Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Focus (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=94)
-   -   Jak wymienić filtr kabinowy - focus mk1 (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=44680)

Paweł5 26-05-2008 20:30

Jak wymienić filtr kabinowy - focus mk1
 
Cześć!
Mam do Was pytanie, które zapewne przewinęło się gdzieś na naszym forum ale przyznam szczerze, że nie mogę znaleźć odpowiedzi. :fcp19
Chciałbym w swoim focusie (przełom 2002/2003 benzynka) wymienić filtr kabinowy. Ostatni raz był wymieniany przez poprzedniego właściciela chyba ze 3-4 lata temu. Dzowniłem do ASO i powiedziano mi:
- filtr kabinowy Motocrafta z wkładem węglowym cena 110 zł
- usługa wymiany około 50 zł
- do tego spray do klimatyzacji na napsikania na parownik - butelka 60 zł
- psikanie 30 zł (ależ to musi być cholernie ciężkie to psikanie)

Jak widzę ich ceny to mnie sz... trafia. Więc chciałbym sam to zrobić. Tymbardziej, że filtr Motocrafta z wkładem węglowym można zamówić w internecie za 60zł + 10zł przesyłka. Spray do klimy to około 30zł można kupić gdziekolwiek. Reszta to własna robota i tylko 150-160 zł zostaje w kieszeni... w sam raz na wymianę oleju i filtra oleju.

Przyznam szczerze, że przeraża mnie wizja roztaczana przez niektórych, że można urwać jakieś zaczepy albo złamać :fcp9 podszybie.

Tak w ogóle czy mógłby ktoś z Was powiedzieć mi jak się do tego zabrać i gdzie tak w ogóle tego filtra szukać.
Wiem głupie to moje pytanie, ale co nieco robiłem już przy tym focusie takie drobiny jak wymiana akumulatora, filtra powietrza, filtra paliwa (na kanale), wymiana klocków i takie tam normalne proste czynności (wycieraki i inne dziady).

Gdzie szukać tego filtra kabinowego. Opis znaleziony na forum pasuje ale do wersji mk2.

Dziękuję wszystkim z góry za ewentualne cenne uwagi i pomoc

Hildegard 26-05-2008 20:48

Re: Jak wymienić filtr kabinowy - focus mk1
 
Zajzyj na te stronke :fcp26 .
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

artmako 26-05-2008 21:04

Re: Jak wymienić filtr kabinowy - focus mk1
 
Złamać podszybie nie jest tak prosto, trzeba naprawdę się przyłożyć aby tego dokonać. Natomiast odnośnie spinki to jest fakt że potrafi się urwać ale jest to elemęt wymienny i kosztuje ok 8zł (spinka podszybia), zakładasz nową i po problemie. A dokładniej to znajduje się ona w w górnym rogu od strony pasażera.

charzo 26-05-2008 21:14

Re: Jak wymienić filtr kabinowy - focus mk1
 
są dwie spinki na jednej połowie podszybia, jedna tak jak kolega pisał w rogu a droga tak w połowie jednej części podszybia, plus odkręcić musisz dwie śróbki zakryte takimi okrągłymi zaślepkami i wycieraczki, potem zdejmujesz podszybie po stronie pasażera i masz juz filtr, uważaj bo pośrodku jedna częśc podszybia nachodzi na drógą trzeba tą część po stronie kierowcy delikatnie podnieś kawałek do góry i wyciągnąć tą ze strony pasażera i po sprawie.

:fcp29

Robert D 26-05-2008 22:00

Re: Jak wymienić filtr kabinowy - focus mk1
 
Tylko uwazaj na jedną nakładkę okrągłą, która sprawia wrażenie , że ją trzeba zdjąć i pod nią jest śruba. Nie męcz jej, ponieważ jest ona zespolona z całością (ta bliżej środka podszybia). Tak pod spodem nie ma żadnej śruby. Po zamontowaniu ponownie elementu podszybia wskazanym by było dać silikon na rancie przy szybie bo zostaje mała przerwa.

resonal 26-05-2008 22:06

Re: Jak wymienić filtr kabinowy - focus mk1
 
Paweł5 wymiana nie jest trudna, dziś sam zagladałem do niego, odkurzyłem, ale zbieram się do wymiany, nie musiałem odkręcać wycieraczek, a maskownicę tylko od strony pasażera wyjąłem, a zaczepy prawie wszystkie mam pozrywane, tylko jeden trzyma, a maskownica do szyby przyczepiona była na silikon- takie rozwiązanie zastosował poprzedni właściciel, będę musiał cos z tym zrobić, żeby się trzymało (z tymi zaczepami). U mnie zadnych śrub nie musiałem odkręcać.
pozdro

Schem 27-05-2008 07:32

Re: Jak wymienić filtr kabinowy - focus mk1
 
Ja zmieniałem filtr sam - zaczepy się nie urywają, tylko wypinają. Potem trzeba się nagimnastykować ale da się założyć z powrotem ;)
One są jak kapelusz grzybka i jego noga. Kapelusz wsuwany do zaczepu w kratce odpina się od nogi, która jest wciskana w podszybie i w razie "urwania" dalej tam tkwi.

