Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Fotorelacje z napraw (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=163)
-   -   Mondeo MK3 - Zawór EGR - czyszczenie , zaślepianie (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=78056)

ery 05-09-2009 21:44

Mondeo MK3 - Zawór EGR - czyszczenie , zaślepianie
 
Witam wszystkich. Mam drobny kłopot z Mondeo 2.0 TDCi 2005r. Konkretnie problem jest z zaworem EGR jak się wydaję. Przyznam szczerze że po pojawieniu się problemu (nadmierne kopcenie przy dodawaniu gazu, w ubiegłym roku wydawało się że tak nie kopcił) nastąpiła wizyta w warsztacie gdzie został zaśllepiony dolot spalin. Kopcenie zniknęło ale niestety pojawił się bład recylkulacji spalin. Nastąpiła druga wizyta gdzie zawór został przemyty i odetkany. Ale znów kopcił jak 20-letni diesel. Znów wizyta, znów zatkanie i znów błąd. Po telefonie do nich że jest błąd ich rada to wymiana zaworu EGR :roll: Oczywiście nie ich pieniądze więc mogą wymieniać ale nie dali pewności że przestanie kopcić. No to wizyta w innym warsztacie ale widzę że mają te same metody, jak kopci to zatykamy dolot spalin i po sprawie a że świeci się kontrolka błędu to z tym można jeździć. Tyle że ja tak nie chcę, ma być dobrze zrobione bo skąd będę wiedział czy nie pokazał się jakiś nowy problem, nowy błąd ? Po przeczytaniu na forum kilkunastu tematów na temat zatykania EGR-a doszedłem do wniosku że w warsztatach guzik się znają i zrobię to sam. Skąd taki wniosek ? Bo owszem zatykać można ale starsze wersje, nie okablowane a w 2005 mam okablowany, dlatego wywalał błąd ciągle po zatkaniu. Przeczytałem o zatkaniu ale zrobieniu 3 otworków 6mm żeby błędu nie wywalał i postanowiłem iść w tą stronę. Dziś zawór został wyjęty, zbyt mocno nie był zanieczyszczony bo był ostatnio myty ale i tak go wymyłem dokładnie w benzynce. Ręcznie sprawdziłem że zawór pracuje, otwiera się i zamyka bez problemu choć trzeba siły trochę użyć. Po wyczyszczeniu i dorobieniu blaszki przed złożeniem chciałem sprawdzić jak się będzie zawór zachowywał bo ktoś dawał filmik jak wygląda praca zaworu więc chciałem zobaczyć czy pracuje a nie odrazu skręcać. Najpierw sprawdziłem membranę dmuchając w wężyk i próbując zassać powietrze ale membrana raczej jest dobra bo ani wdmuchnąć nie mogłem ani wyciągnąć powietrza. Niestety po podłączeniu zaworu na krótko i odpaleniu silnika nie nastąpiła żadna reakcja, samochód pracował chwilę i na jałowym biegu i na wyższych obrotach i nic. Zawór stał w miejscu choć jak ręcznie go sprawdzałem to działał. W związku z tym mam kilka pytań, mam nadzieję że ktoś będzie znał na nie odpowiedzi i mi pomoże.
1. Czy naciskając na zamknięty zaworek który zamyka dolot spalin trzeba użyć dość sporo siły żeby go otworzyć czy powinien nawet pod naciskiem palca się otworzyć ?
2. Jak sprawdzić czy jest właściwe podciśnienie wytwarzane potrzebne do działania tego zaworu ?
3. Po jakim czasie po odpaleniu silnika zawór powinien pracować ? Na filmiku było to ok 10 sekund zanim zawór zaczął pracować, u nas odpalony był dłużej i nic.
4. Co wytwarza podciśnienie, ten modułek z którego dochodzi przewód do EGR-a ?
5. Jak mocne powinno być podciśnienie wytwarzane do otwarcia zaworu, patrząć na siłę sprężyny to powinno być dość duże a na odpalonym silniku dotykałem językiem przewodu i czułem że coś tam jest ale nie za dużo, czy te podciśnienie się zbiera w zaworze w membranie i dopiero zawór otwiera czy powinno być od razu mocne i zdatne do otwarcia zaworu ?
Dodam że przewody są raczej szczelne bo sprawdzałem je, sprężyna raczej nie powinna być za mocna bo z czasem raczej słabnie a nie się wzmacnia. A chyba zawór też działa prawidłowo skoro kopci przy niezaślepionym dolocie, może trzeba dłużej poczekać na jałowym aż się otworzy ? Zastanawia mnie też te podciśnienie, może tu jest problem ? Będę wdzięczny za wszystkie opinie i sugestie.
Pozdrawiam.

ery 06-09-2009 15:03

Odp: Zawór EGR do wymiany czy brak podciśnienia do jego otwarcia ?
 
Dalej wertuję Google i to co znalazłem to to że podciśnienie wytwarza pompa vacum która wytwarza ciśnienie dla układu hamulcowego. Czyli gdyby było za małe podciśnienie dla zaworu EGR to byłoby za małe i na pompę hamulcową i byłyby z nią problemy jakieś czy nie ma to takiego przełożenia ?

ery 08-09-2009 11:17

Odp: Zawór EGR do wymiany czy brak podciśnienia do jego otwarcia ?
 
