Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Hyde-Park (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=106)
-   -   Karta Ratownicza (ang. rescue sheet) - wydrukuj i miej w Fordzie ! (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=196705)

KaiM 10-01-2014 11:55

Karta Ratownicza (ang. rescue sheet) - wydrukuj i miej w Fordzie !
 
Cześć Fordziaki,

podaję za [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

---------------------
W razie wypadku karta ze schematem auta pomoże strażakom wyciągnąć pasażerów

2014.01.08 14:44 PAP 29 opinii

Strażacy zachęcają kierowców do umieszczania w autach tzw. kart ratowniczych zawierających schemat ich samochodu. Pozwala to skrócić czas akcji ratowników, gdy trzeba wyciągać pasażerów z rozbitego samochodu - przekonują.

Komendant główny Państwowej Straży Pożarnej Wiesław Leśniakiewicz podkreślał w środę, że karta może przyspieszyć akcję ratowniczą o kilka decydujących minut. Inauguracja akcji "Karta ratownicza w pojeździe", której współorganizatorami są Państwowa Straż Pożarna, Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego i Związek Dilerów Samochodów, odbyła się w 10. Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Warszawie.

Karta ratownicza (tzw. rescue sheet) to zestandaryzowana informacja przedstawiająca schemat pojazdu z zaznaczonymi najważniejszymi dla służb ratowniczych elementami umiejscowienia m.in. wzmocnień karoserii, rozmieszczenia poduszek bezpieczeństwa czy gazowych napinaczy pasów. Jest to przyjęte w wielu europejskich krajach rozwiązanie, dzięki któremu ratownicy są w stanie szybciej wydobywać pasażerów z rozbitego pojazdu.

W 2013 roku strażacy interweniowali w blisko 49 000 wypadkach komunikacyjnych, a w 3 500 przypadkach używali sprzętu hydraulicznego za pomocą którego cięli karoserie samochodów. - Tutaj czas jest elementem kluczowym. Najważniejsza jest ta pierwsza godzina, którą w ratownictwie nazywa się złotą godziną - powiedział Leśniakiewicz. Od środy karty są dostępne w internecie ([Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]) a także bezpłatnie w około 100 punktach dealerskich i serwisowych na terenie kraju i w niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych. Obecnie dostępne są wzory kart przypisanych do poszczególnych modeli aut wyprodukowanych w latach 1998-2000.

Odpowiednią dla modelu samochodu kartę ratowniczą należy umieścić w osłonie przeciwsłonecznej kierowcy. Dodatkowo, aby służby ratownicze wiedziały, że w samochodzie znajduje się taka karta należy nakleić, od wnętrza pojazdu w lewym dolnym rogu szyby od strony kierowcy, specjalną naklejkę informacyjną. Prezes Związku Dealerów Samochodów Marek Konieczny podkreślił, że na drogach jeżdżą setki modeli samochodów, z których każdy jest inaczej skonstruowany. Karoserie samochodów mają wzmocnienia, które są bardzo różnie umiejscowione. Podobnie jest z poduszkami powietrznymi. - Głównym celem akcji jest wyposażenie w ciągu trzech lat jak największej liczby aut w karty ratownicze - powiedział Konieczny.

------------------- koniec cytata

Podaję przydatne linki:

strona akcji (PL) - [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

strona akcji (ang) - [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Karty dla modeli Forda - [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Mapa punktów wydawania kart i naklejek na szybę w Polsce (mogłyby być dyskretniejsze moim zdaniem) - [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

savo 10-01-2014 19:55

Odp: Karta Ratownicza (ang. rescue sheet) - wydrukuj i miej w Fordzie !
 
Wcale nie głupi pomysł

herflik 10-01-2014 20:14

Odp: Karta Ratownicza (ang. rescue sheet) - wydrukuj i miej w Fordzie !
 
popieram, super akcja, ale faktycznie format A4 ktoś chyba nie do końca wytrzeźwiał przed projektem, wydaje mi się, że format wizytówki byłby OK.

slawek_s 10-01-2014 21:07

Odp: Karta Ratownicza (ang. rescue sheet) - wydrukuj i miej w Fordzie !
 
