Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mondeo 1996-2000] Wysokośc tylnego zawieszenia (kombi) (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=81726)

SuMo 24-10-2009 18:20

Wysokośc tylnego zawieszenia (kombi)
 
Witam

Niedawno miałem wymieniane tylne amortyzatory w moim Mondku. Mechanicy aby to uczynić odkręcali belkę i opuszczali zawieszenie. Tera po wymianie tylne zawieszenie jest strasznie nisko (z pustym bagażnikiem koła praktycznie zaczynają się chować w nadkolu). Przed tą robotą taki efekt widziałem po włożeniu do bagażnika ponad 200 kg. Zawieszenie fakt jest strasznie twarde teraz, ale imho zdecydowanie za nisko (nawet jak samemu się jeździ to czuć, że tył mocno siedzi).

Stąd moje pytanie - czy mam za to winić amortyzatory (gazowo-olejowe), czy po prostu mechanicy coś spierdzielili (jest tam jakaś regulacja wysokości zawieszenia ?). Nie wiem po prostu czy mam to teraz u nich reklamować, bo aż strach zabrać osoby na tyle siedzenia. Proszę o odpowiedź.

Aha i jeszcze jedna sprawa. Podczas jazdy mam wrażenia odsłuchowe jak w jumbo-jetie. Im większa prędkość tym mocniej wyje (niezależnie od jazdy na biehu, czy luzie). Podejrzewałem, że to łożyska w kole, ale coś wyje za mocno (wcześniej wymieniałem łożyska w przednich kołach), a przy samym obracaniu kół kompletna cisza. Do tego po prawej stronie (u pasażera) czuć lekkie drgania podczas jazdy.

siwek1 24-10-2009 22:07

Odp: Wysokośc tylnego zawieszenia (kombi)
 
zmień mechanika do wymiany tylnych amortyzatorów nie potrzeba odkręcać belki i opuszczać zawieszenia wiem to bo sam sobie wymieniałem amortyzatory tylne i po wymianie mój tył nie usiadł prawdopodobnie partacze coś sknocili

Rainsong 25-10-2009 08:15

Odp: Wysokośc tylnego zawieszenia (kombi)
 
Witam. Dodam coś od siebie. Miałem ostatnio dylemat czy nie wymienić tylnych amorków bo na przeglądzie wyszło 63%. Więc udałem się do jednego mechanika powiedział że nie ma problemu i za około 400zł da się zrobić na dobrych amorkach. Podjechałem do znajomego warsztatu a tam mi powiedzieli że mam samopoziomujące amortyzatory i koszt będzie koszmarny jakbym chciał je kupić. Następnie mnie uspokoili że można założyć normalne tylko trza sprężyny wymienić na bo na tych będzie "dupa" siedziała nisko. W każdym razie może tu jest problem? Może też miałeś nivomaty czy jak to tam się nazywa i założyli Ci na stare sprężyny, które są podobno bardziej miękkie. Pozdrawiam.

SuMo 25-10-2009 10:30

Odp: Wysokośc tylnego zawieszenia (kombi)
 
A czy znacie może jakieś źródło, w którym mógłbym kupić twardsze sprężyny (w sensie sztywniejsze od oryginału). Powiem szczerze, że bardziej od komfortu jazdy zależy mi na tym, aby sobie czegoś nie urwać na wybojach ;) Nie chciałbym też, aby po wymianei sprężyn nadal siedział za nisko, bo zwykle jeżdże w pełnym komplecie 5 osób + cały bagażnik załadowany.

Co do tych amortyzatorów, to faktycznie stare wyglądały nieco inaczej (były troche cieńsze i krótsze).

Swego czasu na przód zamontowałem sprężyny firmy "Hart" (jedna ze starych sprężyn była uszkodzona) i w sumie jestem z nich zadowolony (przód troche do góry poszedł w stosunku do starych, ale to w końcu były nowe sprężyny). Obawiam się, jednak że na tył to może być za mało.

A nie wiecie może co jest odpowiedzialne za to huczenie w aucie podczas jazdy ?

pintonek 25-10-2009 10:55

Odp: Wysokośc tylnego zawieszenia (kombi)
 
Załóż kolego normalne sprężyny (ew. utwardzone) do mondziaka bez nivo i bedzie git :) A co do huczenia... jezeli jest to jednostajny dziwiek nasilający sie z predkoscia to z pewnością łozyska.... albo zimowe opony :)

edikpl 25-10-2009 15:51

Odp: Wysokośc tylnego zawieszenia (kombi)
 
Sam zmieniałem amortyzatory z tyłu i nie trzeba odkręcać zawieszenia. A to że niżej siedzi tył to prawdopodobnie wina spręźyn.

maarec 26-10-2009 20:53

Odp: Wysokośc tylnego zawieszenia (kombi)
 
potwierdzam, mechanicy - partacze, nie trzeba wyciągać belki, sam wymieniałem amorki, oraz tulejki i łączniki stabilizatora (piszczały)- 3 mechaników nie umiało ich dobrze założyć i po miesiącu były znów do wymiany... a wystarczyło zobaczyć instrukcję obrazkową i dać po 1 podkładce ;/

musiałem zrobić sam

pozdrawiam

wojciechowski4 26-10-2009 22:27

Odp: Wysokośc tylnego zawieszenia (kombi)
 
WITAM. Huczenie może być spowodowane faktycznie zużyciem łożysk (piast, im szybciej tym głośniej) ale również może być spowodowane ząbkowaniem opon a w kombiakach to standard.

SuMo 27-10-2009 20:23

Odp: Wysokośc tylnego zawieszenia (kombi)
 
Ze wstępnych oględzin (i osłuchań) padło na przednie lewe łożysko (szumi dosyć mocno podczas obracania). Co do opon, to są w miare nowe (letnie i jeszcze mają "włoski") i nie ma na nich żadnych ząbków ani śladów nierównomiernego zużycia (zbieżność też jest ok).

Łożysko wymieniam jutro - wybrałem SKF (wcześniej w tym kole bylo jakieś No-Name za 50 zł i nie przejechalo nawet 10 000 km). Za sprężyny postaram się wziąc w sobote i opisać jak poszło.

SuMo 28-10-2009 21:19

Odp: Wysokośc tylnego zawieszenia (kombi)
 
Łożysko wymienione i już nic nie huczy :)
W sobotę postaram załatwić sprawę sprężyn.

No i sprężyny założone :) Tył poszedł do góry i jest jeszcze sztywniejszy niż wcześniej. Polecam patent z gumami Mercedesa, bo pozwala podnieść autko jeszcze troche do góry.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:44.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.