Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Diesel (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=139)
-   -   Koło dwumasowe - co to jest i jak to sprawdzić ? (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=79402)

Wojtek 25-09-2009 08:07

Koło dwumasowe - co to jest i jak to sprawdzić ?
 
Sie ma.

Co to jest koło dwumasowe ? Do czego służy i jak sprawdzić czy działa ?
Nie wiem czy występuje tylko w dieslu , czy również w benzynie.
Coś słyszałem , że jak jest padnięte to samochód szarpie , jakby coś się działo ze sprzęgłem.
Jest to dość drogi element do wymiany , dlatego wolę wiedzieć.
Żądam odpowiedzi !:D

maazik 25-09-2009 10:21

Odp: Koło dwumasowe - co to jest i jak to sprawdzić ?
 
Dwumasowe koło zamachowe
Nowe diesle współpracują ze sztywnym sprzęgłem i dwumasowym kołem zamachowym zamiast z tarczą sprzęgła z tłumikiem drgań skrętnych i litym kołem zamachowym. Działa to świetnie - do czasu! Jaką trwałość ma koło dwumasowe?
Jednym z czułych podzespołów montowanych w większości współczesnych dużych diesli jest dwumasowe koło zamachowe. To nowe rozwiązanie okazało się podatne na uszkodzenia. Objawem są dokuczliwe hałasy i drgania pochodzące z okolic sprzęgła albo unieruchomienie auta mimo pracującego silnika.
Naprawa koła dwumasowego z reguły jest bardzo droga. W przypadku niektórych samochodów jej koszty sięgają nawet 7 tys. zł! Cena samego dwumasowego koła zamachowego waha się w zależności od producenta od 1,5 tys. zł do ponad 5 tys. zł, ale dochodzą do tego koszty robocizny i w niektórych przypadkach zalecanej wymiany sprzęgła. Sprawa jest o tyle kłopotliwa, że nie można tych kosztów wyraźnie obniżyć, gdyż jest to część nienaprawialna. Oferowane zamienniki kół dwumasowych są tylko nieznacznie tańsze (np.
o 20 proc.) i może być problem z ich dostępnością zwłaszcza w przypadku nowych modeli.
Awarie koła dwumasowego potrafią zdarzać się już po przejechaniu kilkudziesięciu tys. km. Zdarza się to często w okresie gwarancyjnym, kiedy usterka powinna być usunięta na koszt producenta. Jednak nie zawsze tak bywa, szczególnie tam, gdzie wchodzą w grę największe koszty. Sprzedawcy próbują przenieść winę na użytkownika samochodu, argumentując to nieprawidłową eksploatacją. W takich przypadkach warto dochodzić swych praw, gdyż jest to z reguły argumentacja mocno naciągana. W czym problem? Zwykłe koło zamachowe to jeden element, który trudno popsuć. Koło dwumasowe tylko z zewnątrz wygląda podobnie, w środku ma skomplikowany tłumik drgań skrętnych. Dwie połączone nim tarcze mogą względem siebie skręcać się nawet o 80 stopni.
W ten sposób redukowane są szarpnięcia i drgania silnika (szczególnie na wolnych obrotach). Nie ma natomiast amortyzatorów (widocznych jako sprężynki) na tarczy sprzęgła. Na zniszczenie koła dwumasowego ma oczywiście wpływ styl jazdy (częste ostre ruszanie), ale przede wszystkim ogromny moment obrotowy współczesnych diesli. Warto to wziąć pod uwagę i dobrze sprawdzić, zanim kupimy używane auto.

Jak działa dwumasowe koło zamachowe?


Dwumasowe koło zamachowe oprócz roli, jakie spełnia zwykłe koło zamachowe, ma dodatkowe zadania polegające na tłumieniu drgań skrętnych występujących
w układzie napędowym podczas pracy silnika oraz redukowaniu gwałtownego wzrostu momentu obrotowego. Dotychczas rolę tą spełniał tłumik drgań skrętnych znajdujący się w tarczy sprzęgła. Jednak wzrost sił i minimalizacja masy po stronie skrzyni biegów wpłynęły na konieczność przeniesienia tłumika drgań skrętnych na koło zamachowe. Koło to składa się z dwóch mas połączonych tłumikiem drgań, mogących przemieszczać się względem siebie o nawet 80 stopni.

