Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Focus (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=94)
-   -   [Focus 1998-2004] Zawór EGR - jakie są objawy uszkodzonego ? (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=73033)

Kamil33 26-06-2009 11:13

Zawór EGR - jakie są objawy uszkodzonego ?
 
Wiem ze jest to popularny temat na forum jednak mam pytanie jakie są objawy uszkodzonego (zepsutego) zaworu EGR ponieważ byłem na kompie i wyszedł błąd tego zaworu pozatym nic się dzieje auto według mnie poprawnie działa ma moc niemuli i nie kopci.

phantom-kk 26-06-2009 20:51

Odp: Zawór EGR
 
Mulenie, kopcenie, spalanie - 3 objawy. Jak jest dobrze to możliwe, że masz już zaślepionego EGRa, czasami pokazuje to jako błąd. Jak jeździ dobrze ja bym nie ruszał.

motorek26 26-06-2009 21:38

Odp: Zawór EGR
 
Cytat:

Napisał phantom-kk (Post 1194194)
ja bym nie ruszał.

a ja bym sprawdził dla pewności czy jest gdzieś zaślepiony jeżeli nie to bym zaślepił i bym wiedział czy jest różnica czy nie ma

wicia.w 26-06-2009 22:29

Odp: Zawór EGR
 
zależy jaki był kod usterki jeśli uszkodzony jest czujnik lub wiązka czujnika położenia zaworu egr to moduł wykrywa usterkę i zawór egr nie jest uruchamiany może zapalić się kontrolka silnika jeśli zblokuje się zawór mechanicznie to przeważnie jak jest otwarty lub uchylony i wtedy może kopcić z rury wydechowej na czarno podczas przyspieszania i być odczuwalny spadek mocy i jeszcze może być uszkodzony zawór elektromagnetyczny uruchamiający zawór egr lub spadek podciśnienia w układzie i też zawór egr nie będzie prawidłowo pracował

Kamil33 27-06-2009 10:50

Odp: Zawór EGR
 
Spalanie na poziomie 9l/100km miasto ,trasa 5,5 l/100km przy prędkości do 140km/h co do cyklu miejskiego mechanik stwierdził przy tej pompie jako posiada ten silnik jest to normalne(nie będzie oszczędny).

radzique 27-06-2009 17:03

Odp: Zawór EGR
 
ale bzdura, ja przy mieszanej jeździe nie przekraczam 6l/100 km, w mieście 15 km w Pozaniu do pracy i 15 km z powrotem nigdy nie miałem więcej niż 7l/100 km, a jadę 15 km czasem 40 min przez korki. Dane mam od 6 miesięcy te same, tankuję średnio 3 baki na miesiąc, sprawdzam spalanie za każdym razem i mam bardzo równe wyniki. Najmniejsz wyszło 4,7 l/100 przy trasie, prędkość 100-120 km/h.
9l to jest strasznie dużo jak na ten silnik.

maciej_b 27-06-2009 17:41

Odp: Zawór EGR
 
Cytat:

Napisał radzique (Post 1194680)
9l to jest strasznie dużo jak na ten silnik.

potwierdzam, trasa (ok 100km/h) ok 5 litrów, miasto 6,5 litra. Wiem że 9 litrów jest możliwe przy tym silniku ale trzeba naprawdę ostro go cisnąć...

pawel2007 28-06-2009 11:43

Odp: Zawór EGR
 
9 litrów?! to rzeczywiście trochę jakby dużo; najwięcej spalał mi 7,5l, ale z przyczepą; nawet w mieście nie przekracza 6,5l; jeśli EGR nie jest zaślepiony to sprawdź wiązkę sterującą; też mnie to czeka ale jakoś nie mogę się zebrać

Kamil33 28-06-2009 13:53

Odp: Zawór EGR
 
Czy przy zaślepionym egr będzie palił mniej czy więcej.

maciej_b 28-06-2009 21:20

Odp: Zawór EGR
 
Mniej.
W Focusie może nie widać tak różnicy (elektroniczna pompa), w Escorcie, przy mechanicznej pompie po zaślepieniu zaworu spalanie spadło o ok 1 litr (czyściłem przy okazji zawór wewnątrz).
Ale przede wszystkim silnik jest elastyczniejszy w dolnym zakresie obrotów.

