Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Focus (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=94)
-   -   [Focus 1998-2004] Jak zabić świerszcza czyli piski z wentylatora (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=30625)

Pit50 21-09-2007 13:23

Jak zabić świerszcza czyli piski z wentylatora
 
Czy ktoś może mi poradzić, jak pozbyć się pisków z wentylatora nawiewu? Mam focusa kombi z 2002 roku. Miałem podobny problem w oplu kadecie. Postanowiłem nasmarować łożysko wentylatora. Już po 3 godzinach walki dostałem się do niego i nasmarowałem tym co miałem pod ręką tzn. wazeliną techniczną. Po złożeniu okazało się, że piski trwale ustały, ale za to przy włączonym wentylatorze pojawił się zapach przypalonego tłuszczu. Smrodek ten towarzyszył mi do momentu sprzedaży opla i pewnie do dzisiaj zastanawia kolejnego właściciela samochodu.
Chciałbym uniknąć podobnych przygód przy focusie. Stąd moja prośba, czy ktoś z forumowiczów zna jakiś prostszy i mniej krwawy sposób na "zabicie świerszcza"? Czy pozostaje mi wizyta w serwisie?
Pozdrawiam
Piotr

ar2r 21-09-2007 17:03

Jeśli piszczy od łożysk to rozebranie i nasmarowanie elemantu to chyba jedyny sposób.Musisz tylko zastosować inny środek do nasmarowania łożyska.Wazelina się do tego nie nadaje(sam się o tym przekonałeś)Dobry smar załatwi sprawę.

Pit50 21-09-2007 18:40

Nie wiem czy to na pewno łożysko piszczy. Nie wiesz od której strony można się dostać do wentylatora?

ar2r 21-09-2007 20:20

Zobacz to
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Madaw 23-09-2007 19:33

Cytat:

Napisał Pit50
Nie wiem czy to na pewno łożysko piszczy. Nie wiesz od której strony można się dostać do wentylatora?

musisz odkręcić tapicerkę na nogami pasażera i potem odkręcić 3 śruby mocujące wentylator

ffokus 04-12-2007 14:25

Piski, iskrzenie, smarowanie - silnik nawiewu ?
 
Witam!

Mam ten sam problem bo wentylator mi piszczy jak jasna ... ;)
Czym najlepiej nasmarowac ? Konkretnie jaki smar wchodzi w gre ?

Jeszcze jedna sprawa a mianowicie jak rozebralem wentylator to da sie tam zauwazyc odsc duze zuzycie szczotek a jednoczesnie duze wytarcie sie komutatora. Chyba miedzy innymi przez to widac iskrzenie na styku szczotek i komutatora. Winne jest chyba samo zuzycie i slaby docisk sprezynek ? Co z tym zrobic ? Zakladac nowe szczotki? \
Nastepna sprawa jest fakt ze podczas rozbierania silnika nawiewu podczas odchylenia szczotek jedna sprezynka od docisku szczotek wystrzelila gdzies w kosmos i nie moge jej poszukac. Dostane gdzies takie rzeczy w sklepie tzn. sprezynki czy poprostu musze od kogos np. znajomego mechanika zalatwic bo nie ma takich rzeczy w sklepach raczej ? Chyba sprezynka od dlugopisu nie jest odpowiednim elementem na tym miejscu ;)

Na koniec pytanie ostateczne czyli wymiana calego silnika nawiewu. Czy pasuja do mojego Focusa Sedan z 1999r. silniki nawiewu z fordow mondeo z podobnych rocznikow. Jakies silniki na allegro znalazlem ale od mondeo a nie od fokusa. Wygladaja bardzo bardzo podobnie tylko moze roznia sie jakimis szczegolami typu troche przesuniete maja otwory mocowania ? Czy bedzie wszystko OK i bedzi epasowal do Focusa ?

Jesli ktos zna odpowiedzi na moje pytania to prosze o info. Za wszelkie wskazowki bede wdzieczny :)

Pzdr

Madaw 04-12-2007 14:58

Osobiście smarowałem smarem łożyskowym. Jeśli chodzi o te sprężynki to możesz coś pokombinować, ale ja bym kupił inny wentylator do Focusa i wtedy coś myślał, ponieważ być może te sprężynki są do wymiany, a być może cały wentylator. Nie wiem czy będzie Ci pasował silnik nawiewu od mondeo, możesz się popytać na allegro tam gdzie mają na sprzedaż "Focus na części" (ja dzięki temu kupiłem zamek do bagażnika ;) ) i kupić to co ci potrzebne, tylko jak możesz to pytaj się jak największej ilości sprzedających, ponieważ na aukcjach bez ceny, ceny są bardzo zróżnicowane.

Pozdrawiam

Riko 27-05-2008 13:05

Re: Jak zabić świerszcza czyli piski z wentylatora
 
a może ktoś byłby uprzejmy wstawić jakieś zdjęcia bo te trzy śruby to chyba lekka przesada. Sprawdzilem i jescze wentylator nie drgnął , a ja juz okręciłem cztery śruby. No chyba ,że taji mało pojetny jestem Poza tym do tego wentylatora dochodzą dwie kostki elektryczne - nieco powyżej i całkiem na dole - dlaczego ? Może ktoś pomóc ? bo to piszczenie jest nie do wytrzymania -dzięki

Schem 27-05-2008 13:49

Re: Jak zabić świerszcza czyli piski z wentylatora
 
Tam są naprawdę trzy śruby...
Znajdują sie od spodu
-jedna od strony grodzi (czyli od strony silnika samochodu - trzeba krótki śrubokręt)
-jedna zakryta jest plastikiem od nawiewu na nogi (on trzyma się na jednej śrubie od strony schowka)
- i jedna od strony konsoli środkowej.

Wszystkie trzy są na "dnie" dmuchawy od podłogi - nie wiem jak to bardziej zobrazować, wsadź głowę pod spód to zobaczysz.
Potem jeszcze zostaje kostka elektryczna do odpięcia i silnik spada na podłogę.

Jak go weźmiesz do ręki to zobaczysz, że część "wiatraka" od samego silnika można odpiąć za pomocą trzech zatrzasków odpinanych śrubokrętem. I masz silnik na wierzchu. Smarujesz, czyścisz i jedziesz ;)

Ja smarowałem czymś w rodzaju WD-40 tylko produkcji Berner'a - zlałem obficie i wytarłem szmatką.
Śmierdziało przez chwilę aż odparował i odwirował ;) i tyle.

pozdrawiam

Riko 27-05-2008 20:46

Re: Jak zabić świerszcza czyli piski z wentylatora
 
no to jutro do robotu - dam znac co wymodziłem :fcp20


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 04:02.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.