Temat: [Mondeo 2000-2007] automatyczna skrzynia biegów tip tronic
View Single Post
Stary 20-05-2018, 22:23   #77
roadrunnner
ford::average
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 06-11-2013
Skąd: Wa-wa
Model: Mondeo MK3 Ghia + Focus MK2 + Mondeo MK5 Hybrid
Silnik: 2,5 upgrade 3,0 200Km i 2.0 145Km
Rocznik: 2004+2007+2020
Postów: 73
Domyślnie Odp: automatyczna skrzynia biegów tip tronic

Trudno powiedzieć które teorie są wiarygodne a które nie... Teoria o szkodliwości prędkości maksymalnej mi też wydaje się nieco naciągana. Widziałem natomiast na własne oczy flaki mojej skrzyni na stole. Wyglądało to ewidentnie jakby była przegrzana. Podczas jazdy z gazem w podłodze najpierw obroty zaczęły wzrastać bez wzrostu prędkości - klasyczny uślizg sprzęgła. Potem skrzynia przestała w ogóle ciągnąć i zachowywała się analogicznie jak manual na luzie. Po dodaniu gazu silnik wchodził na obroty bez żadnej reakcji na jazdę.
Na 4tym biegu to samo. Dało się jeszcze przez kilkanaście kilometrów jechać na 3ce i dało się ruszyć na 1ce, 2ki też nie było. Potem skrzynia definitywnie odmówiła posłuszeństwa, wstecznego też nie było.
O filtrze wiem, natomiast większość serwisów AT wymienia olej dynamicznie również w tej skrzyni w tym Midparts. Mało tego, w skrzyni Jatco dedykowanej do Sharana i Jaguara jest dekielek pod którym są porty magistrali olejowej do podłączenia urządzenia do dynamicznej wymiany oleju. W Jatco do Forda, Mazdy, Seata i LandRovera tego nie ma.
Poza tym oczywiście przy dynamicznej wymianie wymienia się ponad 90% oleju a nie 5 czy 4 litry z 9ciu. Można oczywiście wymieniać sobie olej statycznie kilka razy pod rząd aż w końcu wymieniony zostanie cały ale to pochłonie chorą ilość oleju. Z własnego doświadczenia przy ostatniej statycznej wymianie wiem, że mimo wlania ponad 5 litrów świeżego oleju, to co ze skrzyni wypływało po chwili pracy przypominało przerobiony olej z diesla. Dlatego właśnie mam fanaberię wymienić olej dynamicznie tyle że Midparts życzy sobie za to 450zł a to jest prawie 2krotność kosztów samego oleju.

Ostatnio edytowane przez roadrunnner ; 20-05-2018 o 22:28
roadrunnner jest offline   Odpowiedź z Cytatem