Kamil33 29-06-2009 09:32

Odp: Zawór EGR
 
Co ciekawe dolałem do paliwa pewnego preparatu(czyści układ paliwowy ) i spalanie spadło na mniej więcej 7,9l/100km.

maciej_b 01-07-2009 04:20

Odp: Zawór EGR
 
Zasyfione wtryski... a i pewnie pompa też.

olej03 09-11-2009 20:34

Odp: Zawór EGR
 
witajcie,
chciałbym się poradzić was nie robiąc kolejnego wątku.
Otóż mam FF I 99r 1.8 TDDI endura i którego razu zobaczyłem pod maska dziwna rzecz a mianowicie przerwany jeden z 3 kabli podłączonych do zaworu EGR, jest całkowicie urwany od wtyczki która jest przy EGR. Jak na razie nic nie dymi na szczęście, ale spalanie jest dość wysokie w mieście ok 10l/100km. Co może sie dziać z tym całym zaworem? jak to wpływa na prace silnika?

tomasini 11-11-2009 11:29

Odp: Zawór EGR
 
Rzeczywiście, z tym spalanie jest coś nie tak. Mój w jeździe mieszanej ( z przewagą miasta - Bydgoszcz ) nigdy jeszcze nie przekroczył 6l. Trasa około 5l a przy ekonomicznej jeździe nawet poniżej

piotrek 74 12-11-2009 07:38

Odp: Zawór EGR
 
olej03 żadnych błędów nie pokazuje ? (wszystkim co kabelki mieli po odcinane wyskakiwały błędy) To jest chyba najnowsza i najszybsza technika odcinania tegoż zaworu ,bo według starej trzeba zaślepić (ale tu trzeba trochę czasu poświecić) Ale według starego przepisu nikomu spalanie nie wzrosło i poprawiła się dynamika w dolnym zakresie obrotów .

P.s dorzuć fotkę z tym kabelkiem ,O ERG poczytaj na forum jest wszystko opisane

olej03 18-11-2009 19:29

Odp: Zawór EGR
 
piotrek 74 dzięki za zainteresowanie, wygląda to takjak na fotce niżej [sory za jakość].
nie wiem czy pokazuje błędy, nie sprawdzałem auta pod kompem. Czy ten oderwany kabelek możne powodować jasiek uszkodzenia? Jeśli chodzi obroty to jazda zaczyna się od ok. 2000, ale niżej nie jest zamulony. http://www.polejniczak.pl/2.jpg

iAntonio 18-11-2009 20:06

Odp: Zawór EGR
 
Cytat:

Napisał maciej_b (Post 1194698)
potwierdzam, trasa (ok 100km/h) ok 5 litrów, miasto 6,5 litra. Wiem że 9 litrów jest możliwe przy tym silniku ale trzeba naprawdę ostro go cisnąć...

przyłączam się (chociaż nie na temat EGR)
średnio po mieście od 5,8 do 6,5 i nie jeżdżę wolno :)

iAntonio 19-11-2009 14:03

Odp: Zawór EGR
 
Cytat:

Napisał kozik77 (Post 1292511)
ja nie wiem co wy robicie z tymi samochodami... pchacie czy co...:)

w jakim sensie? czyżbyś wątpił w to spalanie? :)

kozik77 19-11-2009 20:16

Odp: Zawór EGR
 
ano wiesz jak słyszę " średnio po mieście 5,8-6,5 " , to mi się sam uśmiech na usta ciągnie ... a jak jeszcze widzę dodatek pod tytułem "i nie jeżdżę wolno" to już w ogóle... chyba, że wasze autka to ciągną pół na pół z baku i z atmosfery...

