View Single Post
Stary 03-02-2011, 18:13   #2
rotor
ford::average
 
Avatar rotor
 
Imię: Krzysiek
Zarejestrowany: 28-11-2010
Skąd: Warszawa/Sokółka
Model: Mondeo kombi
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2006
Postów: 48
Domyślnie Odp: 2.0 lub 2.2 mondeo mk3 2005

Podstawowa różnica - cena. Nie tyle w zakupie, ile w opłatach (bo widzę, że z Niemiec ma być). Akcyza dla aut do 2000 cm = 3,1%; powyżej 2000 = 18,6% (dla kwoty 5.000 € za auto to różnica na samej akcyzie wyniesie Ciebie ponad 3.000 PLN. Ubezpieczenie również będzie wyższe, ale tu tego raczej tak drastycznie nie odczujesz (na tronach są kalkulatory, albo można wybrać się samemu/zadzwonić). W urzędzie skarbowym zapłacisz (o ile mnie pamięć nie myli) 160 PLN niezależnie od pojemności. Najlepiej policzyć sobie samemu - w Excelu można sobie łatwo zrobić formatkę liczącą koszt końcowy (wpisać koszt zakupu i kurs waluty).
Co do żywotności (rozumiem, że miałeś na myśli trwałość, bo 2.2 jest zdecydowanie żywszy niż 2.0), to zależy od tego w jakim stanie kupisz i jak będzie użytkował. Szczegóły techniczne były już wielokrotnie opisywane i omawiane, więc wystarczy poszukać.
Generalnie polecałbym 2.2, bo daje ogromną frajdę z jazdy (zwłaszcza po chipie), a na spalaniu nie powinieneś tak bardzo odczuć. Ja mając 2.0 nie narzekam (po ibim 1.4 to Ciebie też powinno zadowolić), a wybrałem ten, bo w moim przypadku różnica kwoty akcyzy była znacznie większa (oczywiście, że wolałbym 2.2).
rotor jest offline   Odpowiedź z Cytatem