View Single Post
Stary 04-04-2013, 20:52   #7
wojtekcichy
ford::advanced
 
Avatar wojtekcichy
 
Zarejestrowany: 11-09-2007
Skąd: Rumia
Model: C-Max
Silnik: 2.0TDCi
Rocznik: 2008
Postów: 457
Domyślnie Odp: Czy jeżdzi ktos fordem na CNG?

Co prawda nie Ford, ale jeździłem długo Iveco CNG. Silnik 3.0 136koni. Mam porównanie do identycznego Iveco tyle, że ON 3.0 moc bodajże też około 136koni.

Spalanie:
CNG - 1,5 tony ładunku - 10-11l gazu, pusty 8-9l
ON - 1,5 tony ładunki - 10-12l oleju napędowego pusty 9-10l

Dynamika:
Przyspieszenie - identyczne
Jazda pod górę z obciążeniem - no tutaj CNG troszkę słabiej od ON ale w końcu CNG to benzyna

Ładowność:
CNG - w papierach auto do 3,5tony i ładowność 500kg Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
ON - auto do 3,5 tony w papierach 1500kg

Zasięg:
No to zależy od pojemności butli.

Tankowanie:
CNG - 60l butle tankowałem 15min (to dużo zależy od zainstalowanych kompresorów na danej stacji) u mnie w okolicy stacje są w Gdyni, Słupsku, Elblągu, Toruniu (dalej tym autem nie jeździliśmy)

Serwisowanie:
No nie wszyscy gazownicy robią CNG, więc tutaj może być delikatny problem. Ale tak samo jak przy LPG wymieniasz filtry i czasem regulujesz. Parownik i wtryskiwacze są takie jak w LPG, chyba że jest to bezpośredni wtrysk ciekłego CNG (taka fabryczna instalacja była w Iveco)

I nie wątpliwie wieeelką zaletą auta na CNG jest jego duża stabilność w zakrętach, butle są ciężkie i nisko umieszczone (podłoga, pod podwoziem),

Ostatnio edytowane przez wojtekcichy ; 05-04-2013 o 19:46
wojtekcichy jest offline   Odpowiedź z Cytatem