piotrek 74 19-11-2009 20:29

Odp: Zawór EGR
 
olej03zrób jak większość radzi zaślep go a później podłącz ten kabelek (troszkę pracy a przynajmniej wykluczysz jedną z możliwości i bez wkładu finansowego )
wydaje Mi się że gdy podłączysz ten kabelek zacznie dobrze kopcić przy przyśpieszaniu (ja jeszcze z ERG nie miałem problemu a jest już załatany )
Ps mam nadzieję że wymieniałeś przynajmniej filtr powietrza :lol:

iAntonio 19-11-2009 20:49

Odp: Zawór EGR
 
Cytat:

Napisał kozik77 (Post 1293334)
ano wiesz jak słyszę " średnio po mieście 5,8-6,5 " , to mi się sam uśmiech na usta ciągnie ... a jak jeszcze widzę dodatek pod tytułem "i nie jeżdżę wolno" to już w ogóle... chyba, że wasze autka to ciągną pół na pół z baku i z atmosfery...

to co prawda nie należy do tego tematu - za co przepraszam autora - ale to nie jest przechwalanie się typu kto ma mniejsze spalanie, ale prawdziwa informacja dla porównania, czy wszystko ok z foką.
Nie ma tu chyba radaru :) więc odnośnie mojej szybkiej jazdy - w zabudowanym minimalnie 80, wolniej nie potrafię ani ja ani mój Fokuś. Dla informacji - do Chorwacji ze średnią od 130 do 160km/h spaliłem na baku 7,2. Moim zdaniem to mało na taka jazdę :)

majkelll 11-04-2010 22:31

Odp: Zawór EGR
 
Witam.Ja też mam takie pytanie.
Mam urwane wszystkie kabelki od zaworu EGR i na kompie pokazał błąd,ale na razie nic się nie dzieje,autko jeździ idealnie i teraz nie wiem czy jechać z tym do naprawy czy tego nie ruszać.Co radzicie ?

gozdziu 13-04-2010 10:43

Odp: Zawór EGR
 
Witam.W czwartek przymierzam sie do zaślepienia zaworu w Foce MKI 2004 TDCI.
Powodem prób kombinacji jest bład który ostatnio pojawił mi sie na kompie:

P0401 Exhaust Gas Recirculation Flow Insufficient Detected

I teraz pytanie do wszystkich posiadaczy TDCI łącznie z informacja z którego roku jest wasza foczka czy po zaslepieniu EGR(za pomoca kawałka blachy jak w opisach) pojawiaja sie równiez błędy na komputerze??

Powodem pytania jest to że martwie sie troche czy z iloscia elektroniki jaka jest w tym samochodzie zaślepienie nie spowoduje niepoprawności w dzialaniu lub co gorsza jakichs uszkodzen(lamby itp.)

Z góry dzieki za odpowiedź.

Pozdrawiam gozdziu

kf2000 13-04-2010 16:53

Odp: Zawór EGR
 
Jetem właśnie w trakcie przerabiania tego samego problemu. Foka 1.8 TDCI z 2004, 215 kkm.

Błąd ten sam P0401. Po skasowaniu wyskoczył ponownie po 200km. Też zastanawiam się nad zaślepieniem ale raczej zakładam że błąd dalej będzie się pojawiał bo pewnie zawór zasyfiony i będzie się przycinał pomimo zaślepienia.

Nie stać mnie na nowy EGR, a czyszczenie też kosztuje i nie daje gwarancji.

Wymyśliłem sobie takie rozwiązanie. Kupiłem ELM327 i zaślepię zawór. Pojawiające się błędy będę usuwał co jakiś czas, w sumie nawet nie muszę ich usuwać, raczej będę je monitorował aby nie przegapić czegoś poważnego.

Krzysiek

majkelll 14-04-2010 20:12

Odp: Zawór EGR
 
Witam.
A ja co mam zrobić z tymi kabelkami ?
Chyba pojadę do mechanika i wymienię całe gniazdo na nowe i wszystkie je podłącze ?

gozdziu 15-04-2010 20:37

Odp: Zawór EGR
 
Zawór zaślepiony.Krzysztof ja również jakieś dwa tygodnie temu zakupiłem ELM327 i z stąd wiem ze mam problem z EGR.

