Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Kosmetyka samochodowa (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=181)
-   -   Renowacja - polerowanie lakieru (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=66741)

kaazek 08-04-2009 19:21

Renowacja - polerowanie lakieru
 
Witam.
Wiele już słów napisano i porad dano w temacie polerowania powłoki lakierniczej. Moja wypowiedź odnosi się do powłoki lakierniczej w Mondeo`04, kolor czarna perła. Zauważyłem, że poprzedni (1-szy) właściciel musiał być chyba fanem automatycznych myjni, albo jego pasją było tarcie lakieru zabłoconą ścierą - wszędzie rysy... Po myciu karoseria wygląda jakby była szara, wszystko jest jakby brudne i pozbawione głębi koloru.
Po kilku dniach czytania różnych porad w internecie, postanowiłem sam się zabrać za bary z problemem. Najpierw kupiłem pastę Tempo, tak bardzo krytykowaną przez jednych (g..., szajs, itp) a chwaloną przez innych (super, miodzio). Różnica po użyciu pasty Tempo rzeczywiście była widoczna. Lakier jakby nabrał trochę głębi koloru, był bardziej czarny niż szary, zyskał większy połysk. Jednak następnego dnia, gdy uważniej przyjrzałem się fragmentowi, który polerowałem, stwierdziłem, że niby kolor ciut lepszy i połyskliwy, ale rysy niestety te same. Pasta Tempo jest lekkościerna, ale albo za mało ścierna była, albo na aucie są zbyt głębokie rysy.
Czytałem o pastach bardziej "inwazyjnych", np o Farecli i różnych ostrzeżeniach dotyczących jej stosowania. Dzisiaj zakupiłem właśnie tę pastę (plastikowy słoiczek 250g za 19 zeta), wczoraj tarczę polerską z gąbką koloru czarnego (najmiększa) i po zebraniu internetowej wiedzy na temat polerowania, przystąpiłem do dzieła.
Do tych celów zaleca się korzystania z "prawdziwej" polerki (wyglądającej jak szlifierka kątowa, tzw "diaks") ale ja skorzystałem z wiertarki posiadającej regulację obrotów. Proszę bez krzyków na temat wiertarek. Jak ktoś ma trochę oleju w głowie, to potrafi nie przekraczać zalecanych obrotów nawet wiertarką. Polerki zazwyczaj generują obroty do 3000-4000 obr/min (są regulowane). Mimo iż zwykłe wiertarki nie osiągają obrotów wyższych niż ok 3000, to zalecam korzystanie z takiej, która ma regulator obrotów.
Po umyciu i osuszeniu karoserii, wybrałem jej fragment do celów testowych (prawy tylny boczek między drzwiami a tylną szybą - górna część błotnika na wysokości szyb). Pastę Farecla G3 używa się tylko do polerowania maszynowego z użyciem wody, dlatego też spryskałem lakier wodą, nałożyłem na gąbkę zamontowaną na wiertarce trochę pasty (tak ok płaskiej łyżeczki do herbaty) i na wolnych obrotach rozprowadziłem po rzeczonym kawałku karoserii. Potem kontynuowałem polerowanie utrzymując powierzchnię wilgotną i szybsze obroty. Po ukończeniu polerowania umyłem raz jeszcze lakier i nałożyłem wosk w postaci stałej (kupiona z rok temu puszka wosku Shell). Wosk wypolerowałem polerką samochodową z futerkiem - taką sprzedawaną za kilkadziesiąt zł w marketach, trzymaną oburącz. Efekt widoczny na zdjęciach (choć nie są doskonałej jakości). Ja jestem zadowolony. Te białe drobinki na lakierze to efekt perły, a nie kurz :)
Co do rys i odprysków, polecam zakupienie w sklepie dla artystów malarzy pędzelka o jak najmniejszej grubości. Ja kupiłem dwa pędzelki oznaczone "0" i "00", co daje w przybliżeniu grubość kreski w granicach ok 1 mm. Trochę dobranego lakieru na rysę bądź odprysk, potem polerka i jest dobrze. Są też pomysły, aby przed polerowaniem zmatowić lakier papierem wodnym 2500, ale póki co wolę tego nie robić.
Koszty:
1. tarcza polerska, czarna gąbka - 20 zł (bandytyzm)
2. puszka pasty Farecla G3 250g - 19 zł (są jeszcze: G6, G8 i G10 mleczko na lustrzany połysk)
3. trochę wyczucia, smykałki i ogólnie pojętej zręczności oraz sporo czasu.

