Odpalony silnik, pracujacy na wolnych obrotach, nie przegrzewa sie, nie osiaga temperatury ponad 102 i wentylator nie zalacza sie.

Mam tylko 1 wentylator i 1 predkosc wentylatora = auto wersja bez klimy.

Najczesciej wymieniane przyczyny:
- niewlasciwie odpowietrzony uklad chlodzenia
- awaria czujnika / uszkodzony przewod do czujnika / zaśniedziała wtyczka
- problem z korkiem
- pompa
- termostat

Czekam na ew. podpowiedzi / rozwiazania ...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:10.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.