Wracajac do tematu po zaslepieniu tylko podjechałem pod dom z garażu(500m)wiec za dużo nie powiem.Żadne kontrolki się nie świecą (czytałem gdzieś ze komuś check engine sie zaczął świecić).

Jutro zrobię nią z 60 km to zobaczę czy jest jakaś zmiana w pracy silnika a następnie na powrocie do chaty mam 200 km autostrady :) po tym odcinku podłączę pod interfejs i dam znać co i jak.

Pozdrawiam gozdziu

gozdziu 15-04-2010 20:44

Odp: Zawór EGR
 
"majkelll" sorry za małe zainteresowanie Twoim problemem ale nasze silniki są trochę różne.

Jak coś to załącz jakieś zdjęcie ja mam TDCI u mnie nie ma kabelków są wężyki na EGR nie mam żadnego wtyku trzeba najpierw ustalić czy u Ciebie w TDDI wygląda to tak samo wtedy możemy podyskutować.No i najważniejsze napisz od kiedy masz furę może był problem i poprzedni właściciel zamiast kupić EGR rozwiązał problem metoda "łopatologiczna".
W momencie kiedy podłączysz wszystko okaże się ze do tych kosztów trzeba będzie dorzucić jeszcze zawór.

I jeszcze jedno czy na kompie pokazuje ci jakieś błędy?

Pozdrawiam gozdziu

jasiuprezes1 30-04-2010 22:36

Odp: Zawór EGR
 
cześć .jestem tu nowy.mówicie o zaślepianiu zaworu EGR.ja osobiście bym zaślepił rurke metalową która doprowadza spaliny do kolektora ssącego.natomiast otwór wkolektorze ssącym zamontować kruciec wraz z rurką podłączoną do filtra powietrza.uwarzam że takie podłączenie nie załączy żadnych błędów o których wspominacie.odpiszcie co o tym sądzicie.

piotrek 74 01-05-2010 08:15

Odp: Zawór EGR
 
jasiuprezes1> dobrze myślisz -ale tą rurkę musisz podpiąć za turbem bo ciśnienie poleciiiiiiiii
najprostszy sposób blaszka miedzy zaworem a rurką i żadne błędy nie wyskakują(przy sprawnym)
majkelll -poszukaj na forum był opis jak mają być podłączone

jasiuprezes1 01-05-2010 11:30

Odp: Zawór EGR
 
Właściwie masz racje. Ja myślałem że gdy zawór pracuje do silnika przedostają się sadze które zanieczyszczają dysze zaworu i kolektor ssący co prowadzi do uszkodzenia tego urządzenia.Drugą sprawą gdy zdejmujesz noge z gazu przy zaślepionym zaworze wytwarza się podciśnienie i auto szybciej zwalnia a turbina nie tłoczy sprężonego powietrza .Mi chodziło o to aby zachować funkcjonalność tego zaworu na czystym i chłodnym powietrzu które dostarczymy z obudowy filtra powietrza.Ja wiem,więcej komplikacji przy moim pomyśle ale ja tak to zrobię.J:pomysl:eśli wiecie coś więcej i lepiej uświadomcie mnie ponieważ nie jestem mechanikiem tylko bawie się w te klocki od czasu do czasu.

piotrek 74 02-05-2010 15:45

Odp: Zawór EGR
 
Cytat:

Napisał jasiuprezes1 (Post 1426846)
Ja wiem,więcej komplikacji przy moim pomyśle ale ja tak to zrobię.Jeśli wiecie coś więcej

a lepiej nie zawsze :027: ale po co dostarczać silnikowi powietrze drugą rurką jak od tego jest dolot i do tego chłodzony ?:wink:

jasiuprezes1 02-05-2010 19:48

Odp: Zawór EGR
 
zgadza sie, jest chlodzony poniewarz turbina rozgrzewa to powietrze,jednak niewiem jakie opory powstaja na interkuler i turbinie pdczas zwalniania gdy nie pracuje turbina.podczas zwalniania otwiera sie egr i rozluzni opory ssania powietrza przez silnik,przez co samochod bedzie powoli zwalnial.im szybciej zwalniasz dluzej przyspieszasz a oszczednosci gdzie,druga sprawa czyste powietrze a nie spaliny na wolnych obrotach co oznacza leprze spalanie a elektronika sama utrzyma wolne obroty po przez obciencie zuzycia paliwa.napiszcie morze mam racje albo sie myle.