Najlepiej weź kolegę i niech on dociska kratkę od strony szyby a Ty ją uchyl od strony silnika i masz w ten sposób dość dużą szparę do wymiany filtra a spinki zostaną na swoim miejscu

A tą kasę lepiej przepij, bo wymiana oleju i filtra oleju jest jeszcze prostsza ;) Jak to mówią... tu nawet nie ma czego spieprzyć :fcp20

Paweł5 28-05-2008 22:13

Re: Jak wymienić filtr kabinowy - focus mk1
 
Dzięki Koledzy za szybką odpowiedź.
Chyba jednak spróbuję sam to wymianę zrobić w weekend, może uda mi się nic nie urwać :fcp19

Mam pytanie odnośnie filtra ... u znajomego w sklepie motoryzacyjnym jest taki filtr który jest zamiennikiem Motocrafta a mianowicie jest to polski kabinowy węglowy Filtron K1054A.
Zapytam wybaczcie te trochę trywialne dla Was poniższe pytania:
1. czy on jest dobry bo cenowo jest tylko 10 zł tańszy od oryginalnego Motocfafta?
2. czy jeśli założę tego Filtrona i wszystko pójdzie OK (tzn nic mi się w podszybiu nie urwie) ten polski nie będzie gdzieś tam mi lał wody do kabiny?

Chciałbym także odgrzybić klimatyzację bo już trochę brzydkawo pachnie i jak to zrobić, tzn.
3. Jak zdejmę filtr to tam gdzieś jest ten parownik co się sprayem go traktuje czy jak to jest z jego lokalizacją?
4. czy wystarczy w zupełności po wymianie filtra kabinowego w środku w aucie rozpylić specjalny jakiś tam środek i włączyć obieg wewnętrzny
5. czy trzeba włączyć obieg wewnętrzny czy klimatyzację+obieg wewnętrzny

Dziękuję za wyrozumiałość i pomoc.

P.S. W ASO Forda krzyczą sobie za spray 60zł + 30zł czyszczenie :fcp16

Schem 29-05-2008 07:36

Re: Jak wymienić filtr kabinowy - focus mk1
 
Co do filtra, to miałem Filtrona, teraz mam Motorcrafta i jakiejś specjalnej różnicy nie zauwazyłem...
Kwestia ile czasu spełniają swoją funkcję i tu mi się wydaje, że Motorcraft ma się lepiej. Ale to tylko takie odczucia.
Oba pasują.

Co do klimy:
Cytat:

Napisał Paweł5
3. Jak zdejmę filtr to tam gdzieś jest ten parownik co się sprayem go traktuje czy jak to jest z jego lokalizacją?

Najlepiej z kanału od spodu przez rurkę, którą ścieka woda z klimy. Do sprayu dostajesz sondę, za pomocą której wprowadzasz środek do samego parownika.
Cytat:

Napisał Paweł5
4. czy wystarczy w zupełności po wymianie filtra kabinowego w środku w aucie rozpylić specjalny jakiś tam środek i włączyć obieg wewnętrzny

Żeby ODŚWIEŻYĆ wnętrze i kratki wlotowe to tak. Ale to nie jest odgrzybianie.
Resztę masz na puszce z produktem a poza tym użyj szukajki, bo był dość obszerny wątek na temat odgrzybiania klimatyzacji.

pozdrawiam

turski 08-09-2008 09:34

Re: Jak wymienić filtr kabinowy - focus mk1
 
Cytat:

Napisał Robert D
Po zamontowaniu ponownie elementu podszybia wskazanym by było dać silikon na rancie przy szybie bo zostaje mała przerwa.

A co sie dzieje jak zostaje mala przerwa ? Autko mam od niedawna i wlasnie zauwazylem ta szpare. Czy tamtedy dostaje sie gdzies woda, gdzie nie powinna... ?


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:37.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.