Nikt nie wie jak wygląda sprawa z tym podciśnieniem, jak je sprawdzić ?

jendrekmak 13-09-2009 00:42

Odp: Zawór EGR do wymiany czy brak podciśnienia do jego otwarcia ?
 
Jeśli masz turbinę sterowaną podciśnieniem to przy podniesionej masce stojąc w otwartych drzwiach kierowcy dajesz wyższe obroty 2500-3000, pomiędzy maską a szybą widzisz jak działa podciśnienie przy zmianie geometrii łopatek turbiny i wtedy wiesz że pompa vacum działa. Jeśli masz turbinę sterowaną elektrycznie to niestety ten sposób nie działa. Natomiast skoro nie narzekasz na skuteczność układu hamulcowego to znaczy, że podciśnienie chyba masz ok. Sprawdź natomiast wszystkie przewody podciśnienia, może któryś się wysunął lub przetarł. Nie jestem pewien czy jest jakaś sygnalizacja gdy jest zepsuty któryś z zaworków sterowania podciśnieniem, znajdujących się na silniku.

ery 13-09-2009 15:36

Odp: Zawór EGR do wymiany czy brak podciśnienia do jego otwarcia ?
 
Turbiny nie sprawdzałem szczerze mówiąc ale hamulce w porządku więc pompa podciśnienia raczej dobra. Muszę wyciągnąć zawór jeszcze raz i sprawdzić go jeszcze.

sebamerc 28-09-2009 18:17

Odp: Zawór EGR do wymiany czy brak podciśnienia do jego otwarcia ?
 
Daj spokój z zaworem tylko sprawdź czujnik który steruje tym zaworem jest przykręcony do kolektora ssącego.To on się zabrudza i nie przepuszcza podciśnienia ja miałem to samo wyczyściłem i jest spokój a wcześniej kopcił jak lokomotywa.A dokładnie to jest to zawór elektromagnetyczny sterujący egr.

jendrekmak 29-09-2009 12:48

Odp: Zawór EGR do wymiany czy brak podciśnienia do jego otwarcia ?
 
A jak ten zawór wyczyściłeś? Jakiś płyn czy rozbierałeś?

Mariusz 29-09-2009 13:13

Odp: Zawór EGR do wymiany czy brak podciśnienia do jego otwarcia ?
 
Cytat:

Napisał jendrekmak (Post 1254260)
A jak ten zawór wyczyściłeś? Jakiś płyn czy rozbierałeś?

Należy go wymontować z silnika, a następnie wyczyścić np. wstępnie śrubokrętem, patykiem od lodów. Następnie pędzelek i ropa do czysta. Nie stosuj preparatów typu rozpuszczalnik nitro itp. (za suchy), bo EGR się może zatrzeć!

jendrekmak 29-09-2009 17:43

Odp: Zawór EGR do wymiany czy brak podciśnienia do jego otwarcia ?
 
Wyjaśnijmy coś bo zaczyna się to wszystko plątać.
EGR to zawór recyrkulacji spalin na przewodzie dolotowym po lewej stronie silnika patrząc od frontu (pomiędzy rurą gumową a kolektorem dolotowym).
Natomiast zaworek elektromagnetyczny sterujący podciśnieniem EGRa wspólnie z zaworkiem sterowania łopatek turbiny jest umieszczony również na dolocie ale na kolektorze plastikowym przykręconym do głowicy i znajduje się w okolicy 3 i 4 cylindra.W 2 wersjach jako 1 zintegrowany (przy EGR z podciśnieniem i elektryką) albo jako 2 oddzielne (przy EGR tylko z podciśnieniem bez elektryki)

Jak czyścić EGR to ja wiem ale zrozumiałem, że mój przedmówca mówił o jednym z tych dwóch zaworków sterujących podciśnieniem a nie o EGR sterującym ilością spalin w układzie dolotowym powietrza.

Chociaż jak czytam pierwszy post kolegi "ery" w tym wątku to wydaje mi się, że ma elektrykę na zaworze EGR (bo wyskakuje błąd zaworu EGR po zaślepieniu) więc w jego przypadku zawór sterujący podciśnieniem jest tylko jeden i na nic mi info o czyszczeniu bo ja mam 2 zaworki i są one inaczej zbudowane.

sebamerc 06-10-2009 00:07

Odp: Zawór EGR do wymiany czy brak podciśnienia do jego otwarcia ?
 
Panowie ja mam silnik z turbiną sterowaną elektrycznie a nie podciśnieniowo więc mam tylko jeden (a nie dwa) zawory-czujniki.To on steruje egr jego otwarciem i zamknięciem.Pojechałem do gościa rozebrał go i wyczyścił sprężonym powietrzem i problem zniknął.U Was panowie są dwa koło siebie jeden steruje egr a drugi geometrią turbiny ten z lewej chyba jest do egr trzeba zobaczyć gdzie idzie wężyk i wtedy go wykręcić i wyczyścić.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:40.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.