Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mondeo 2000-2007] Jak dbać o dwumas (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=93124)

rustin 28-02-2010 22:33

Jak dbać o dwumas
 
Jak w temacie jak w mk3 2.0PB dbać o dwumasę? na jakich obrotach jeździć itd? facet mi dzisiaj powiedział że w serwisie mu kazali zapalać samochód bez sprzegła bo na sprzęglę dwuamas pada myslałem że odwrotnie.a gasić na czy bez sprzęgła?

jendrekmak 28-02-2010 22:48

Odp: Jak dbać o dwumas
 
w dieslu (nie wiem jak w benzynie) wg forda powinno się odpalać i gasić silnik przy wciśniętym sprzęgle. nie wiem dlaczego bo masa odłączana w ten sposób w sumie zwiększa się tylko o tarczę sprzęgła i 1 wałek w skrzyni (przecież musi być wrzucony luz na postoju).
poza tym wydaje mi się, że w benzynie jest sztywne koło zamachowe a nie dwumasowe ale pewności mi brak.

GrzegorzD 28-02-2010 23:41

Odp: Jak dbać o dwumas
 
w benzynach tez sa dwumasy

tlopuc 01-03-2010 08:49

Odp: Jak dbać o dwumas
 
Zapalenie czy to na sprzęgle czy nie to różnicy nie ma dla dwumasy. Jeżeli ktoś twierdzi, że jest to chętnie bym usłyszał jego argumentów.
Dbanie o dwumasę powinno polegać na delikatnym obchodzeniu się ze sprzęgłem. Mam na myśli powolne puszczenie sprzęgła aby zminimalizować nagłe zmiany momentu obrotowego na sprzęgle. Podam przykład: Silnik na 3 tyś jedynka I gwałtownie puszczamy sprzęgło, zmiana biegów szczególnie na niższy, Wciskamy sprzęgło obroty silnika spadają do ok. 1tyś Zmiana biegu na niższy i puszczamy sprzęgło i obroty gwałtownie podnoszą się do np. 3 tyś.

Dralion 01-03-2010 09:03

Odp: Jak dbać o dwumas
 
w instrukcji jest napisane by odpalać furkę przy wciśniętym pedale sprzegła, być może ma to na celu zmniejszenie oporów dla rozrusznika w momencie startu przede wszystkim w niskich temperaturach i tym samym mniejsze obciążenie akumulatora

Jakub 01-03-2010 12:34

Odp: Jak dbać o dwumas
 
Cytat:

Napisał tlopuc (Post 1375074)
Zapalenie czy to na sprzęgle czy nie to różnicy nie ma dla dwumasy. Jeżeli ktoś twierdzi, że jest to chętnie bym usłyszał jego argumentów.

Cytat:

Napisał Dralion (Post 1375082)
odpalać furkę przy wciśniętym pedale sprzegła, być może ma to na celu zmniejszenie oporów dla rozrusznika w momencie startu

Z chłopskiego na nasz, w momencie odpalania rozrusznik nie ciągnie bebechów skrzyni, a tym samym koło dwumasowe pracuje w ograniczonym zakresie.
Zapalam i gaszę z wciśniętym sprzęgłem, taki nawyk :)

Piotr K 01-03-2010 12:43

Odp: Jak dbać o dwumas
 
Dokładnie tak.
Jaki opór stawia rozrusznikowi skrzynia biegów mimo , że jest na "luzie" można się było przekonać przy tegorocznych mrozach.
Zrobiłem eksperyment z Tico żony. Przy dwudziestu kilku stopniach mrozu odpaliłem autko bez sprzęgła i na luzie. Pierwsze "szarpnięcie" rozrusznika spowodowało bujnięcie się samochodu - tak jakby był włączony bieg.

faficzek 01-03-2010 19:49

Odp: Jak dbać o dwumas
 
u mnie z wciśniętym sprzęgłem cicho gaśnie silnik a bez wciśniętego pedału słyszę terkot
:roll:

Snajper_881 01-03-2010 20:18

Odp: Jak dbać o dwumas
 
Cytat:

u mnie z wciśniętym sprzęgłem cicho gaśnie silnik a bez wciśniętego pedału słyszę terkot
:roll:
Nie mówiąc o DIESLU...zawsze gaszę i zapalam na wciśniętym sprzęgle. Przetestowane przez wielu i przedłuża żywotność dwumasy. Nie przekonuje mnie to co pisze w instrukcji...producent swoją drogą a doświadczenie swoją.

tlopuc 01-03-2010 20:25

Odp: Jak dbać o dwumas
 
Cytat:

Napisał jakubbi (Post 1375208)
w momencie odpalania rozrusznik nie ciągnie bebechów skrzyni, a tym samym koło dwumasowe pracuje w ograniczonym zakresie.

A co ma wspólnego wciśnięte sprzęgło do zakresu pracy dwumasy.

Ja też zawsze zapalam na sprzęgle, taki nawyk. Rozrusznik ma dużo lżej. Jak w duży mróz zapaliłem mamy fiestę(na sprzęgle) i później puściłem to silnik zgasł taki był opór w skrzyni. A i zaznaczam bieg nie był włączony :)


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:41.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.