Uniknij usterek koła dwumasowego

1 Podstawową zasadą pomagającą przedłużyć żywotność zamachowego koła dwumasowego jest unikanie mocnego obciążania układu napędowego. Nie chodzi tu o jazdę z dużą prędkością, ale chwilowe gwałtowne obciążenia wynikające np. z częstego ruszania z piskiem opon.
2 Szukając zamiennika, można spotkać propozycję znacznie tańszego tzw. zestawu zastępczego. W jego skład wchodzi zwykłe koło zamachowe i odpowiednio zaprojektowany zespół sprzęgłą. Jednak w perspektywie zastosowanie go może spowodować obniżenie trwałości napędu, m.in. skrzyni biegów, choć doraźnie umożliwia w miarę normalne użytkowanie samochodu.

3 Uszkodzenie koła dwumasowego zwiastują wszelkiego rodzaju hałasy i drgania pochodzące z jego okolic oraz problemy ze zmianą biegów.



Auto Świat :)

wojtekjanus 25-09-2009 13:12

Odp: Koło dwumasowe - co to jest i jak to sprawdzić ?
 
Koło dwumasowe jest także zakładane z drugiej strony wału i stosowane jest do napędu agregatów silnika paskiem wieloklinowym - alternatora, sprężarki klimy, różnych pomp (vacu, cieczy chłodzącej) -różnie w zależności od konstrukcji silnika. Np w Transicie 2,4TDCI pasek przechodzi przez 9 (słownie dziewięć) rolek i ma długość 2,8m. Dzięki konstrukcji dwumasowej koło pasowe na wale silnika zapewnia równomierny napęd paska, obniżając jego zużycie a także łożysk napędzanych agregatów. Łączna moc przekazywana przez pasek może dochodzić do 10KM, w tym sprężarka klimy 4-7KM.
Konstrukcja koła pasowego dwumasowego jest prostsza jak zamachowego, są to dwa koła - jedno w drugim połączone zwulkanizowaną warstwą gumy (ale bywają bardziej skomplikowane ze sprężynami stalowymi). Niestety, stosunkowo często ulega awarii (guma się rozwarstwia) i koło zaczyna charakterystycznie klekotać. Najczęstszą przyczyną jest włączanie klimy przy pełnych obrotach silnika - sprzęgło załącza sprężarkę (która zamiast do 1500 obr. startuje od razy do np 5000obr/min) i powstaje bardzo duży, uderzeniowy moment na kole, kilka-kilkanaście razy większy, niż podczas załączania na wolnych obrotach.

Co do koła dwumasowego zamachowego spotykanego w Fordach, jego słabym miejscem są poliuretanowe pierścienie, łożyskujące jedną masę w drugiej, które stosunkowo szybko się wycierają, koło z dociskiem zaczyna uderzać o łby śrub mocujących całe koło do wału silnika, pojawiają się opiłki ze śrub, hałasy (zwłaszcza na zimnym bez wciśniętego sprzęgła) i dalsze problemy.
W lepszych rozwiązaniach pierścienie z tworzywa zastąpione są łożyskami tocznymi - są to prawie "wieczne" konstrukcje.
Inną awarią dwumasy zamachowej jest zbyt duże zgniecenie sprężyn obwodowych (samochodem "buja") lub rozszczelnienie obudowy i wyciek smaru na zewnątrz.

Ale generalnie dwumasy sprzed 8-miu lat i obecnie produkowane to już - na szczęście - dwie różne bajki.

Wojtek 25-09-2009 19:00

Odp: Koło dwumasowe - co to jest i jak to sprawdzić ?
 
Jestem pod wrażeniem.
Zapytałem Was i otrzymałem odpowiedz.
Z tego co wyczytałem w odpowiedzi to w moim Masterze koło dwumasowe jest git. Bo koszt zakupu to 1100 zł. + wymiana.
Wielkie dzięki za pomoc.
Pozdrawiam.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:57.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.