Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Focus (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=94)
-   -   [Focus 1998-2004] 1.6 Dziwne skoki temperatury (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=61589)

edo.zet 08-02-2009 20:18

1.6 Dziwne skoki temperatury
 
Witam Serdecznie,
Dzisiaj 3 razy na 100km przejeździe trzy razy miałem dziwne zdarzenie:
1) Po przejechaniu 10km, po odpaleniu zimnego silnika, ze stałą prędkością ok. 80-90/5bieg, z włączonym nawiewem na szybę z zewnątrz, nagle, ze środkowego położenia, wskaźnik temp. wskakuje na max. Zatrzymałem na się na poboczu, sprawdziłem stan płynu chłodzącego - ok., temp przewodu od zbiorniczka wyrównawczego do silnika, ciepły. Od zbiorniczka do chłodnicy - chłodny.
Po włączeniu silnika wskaźnik temp. bez żadnej zmiany w środkowym położeniu przez pozostałe 40km.
2) Powrót - auto stało 3h, odpaliłem, przejechałem 10km i bach, to samo i max temp. Zgasiłem, zapaliłem silnik i wskaźnik już na środku z powrotem.
3) Jakiś czas później, podczas wyprzedzania, przy ok. 4-5tys. obrotów wskaźnik nagle leci do góry, po czym po chwili opada i już stale jest w położeniu środkowym.

Podczas dalszej drogi testowałem różne opcje - zamknięty/otwarty obieg, klima, jazda 2-3 min na wysokich obrotach (5-6tys.) i wskazówka już nie drgnęła - cały czas środek.

Pacjent: Ford Focus 1.6 Zetec benzyna kombi, 2001r. (przed liftingiem), 104kkm.
Jakieś 300km/2 tyg. temu wymiana płynu chłodzenia, paska rozrządu, oleju, płynu hamulcowego, przewodów WN i świec, paska wieloklinowego, wszystkich filtrów.
Auto trochę przez ten czas stało, bo miałem służbowe wyjazdy).

Co robić? Termostat? Dzisiaj mokro - jakieś zwarcie? Do mechanika czy elektryka? Pomożecie?

--
Pozdrawiam
Michał

RedHat 09-02-2009 12:15

Re: [MK1] 1.6 Dziwne skoki temperatury
 
Czesc,

W benzyniaku mialem kiedys taka przygode : po wymianie rozrzadu wraz z pompa jak wracalem z warsztatu plyn sie zagotowal 'nagle' - tzn bylo dobrze, az nagle wskazowka tak skoczyla. Okazalo sie, ze mechanik zapomnial odpowietrzyc po zalaniu plynu. Nie dziwie mu sie zreszta bo siedzial wtedy nad moim samochodem chyba do 23.30 :P Tez bym zapomnial...

Po odpowietrzeniu wszystko wrocilo do normy i problem sie juz nie pojawil.

Moze masz czujnik walniety i zalacza wentylator jak mu sie podoba, a nie kiedy powinien ?

piotrek 74 09-02-2009 12:38

Re: [MK1] 1.6 Dziwne skoki temperatury
 
RedHat>może mieć rację,a jak nie to spróbuj na postoju sprawdzić termostat (dobrze zagrzej go)i sprawdź czy węże do chłodnicy mają taką sama temperaturkę jak nie to termostat do wymiany

Oskar_FKP 09-02-2009 13:06

Re: [MK1] 1.6 Dziwne skoki temperatury
 
Było coś robione ostatnio ???
Bo 1.6 dość ciężo się odpowietrza i na to bym stawiał.

edo.zet 09-02-2009 18:15

Re: [MK1] 1.6 Dziwne skoki temperatury
 
Cytat:

Napisał Oskar_FKP
Było coś robione ostatnio ?
Bo 1.6 dość ciężo się odpowietrza i na to bym stawiał.

