Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Galaxy (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=108)
-   -   [Galaxy 1994-2000] Klimatyzacja manualna nie odpala (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=221239)

eweryst 10-03-2015 19:18

Klimatyzacja manualna nie odpala
 
Witam
przeszukałem forum, ale niestety nic nie znalazłem w temacie manualnej klimy. Chodzi o to, że po włączeniu klimy świeci dioda AC, ale niestety ani klima ani wentylator nie odpala. Rok temu wymieniałem rurkę i osuszacz, czujnik założyłem używany. niby cały zeszły sezon wszystko działało bez zarzutu. Gdzie jest bezpiecznik i przekaźnik od klimy ??
Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie przekaźnika wentylatorów, czy jeżeli by padł, to wtedy odpali się klima a nie będą chodzić wentylatory? mam troszkę uszkodzony wtyk od czujnika na zegary i mi raz pokazuje 0 a raz normalnie a raz skacze :/ i w ogóle czy przekaźnik jest jeden do klimy i chłodnicy ?

bartixr 11-03-2015 09:53

Odp: klimatyzacja manualna nie odpala
 
Sprawdź czy jest gaz w układzie.. vag-com zgłosi bład diagnostyczny, lub ewentualnie.
Sprawdź czy sprzęgło kompresora jest żywe - daj tam 12V.
To tak na początek.

stomat 11-03-2015 13:28

Odp: klimatyzacja manualna nie odpala
 
Poza tym, żeby klima się załączyła to temperatura na zewnątrz musi być powyżej 5 stopni.

eweryst 11-03-2015 14:52

Odp: klimatyzacja manualna nie odpala
 
bylem dzisiaj sprawdzić cisnienie (ile czynnika jest nie wiem brak kasy na dobicie) i klimaciarz powiedział, że przy takim ciśnieniu powinna klima wystartować. Nasunęła mi się jeszcze myśl... mam nadpalony rezystor nawiewu, działa tylko na 3 i 4 biegu czy to może mieć na to wpływ ? rok temu po włączeniu klimy od razu załączał sie wentylator a teraz cisza:(
bartixr napisz, jaka jest zależność między wentylatorem chlodniczki klimatyzacji i kompresorem, gdy jedno jest popsute, to drugie tez nie odpali ? niestety mam warsztat do klimy pod chmurka :D dlatego narazie nie sprawdze na krótko kompresora :/
stomat probowałem załączyć klime przy chyba ponad 10 stopni i nic :/

bartixr 11-03-2015 15:25

Odp: klimatyzacja manualna nie odpala
 
wentylatory chłodnicy muszą chodzić na wolnym biegu (przy ciśneiniu krytycznym w układzie wchdoza na max. prędkość), aby zbijac temp. ale bez niego ukłąd powinen wystartować(załączyć się kompresor)

sprawdź choć omomierzem, czy cewka sprzęgła jest ok.
a w ideale daj tam +12 z akumulatora (tylko zwarcia nie zrób) i sprzęgło usłyszysz.

marny twój klimaciarz, jak nie umie podstawowych spraw sprawdzić i dać wstępną diagnozę.

eweryst 11-03-2015 15:37

Odp: klimatyzacja manualna nie odpala
 
bylem tylko na sprawdzeniu cisnienia ;) żeby wykluczyć nieszczelność, gość zajmuje sie tylko nabijaniem klimy, odgrzybianiem i ewentualnie kontrastem sprawdzić nieszczelność. itp. tak jak pisałem mam warsztat pod chmurka :P wiec jak bedzie ladniej to sprawdze sprzęgło :) teraz niestety osłonę musze sciągać, a nie mam oryginalnej, wiec pozniej problem z trafieniem srubami jest :P

i dziś pojawiła się dziwna sytuacja, pojechałem parę km i musiałem na kogoś czekać, było zimno więc posiedziałem w odpalonym aucie z dmuchawa. po powrocie stwierdziłem, że sprawdzę i o dziwo klima sie załączyła :)
znalazłem coś takiego do fokusa:

Dlaczego ustalenie ciśnienia jest trudne, i tak bardzo zależy od temp.-odpowiedzią jest wykres dla czynnika chłodniczego wg przemiany ciecz-gaz.
Np. wg. tabeli przemiany dla R134a
Temp/C - ciśnienie/bar
0 stC= 2 bar
5stC = 2,5bar
10=3,1
15=3,95
20=4,8
25=5,6
30'C=6,6bar

A klima powinna załączyć między 2.7 a 3.2 bara

dzisiaj podczas pomiaru ciśnienia było 2,5 bara, kiedy zajechałem do domu temp pokazywała ok 6 stopni :)
więc pewnie ciutke czynnika brakuje i pokazywało za małe ciśnienie, zobaczymy jak bedzie ok 15 stopni czy odpali

eweryst 22-03-2015 08:29

Odp: Klimatyzacja manualna nie odpala
 
niestety klima raz odpala 5 razy nie.... powiedzcie mi jak powinna wyglądać rezystancja mierząc ten czujnik omomierzem?

bartixr 22-03-2015 19:32

Odp: Klimatyzacja manualna nie odpala
 
jesli masz na mysli presostat to przelacza go cisnienia i nie jest oparty na rezystancji..
mi klimatyzacja zalacza sie i w zimie gdy wlacze obieg wewnetrzny.
twoj problrm to raczej brak czynnika... mozna odessac i zobaczyc ile gram jest w ukladzie

eweryst 22-03-2015 20:24

Odp: Klimatyzacja manualna nie odpala
 
Kolego przy ok 6 stopniach było ciśnienie ok 2,5 bara wiec z tego co znalazłem dobrze jest :-( Jak się klima załączyła to szybko chłodziło. jak będzie cieplej wtedy przeczyszczę styki na wtyczka i zobaczę wtedy. Sprawdzę jak będzie wystarczająco czujnik, powinien przy odpowiednim ciśnieniu zewrzeć styki i załączyć.

dzisiaj dla pewności podjechałem na pomiar ciśnienia w układzie było ponad 4 bary, tak więc wykluczam brak czynnika. Sprawdziłem jeszcze wtyczkę do kompresora i napięcie nie dochodzi. Niestety czujnika nie dałem rady sprawdzić, ciężki dostęp i brak odpowiedniej ilości czasu:/ trzeba poluzować osuszacz żeby ściągnąć wtyczkę

stomat 23-03-2015 20:42

Odp: Klimatyzacja manualna nie odpala
 
A sprawdzałeś ten drugi czujnik? Ten od temperatury zewnętrznej?


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 01:10.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.