Zdjęcia mich doświadczeń można zobaczyć pod adresem:

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

a jak ktoś ma ochotę to niech sobie zobaczy resztę moich zdjęć :)

Mam nadzieję, że moje uwagi przydadzą się komuś.
Pozdrawiam.

Kicajbc 15-04-2009 21:51

Odp: Renowacja - polerowanie lakieru
 
bardzo dobrze opisane. boje sie troche ta wiertarka pucowac;/;p a pozatym chyba nieporecznie troche na dachu było;p nie wystarczyła by filcowa mata do polerki i recznie?:> moze t ym najpierw sprobuje zeby nie przetrzec;p

heon 16-04-2009 09:14

Odp: Renowacja - polerowanie lakieru
 
Przetrzeć lakier za pomocą najmiększej gąbki i pasty farecli g3 nie jest to możliwe można by go ewentualnie przypalić jeśli robić na dużych obrotach bez wody ale przecież każdy ma rozum.

kaazek 16-04-2009 09:19

Odp: Renowacja - polerowanie lakieru
 
do dachu jeszcze nie doszedłem, na razie cały lewy bok i pokrywa silnika. Być może i niezbyt poręcznie będzie z dachem, ale nie ma innej metody. Generalnie Farecla jest pastą do polerowania maszynowego, choć niektórych fragmentów nie da się inaczej, niż ręcznie (np miejsc pod klamkami). Ja wybrałem najmiększą gąbkę (kolor czarny), jeśli filc, to też jak najbardziej delikatny, nie taki budowlany do zacierania (takim można polerować ale np pokrywy silnika motocykla).
Tak, jak napisał heon - najmiększa gąbka, G3, nie zapominać o wodzie, odpowiednie obroty i naprzód.

jano102 19-04-2009 13:59

Odp: Renowacja - polerowanie lakieru
 
Gdzie można kupić tą pastę polerską ?

Magik123 20-04-2009 08:48

Odp: Renowacja - polerowanie lakieru
 
W sklepie motoryzacyjnym lub allegro, koszt ok 27-40zł

heon 20-04-2009 10:03

Odp: Renowacja - polerowanie lakieru
 
Na pewno znajdziesz taka pastę w mieszalni lakierów.

Sephot 18-05-2009 09:32

Odp: Renowacja - polerowanie lakieru
 
Farecla G3 można używać do każdego typu i koloru lakieru ? mam podobny problem co kaazek tylko u mnie dochodzi jeszcze kilka miejsce na przedniej masce gdzie mam male odpryski po spotkaniu z malymi kamykami w czasie jazdy . Jakieś dodatkowe rady ? ( jestem początkującym jeśli chodzi o dbanie o lakier w zakresie wychodzącym poza zakres nawoskowania;) )

Magik123 18-05-2009 19:54

Odp: Renowacja - polerowanie lakieru
 
Zaprawki, po wyschnieciu zmatowac/zrównac robione zaprawki papierem 2000-2500 i na koniec polerka maszyna jak wyżej napisane.

Forseti 30-12-2009 00:59

Odp: Renowacja - polerowanie lakieru
 
Witam
Chciałbym trochę pomóc i popisać trochę odnośnie renowacji nadwozia. Generalnie zajmujemy się wszystkim, od malowania, aż po profesjonalne końcowe mycie samochodów. Po malowaniu u nas używamy najpierw polerki mechanicznej i pasty G3. Po polerce mechanicznej dobrze jest użyć jakiejś pasty nabłyszczającej. My używamy już od 2 lata pasty supagard. Pasta ta usuwa nawet resztki kleju, smarów i innych baboli nawet ze starego lakieru. Nakłada się ją specjalną gąbką która jest w komplecie i jeżeli pozostałości kleju są dość duże to można tę gąbkę namoczyś jakimś alkoholem lub denaturatem i wszystko schodzi. Sprowadzaliśmy ją z anglii, ale teraz mamy dostęp do niej również w Polsce, jest też dostępna na allegro (widziałem ją u 2 sprzedajacych). Samochód wygląda potem rewelacyjnie. Polecam. Polecam również strony producenta [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]. Interesujące opisy. Co do pasty G3 to na rynku jest jej mnustwo i nie chcę sugerować konkretnego producenta.
Generalnie jeśli macie samochód do lakierowania to najlepiej oddać go do lakiernika. Powinien oddać go wam "jak nowy". Na koniec możecie w domu nanieść tę pastę ochronną.
Pozdrawiam


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:31.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.