Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Focus (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=94)
-   -   [Focus 1998-2004] 1.6 Zetec - wysokie spalanie przy ruszaniu (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=231302)

witeck 28-09-2015 13:01

1.6 Zetec - wysokie spalanie przy ruszaniu
 
Witam,
Zmagam się ciągle z wysokim spalaniem w swoim Focusie. Średnia w mieście około 11,5-12,0 l/100km przy baaardzo spokojnej jeździe, bez klimatyzacji, stosując zasady eco-drivingu i hamowaniem silnikiem.
Na komputerze zero błędów, moc w aucie też raczej jest. W międzyczasie robiłem reset kompa.
Jedyne co zauważyłem to bardzo wysokie wartości chwilowego spalania przy ruszaniu rzędu 45-55l/100km (na 55 po prostu kończy się licznik). Ruszanie bardzo spokojne, obrotomierz w okolicach 1500 obr/min. Na wyższych biegach średnia spalania raczej w normie.
Do tej pory wymieniłem rozrząd, filtry, olej, świece (jedna świeca była pęknięta) oraz sondę (po wymianie rozrządu wywalił błąd sondy).
Przed wymianą rozrządu takich wartości spalania średniego przy ruszaniu nie pokazywał. Rozrząd wymieniony poprawnie (sprawdzone)
W związku z powyższym kilka pytań:
- jeżeli wierzyć wskazaniom komputera to co może powodować wysokie spalanie przy ruszaniu?
- co w trakcie wymiany rozrządu mogło zostać źle podłączone/uszkodzone i może mieć wpływ na zwiększone zużycie paliwa?
Pozdrawiam

silencer7 28-09-2015 14:25

Odp: 1.6 Zetec - wysokie spalanie przy ruszaniu
 
Najpierw to może sprawdź czy wskazania komputera pokrywają się z realnym spalaniem. Z tego co kojarzę chyba można skorygować obliczenia komputera o jakiś współczynnik - może u ciebie jest coś przestawione "do góry" i dlatego tyle ci pokazuje.
Zalej pod korek, przejedź ze 300 - 400 km, zalej znowu pod korek, policz ile ci spalił i porównaj z kompem.

Kamdz 28-09-2015 14:30

Odp: 1.6 Zetec - wysokie spalanie przy ruszaniu
 
Może po prostu komputer ma jakiś błąd?

jarhel74 28-09-2015 14:42

Odp: 1.6 Zetec - wysokie spalanie przy ruszaniu
 
Jeśli to spalanie realne a nie z kompa, może jakieś fałszywe powietrze?
Jakiś wężyk podciśnienia mogli uszkodzić/spadł i komp dolewa paliwa bo ma za dużo powietrza i nieprawidłową mieszankę?

witeck 28-09-2015 15:12

Odp: 1.6 Zetec - wysokie spalanie przy ruszaniu
 
Realne spalanie z ostatniego testu to właśnie 11,5 (przy 90% miasto i 10% poza miastem). Jazda bardzo spokojna. Ruszanie przy obrotach nie więcej niż 2000 obr/min. Jedyne czego nie zrobiłem, to nie zresetowałem kompa żeby porównać średnie spalanie z tym realnym.
Skorygować ustawienia pewnie można, tylko ja szukam przyczyny podwyższonego spalania, bo średnia 11,5 w mieście przy ekonomicznej jeździe to trochę za wysoko. To co zauważyłem to właśnie wysokie wartości spalania chwilowego przy ruszaniu - co wcześniej nie występowało i co mogłoby sugerować jakiś problem.

robdol 29-09-2015 09:19

Odp: 1.6 Zetec - wysokie spalanie przy ruszaniu
 
jedna uwaga masz kombi z silnikiem 1.6 , piszesz że pali 11,5 w mieście (90% miasto) wg. mnie to całkiem realne spalanie dla tej kombinacji jest
miałem dwa mk1 1.6 jednego przed liftem i jednego po - oba paliły między 9 a 10,3 ale to były 5d hb .. Ty masz kombi auto już nie młode więc wynik całkiem prawdopodobny.

Sprawdź jedynie czy któryś zacisk hamulcowy lub bęben z tyłu nie blokuje się trochę

Fulara 29-09-2015 09:37

Odp: 1.6 Zetec - wysokie spalanie przy ruszaniu
 
moje pali 6,5 - 8,5 więc na pewno nie jest to normalne spalanie

witeck 29-09-2015 10:48

Odp: 1.6 Zetec - wysokie spalanie przy ruszaniu
 
Panowie,
Czy cewka zapłonowa oraz kable mogą być powodem wyższego spalania? Podobno cewka jeszcze oryginalna a kable widać, że było coś z nimi kombinowane bo każdy kabel ma markerem opisany numer. Auto posiada moc, nie jest jakieś mułowate, chociaż nie mam odniesienia ale wydaje mi się, że mógłby jechać lepiej.
Stan zacisków hamulcowych sprawdzę.
Pozdrawiam

Haden 29-09-2015 11:43

Odp: 1.6 Zetec - wysokie spalanie przy ruszaniu
 
Jeśli nie odczuwasz szarpania, dławienia, nie masz problemu z odpaleniem to sądzę, że przewody masz w porządku tak samo i cewka i nie powinny mieć nic do tego, ale dla pewności zawsze możesz w ciemności otworzyć maskę i zobaczyć czy Ci iskry "nie skaczą" po przewodach.

No i jeszcze nie którzy mówią o przepływomierzu jako możliwym winowajcą.

miery 29-09-2015 11:45

Odp: 1.6 Zetec - wysokie spalanie przy ruszaniu
 
Ja się komputerem raczej nie sugeruję. No trochę może, na pełnym baku 650-730km przejadę w cyklu mieszanym i jakoś nie pilnuję obrotów. Oczywiście ecodriving jak na kursie uczyli :)

Jak pokazuje wysokie spalanie przy ruszaniu to norma, po ustabilizowaniu prędkości powinno być mniej niż 7-8l/100.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:19.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.