piotrek 74 02-05-2010 20:09

Odp: Zawór EGR
 
po zaślepieniu przecież ssa czyste powietrze . A jak chcesz się bawić to lepiej odkręć kolektor ssący i go dobrze wymyj bo teraz na pewno średnice dolotu masz zmniejszoną o jakieś 10-25 % .Odkręć tą gumę od kolektora i zobacz ile będziesz miał smoły na ściankach kolektora :shock: obstawiam że od dwóch do czterech mm i tu jest parę koników w plecy a jakie opory:D

jasiuprezes1 02-05-2010 20:34

Odp: Zawór EGR
 
tak zgadzam sie z toba.wczoraj to ogladalem.niestety pozostawie to czyszczenie na wakacje.

OphisR 04-05-2010 07:43

Odp: Zawór EGR
 
Witam
widziałem na youtube filimik jak czyścić ten zawór, a co wy polecacie niedrogiego ale skutecznego. Bo zastanawiam się nad takim zabiegiem.
Zawsze tankowałem BP Ultimate ale ostatnio mnie coś tchnęło i zatankowałem zwykłego Diesla na BP, efekt prawie natychmiastowy, jak jest zimny to puszcza ciemne bąki przy przyspieszaniu, jak się rozgrzeje jest ok.
Ludzie wcześniej jeździli na zwykłych paliwach diesel i wszystko było ok a teraz jak się nie naleje tego droższego to się takie rzeczy zdarzają. Ciekawe czy te nasze samochody takie wymagające się zrobiły czy te tańsze paliwa są słabszej jakości. Mój silnik to 1.8 TDDI 90 kM

mkaminski100 04-05-2010 13:23

Odp: Zawór EGR
 
Cytat:

Napisał OphisR (Post 1428471)
Witam
widziałem na youtube filimik jak czyścić ten zawór, a co wy polecacie niedrogiego ale skutecznego. Bo zastanawiam się nad takim zabiegiem.
Zawsze tankowałem BP Ultimate ale ostatnio mnie coś tchnęło i zatankowałem zwykłego Diesla na BP, efekt prawie natychmiastowy, jak jest zimny to puszcza ciemne bąki przy przyspieszaniu, jak się rozgrzeje jest ok.
Ludzie wcześniej jeździli na zwykłych paliwach diesel i wszystko było ok a teraz jak się nie naleje tego droższego to się takie rzeczy zdarzają. Ciekawe czy te nasze samochody takie wymagające się zrobiły czy te tańsze paliwa są słabszej jakości. Mój silnik to 1.8 TDDI 90 kM

Ten filmik to jakas dziwna sprawa, bo najlepiej to wyczyscic dluga szczotka (druciana lub nawet do zebow) i pozwolic, zeby caly czas sadza byla mokra i sie rozmakala.
Co do EGR to na zimnym silniku zaraz po odpaleniu jest otwarty i zagrzewa dodatkowo silnik, dlatego po zaslepieniu wiele aut pracuje jak Ursus na zimno.
Przy puszczeniu gazu jest zamkniety wiec nie ma wplywu na prace, ale dodaje cieplego powietrza do dolotu co troche kloci sie z intercoolerem. Zreszta czuc, ze rura do kolektora dolotowego jest zimna a sam kolektor cieply.
Wiele aut ma tez grzalke plynu od weza idacego do EGR co po zaslepieniu sie traci.
Sa wiec plusy i minusy zaslepiania EGRa

na koniec dodam, ze widzialem wlasnie dziwny EGR z dodatkowa gruszka podcisnienia, jakby jakas przepustnica rurki dochodzacej do EGR. niestety nie zrobilem temu zdjecia.

trociu 27-06-2010 12:14

Odp: Zawór EGR
 
Cytat:

Napisał kf2000 (Post 1412886)
Jetem właśnie w trakcie przerabiania tego samego problemu. Foka 1.8 TDCI z 2004, 215 kkm.