Tak jak napisałem, jakieś 300km temu było robione wszystko: płyn chłodzenia, płyn hamulcowy, olej, rozrząd, wszystkie filtry, świece + kable WN.
A jak sprawdzić, czy odpowietrzone jest? Tak sobie trochę pościskałem te wszystkie przewody idące od chłodnicy i zbiorniczka wyrównawczego, to były ciepłe i miękkie.
Włączyłem też przed chwilą tryb serwisowy i pojeździłem jakieś 10 min go piłując, temperatura max 108C, na postoju na luzie 96-98C. Wskazówka oczywiście nie drgnęła w trakcie tych testów. Aha, jak odpalałem, był już ciepły (jakieś 70C).

Cytat:

Napisał piotrek 74
spróbuj na postoju sprawdzić termostat (dobrze zagrzej go)i sprawdź czy węże do chłodnicy mają taką sama temperaturkę jak nie to termostat do wymiany

Węże, czyli ten co idzie od góry i od dołu chłodnicy? Obydwa były ciepłe i miękkie jak macałem.

Ki czort?

--
Pozdrawiam
Michał

czesany 09-02-2009 18:37

Re: [MK1] 1.6 Dziwne skoki temperatury
 
Jesli rano odpalisz to obadaj wyzej wymienione weze przy chłodnicy czy nagrzewaja sie równo czy najpierw jeden zrobi sie gorący a potem dopiero drug. Jesli oba na raz tio termostat. Jesli nie to pewnie czujnik obstawiam

edo.zet 09-02-2009 18:42

Re: [MK1] 1.6 Dziwne skoki temperatury
 
Cytat:

Napisał czesany
Jesli rano odpalisz to obadaj wyzej wymienione weze przy chłodnicy czy nagrzewaja sie równo czy najpierw jeden zrobi sie gorący a potem dopiero drug. Jesli oba na raz tio termostat. Jesli nie to pewnie czujnik obstawiam

Znaczy jak, bo nie bardzo pojąłem? :)
Jeżeli obydwa równo się nagrzeją, to źle = walnięty termostat
Jeżeli najpierw jeden (który, ten na górze) a potem drugi (ten na dole), to jest ok = pewnie czujnik?

Na forum focusa czytałem o jakichś jajach z softem komputera (konieczne ponowne wgranie) i zmianą termostatu na mniejszy?

Czy podane przez mnie temp. odczytane w trybie serwisowym są za duże czy normalne?

--
Pozdrawiam
Michał

scyzor0 16-02-2012 15:43

Odp: [MK1] 1.6 Dziwne skoki temperatury
 
:568:Jeśli termostat na 100% jest sprawny to trzeba koniecznie sprawdzić czujnik temperatury, wkręcany jest w głowicę pomiędzy 2 a 3 świecą. Czujnik jest dziwnie lekko wkręcony, i tak ma być. Działa trochę jak sonda, czyli nie może być dokręcona do końca a kanał w który jest wkręcony czujnik musi być koniecznie czysty. W moim przypadku w kanale znalazło się kilka kropel oleju przez co odczyt był błędny. Po wyczyszczeniu i i lekkim wkręceniu czujnika na taśmę teflonową problemy natychmiast ustąpiły. Dodam tylko że konsultowałem się z kilkoma "mechanikami" i powiem wam panowie że chyba nigdy nie oddam samochodu do warsztatu zanim sam czegoś nie "pogmeram"!
Pozdrawiam!

bienkrzys 17-07-2015 23:35

Odp: [MK1] 1.6 Dziwne skoki temperatury
 
Miałem ten sam problem. Mechanik popuscił korek od zbiorniczka, i pojechalismy na lepsza drogę przegonił autko do 180km i juz temperatura nie skoczyła,stanelismy dokrecił korek i mowi ze ma byc dobrze, a jak nie to korek do wymiany. Wracamy znowu pedał w podlogę. I żadnych skoków teperatury. Mowi ze nie ma lepszego odpowietrzenia. Za usługe powiedział 10zł. Ale dałem mu chociaz 30zł ,bo taki byłem zadowolony. A powinienem dać wiecej. Bo walczyłem z tymi skokami temperatury powyzej 120 z dwa miesiace. Także i wy sprobujcie. Pozdrawiam.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:04.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.