Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mondeo 2000-2007] Bezproblemowa wymiana świec żarowych - czy to przypadek? (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=86312)

jendrekmak 17-12-2009 14:45

Bezproblemowa wymiana świec żarowych - czy to przypadek?
 
Witam, wczoraj wymieniałem świece w Focusie TDCI mojej kobitki, wiem nie ten dział ale idźmy dalej. Otóż wykręcenie świec poszło bezproblemowo a wiem, że wiele osób przy Mondeo ma z tym problemy. Wydaje mi się że zadziałały prawa fizyki (kurczliwość materiałów) więc może jest to dobry moment na mniejsze problemy przy demontażu. Zdaję sobie sprawę że w focusie świece są krótsze o ok. 2-3 cm ale mocowanie jest takie same.
Druga sprawa to ceny, obecnie ford robi promocję i w wielu sklepach świece do Mondeo zamiast ok. 50 zł kosztują ok. 30. więc zostaje parę groszy w kieszeni

damian0016 17-12-2009 17:17

Odp: Bezproblemowa wymiana świec żarowych - czy to przypadek?
 
dobrze wiedzieć planuję kupno świec będzie jak znalazł na browar jak się oszczędzi

piotrekR 17-12-2009 17:49

Odp: Bezproblemowa wymiana świec żarowych - czy to przypadek?
 
Ja wymieniałem w Mondeo świece w maju i też poszło gładko - wydaje mi się, że jeśli ktoś ich za mocno nie dokręci (powinny być chyba 13Nm) to nie powinno być problemów z odkręceniem. A na warsztatach często dokręcają bez klucza dynamometrycznego i albo za mocno (częściej) i jest problem z odkręceniem po jakimś czasie bo się zapiekają, albo za słabo (rzadziej) i zdarzają sie przedmuchy oraz nierówna praca silnika.

Bodzio 1 17-12-2009 18:46

Odp: Bezproblemowa wymiana świec żarowych - czy to przypadek?
 
Ja chce wymienić , i nie wiem czy tylko tą zepsutą czy wszystkie. Boje się że je ukręce,może jeszcze sie ktoś wypowie.

maku123 17-12-2009 19:02

Odp: Bezproblemowa wymiana świec żarowych - czy to przypadek?
 
Cytat:

Napisał piotrekR (Post 1312190)
powinny być chyba 13Nm.

W książce "Sam naprawiam - Ford Mondeo" podają 3 Nm.

damian0016 17-12-2009 19:17

Odp: Bezproblemowa wymiana świec żarowych - czy to przypadek?
 
najlepiej wymienić wszystkie

romekcz 17-12-2009 20:22

Odp: Bezproblemowa wymiana świec żarowych - czy to przypadek?
 
Cytat:

Napisał maku123 (Post 1312290)
W książce "Sam naprawiam - Ford Mondeo" podają 3 Nm.

Potwierdzam. Książkowa siła dokręcenia świec to 3Nm

piotrekR 17-12-2009 22:47

Odp: Bezproblemowa wymiana świec żarowych - czy to przypadek?
 
3Nm - też na początku tak dokręciłem mimo iż wydawało mi się to za słabo (przy silnikach benzynowych świece są dokręcane momentem 20-30Nm) i kiedy zaczęło wywalać olej przez gwint tych świec podczas pracy silnika zacząłem szukać jaki faktycznie powinien być moment dokręcania - okazało się, że w manualu z mondeo jest coś niedobrze odbite i powinna być jakaś cyfra przed trójką - już nie pamiętam gdzie bo było to ponad pół roku temu ale znalazłem potwierdzenie tego w internecie tzn. że ma być 13Nm.
Nie upieram się przy tym - jak ktoś chce dokręcić 3Nm to proszę bardzo ale jak spróbujecie te 3Nm kluczem świecę pociągnąć to zobaczycie na oko, że jest to o wiele za mało:roll:

karex 17-12-2009 23:53

Odp: Bezproblemowa wymiana świec żarowych - czy to przypadek?
 
3 Nm to równie dobrze można ręką dociągnąć :D .
Może im się pomyliło z dokręcaniem złącz elektrycznych bo serwisówka Forda nakazuje takie małe momenty przy kabelkach od świec.
A same świece jak koledzy napisali 13 Nm.
Niektórzy również smarują troszkę gwint pastą miedziową, coby na przyszłość się lekko wykręcały :D . Ale b. delikatnie.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 01:27.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.