Błąd ten sam P0401. Po skasowaniu wyskoczył ponownie po 200km. Też zastanawiam się nad zaślepieniem ale raczej zakładam że błąd dalej będzie się pojawiał bo pewnie zawór zasyfiony i będzie się przycinał pomimo zaślepienia.

Nie stać mnie na nowy EGR, a czyszczenie też kosztuje i nie daje gwarancji.

Hej. Coś zrobiłeś z tematem? U mnie właśnie zaczął pojawiać się ten błąd i przymierzam się do naprawy. Jakoś do zaślepienia nie jestem przekonany więc raczej skłaniam się do czyszczenia/wymiany.

mkaminski100 27-06-2010 14:08

Odp: Zawór EGR
 
Cytat:

Napisał trociu (Post 1464324)
Hej. Coś zrobiłeś z tematem? U mnie właśnie zaczął pojawiać się ten błąd i przymierzam się do naprawy. Jakoś do zaślepienia nie jestem przekonany więc raczej skłaniam się do czyszczenia/wymiany.

EGR jest otwierany podcisnieniem, wiec zaslepienie i tak nic nie da. Mozna zaslepic i zyc z bledem, albo porzadnie wyczyscic i miec spokoj na kilka lat. Niestety porzadne czyszczenie wiaze sie ze zdjeciem kolektora czyli kilka godzin pracy. Jezeli zrobisz to jednak dobrze to zawsze jest oszczednosc wzgledem kupna nowego EGRa.

trociu 29-06-2010 09:19

Odp: Zawór EGR
 
Cytat:

Napisał gozdziu (Post 1415104)
Zawór zaślepiony.Krzysztof ja również jakieś dwa tygodnie temu zakupiłem ELM327 i z stąd wiem ze mam problem z EGR.

Wracajac do tematu po zaslepieniu tylko podjechałem pod dom z garażu(500m)wiec za dużo nie powiem.Żadne kontrolki się nie świecą (czytałem gdzieś ze komuś check engine sie zaczął świecić).

Jutro zrobię nią z 60 km to zobaczę czy jest jakaś zmiana w pracy silnika a następnie na powrocie do chaty mam 200 km autostrady :) po tym odcinku podłączę pod interfejs i dam znać co i jak.

Pozdrawiam gozdziu

Hej
I jak sprawuje się Twój Fordzik po tej przeróbce. Mi ostatnio zaczął się pojawiać błąd P0401 i zastanawiam się co zrobić z fantem. Na razie myślę o rozkręceniu i przeczyszczeniu, ale gdzieś wyczytałem, że w naszych TDCI trudno się do tego dobrać. Z tego co widziałem na szybko, to całość jest z tyłu i może być problem z rozłożeniem.

mkaminski100 29-06-2010 09:34

Odp: Zawór EGR
 
Cytat:

Napisał trociu (Post 1465533)
Hej
I jak sprawuje się Twój Fordzik po tej przeróbce. Mi ostatnio zaczął się pojawiać błąd P0401 i zastanawiam się co zrobić z fantem. Na razie myślę o rozkręceniu i przeczyszczeniu, ale gdzieś wyczytałem, że w naszych TDCI trudno się do tego dobrać. Z tego co widziałem na szybko, to całość jest z tyłu i może być problem z rozłożeniem.

Najpierw musisz zdjac kolektor wydechowy z turbo, potem dolot. W TDDI turbo to 30-40 minut pracy, w TDCI trzeba sie wiecej nagimnastykowac (turbo wieksze i trudniej wychodzi), ale tez sie da wyrobic w godzine.
Generalnie to najlepszy sposob na czyszczenie EGRa.
No chyba, ze masz dluga szczotke druciana (cos jak szczoteczka do zebow) i wyczyscisz go benzyna lub ropa, potem sprawdzisz lusterkiem jak jest czysty i pokrecisz silnikiem bez swiec (zeby bezpiecznie wyrzucic plyn i brud z silnika)


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:27.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.