Format wizytówki? Lekka przesada.
Wystarczy wydrukować sobie tę kartę zmniejszając ją do formatu A8 i sprawdzić jej czytelność. Strażacy żeby zapoznać się ze schematem (że nie wspomnę o opisie) musieliby używać lupy, a w sytuacji zagrożenia życia liczy się każda sekunda.

herflik 10-01-2014 21:31

Odp: Karta Ratownicza (ang. rescue sheet) - wydrukuj i miej w Fordzie !
 
chodzi mi o nalepkę na szybę która ma format A4 i wystarczy na niej napis karta ratunkowa, samą wydrukowaną kartę umieszcza się w podsufitce kierowcy, więc myślę, że każdy ratownik przeczyta bez problemu

maciejdrw 11-01-2014 00:32

Odp: Karta Ratownicza (ang. rescue sheet) - wydrukuj i miej w Fordzie !
 
tak wygląda ta nalepka

http://www.renault.jaszpol.pl/_uploa...305_normal.jpg

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

szmelcmax 11-01-2014 16:05

Odp: Karta Ratownicza (ang. rescue sheet) - wydrukuj i miej w Fordzie !
 
Sam pomysł wart uwagi. Natomiast rozmiar naklejki i jej umiejscowienie dla mnie nie do przyjęcia. Osobiście nie toleruję czegokolwiek na przedniej szybie (lub przy niej) co ogranicza widoczność lub absorbuje wzrok. Naklejka rejestracyjna to już zło konieczne. Poza tym za pękniętą szybę będą nas ścigać bo niebezpieczna i ogranicza widoczność, a tu papierki przed nosem mamy sobie naklejać. Jeżeli już ma być to nie w takim rozmiarze i miejscu. Jest szyba tylna lub boczne. Np. naklejka Ford Pomoc jest fabrycznie naklejana na bocznej szybie z tyłu. Wielkość i miejsce sensowne. Tu kogoś jednak poniosło. A jeżeli schemat auta ma być umieszczony za (w) osłoną przeciw słoneczną, to dlaczego naklejki nie może być na niej? Przecież strażacy będą i tak tam szukać.

eclipse 11-01-2014 18:18

Odp: Karta Ratownicza (ang. rescue sheet) - wydrukuj i miej w Fordzie !
 
To co ford podał w etis do ściągnięcia to albo ja nie rozumiem albo to nieprawdziwe dane .
Na schemacie ( fotka) punktów w Mondeo / Smax /Galaxy i wielu innych jest sterownik w miejscu podłokietnika co jest bzdurą .
Akumulator nie jest podane ze jest pod podszybiem nie rozumiem .:diabelek:

herflik 11-01-2014 19:17

Odp: Karta Ratownicza (ang. rescue sheet) - wydrukuj i miej w Fordzie !
 
acha, format A4 to faktycznie karta ratownicza. a nalepka na szybę mniejsza, ale i tak o wiele za duża ;(

wrredusek 13-01-2014 09:49

Odp: Karta Ratownicza (ang. rescue sheet) - wydrukuj i miej w Fordzie !
 
Sorry ale nie wydaje mi się to jakąś pomocną informacją. Mimo, że w artykule wypowiadał się podobno komendant główny PSP, to nie wydaje mi się żeby strażacy przyjeżdżając na miejsce wypadku uczyli się gdzie co znajduje się w pojeździe. Ich urządzenia hydrauliczne potrafią spokojnie przeciąć wzmocnienia każdego pojazdu, no chyba, żeby to był pojazd opancerzony. Strażacy z ratownictwa drogowego mają swój określony schemat miejsc cięcia dla swobodnego wyciągnięcia poszkodowanych. Poza tym w większości pojazdów takie elementy jak napinacze pasów, wzmocnienia boczne, czy kurtyny powietrzne są w tych samych miejscach. Akumulator, który trzeba odłączyć też znajduje się albo w komorze silnika albo w bagażniku, więc moim zdaniem bezsensowna kampania. Do tego jeżeli trzeba będzie wyciągać delikwenta z pojazdy na na 99% poduszki i pasy bezpieczeństwa będą już odpalone. Co prawda nr ICE w telefonie mam zapisany, ale tez wątpię, żeby jakikolwiek ratownik zerknął do moich kontaktów w celu ratowania życia. Do ratowania życia są odpowiednie procedury, które nie wymagają ode mnie informacji na co jestem uczulony albo jaka mam grupę krwi. A w jakich europejskich krajach jest takie coś przyjęte? Nie widziałem żadnego samochody z taką naklejka na szybie. Jeżeli by tak było to 90% samochodów poruszających się po polskich drogach byłoby juz wyposażonych w takie karty, bo mniej wiecej tyle samochodów było sprowadzonych z krajów europejskich.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 01:12.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.