Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Focus (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=94)
-   -   [Focus 2004-2008] Nieprawidłowe działanie panelu klimatronik po wymianie (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=187311)

Boniek88 05-08-2013 16:28

Nieprawidłowe działanie panelu klimatronik po wymianie
 
Witam,
Zmieniłem w swoim focusie mk2 panel climatronic z przedliftowego na poliftowy. Wszystko byłoby super gdyby nie taki mankament, że przyciski sterujące siłą nawiewu działają odwrotnie, więc gdy naciskam przycisk zwiększający nawiew to on się faktycznie zmniejsza i na odwrót. Spowodowało to również, że przycisk od max nawiewu na szybe także działa nieprawidłowo. Ma ktoś może jakiś pomysł jak ten problem rozwiązać? Z góry dzięki za pomoc.

wrzoch 05-08-2013 23:31

Odp: Nieprawidłowe działanie panelu klimatronik po wymianie
 
Masz pH ;)

Ale nie bój nic, da się na to zaradzić.
Trafił Ci się jeszcze samochód ze starym sposobem sterowania dmuchawą, po lifcie odwrócili sygnały sterujące i teraz dmuchawa jest sterowana napięciem proporcjonalnym do obrotów, a wcześniej było to odwrotnie proporcjonalne do napięcia.

Układzik mały trzeba zrobić. Tranzystor NPN i trzy rezystory. Schemat jest na forum w artykule o bardzo podobnym tytule. Koszt śmiesznie niski, trochę chęci i jeden kabelek do rozcięcia w instalacji aby się tam wpiąć. Wszystko znajdziesz na forum.

Boniek88 06-08-2013 11:18

Odp: Nieprawidłowe działanie panelu klimatronik po wymianie
 
Kolego znalazłem ten schemat, ale nie jestem elektrykiem, ewentualnie żarówkę w swojej foce potrafię wymienić i tyle, więc gdybyś mógł mi łopatologicznie napisać co ja mam zrobić żeby to działało jak należy. Z góry dzięki

wrzoch 06-08-2013 22:56

Odp: Nieprawidłowe działanie panelu klimatronik po wymianie
 
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Masz tutaj wszystko. Co podłączyć i gdzie podłączyć. Układ jest na tyle prosty, że możesz go na pająka zlutować i zalać jakimś epoxydem (poxipol).
Trzeba rozciąć jeden kabel instalacji panelu i wpiąć się tym układem pomiędzy rozcięte końcówki. Zasilanie idzie z zasilania wiatraka czujnika temperatury. Od roku jeżdżę z panelem dostosowanym w ten sposób i nie ma żadnych problemów. Wszystko działa jak trzeba.
Pretorian2 też ma układzik ode mnie i działa jak trzeba.
Druga opcja to wymiana dmuchawy na poliftową, ale zakładam, że tego nie chciałbyś robić, bo to pół samochodu trzeba rozebrać.

Boniek88 07-08-2013 12:58

Odp: Nieprawidłowe działanie panelu klimatronik po wymianie
 
Znajomy elektronik zlutował mi ten układzik, tylko dalej nie wiem do którego kabla to podpiąć i którymi końcami. nic mi nie mówi to co napisałeś w tamtym temacie:

+ pin 1 biala wtyka
- pin 2 biala wtyka
15 biala wtyka - przecinasz - wejscie do panela wyjscie do dmuchawy.

Możesz mi to objaśnić?

wrzoch 07-08-2013 13:10

Odp: Nieprawidłowe działanie panelu klimatronik po wymianie
 
Jak Ci kolega zlutował i zrobił to poprawnie, to powinieneś mieć w sumie 4 piny wyprowadzone z układu.
Panel klimatronika jest podłączony dwoma wtyczkami - białą i czarną.
Rozbierasz białą, na końcu jest takie zabezpieczenie, które trzeba wypiąć, potem środek wyjeżdża w stronę tego zabezpieczenia (jak mu lekko pomożesz).

Na tej listwie, która wyjedzie są opisane nry pinów strasznie maciupkimi numerkami. Do kabli 1 i 2 najlepiej się dolutować - wypinasz pin, dolutowujesz się do końcówki od strony kabla, wpinasz pin spowrotem.
Kabelek od pinu 15 (nie pamiętam koloru) przecinasz i tą część która idzie do panela lutujesz do BX, a tą która do dmuchawy do BbIX (wchod, wychod).

Wsuwasz spowrotem listwę, zapinasz zabezpieczenie, podłączasz do panela i powinno działać o ile układ jest sprawny.

Wot cała filozofia.

Boniek88 07-08-2013 19:43

Odp: Nieprawidłowe działanie panelu klimatronik po wymianie
 
Dzięki za obrazowe wyjaśnienie. Teraz powinienem sobie poradzić. Jak już zrobię to dam znać jak wyszło.

margul 29-09-2013 07:28

Odp: Nieprawidłowe działanie panelu klimatronik po wymianie
 
Ja jestem właśnie po wymianie panelu klimatyzacji i nie podoba mi się działanie jego nadmuchu. W położeniu auto wiatrak cały czas chodzi ze stałą prędkością, mniej więcej na drugim stopniu dmuchawy. Też u was tak jest? Przy poprzednim panelu wiatraka z reguły nie było słychać
Wydaje mi się również, że sprężarka klimatyzacji na postoju mocniej pracuje, aż samochodem lekko trzęsie, ale pewnie tylko takie moje odczucia, bo co panel ma do tego.
A jaki tranzystor stosowaliście do tego, ja wykorzystałem BC547.

rozekl 28-04-2016 17:34

Odp: Nieprawidłowe działanie panelu klimatronik po wymianie
 
Witam. Wiem, że temat jest już wiekowy ale mam do was pytanie jak wam działa po wymianie panelu na poliftowy i zastosowaniu układu do zmiany działania regulacji nawiewu. Oraz to co pisał kolega margul jak się ustawi na auto to wiatrak chodzi ze stałą prędkością.
Proszę o wasze opinie.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:31.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.